Menu▼
Home
Races
▼
Tour de France
Giro d'Italia
La Vuelta ciclista a España
World Championships
Amstel Gold Race
Milano-Sanremo
Tirreno-Adriatico
Liège-Bastogne-Liège
Il Lombardia
La Flèche Wallonne
Paris - Nice
Paris-Roubaix
Volta Ciclista a Catalunya
Critérium du Dauphiné
Tour des Flandres
Gent-Wevelgem in Flanders Fields
Clásica Ciclista San Sebastián
Teams
▼
INEOS Grenadiers
Groupama - FDJ
EF Education-EasyPost
Decathlon AG2R La Mondiale Team
Cofidis
BORA - hansgrohe
Bahrain - Victorious
Astana Qazaqstan Team
Intermarché - Wanty
Lidl - Trek
Movistar Team
Soudal - Quick Step
Team dsm-firmenich PostNL
Team Jayco AlUla
Team Visma | Lease a Bike
UAE Team Emirates
Arkéa - B&B Hotels
Alpecin-Deceuninck
Rankings
Statistics
▼
Overview
Riders
Teams
Grand tours
Game
More
▼
Riders
Contact us
Countdown to 3 billion pageviews
Favorite500
Sitemap
About us
Profile Score
Tutorials
Pro
▼
Dashboard
Lists
❖
login
✱
settings
2020
2019
2017
2016
2015
2016
- stage -
Statistics
GO TO
Results
Startlist▼
Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More
Teams▼
Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations
Route▼
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
More
Statistics - Statistics
Startlist - Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More - More
Teams - Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations - Nations
Route - Route
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results - Results
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
Odessa Grand Prix
»
2015
»
Startlist
menu
2015
»
Odessa Grand Prix
(1.2)
2015
»
One day race
(167.8km)
Startlist
more pdf options
Incl. uci-code
Incl. GC times
Incl. flags
Incl. gc+flags
Shirts+info
Startlist
Default
Without dropout indication
Hide dropouts
81
riders
Individual participants
#
BIB
Rider
Contract team
1
-
BĒCIS Armands
Rietumu - Delfin
2
-
LIEPIŅŠ Emīls
Rietumu - Delfin
3
-
NEILANDS Krists
Rietumu - Delfin
4
-
SMIRNOVS Andris
Rietumu - Delfin
5
-
FREDYUK Volodymyr
Amore & Vita - Selle SMP
6
-
KOGUT Volodymyr
Amore & Vita - Selle SMP
7
-
MIKHENKO Markiyan
Amore & Vita - Selle SMP
8
-
GREGUL Igor
Kyiv Capital Racing
9
-
KASYANOV Oleksiy
Kyiv Capital Racing
10
-
KHRIPTA Andriy
Kyiv Capital Racing
11
-
KONDAKOV Daniil
Kyiv Capital Racing
12
-
TARADAI Valerii
Kyiv Capital Racing
13
-
BAZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
14
-
KLIMIANKOU Kanstantsin
Minsk Cycling Club
15
-
KUSCHYNSKI Aleksandr
Minsk Cycling Club
16
-
PAPOK Siarhei
Minsk Cycling Club
17
-
AGARKOV Yuriy
Team Lvshan Landscape
18
-
ASADOV Elchin
Synergy Baku Cycling Project
19
-
AVERIN Maksym
Synergy Baku Cycling Project
20
-
EIBEGGER Markus
Synergy Baku Cycling Project
21
-
ISGANDAROV Tural
Synergy Baku Cycling Project
22
-
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
23
-
TAMOURIDIS Ioannis
Synergy Baku Cycling Project
24
-
TESLER Artem
China Continental Team of Gansu Bank
25
-
TOPCHANYUK Artem
Tusnad Cycling Team
26
-
GRECHYN Serhiy
Torku Şekerspor
27
-
BRATASHCHUK Andrii
Kolss BDC Team
28
-
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
29
-
GOLOVASH Oleksandr
Kolss BDC Team
30
-
KONONENKO Mykhaylo
Kolss BDC Team
31
-
KOSTYUK Denys
Kolss BDC Team
32
-
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
33
-
METLUSHENKO Yuri
China Jilun Cycling Team
34
-
BOGDANOVIČS Māris
Alpha Baltic - Maratoni.lv
35
-
LUKŠEVICS Viesturs
Alpha Baltic - Maratoni.lv
36
-
ANDRIICHUK Ievgenii
37
-
BAZELIUC Denis
38
-
BEREZUTCHI Evghenii
39
-
BIMBASH Oleg
40
-
BUMBU Dumitru
41
-
CEBAN Andrei
42
-
COVALCIUC Andrei
43
-
DUDNYK Vladyslav
44
-
FRIDMAN Yuval
45
-
GLADKYY Andriy
46
-
GLADYSH Roman
47
-
GOMENIUK Volodymyr
48
-
GRABOVSKYY Dmytro
49
-
GREENSTEIN Or
50
-
GRYNIV Vitaliy
51
-
HORBACHUK Ihor
52
-
KAFTORI Guy
53
-
KHOMIV Ivan
54
-
KHVEDCHENIA Ievgen
55
-
KREMINSKYI Vladyslav
56
-
LEV Shlomi
57
-
MANKO Evgenii
58
-
MUDRENKO Denys
59
-
PANASENKO Oleksiy
60
-
PARFENIUK Bogdan
61
-
PARFENYUK Taras
62
-
POGIBKO Oleksandr
63
-
POHORELOV Vladyslav
64
-
POLYAKOV Yuriy
65
-
PONOMARENKO Dmytro
66
-
RIAPOSOV Bogdan
67
-
RUDYY Stanislav
68
-
RYBARUK Kostyantyn
69
-
SAMOLIUK Maksym
70
-
SHABASHOV Smytro
71
-
SHEVTSOV Victor
72
-
SHPITZ Itzik
73
-
STRASCHNOW Noam
74
-
SUGLOBOV Bogdan
75
-
SUPTSAREL Gennadii
76
-
TARKOVSKYI Oleksii
77
-
TSVETKOV Artur
78
-
VOZNIYK Igor
79
-
VRABII Andrei
80
-
ZAICHENKO Anton
81
-
ZUBAR Maksym
* = competes for youth GC
Menu
Startlist
Alphabetical
Changes
Form
Top competitors
Previous performance
Youngest and oldest
Startlist quality
Debutants
Best per specialty
Race ranking
Peloton averages
Contribute to startlist
Statistics team line-ups
Ranked
Top GC riders
Sprinters
TT Specialists
Best classic riders
Climbers
Most KMs
Most wins
More
Top-100 riders competing
National champions
Starting other race
National startlist quality
First first participations
Birthdays during race
Injury history per rider
PCS Pro (3)