Statistics on Tour de l'Avenir 1999.
Result 1999
# | Rider | Team | Time |
---|---|---|---|
1 | OSA Unai | Banesto | 37:53:41 |
2 | LATASA David | Banesto | 0:35 |
3 | LANDIS Floyd | Mercury Cycling Team | 3:10 |
4 | TRAMPUSCH Gerhard | Austria | 4:39 |
5 | MARTINEZ José Alberto | Euskaltel - Euskadi | 4:55 |
6 | ARREITUNANDIA Pedro | Euskaltel - Euskadi | 6:48 |
7 | LUDEWIG Jörg | Gerolsteiner | 7:21 |
8 | BOTCHAROV Alexandre | Besson Chaussures - Nippon Hodo | 7:44 |
9 | VERMAUT Stive | Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx | 7:45 |
10 | BERGÈS Stéphane | BigMat - Auber 93 | 8:44 |
Info
- Startdate:1999-09-02
- Enddate:1999-09-11
- Category:Men Elite
- UCI Tour:Europe Tour
- Total distance:
- Logo
Top competitors
Teams
- (Tombak, De Wolf)
- (Zubeldia, Martinez)
- (Turpin, Halgand)
- (Menchov, Lastras)
- (Hinault, Fédrigo)
- (Nazon, McGee)
- (Sweet, Auger)
- (Wrolich, Haselbacher)
- (Strauss, Montgomery)
- (D'Hollander, Cretskens)
- (Landis, Clinger)
- (Ruškys, Bodrogi)
- (Yakovlev, Botcharov)
- (Straumann, Calcagni)
- (van Dijk, Hayman)
- (Pate, Olsen)
- (Trampusch, Scherzer)
- (Vestøl, Hushovd)
- (Poos, Kirchen)
- (Olivier, Martin)
- (Lecrosnier, Cavet)
- (Voeckler, Chavanel)
Stages
Date | Day | Stage | KM | |
---|---|---|---|---|
02/09 | Thursday | Stage 1 | Plumelec - Plumelec | 138 | |
03/09 | Friday | Stage 2 | Plumelec - Saint-Brévin-les-Pins | 149 | |
04/09 | Saturday | Stage 3 (ITT) | Saint-Brevin-les-Pins - Pornic | 19.5 | |
05/09 | Sunday | Stage 4 | Pornic - Chantonnay | 159 | |
06/09 | Monday | Stage 5 | Saint-Prouant - Montbron | 221 | |
07/09 | Tuesday | Stage 6 | Montbron - Castelsarrasin | 258 | |
08/09 | Wednesday | Stage 7 | Castelsarrasin - Bagnères-de-Bigorre | 166 | |
09/09 | Thursday | Stage 8 | Bagnères-de-Bigorre - Cauterets | 166 | |
10/09 | Friday | Stage 9 | Pierrefitte-Nestalas - Argelès-Gazost | 155 | |
11/09 | Saturday | Stage 10 | Sauveterre-de-Béarn - Saint-Jean-de-Luz | 132 | |
1563.5 |
Stage winners
Stage | Winner |
---|---|
Stage 1 | LUDEWIG Jörg |
Stage 2 | WROLICH Peter |
Stage 3 (ITT) | MCGEE Bradley |
Stage 4 | LE BOULANGER Yoann |
Stage 5 | NAZON Damien |
Stage 6 | CHOUFFE Alexandre |
Stage 7 | JENNER Christopher |
Stage 8 | LATASA David |
Stage 9 | BOTCHAROV Alexandre |
Stage 10 | MCGEE Bradley |