The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | Pnt | Time |
---|---|---|---|---|
1 | OTONICAR Martin Radenska | Radenska | 15 | 3:55:50 |
2 | SCHNAIDT Fabian Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | 10 | ,, 0:00 |
3 | GAVAZZI Mattia Christina Watches - Kuma | Christina Watches - Kuma | 7 | ,, 0:00 |
4 | BOUGLAS Apostolos SP Tableware | SP Tableware | 4 | ,, 0:00 |
5 | FORKE Sebastian Christina Watches - Kuma | Christina Watches - Kuma | 2 | ,, 0:00 |
6 | SCHÄFER Stefan LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 1 | ,, 0:00 |
7 | GASPARRINI Rino MG Kvis - Wilier | MG Kvis - Wilier | ,, 0:00 | |
8 | STEVIĆ Ivan Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | ,, 0:00 | |
9 | YAKIMOV Konstantin Team 21 | Team 21 | ,, 0:00 | |
10 | ALDEGHERI Daniele MG Kvis - Wilier | MG Kvis - Wilier | ,, 0:00 | |
11 | BOUGLAS Georgios SP Tableware | SP Tableware | ,, 0:00 | |
12 | KUGAEVSKIY Nikita Team 21 | Team 21 | ,, 0:00 | |
13 | KOVÁČ Maroš Dukla Trencin Trek | Dukla Trencin Trek | ,, 0:00 | |
14 | BOGDANOVIČS Māris Alpha Baltic - Unitymarathons.com | Alpha Baltic - Unitymarathons.com | ,, 0:00 | |
15 | BISSINGER Florian WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 0:00 | |
16 | FANKHAUSER Clemens Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:00 | |
17 | TRATNIK Jan Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | ,, 0:00 | |
18 | WACHTER Alexander Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:00 | |
19 | WEISS Martin Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:00 | |
20 | ,, 0:00 | |||
21 | ,, 0:00 | |||
22 | CAMPAGNARO Simone Sicot-Hemus 1896 | Sicot-Hemus 1896 | ,, 0:00 | |
23 | KARATZIOS Georgios SP Tableware | SP Tableware | ,, 0:00 | |
24 | KASA Gabor Kastro Team | Kastro Team | ,, 0:00 | |
25 | PSZCZOLARSKI Wojciech SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | ,, 0:00 | |
26 | ,, 0:00 | |||
27 | TANNER Jake Christina Watches - Kuma | Christina Watches - Kuma | ,, 0:00 | |
28 | ,, 0:00 | |||
29 | MAHĎAR Martin Dukla Trencin Trek | Dukla Trencin Trek | ,, 0:00 | |
30 | ,, 0:00 | |||
31 | DUBEN Martin EPIC Janom Greenway | EPIC Janom Greenway | ,, 0:00 | |
32 | MALIK Robert EPIC Janom Greenway | EPIC Janom Greenway | ,, 0:00 | |
33 | GAUBITZER Michael Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | ,, 0:00 | |
34 | ZHUYKOV Denis Team 21 | Team 21 | ,, 0:00 | |
35 | ,, 0:00 | |||
36 | ,, 0:00 | |||
37 | KIŠERLOVSKI Emanuel Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 0:00 | |
38 | KOVACIK Juraj EPIC Janom Greenway | EPIC Janom Greenway | ,, 0:00 | |
39 | ,, 0:00 | |||
40 | JURČO Matej Dukla Trencin Trek | Dukla Trencin Trek | ,, 0:00 | |
41 | HOLOMEK Milan EPIC Janom Greenway | EPIC Janom Greenway | ,, 0:00 | |
42 | ,, 0:00 | |||
43 | GAREYSHIN Aydar Team 21 | Team 21 | ,, 0:00 | |
44 | SAKELLARIDIS Neofytos SP Tableware | SP Tableware | ,, 0:00 | |
45 | ,, 0:00 | |||
46 | KOROŠEC Rok Radenska | Radenska | ,, 0:00 | |
47 | ,, 0:00 | |||
48 | GILIAZOV Ruslan Team 21 | Team 21 | ,, 0:00 | |
49 | RÓZSA Balázs Utensilnord | Utensilnord | ,, 0:00 | |
50 | ČANECKÝ Marek Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | ,, 0:00 | |
51 | ,, 0:00 | |||
52 | CHOLAKOV Stanimir Sicot-Hemus 1896 | Sicot-Hemus 1896 | ,, 0:00 | |
53 | REPŠE Uroš Radenska | Radenska | ,, 0:00 | |
54 | SAVICKIS Martins Alpha Baltic - Unitymarathons.com | Alpha Baltic - Unitymarathons.com | ,, 0:00 | |
55 | ,, 0:00 | |||
56 | SIMANTIRAKIS Vasileios SP Tableware | SP Tableware | ,, 0:00 | |
57 | SPRINGER Christoph Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | ,, 0:00 | |
58 | HRUŠKA Marian EPIC Janom Greenway | EPIC Janom Greenway | ,, 0:00 | |
59 | ,, 0:00 | |||
60 | ,, 0:00 | |||
61 | GAUGL Florian WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 0:00 | |
62 | BRONIŠ Roman Dukla Trencin Trek | Dukla Trencin Trek | ,, 0:00 | |
63 | TYBOR Patrik Dukla Trencin Trek | Dukla Trencin Trek | ,, 0:00 | |
64 | ,, 0:00 | |||
65 | ,, 0:00 | |||
66 | MAMYKIN Matvey Team 21 | Team 21 | ,, 0:00 | |
67 | LEOPOLD Hans-Jörg WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 0:00 | |
68 | HITI Tadej Radenska | Radenska | ,, 0:00 | |
69 | KENYERES Abel Utensilnord | Utensilnord | ,, 0:00 | |
70 | LENGYEL Zoltán Utensilnord | Utensilnord | ,, 0:00 | |
71 | ROSSI Enrico Christina Watches - Kuma | Christina Watches - Kuma | ,, 0:00 | |
72 | MARCHETTI Alessio Radenska | Radenska | ,, 0:00 | |
73 | HOFER Andreas Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | ,, 0:00 | |
74 | ,, 0:00 | |||
75 | ,, 0:00 | |||
76 | JOVANOVIĆ Nebojša Kastro Team | Kastro Team | ,, 0:00 | |
77 | ,, 0:00 | |||
78 | ,, 0:00 | |||
79 | ,, 0:00 | |||
80 | ,, 0:00 | |||
81 | ,, 0:00 | |||
82 | ,, 0:00 | |||
83 | ,, 0:00 | |||
84 | BAJC Andi Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | ,, 0:00 | |
85 | BAJT Dejan Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | ,, 0:00 | |
86 | SEBESTYÉN Szabolcs Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | ,, 0:00 | |
87 | AMBRUŠ Nemanja Keith Mobel - Partizan | Keith Mobel - Partizan | ,, 0:00 | |
88 | KRAJICEK Matej EPIC Janom Greenway | EPIC Janom Greenway | ,, 0:00 | |
89 | EISLERS Ingus Alpha Baltic - Unitymarathons.com | Alpha Baltic - Unitymarathons.com | ,, 0:00 | |
90 | ,, 0:00 | |||
91 | ,, 0:00 | |||
92 | ,, 0:00 | |||
93 | VALEŠ Adam SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | ,, 0:00 | |
94 | TESTA Antonio Radenska | Radenska | ,, 0:00 | |
95 | ,, 0:00 | |||
96 | ,, 0:00 | |||
97 | ,, 0:00 | |||
98 | BOGDANOVIC Milos Keith Mobel - Partizan | Keith Mobel - Partizan | ,, 0:00 | |
99 | BALDO Nicolas Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | ,, 0:00 | |
100 | ,, 0:00 | |||
101 | VARRÓ Gregely Utensilnord | Utensilnord | ,, 0:00 | |
102 | ,, 0:00 | |||
103 | KNAUP Tobias LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:00 | |
104 | SCHULZE Julian LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:00 | |
105 | DECKERT Sebastian LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:00 | |
106 | ZAHÁLKA Matěj SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | ,, 0:00 | |
107 | WÖHRER David Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:00 | |
108 | ,, 0:00 | |||
109 | HONIG Reinier Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | ,, 0:00 | |
110 | BERDOS Oleg Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | ,, 0:00 | |
111 | HRINKOW Dominik Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | ,, 0:00 | |
112 | ,, 0:00 | |||
113 | ,, 0:00 | |||
114 | TAMOURIDIS Ioannis SP Tableware | SP Tableware | ,, 0:00 | |
115 | NECHITA Andrei MG Kvis - Wilier | MG Kvis - Wilier | ,, 0:00 | |
116 | VRAZEL Viktor SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | ,, 0:00 | |
117 | SOBALLA Carl LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:00 | |
118 | ,, 0:00 | |||
119 | SCHOFFMANN Martin WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 0:00 | |
120 | SCHIEWER Franz LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:00 | |
121 | BUSATO Matteo MG Kvis - Wilier | MG Kvis - Wilier | ,, 0:00 | |
122 | BENETSEDER Josef Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:00 | |
123 | BRUS Alexander WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 0:00 | |
124 | SCHUMACHER Stefan Christina Watches - Kuma | Christina Watches - Kuma | ,, 0:00 | |
125 | SCHULTUS Patric Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:00 | |
126 | RABITSCH Stephan Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | ,, 0:00 | |
127 | GOTZ Markus WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 0:00 | |
128 | FRAPPORTI Mattia MG Kvis - Wilier | MG Kvis - Wilier | ,, 0:00 | |
129 | ,, 0:00 | |||
130 | DOBRE Vlad-Nicolae Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | ,, 0:00 | |
131 | ,, 0:00 | |||
132 | FILIP Jakub SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | ,, 0:00 | |
133 | BELLIS Jonathan Christina Watches - Kuma | Christina Watches - Kuma | ,, 0:00 | |
134 | SPILLERS Lauris Alpha Baltic - Unitymarathons.com | Alpha Baltic - Unitymarathons.com | ,, 0:00 | |
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | BREMANIS Ansis Alpha Baltic - Unitymarathons.com | Alpha Baltic - Unitymarathons.com | - | |
DNF | LAZAR Nandor Tusnad Cycling Team | Tusnad Cycling Team | - | |
DNF | MANOUSEK Josef SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | - | |
DNF | KOSTADINOV Damyan Sicot-Hemus 1896 | Sicot-Hemus 1896 | - | |
DNF | KONISHEV Tsvetoslav Sicot-Hemus 1896 | Sicot-Hemus 1896 | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:12 April 2014
- Start time:-
- Avg. speed winner:46.3 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:182 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: