The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | KOCH Christian LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 7 | 5 | 2:52:32 | |
2 | VALTER Attila CCC Development Team | CCC Development Team | 3 | 2 | 0:02 0:02 | |
3 | STACHOWIAK Adam Voster ATS Team | Voster ATS Team | 1 | 1 | ,, 0:02 | |
4 | PALUTA Michał CCC Development Team | CCC Development Team | ,, 0:02 | |||
5 | MAŁECKI Kamil CCC Development Team | CCC Development Team | 0:04 0:04 | |||
6 | SCHORMAIR Fabian P&S Metalltechnik | P&S Metalltechnik | ,, 0:04 | |||
7 | KACZMAREK Jakub Hurom BDC Development | Hurom BDC Development | ,, 0:04 | |||
8 | VAN DEN DOOL Kelvin Vlasman CT | Vlasman CT | ,, 0:04 | |||
9 | PLUCIŃSKI Leszek Voster ATS Team | Voster ATS Team | ,, 0:04 | |||
10 | KUZMIN Anton Astana City | Astana City | ,, 0:04 | |||
11 | MAMOS Philipp Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | ,, 0:04 | |||
12 | HUGGER Jan Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | ,, 0:04 | |||
13 | RUTSCH Jonas Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | 0:08 0:08 | |||
14 | ,, 0:08 | |||||
15 | KOOIJMAN Jaap Vlasman CT | Vlasman CT | 0:09 0:09 | |||
16 | ,, 0:09 | |||||
17 | PEKALA Piotr CCC Development Team | CCC Development Team | ,, 0:09 | |||
18 | ,, 0:09 | |||||
19 | ,, 0:09 | |||||
20 | PIASKOWY Emanuel Hurom BDC Development | Hurom BDC Development | ,, 0:09 | |||
21 | DOMAGALSKI Karol Hurom BDC Development | Hurom BDC Development | 0:14 0:14 | |||
22 | BROŻYNA Piotr CCC Development Team | CCC Development Team | ,, 0:14 | |||
23 | ,, 0:14 | |||||
24 | STOSZ Patryk CCC Development Team | CCC Development Team | ,, 0:14 | |||
25 | AKHMETOV Galym Astana City | Astana City | 0:18 0:18 | |||
26 | HENN Luca Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | ,, 0:18 | |||
27 | FRANCZAK Paweł Voster ATS Team | Voster ATS Team | 0:23 0:23 | |||
28 | RUDYS Paul LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:23 | |||
29 | ,, 0:23 | |||||
30 | NURLYKHASSYM Nurbergen Astana City | Astana City | ,, 0:23 | |||
31 | VAN DER BURG Joost Vlasman CT | Vlasman CT | 0:35 0:35 | |||
32 | ,, 0:35 | |||||
33 | LÜBBERS Dorian Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | ,, 0:35 | |||
34 | 0:38 0:38 | |||||
35 | 0:41 0:41 | |||||
36 | ZIELIńSKI Kamil Hurom BDC Development | Hurom BDC Development | 1:08 1:08 | |||
37 | DINA Márton Pannon Cycling Team | Pannon Cycling Team | 1:12 1:12 | |||
38 | KRAWCZYK Szymon Voster ATS Team | Voster ATS Team | ,, 1:12 | |||
39 | ,, 1:12 | |||||
40 | DUVIGNEAU Beau Vlasman CT | Vlasman CT | ,, 1:12 | |||
41 | BOMMEL Henning LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 3:32 3:32 | |||
42 | KÄßMANN Fabian P&S Metalltechnik | P&S Metalltechnik | ,, 3:32 | |||
43 | BANUSCH Richard LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 3:32 | |||
44 | HUPPERTZ Joshua Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | ,, 3:32 | |||
45 | ,, 3:32 | |||||
46 | LUCHSHENKO Sergey Astana City | Astana City | 4:27 4:27 | |||
47 | 4:45 4:45 | |||||
48 | TAEBLING Paul LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 4:47 4:47 | |||
49 | 4:56 4:56 | |||||
50 | ,, 4:56 | |||||
51 | ,, 4:56 | |||||
52 | 7:54 7:54 | |||||
53 | ,, 7:54 | |||||
54 | ,, 7:54 | |||||
55 | ,, 7:54 | |||||
56 | DINMUKHAMETOV Ramis Astana City | Astana City | ,, 7:54 | |||
57 | BRAUN Julian Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | ,, 7:54 | |||
58 | TACIAK Mateusz Voster ATS Team | Voster ATS Team | ,, 7:54 | |||
59 | ,, 7:54 | |||||
60 | 7:58 7:58 | |||||
61 | ,, 7:58 | |||||
62 | 8:07 8:07 | |||||
63 | 8:10 8:10 | |||||
64 | 8:14 8:14 | |||||
65 | 8:17 8:17 | |||||
66 | THURAU Sven Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | ,, 8:17 | |||
67 | HAVIK Yoeri Vlasman CT | Vlasman CT | 8:26 8:26 | |||
68 | SZABÓ Miklos Pannon Cycling Team | Pannon Cycling Team | ,, 8:26 | |||
69 | 8:31 8:31 | |||||
70 | ,, 8:31 | |||||
71 | 8:38 8:38 | |||||
72 | KESSLER Robert Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | 8:52 8:52 | |||
73 | NOLDE Tobias P&S Metalltechnik | P&S Metalltechnik | ,, 8:52 | |||
74 | 9:13 9:13 | |||||
75 | 12:58 12:58 | |||||
76 | 13:00 13:00 | |||||
77 | 13:02 13:02 | |||||
78 | 13:04 13:04 | |||||
79 | PAWLAK Tobiasz Hurom BDC Development | Hurom BDC Development | ,, 13:04 | |||
80 | ,, 13:04 | |||||
81 | 13:12 13:12 | |||||
82 | OROSZ Gergő Pannon Cycling Team | Pannon Cycling Team | 13:15 13:15 | |||
83 | STEIGNER Kilian Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | ,, 13:15 | |||
84 | HEIDER Christopher Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | ,, 13:15 | |||
85 | ,, 13:15 | |||||
86 | ,, 13:15 | |||||
87 | ,, 13:15 | |||||
88 | 13:21 13:21 | |||||
89 | ,, 13:21 | |||||
90 | WERNER Franz LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 13:21 | |||
91 | ,, 13:21 | |||||
92 | 13:26 13:26 | |||||
93 | JÄGELER Robert P&S Metalltechnik | P&S Metalltechnik | 13:37 13:37 | |||
94 | MÓRICZ Daniel Pannon Cycling Team | Pannon Cycling Team | 13:41 13:41 | |||
95 | 13:47 13:47 | |||||
96 | ,, 13:47 | |||||
97 | SONNLEITNER Jonas P&S Metalltechnik | P&S Metalltechnik | ,, 13:47 | |||
98 | DINA Daniel Pannon Cycling Team | Pannon Cycling Team | 15:26 15:26 | |||
99 | 17:23 17:23 | |||||
100 | ,, 17:23 | |||||
101 | ,, 17:23 | |||||
102 | 17:27 17:27 | |||||
103 | ,, 17:27 | |||||
104 | ,, 17:27 | |||||
105 | 17:41 17:41 | |||||
106 | 18:41 18:41 | |||||
107 | 18:51 18:51 | |||||
108 | 18:59 18:59 | |||||
109 | ,, 18:59 | |||||
110 | PELIKÁN János Pannon Cycling Team | Pannon Cycling Team | ,, 18:59 | |||
111 | ,, 18:59 | |||||
112 | ,, 18:59 | |||||
113 | ,, 18:59 | |||||
114 | 19:31 19:31 | |||||
115 | 20:55 20:55 | |||||
116 | 22:42 22:42 | |||||
117 | ,, 22:42 | |||||
118 | ,, 22:42 | |||||
119 | ,, 22:42 | |||||
120 | ,, 22:42 | |||||
121 | ,, 22:42 | |||||
122 | ,, 22:42 | |||||
123 | 28:31 28:31 | |||||
124 | 29:13 29:13 | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | BANASZEK Adrian Voster ATS Team | Voster ATS Team | - | |||
DNF | LAIB Simon Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | - | |||
DNF | BANASZEK Norbert Hurom BDC Development | Hurom BDC Development | - | |||
DNS | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:26 May 2019
- Start time:-
- Avg. speed winner:37.14 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:106.8 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:134
- Vert. meters:2129
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: