Menu▼
Home
Races
▼
Tour de France
Giro d'Italia
La Vuelta ciclista a España
World Championships
Amstel Gold Race
Milano-Sanremo
Tirreno-Adriatico
Liège-Bastogne-Liège
Il Lombardia
La Flèche Wallonne
Paris - Nice
Paris-Roubaix
Volta Ciclista a Catalunya
Critérium du Dauphiné
Tour des Flandres
Gent-Wevelgem in Flanders Fields
Clásica Ciclista San Sebastián
Teams
▼
INEOS Grenadiers
Groupama - FDJ
EF Education-EasyPost
Decathlon AG2R La Mondiale Team
Cofidis
BORA - hansgrohe
Bahrain - Victorious
Astana Qazaqstan Team
Intermarché - Wanty
Lidl - Trek
Movistar Team
Soudal - Quick Step
Team dsm-firmenich PostNL
Team Jayco AlUla
Team Visma | Lease a Bike
UAE Team Emirates
Arkéa - B&B Hotels
Alpecin-Deceuninck
Rankings
Statistics
▼
Overview
Riders
Teams
Grand tours
Game
More
▼
Riders
Contact us
Countdown to 3 billion pageviews
Favorite500
Sitemap
About us
Profile Score
Tutorials
Pro
▼
Dashboard
Lists
❖
login
✱
settings
2021
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2023
- stage -
Statistics
GO TO
Results
Startlist▼
Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More
Teams▼
Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations
Route▼
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
More
Statistics - Statistics
Startlist - Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More - More
Teams - Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations - Nations
Route - Route
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results - Results
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
Bernaudeau Junior
»
2022
»
Teams
menu
2022
»
29th
Bernaudeau Junior
(1.1)
2022
»
One day race
»
La Roche-sur-Yon
›
La Châtaigneraie
(130.7km)
Competing teams
#
Shirt
Team
1
Onder Ons Parike
2
CREF Pays de la Loire
3
CC Marmande 47
4
Isorex Cycling Team
5
Bourgogne Franche-Comté
6
Basque
7
Team 31 Jolly Cycles
8
Van Mossel Heist Cycling Team
9
Comité Charente-Maritime
10
Willebrord Wil Vooruit
11
Team Poitou
12
GEPLA - Watersley U19 Team
13
Team Mayenne Junior
14
Team Wallonie Juniors
15
Team Vendée Piveteau Bois U19
16
UC Nantes Atlantique Junior
17
U19 Pyrénées Performance Academy
18
Team LMP-La Roche Vendée Cyclisme
19
Bretagne Sud Cyclisme Formation
20
Creuse Oxygène
21
Team Culture Velo U19
22
EC Saint-Etienne Loire
23
L'Avenir Cycliste de Cusset
24
CSM Clamart Cyclisme 92
25
U19 Academy La Pomme Marseille Provence
26
Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme
27
Comité Hauts-de-France
28
Team Avesnois
29
MIX SCO Angers/Beaupréau VS
30
US Métro Transports
31
VC Villefranche Beaujolais
32
VC Pays de Loudéac
33
UC Aire-Barcelonne
34
Occitane Cyclisme Formation
Menu
Teams
Top teams
Strength
Most starts
Youngest
Most international
Longest without win
Same roster to last year
Best time trial team
Competitors per team
PCS Pro (3)
Results
Best performing teams
Dropouts
Prizemoney
Most top-10s
Stagewins
Worst best stage result
Most attack kilometres
PCS Pro (2)