Menu▼
Home
Races
▼
Tour de France
Giro d'Italia
La Vuelta ciclista a España
World Championships
Amstel Gold Race
Milano-Sanremo
Tirreno-Adriatico
Liège-Bastogne-Liège
Il Lombardia
La Flèche Wallonne
Paris - Nice
Paris-Roubaix
Volta Ciclista a Catalunya
Critérium du Dauphiné
Tour des Flandres
Gent-Wevelgem in Flanders Fields
Clásica Ciclista San Sebastián
Teams
▼
INEOS Grenadiers
Groupama - FDJ
EF Education-EasyPost
Decathlon AG2R La Mondiale Team
Cofidis
BORA - hansgrohe
Bahrain - Victorious
Astana Qazaqstan Team
Intermarché - Wanty
Lidl - Trek
Movistar Team
Soudal - Quick Step
Team dsm-firmenich PostNL
Team Jayco AlUla
Team Visma | Lease a Bike
UAE Team Emirates
Arkéa - B&B Hotels
Alpecin-Deceuninck
Rankings
Statistics
▼
Overview
Riders
Teams
Grand tours
Game
More
▼
Riders
Contact us
Countdown to 3 billion pageviews
Favorite500
Sitemap
About us
Profile Score
Tutorials
Pro
▼
Dashboard
Lists
❖
login
✱
settings
-year-
2024
2023
2022
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
Statistics
GO TO
Startlist
Results▼
Top-3 per edition
Most wins
Most starts/finishes
Youngest/oldest winners
Most top-10s
Position race ranking
Stages▼
Most stage wins
Youngest winners
Oldest winners
Fastest stages
Most top-10s
Teams
Nations
Route
KOM
Points
More
Statistics - Statistics
Results - Results
Top-3 per edition
Most wins
Most starts/finishes
Youngest/oldest winners
Most top-10s
Position race ranking
Stages - Stages
Most stage wins
Youngest winners
Oldest winners
Fastest stages
Most top-10s
Teams - Teams
Nations - Nations
Route - Route
KOM - KOM
Points - Points
Tour of Taihu Lake
»
Results
menu
Tour of Taihu Lake
(2.Pro)
Top-3 per edition
GC type
GC
Points GC
Mountains GC
Young rider GC
Year
Winner
2nd
3rd
2023
1
JACKSON George
2
ZANONCELLO Enrico
3
VAN DE PAAR Jarne
2022
1
2
3
2019
1
KENNETT Dylan
2
VALLÉE Boris
3
BRÄNDLE Matthias
2018
1
VALLÉE Boris
2
DYBALL Benjamin
3
CATAFORD Alexander
2017
1
MARECZKO Jakub
2
BOIVIN Guillaume
3
ALZATE Carlos
2016
1
DUQUE Leonardo Fabio
2
GODOY Yonder
3
SCHULTING Peter
2015
1
MARECZKO Jakub
2
PALINI Andrea
3
ZANOTTI Marco
2014
1
WITMITZ Sam
2
KAŇKOVSKÝ Alois
3
VAN DIEMEN Jurgen
2013
1
METLUSHENKO Yuri
2
KAŇKOVSKÝ Alois
3
SHPILEVSKY Boris
2012
1
KADLEC Milan
2
GOESINNEN Floris
3
CHOI Ki Ho
2011
1
SHPILEVSKY Boris
2
KAŇKOVSKÝ Alois
3
KEMPS Aaron
2010
1
KEMP David
2
YANG Jiajie
3
GRECHYN Serhiy
Menu
Top-3 per edition
Most wins
Most starts/finishes
Youngest/oldest winners
Most top-10s
Position race ranking
BIB results
Racedays winner
Best result at race debut
Oldest living winners
PCS Pro (4)
Results
Wins by smallest margin
Timegaps
Fastest editions
Dropouts per edition
Champion wins
Most combative
PCS Pro (1)
Competitors
Average age
Won how
Longest solos
Sprints per year
Pro
Most sequential participations
PCS Pro (1)