2018»6th
Arctic Race of Norway
(2.HC)2018»Stage 3»Honningsvåg›Hammerfest(194km)
Complementary results
Overview of intermediate sprints, KOM sprints, daily classifications etc.
KOM Sprint | Nordkapptunnelen (16.0 km)
(view location)
KOM Sprint | Olderfjorddalen (97.5 km)
(view location)
Sprint | Kvalsund (140.0 km)
(view location)
KOM Sprint | Reinlia (174.5 km)
(view location)
Sprint | Hammerfest (180.5 km)
(view location)
Sprint | Hammerfest (188.0 km)
(view location)
Points at finish
Most combative rider
Youth day classification
Rnk | Rider | Team | Time |
1 | Ťoupalík Adam | Corendon - Circus | 4:24:08 |
2 | van der Poel Mathieu | Corendon - Circus | 0:02 |
3 | Eiking Odd Christian | Wanty - Groupe Gobert | ,, |
4 | Hoelgaard Markus | Team Joker Icopal | ,, |
5 | Joyce Colin | Rally Cycling | ,, |
6 | Declercq Benjamin | Sport Vlaanderen - Baloise | ,, |
7 | Deltombe Kevin | Sport Vlaanderen - Baloise | ,, |
8 | Brøchner Nicolai | Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources | ,, |
9 | Strakhov Dmitry | Team Katusha Alpecin | ,, |
10 | Cras Steff | Team Katusha Alpecin | ,, |
11 | Bendixen Louis | Team Coop | 0:15 |
12 | Urianstad Bugge Martin | Uno-X Norwegian Development Team | 0:18 |
13 | Fabbro Matteo | Team Katusha Alpecin | ,, |
14 | Resell Erik Nordsæter | Uno-X Norwegian Development Team | ,, |
15 | Martin Guillaume | Wanty - Groupe Gobert | ,, |
16 | Russo Clément | Team Fortuneo - Samsic | 0:29 |
17 | Main Kent | Team Dimension Data | 0:34 |
18 | Mortier Julien | WB Aqua Protect Veranclassic | 0:45 |
19 | Noppe Christophe | Sport Vlaanderen - Baloise | 1:00 |
20 | Rhim Brendan | Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources | ,, |
21 | Niv Guy | Israel Cycling Academy | ,, |
22 | Lienhard Fabian | Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources | ,, |
23 | Swift Connor | Team Dimension Data | ,, |
24 | Lukkedahl Øivind | Team Coop | 1:25 |
25 | Skaarseth Anders | Cofidis, Solutions Crédits | ,, |
26 | Skjerping Kristoffer | Team Joker Icopal | 1:41 |
27 | Trondsen Trond | Team Coop | ,, |
28 | Aasvold Kristian | Team Coop | ,, |
29 | Mottier Justin | Vital Concept Cycling Club | ,, |
30 | Turek Daniel | Israel Cycling Academy | ,, |
31 | Evans Alexander | BMC Racing Team | ,, |
32 | Bettiol Alberto | BMC Racing Team | ,, |
33 | Lunke Sindre | Team Fortuneo - Samsic | ,, |
34 | Molly Kenny | WB Aqua Protect Veranclassic | 1:57 |
35 | Træen Torstein | Uno-X Norwegian Development Team | ,, |
36 | Enger Sondre Holst | Israel Cycling Academy | 2:41 |
37 | Hvideberg Jonas Iversby | Uno-X Norwegian Development Team | ,, |
38 | Wirtgen Tom | WB Aqua Protect Veranclassic | 3:05 |
39 | Journiaux Axel | Direct Energie | 3:19 |
40 | Planckaert Emiel | Sport Vlaanderen - Baloise | 3:44 |
41 | Van Rooy Kenneth | Sport Vlaanderen - Baloise | ,, |
42 | Sellier Simon | Direct Energie | 4:08 |
43 | Dahl Herman | Team Joker Icopal | 9:20 |
44 | Neilands Krists | Israel Cycling Academy | ,, |
45 | de Vos Adam | Rally Cycling | ,, |
46 | Evensen Henrik | Team Joker Icopal | ,, |
47 | Bryon Miguel | Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources | ,, |
48 | Kulset Kristian | Uno-X Norwegian Development Team | ,, |
49 | Kasperkiewicz Przemysław | Delko Marseille Provence KTM | ,, |
50 | Kulset Sindre | Uno-X Norwegian Development Team | 10:45 |
Team day classification