The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|
1 | GUICHARD Mickaël Morbihan Fybolia GOA | Morbihan Fybolia GOA | 5:56:25 | ||
2 | ALLARD Matéo CC Étupes | CC Étupes | 1:41 1:41 | ||
3 | MILLET Hugo Sojasun Espoir - ACNC | Sojasun Espoir - ACNC | 3:17 3:17 | ||
4 | 3:19 3:19 | ||||
5 | SIMON Yohann USSA Pavilly Barentin | USSA Pavilly Barentin | 3:28 3:28 | ||
6 | LAURENSOT Edgar Cre'Actuel-Marie Morin-U 22 | Cre'Actuel-Marie Morin-U 22 | 3:34 3:34 | ||
7 | PROVOST Maximilien VC Pays de Loudéac | VC Pays de Loudéac | ,, 3:34 | ||
8 | AEBI Antoine Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme | Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme | 3:47 3:47 | ||
9 | 3:49 3:49 | ||||
10 | ADAM Guillaume Team Bricquebec Cotentin | Team Bricquebec Cotentin | 3:59 3:59 | ||
11 | RALLÉ Anthony Dinan Sport Cycling | Dinan Sport Cycling | 4:04 4:04 | ||
12 | TANGUY Hugo Bretagne Sud Cyclisme Formation | Bretagne Sud Cyclisme Formation | 4:21 4:21 | ||
13 | CHAN TSIN Romain USSA Pavilly Barentin | USSA Pavilly Barentin | 4:41 4:41 | ||
14 | CORKERY Dillon CC Étupes | CC Étupes | 4:49 4:49 | ||
15 | MALLE Nicolas ES Torigni | ES Torigni | 4:57 4:57 | ||
16 | CHAUVIN Scott ES Torigni | ES Torigni | 4:59 4:59 | ||
17 | BAUDIS Anthony Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme | Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme | 5:17 5:17 | ||
18 | VANG AAS Eirik CC Étupes | CC Étupes | 5:18 5:18 | ||
19 | LOVIDIUS Edvin CC Étupes | CC Étupes | 5:26 5:26 | ||
20 | COSS Loris Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme | Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme | 5:29 5:29 | ||
21 | ROME Axel UC Briochine - Bleu Mercure | UC Briochine - Bleu Mercure | 5:46 5:46 | ||
22 | LAJAUNIAS Valerian Océane Top 16 | Océane Top 16 | 5:49 5:49 | ||
23 | LAURENT Alexandre UC Briochine - Bleu Mercure | UC Briochine - Bleu Mercure | 5:55 5:55 | ||
24 | 6:00 6:00 | ||||
25 | DERVILY Tanguy Dinan Sport Cycling | Dinan Sport Cycling | 6:06 6:06 | ||
26 | HABERT Axel Guidon Chalettois | Guidon Chalettois | 6:13 6:13 | ||
27 | 6:14 6:14 | ||||
28 | CORNU Benjamin Team Bricquebec Cotentin | Team Bricquebec Cotentin | 6:18 6:18 | ||
29 | RICHARD Nathan VC Avranches | VC Avranches | 6:23 6:23 | ||
30 | BRIAND Killian VC Avranches | VC Avranches | 6:25 6:25 | ||
31 | GAREL Thomas Dinan Sport Cycling | Dinan Sport Cycling | 6:28 6:28 | ||
32 | 6:33 6:33 | ||||
33 | HARDOUIN Louis Guidon Chalettois | Guidon Chalettois | 6:36 6:36 | ||
34 | 6:42 6:42 | ||||
35 | GLOUX Swann Cre'Actuel-Marie Morin-U 22 | Cre'Actuel-Marie Morin-U 22 | 6:43 6:43 | ||
36 | LAOT Kelvin La Crêpe de Brocéliande-BLC | La Crêpe de Brocéliande-BLC | 6:48 6:48 | ||
37 | PATOUX Cyrille ES Torigni | ES Torigni | 6:53 6:53 | ||
38 | BOILEAU Leo Cre'Actuel-Marie Morin-U 22 | Cre'Actuel-Marie Morin-U 22 | 9:08 9:08 | ||
39 | DEVANNE Antoine Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme | Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme | 9:46 9:46 | ||
40 | DELALANDE Basile Morbihan Fybolia GOA | Morbihan Fybolia GOA | 10:01 10:01 | ||
41 | MALGORN Adrien VS Valletais | VS Valletais | 10:42 10:42 | ||
42 | AZILE LOZACH Julien Océane Top 16 | Océane Top 16 | 11:05 11:05 | ||
43 | COTARD Theo Cre'Actuel-Marie Morin-U 22 | Cre'Actuel-Marie Morin-U 22 | 11:44 11:44 | ||
44 | ,, 11:44 | ||||
45 | 11:55 11:55 | ||||
46 | 12:08 12:08 | ||||
47 | MÉAL Théo Team Bricquebec Cotentin | Team Bricquebec Cotentin | 12:10 12:10 | ||
48 | PLUSQUELLEC Quentin La Crêpe de Brocéliande-BLC | La Crêpe de Brocéliande-BLC | ,, 12:10 | ||
49 | LEBEAU Mathis Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme | Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme | 12:22 12:22 | ||
50 | LACHENY Rayann Océane Top 16 | Océane Top 16 | 12:29 12:29 | ||
51 | SILLIAU Nicolas VC Pays de Loudéac | VC Pays de Loudéac | 12:38 12:38 | ||
52 | POULARD Sacha VC Avranches | VC Avranches | 12:41 12:41 | ||
53 | 12:48 12:48 | ||||
54 | BISQUAY Yoen VC Pays de Lorient | VC Pays de Lorient | 13:01 13:01 | ||
55 | CADORET Théotime La Crêpe de Brocéliande-BLC | La Crêpe de Brocéliande-BLC | 13:13 13:13 | ||
56 | MUSSET Owen La Crêpe de Brocéliande-BLC | La Crêpe de Brocéliande-BLC | 13:26 13:26 | ||
57 | CHATELUS Axel Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme | Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme | 13:50 13:50 | ||
58 | BOULEUX Quentin USSA Pavilly Barentin | USSA Pavilly Barentin | 14:46 14:46 | ||
59 | CORDON Paul VC Pays de Loudéac | VC Pays de Loudéac | 14:49 14:49 | ||
60 | DROUET Victor Moyon Percy Vélo Club | Moyon Percy Vélo Club | 14:54 14:54 | ||
61 | 15:08 15:08 | ||||
62 | ,, 15:08 | ||||
63 | CHANDEMERLE Hugo UC Briochine - Bleu Mercure | UC Briochine - Bleu Mercure | 15:30 15:30 | ||
64 | 15:32 15:32 | ||||
65 | JAUNY Alexis VC Avranches | VC Avranches | 15:53 15:53 | ||
66 | 15:56 15:56 | ||||
67 | RIVALLAIN Hugo UC Briochine - Bleu Mercure | UC Briochine - Bleu Mercure | 17:52 17:52 | ||
68 | GILLES Cyprien ES Torigni | ES Torigni | 26:18 26:18 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
This result is processed as a national result. We keep limited information on national races.
- Date:20 August 2023
- Avg. speed winner:-
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:0 km
- Points scale:
- Departure:
- Arrival:
Competitions
Race profile
Sites
Have missing information? Contribute here!