Menu▼
Home
Races
▼
Tour de France
Giro d'Italia
La Vuelta ciclista a España
World Championships
Amstel Gold Race
Milano-Sanremo
Tirreno-Adriatico
Liège-Bastogne-Liège
Il Lombardia
La Flèche Wallonne
Paris - Nice
Paris-Roubaix
Volta Ciclista a Catalunya
Critérium du Dauphiné
Tour des Flandres
Gent-Wevelgem in Flanders Fields
Clásica Ciclista San Sebastián
Teams
▼
INEOS Grenadiers
Groupama - FDJ
EF Education-EasyPost
Decathlon AG2R La Mondiale Team
Cofidis
BORA - hansgrohe
Bahrain - Victorious
Astana Qazaqstan Team
Intermarché - Wanty
Lidl - Trek
Movistar Team
Soudal - Quick Step
Team dsm-firmenich PostNL
Team Jayco AlUla
Team Visma | Lease a Bike
UAE Team Emirates
Arkéa - B&B Hotels
Alpecin-Deceuninck
Rankings
Statistics
▼
Overview
Riders
Teams
Grand tours
Game
More
▼
Riders
Contact us
Countdown to 3 billion pageviews
Favorite500
Sitemap
About us
Profile Score
Tutorials
Pro
▼
Dashboard
Lists
❖
login
✱
settings
2009
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2011
- stage -
Stage 2 | Colmar - Cernay
Stage 3 | Strasbourg - Bischoffsheim
Stage 4 | Illzach - Huningue
Stage 5 | Bioscope - Carspac
Stage 6 | Ribeauville - Ballon d'Alsace
Statistics
GO TO
Stage 6 Results
Startlist▼
Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More
Teams▼
Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations
Route▼
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results▼
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
More
Statistics - Statistics
Startlist - Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More - More
Teams - Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations - Nations
Route - Route
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results - Results
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
Tour Alsace
»
2010
»
Startlist
menu
2010
»
7th
Tour Alsace
(2.2)
2010
»
6 Stages
»
Colmar
›
Ballon d'Alsace
(785.9km)
Startlist
more pdf options
Incl. uci-code
Incl. GC times
Incl. flags
Incl. gc+flags
Shirts+info
Startlist
Default
Without dropout indication
Hide dropouts
161
riders
Individual participants
#
BIB
Rider
Contract team
1
-
ANTZ Jean-Edouard
AVC Aix-en-Provence
2
-
BARLE Florent
AVC Aix-en-Provence
3
-
GIRAUD Benjamin
AVC Aix-en-Provence
4
-
LESTAGE Georges
AVC Aix-en-Provence
5
-
MENC MOLINA Colin
AVC Aix-en-Provence
6
-
MOUCHEL Jonathan
AVC Aix-en-Provence
7
-
ASSELMAN Jesper
Van Vliet - EBH Elshof
8
-
DIJKXHOORN Rikke
Van Vliet - EBH Elshof
9
-
HAVIK Yoeri
Van Vliet - EBH Elshof
10
-
OOSTLANDER Sander
Van Vliet - EBH Elshof
11
-
PFINGSTEN Christoph
Van Vliet - EBH Elshof
12
-
STAMSNIJDER Bas
Van Vliet - EBH Elshof
13
-
AVIS Charlie
Trek - Livestrong presented by Radioshack
14
-
DEGENKOLB John
Thuringer Energie Team
15
-
KITTEL Marcel
Thuringer Energie Team
16
-
KLEIN Philipp
Thuringer Energie Team
17
-
MAY Maximilian
Thuringer Energie Team
18
-
NUBER Simon
Thuringer Energie Team
19
-
SCHADLICH Lucas
Thuringer Energie Team
20
-
BÁRTA Jan
Team NetApp
21
-
DIETZIKER Andreas
Team NetApp
22
-
DUIJN Huub
Team NetApp
23
-
FRICKE Tassilo
Team NetApp
24
-
GOTTFRIED Alexander
Team NetApp
25
-
MEENHORST Alex
Team NetApp
26
-
BREEN Vegard
Team Joker - Bianchi
27
-
LAENGEN Vegard Stake
Team Joker - Bianchi
28
-
RAKE Christer
Team Joker - Bianchi
29
-
REMME Stian
Team Joker - Bianchi
30
-
SØRTVEIT Sondre Gjerdevik
Team Joker - Bianchi
31
-
VOLD Svein Erik
Team Joker - Bianchi
32
-
HESSELBARTH David
Team Heizomat Mapei
33
-
PLÖTNER Nils
Team Heizomat Mapei
34
-
RIES Philipp
Team Heizomat Mapei
35
-
DRESSLER-LEHNHOF Frank
Team Differdange
36
-
KNUDSEN Morten
Team Differdange
37
-
NILSSON Håkan
Team Differdange
38
-
RETSCHKE Robert
Team Differdange
39
-
SCHNEIDER Nico
Team Differdange
40
-
THILL Tom
Team Differdange
41
-
BESSY Cyril
Saur - Sojasun
42
-
COPPEL Jérôme
Saur - Sojasun
43
-
COUTOULY Cédric
Saur - Sojasun
44
-
JEANDESBOZ Fabrice
Saur - Sojasun
45
-
MATHEOU Romain
Saur - Sojasun
46
-
POULHIÈS Stéphane
Saur - Sojasun
47
-
BOEVE Mats
Rabobank Continental Team
48
-
BOVENHUIS Jasper
Rabobank Continental Team
49
-
KELDERMAN Wilco
Rabobank Continental Team
50
-
KREDER Wesley
Rabobank Continental Team
51
-
MARKUS Barry
Rabobank Continental Team
52
-
OCKELOEN Jasper
Rabobank Continental Team
53
-
AUBERT Loïc
Price - Custom Bikes
54
-
HORSTMANN Samuel
Price - Custom Bikes
55
-
OBERHOLZER Bernhard
Price - Custom Bikes
56
-
SCHMÄH Elias
Price - Custom Bikes
57
-
SCHNYDER Nicolas
Price - Custom Bikes
58
-
SCHWAB Hubert
Price - Custom Bikes
59
-
KOCH Michel
LKT Team Brandenburg
60
-
WEICHT Michael
LKT Team Brandenburg
61
-
O'BRIEN Mark
Letua Cycling Team
62
-
BROEDERS Garrit
Jong Vlaanderen - Bauknecht
63
-
CALLEEUW Joeri
Jong Vlaanderen - Bauknecht
64
-
DE DECKER Bjorn
Jong Vlaanderen - Bauknecht
65
-
PIETERS Sibrecht
Jong Vlaanderen - Bauknecht
66
-
SERRY Pieter
Jong Vlaanderen - Bauknecht
67
-
VANDYCK Niels
Jong Vlaanderen - Bauknecht
68
-
RATHE Jacob
Jelly Belly presented by Kenda
69
-
ALBERT Niels
BKCP - Powerplus
70
-
FRANZOI Enrico
BKCP - Powerplus
71
-
JOUFFROY Arnaud
BKCP - Powerplus
72
-
ŠIMŮNEK Radomír
BKCP - Powerplus
73
-
VANTHOURENHOUT Dieter
BKCP - Powerplus
74
-
WALSLEBEN Philipp
BKCP - Powerplus
75
-
BALDO Nicolas
Atlas Personal - BMC
76
-
BERNATONIS Marius
Atlas Personal - BMC
77
-
GUGGISBERG Bruno
Atlas Personal - BMC
78
-
KUSZTOR Péter
Atlas Personal - BMC
79
-
RÖSCH David
Atlas Personal - BMC
80
-
SALZINGER Florian
Atlas Personal - BMC
81
-
AULAS Alexandre
82
-
BENNETT George
83
-
BESCOND Jérémy
84
-
BISCEGLIA Anthony
85
-
BODIOT Alexis
86
-
BONNET Guillaume
87
-
BONNET Nicolas
88
-
BONNIN Thomas
89
-
BOUHANNI Nacer
90
-
BOURDILLAT Nicolas
91
-
BOUTEILLE Tomas
92
-
BRANDT Alexandre
93
-
BRENNAN David
94
-
BRUN Frederic
95
-
BRUNET Aymeric
96
-
BUGGLE Arron
97
-
BUHLER Anthony
98
-
ČANECKÝ Marek
99
-
CANTOURNET Benjamin
100
-
CHARRIER Franck
101
-
CHERRUAULT Kévin
102
-
CLERE Emilien
103
-
COULON Alexis
104
-
DELALOT Romain
105
-
DENIS Kévin
106
-
DIETSCH Thomas
107
-
EDET Nicolas
108
-
FEDRIGO Etienne
109
-
FINOT Frédéric
110
-
FRECH Frederic
111
-
FUMEAUX Jonathan
112
-
GAOUA Cédric
113
-
GEORGES Sylvain
114
-
GONNET Julien
115
-
GRAMMAIRE Olivier
116
-
GREDY Sebastien
117
-
GRUNDER Martin
118
-
HEULE Christian
119
-
JANG Chan Jae
120
-
JARRIER Benoît
121
-
JEANNIN Mickael
122
-
KASA Gabor
123
-
KÜNZLI Raimond
124
-
LANG Pirmin
125
-
LAUBER Edouard
126
-
LAURENT Christophe
127
-
LEFRANÇOIS Olivier
128
-
LESSCHAEVE Rudy
129
-
LUMINET Benoit
130
-
MAINARD Jérôme
131
-
MALLE Guillaume
132
-
MILLER Carson
133
-
MOLARD Rudy
134
-
MOSER Andreas
135
-
NICOLE Pierre-Alain
136
-
PATENKA Yauheni
137
-
PENVEN Clément
138
-
PÉRICHON Pierre-Luc
139
-
PETIT Adrien
140
-
POMPANON Rémi
141
-
PUDÄNS Herberts
142
-
QUEYRANNE Nicolas
143
-
RABAUD Julien
144
-
REGUIGUI Youcef
145
-
RENOU Mickaël
146
-
RIGOULAY Johann
147
-
ROBERT Maxime
148
-
ROSEAU Willy
149
-
SAGGIORATO Mirco
150
-
SANTY Quentin
151
-
SLACK Eric
152
-
SONNERY Blaise
153
-
TEILLET Gwenaël
154
-
TEKLEHAIMANOT Daniel
155
-
URSI Fabio
156
-
VIGNES Anthony
157
-
VILLA Thibaut
158
-
VINCENTI Cyrille
159
-
WARBASSE Larry
160
-
WEISS Grégor
161
-
ZIMINE Boris
* = competes for youth GC
Menu
Startlist
Alphabetical
Changes
Form
Top competitors
Previous performance
Youngest and oldest
Startlist quality
Debutants
Best per specialty
Race ranking
Peloton averages
Contribute to startlist
Statistics team line-ups
Ranked
Top GC riders
Sprinters
TT Specialists
Best classic riders
Climbers
Most KMs
Most wins
More
Top-100 riders competing
National champions
Starting other race
National startlist quality
First first participations
Birthdays during race
Injury history per rider
PCS Pro (3)