2021»8th
Arctic Race of Norway
(2.Pro)2021»Stage 2»Nordkjosbotn›Kilpisjärvi(177.6km)
Complementary results
Overview of intermediate sprints, KOM sprints, daily classifications etc.
KOM Sprint (2) Heia (32.7 km)
(view location)
Sprint | Øverbygd (53.8 km)
(view location)
Sprint | Skibotn (127.7 km)
(view location)
KOM Sprint (2) Skibotndalen (143.7 km)
(view location)
KOM Sprint (2) Lompolandjarvi (158.2 km)
(view location)
Sprint | Finland border (164.5 km)
Points at finish
Most combative rider
Youth day classification
Rnk | Rider | Team | Time |
1 | Peñalver Manuel | Burgos - BH | 3:56:14 |
2 | Marit Arne | Sport Vlaanderen - Baloise | ,, |
3 | Welten Bram | Team Arkéa Samsic | ,, |
4 | Gudmestad Tord | Team Coop | ,, |
5 | Coati Luca | Team Qhubeka NextHash | ,, |
6 | Gidich Yevgeniy | Astana - Premier Tech | ,, |
7 | Colman Alex | Sport Vlaanderen - Baloise | ,, |
8 | Zingle Axel | Cofidis | ,, |
9 | Wærenskjold Søren | Uno-X Pro Cycling Team | ,, |
10 | Fuentes Ángel | Burgos - BH | ,, |
11 | Álvarez Rodrigo | Burgos - BH | ,, |
12 | Leknessund Andreas | Norway | ,, |
13 | Reynders Jens | Sport Vlaanderen - Baloise | ,, |
14 | Fedeli Alessandro | DELKO | ,, |
15 | Burgaudeau Mathieu | TotalEnergies | ,, |
16 | Battistella Samuele | Astana - Premier Tech | ,, |
17 | Vabø Tore Andre Aase | Team Coop | ,, |
18 | Vanhoof Ward | Sport Vlaanderen - Baloise | ,, |
19 | Eriksson Jacob | Team Coop | ,, |
20 | Wirtgen Luc | Bingoal Pauwels Sauces WB | ,, |
21 | Lafay Victor | Cofidis | ,, |
22 | Riou Alan | Team Arkéa Samsic | ,, |
23 | Drege André | Norway | ,, |
24 | de Bod Stefan | Astana - Premier Tech | ,, |
25 | Champion Thomas | Cofidis | ,, |
26 | Sánchez Pelayo | Burgos - BH | ,, |
27 | Dewulf Stan | AG2R Citroën Team | ,, |
28 | De Pestel Sander | Sport Vlaanderen - Baloise | ,, |
29 | Mulubrhan Henok | Team Qhubeka NextHash | ,, |
30 | Sleen Torjus | Uno-X Pro Cycling Team | ,, |
31 | Azparren Xabier Mikel | Euskaltel - Euskadi | ,, |
32 | Holstad Ludvik | Norway | ,, |
33 | Wærsted Syver | Uno-X Pro Cycling Team | ,, |
34 | Resell Erik Nordsæter | Uno-X Pro Cycling Team | ,, |
35 | Lunder Eirik | Team Coop | ,, |
36 | Carvalho Andre | Cofidis | ,, |
37 | Rajović Dušan | DELKO | ,, |
38 | Delettre Alexandre | DELKO | ,, |
39 | Beullens Cedric | Sport Vlaanderen - Baloise | 0:16 |
40 | Dversnes Fredrik | Team Coop | ,, |
41 | Berwick Sebastian | Israel Start-Up Nation | ,, |
42 | Ferron Valentin | TotalEnergies | 0:28 |
43 | Holter Ådne | Norway | ,, |
44 | Brussenskiy Gleb | Astana - Premier Tech | 1:39 |
45 | Desal Ceriel | Bingoal Pauwels Sauces WB | 14:31 |
Team day classification