Menu▼
Home
Races
▼
Tour de France
Giro d'Italia
La Vuelta ciclista a España
World Championships
Amstel Gold Race
Milano-Sanremo
Tirreno-Adriatico
Liège-Bastogne-Liège
Il Lombardia
La Flèche Wallonne
Paris - Nice
Paris-Roubaix
Volta Ciclista a Catalunya
Critérium du Dauphiné
Tour des Flandres
Gent-Wevelgem in Flanders Fields
Clásica Ciclista San Sebastián
Teams
▼
INEOS Grenadiers
Groupama - FDJ
EF Education-EasyPost
Decathlon AG2R La Mondiale Team
Cofidis
BORA - hansgrohe
Bahrain - Victorious
Astana Qazaqstan Team
Intermarché - Wanty
Lidl - Trek
Movistar Team
Soudal - Quick Step
Team dsm-firmenich PostNL
Team Jayco AlUla
Team Visma | Lease a Bike
UAE Team Emirates
Arkéa - B&B Hotels
Alpecin-Deceuninck
Rankings
Statistics
▼
Overview
Riders
Teams
Grand tours
Game
More
▼
Riders
Contact us
Countdown to 3 billion pageviews
Favorite500
Sitemap
About us
Profile Score
Tutorials
Pro
▼
Dashboard
Lists
❖
login
✱
settings
2024
2023
2022
2021
2020
2018
2017
2014
2013
2012
2013
- stage -
Prologue | České Budějovice - České Budějovice
Stage 1 | Třeboň - Milevsko
Stage 2 | Tyn nad Vltavou - Tábor
Stage 3 | Nová Bystřice - Jindřichův Hradec
Statistics
GO TO
Stage 3 Results
Startlist▼
Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More
Teams▼
Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations
Route▼
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results▼
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
More
Statistics - Statistics
Startlist - Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More - More
Teams - Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations - Nations
Route - Route
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results - Results
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
Okolo jižních Čech / Tour of South Bohemia
»
2012
»
Startlist
menu
2012
»
Okolo jižních Čech / Tour of South Bohemia
(2.2)
2012
»
3 Stages
»
České Budějovice
›
Jindřichův Hradec
(404.32km)
Startlist
more pdf options
Incl. uci-code
Incl. GC times
Incl. flags
Incl. gc+flags
Shirts+info
Startlist
Default
Without dropout indication
Hide dropouts
127
riders
Individual participants
#
BIB
Rider
Contract team
1
-
BĒCIS Armands
Rietumu - Delfin
2
-
LIEPIŅŠ Emīls
Rietumu - Delfin
3
-
PROKOFJEVS Ivars
Rietumu - Delfin
4
-
PRUUS Peeter
Rietumu - Delfin
5
-
SMIRNOVS Andris
Rietumu - Delfin
6
-
ČERNÝ Josef
Wibatech - LMGK Ziemia Brzeska
7
-
FOLTYN Jakub
Wibatech - LMGK Ziemia Brzeska
8
-
KUIPER Bouke
Koga Cycling Team
9
-
STÖPLER Nick
Koga Cycling Team
10
-
STROETINGA Wim
Koga Cycling Team
11
-
VAN DEN BERG Jim
Koga Cycling Team
12
-
VAN HAAREN Bart
Koga Cycling Team
13
-
VIERBERGEN Lars
Koga Cycling Team
14
-
DE LA PARTE Víctor
SP Tableware Cycling Team
15
-
KARATZIOS Georgios
SP Tableware Cycling Team
16
-
POLYDOROPOULOS Dimitrios
SP Tableware Cycling Team
17
-
SOBRINO Joaquin
SP Tableware Cycling Team
18
-
TAMOURIDIS Ioannis
SP Tableware Cycling Team
19
-
TOPCHANYUK Artem
SP Tableware Cycling Team
20
-
BOSTNER Jaka
Radenska
21
-
HITI Tadej
Radenska
22
-
JENKO Robert
Radenska
23
-
PAVLIČ Marko
Radenska
24
-
POLANC Jan
Radenska
25
-
RAJSP Andrej
Radenska
26
-
BUCHÁČEK Tomáš
Whirlpool-Author
27
-
DANAČÍK Tomas
Whirlpool-Author
28
-
HOSEK Josef
Whirlpool-Author
29
-
KOZUBEK Stanislav
Whirlpool-Author
30
-
PAĎOUR František
Whirlpool-Author
31
-
POLNICKÝ Jiří
Whirlpool-Author
32
-
AASVOLD Lorents Ola
Plussbank - BMC
33
-
ERLAND Andreas
Plussbank - BMC
34
-
GRØNDAHL Jon Anders
Plussbank - BMC
35
-
HOEM Bjørn Tore
Plussbank - BMC
36
-
LAENGEN Øystein Stake
Plussbank - BMC
37
-
BRATASHCHUK Andrii
38
-
KONONENKO Mykhaylo
Kolss Cycling Team
39
-
KULYK Andriy
Kolss Cycling Team
40
-
PREVAR Oleksandr
Kolss Cycling Team
41
-
SOSNITSKIY Anatoliy
Kolss Cycling Team
42
-
GAVENDA Robert
Dukla Trencin Trek
43
-
KOLÁŘ Michael
Dukla Trencin Trek
44
-
KOVÁČ Maroš
Dukla Trencin Trek
45
-
MAHĎAR Martin
Dukla Trencin Trek
46
-
TARAGEL Filip
Dukla Trencin Trek
47
-
TYBOR Patrik
Dukla Trencin Trek
48
-
DE GREEF Robbert
Cyclingteam Jo Piels
49
-
HOEKSTRA Jochem
Cyclingteam Jo Piels
50
-
POUTSMA Stefan
Cyclingteam Jo Piels
51
-
SCHREURS Mark
Cyclingteam Jo Piels
52
-
TE STROET Rens
Cyclingteam Jo Piels
53
-
VAN DER WEIJST Geert
Cyclingteam Jo Piels
54
-
BODNAR Łukasz
Bank BGŻ
55
-
JANIACZYK Błażej
Bank BGŻ
56
-
PODLASKI Michał
Bank BGŻ
57
-
SMOLEŃ Tomasz
Bank BGŻ
58
-
STACHOWIAK Adam
Bank BGŻ
59
-
WITECKI Mariusz
Bank BGŻ
60
-
BLÁHA Martin
ASC Dukla Praha
61
-
HACECKY Martin
ASC Dukla Praha
62
-
HOCHMANN Jiří
ASC Dukla Praha
63
-
KADLEC Milan
ASC Dukla Praha
64
-
KAŇKOVSKÝ Alois
ASC Dukla Praha
65
-
RYBIN Ondrej
ASC Dukla Praha
66
-
EDMÜLLER Benjamin
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
67
-
GOGL Michael
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
68
-
KENDLER Benedikt
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
69
-
KRATOCHVÍLA Jakub
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
70
-
LECHNER Petr
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
71
-
RANACHER Lukas
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
72
-
REITER Daniel
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
73
-
BOGDANOVIČS Māris
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
74
-
EISLERS Sandis
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
75
-
PÜTSEP Erki
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
76
-
PUUSEPP Martin
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
77
-
RĀCENĀJS Kristofers
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
78
-
SAVICKIS Martins
Alpha Baltic - Unitymarathons.com
79
-
HOLUB Tomas
AC Sparta Praha
80
-
HUNAL Martin
AC Sparta Praha
81
-
KLABOUCH Jan
AC Sparta Praha
82
-
KROTKÝ Rostislav
AC Sparta Praha
83
-
OKROUHLICKY Tomas
AC Sparta Praha
84
-
VIKTORÍN Václav
AC Sparta Praha
85
-
BAMBULA Ondrej
86
-
BAMBULA Stanislav
87
-
BECQUET Alexis
88
-
BERNAS Paweł
89
-
BINA Martin
90
-
BOROŠ Michael
91
-
BULIK Mieszko
92
-
CHLUPÁC Dominik
93
-
EHRENBERGER Jakub
94
-
FABIO Jérémy
95
-
FABISOVSKY Ladislav
96
-
FÄRLIN Juho
97
-
GOLOVASH Oleksandr
98
-
GRADEK Kamil
99
-
HAMPL Petr
100
-
HEJDUK Stanislav
101
-
IVANOV Nikolay
102
-
KAPFHAMMER Thomas
103
-
KÁŠEK David
104
-
KISLINGER Simon
105
-
KOUDELA Tomas
106
-
LECHERMANN Thomas
107
-
MALDONADO Anthony
108
-
MANOUSEK Josef
109
-
MAZOYER Victor
110
-
NOVÁK Jakub
111
-
NOVOTNÝ Oldrich
112
-
NOWAK Mateusz
113
-
OCKELOEN Jasper
114
-
PETER Matthias
115
-
POLNICKÝ Radek
116
-
RADOLF Tomas
117
-
RICHARDS Ian
118
-
SIZKO Antti
119
-
SKALA Jakub
120
-
SKALICKY Jiri
121
-
TUREK Daniel
122
-
VERINI Raphaël
123
-
VOBORA Ondrej
124
-
WEIDER Maximilian
125
-
WIŚNIOWSKI Łukasz
126
-
ZECHMEISTER Tomas
127
-
ZIMOVCAK Jan
* = competes for youth GC
Menu
Startlist
Alphabetical
Changes
Form
Top competitors
Previous performance
Youngest and oldest
Startlist quality
Debutants
Best per specialty
Race ranking
Peloton averages
Contribute to startlist
Statistics team line-ups
Ranked
Top GC riders
Sprinters
TT Specialists
Best classic riders
Climbers
Most KMs
Most wins
More
Top-100 riders competing
National champions
Starting other race
National startlist quality
First first participations
Birthdays during race
Injury history per rider
PCS Pro (3)