Complementary results
Overview of intermediate sprints, KOM sprints, daily classifications etc.
Final classification intermediate sprints
Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Sevilla Diego Pablo | EOLO-Kometa | 9 |
2 | Caruso Damiano | Bahrain - Victorious | 6 |
3 | Rodríguez Cristián | TotalEnergies | 4 |
4 | De Vylder Lindsay | Sport Vlaanderen - Baloise | 4 |
5 | Buchmann Emanuel | BORA - hansgrohe | 3 |
6 | Oliveira Nelson | Movistar Team | 3 |
7 | Azurmendi Ibai | Euskaltel - Euskadi | 3 |
8 | López Miguel Ángel | Astana Qazaqstan Team | 2 |
9 | Haig Jack | Bahrain - Victorious | 2 |
10 | Lutsenko Alexey | Astana Qazaqstan Team | 2 |
11 | Fortunato Lorenzo | EOLO-Kometa | 2 |
12 | Sheffield Magnus | INEOS Grenadiers | 2 |
13 | Cosnefroy Benoît | AG2R Citroën Team | 2 |
14 | Yates Simon | Team BikeExchange - Jayco | 1 |
15 | Sosa Iván Ramiro | Movistar Team | 1 |
16 | Rubio Einer | Movistar Team | 1 |
17 | Janssens Jimmy | Alpecin - Fenix | 1 |
18 | Isasa Xabier | Euskaltel - Euskadi | 1 |
19 | Martín Gotzon | Euskaltel - Euskadi | 1 |
20 | De Tier Floris | Alpecin - Fenix | 1 |
21 | Barrenetxea Jon | Caja Rural - Seguros RGA | 1 |
KOM Sprint (2) Puerto Fuente del Gallo (18.9 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Cuadros Álvaro | Caja Rural - Seguros RGA | 6 |
2 | Rosa Diego | EOLO-Kometa | 4 |
3 | Ardila Andrés Camilo | UAE Team Emirates | 2 |
4 | López Diego | Equipo Kern Pharma | 1 |
KOM Sprint (2) Puerto de Tíscar (30.2 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Cuadros Álvaro | Caja Rural - Seguros RGA | 6 |
2 | Rubio Einer | Movistar Team | 4 |
3 | Rosa Diego | EOLO-Kometa | 2 |
4 | Delacroix Théo | Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux | 1 |
Sprint | Peal de Becerro (50.2 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Sevilla Diego Pablo | EOLO-Kometa | 3 |
2 | Cosnefroy Benoît | AG2R Citroën Team | 2 |
3 | Rubio Einer | Movistar Team | 1 |
Sprint | Santo Tomé (83.3 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Oliveira Nelson | Movistar Team | 3 |
2 | Sheffield Magnus | INEOS Grenadiers | 2 |
3 | De Tier Floris | Alpecin - Fenix | 1 |
KOM Sprint (3) Alto de Iznatoraf (106.4 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Fortunato Lorenzo | EOLO-Kometa | 3 |
2 | Buchmann Emanuel | BORA - hansgrohe | 2 |
3 | Janssens Jimmy | Alpecin - Fenix | 1 |
Sprint | Villanueva del Arzobispo (113.8 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Buchmann Emanuel | BORA - hansgrohe | 3 |
2 | Fortunato Lorenzo | EOLO-Kometa | 2 |
3 | Janssens Jimmy | Alpecin - Fenix | 1 |
KOM Sprint (2) Alto de Chiclana de Segura (146.3 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Kämna Lennard | BORA - hansgrohe | 6 |
2 | Fortunato Lorenzo | EOLO-Kometa | 4 |
3 | Covi Alessandro | UAE Team Emirates | 2 |
4 | Sheffield Magnus | INEOS Grenadiers | 1 |
Points at finish
Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Kämna Lennard | BORA - hansgrohe | 25 |
2 | Fortunato Lorenzo | EOLO-Kometa | 20 |
3 | Covi Alessandro | UAE Team Emirates | 16 |
4 | Sheffield Magnus | INEOS Grenadiers | 14 |
5 | Serrano Gonzalo | Movistar Team | 12 |
6 | Buchmann Emanuel | BORA - hansgrohe | 10 |
7 | Oldani Stefano | Alpecin - Fenix | 9 |
8 | Velasco Simone | Astana Qazaqstan Team | 8 |
9 | De Tier Floris | Alpecin - Fenix | 7 |
10 | Oliveira Nelson | Movistar Team | 6 |
11 | Dewulf Stan | AG2R Citroën Team | 5 |
12 | Janssens Jimmy | Alpecin - Fenix | 4 |
13 | Grmay Tsgabu | Team BikeExchange - Jayco | 3 |
14 | Yates Simon | Team BikeExchange - Jayco | 2 |
15 | Poels Wout | Bahrain - Victorious | 1 |
Team day classification
Rnk | Team | Time | Time |
---|---|---|---|
1 | Alpecin - Fenix | 11:11:43 | 11:11:43 |
2 | Movistar Team | 11:12:29 | 0:46 |
3 | Astana Qazaqstan Team | 11:13:05 | 1:22 |
4 | INEOS Grenadiers | 11:13:14 | 1:31 |
5 | UAE Team Emirates | 11:13:39 | 1:56 |
6 | EOLO-Kometa | 11:14:30 | 2:47 |
7 | Bahrain - Victorious | 11:14:38 | 2:55 |
8 | AG2R Citroën Team | 11:15:36 | 3:53 |
9 | BORA - hansgrohe | 11:15:45 | 4:02 |
10 | Euskaltel - Euskadi | 11:16:38 | 4:55 |
11 | Team BikeExchange - Jayco | 11:18:22 | 6:39 |
12 | Israel - Premier Tech | 11:18:28 | 6:45 |
13 | Lotto Soudal | 11:19:40 | 7:57 |
14 | Equipo Kern Pharma | 11:20:16 | 8:33 |
15 | Caja Rural - Seguros RGA | 11:21:05 | 9:22 |
16 | Quick-Step Alpha Vinyl Team | 11:21:59 | 10:16 |
17 | Burgos - BH | 11:24:22 | 12:39 |
18 | TotalEnergies | 11:25:34 | 13:51 |
19 | Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux | 11:29:58 | 18:15 |
20 | Sport Vlaanderen - Baloise | 11:32:38 | 20:55 |