Menu▼
Home
Races
▼
Tour de France
Giro d'Italia
La Vuelta ciclista a España
World Championships
Amstel Gold Race
Milano-Sanremo
Tirreno-Adriatico
Liège-Bastogne-Liège
Il Lombardia
La Flèche Wallonne
Paris - Nice
Paris-Roubaix
Volta Ciclista a Catalunya
Critérium du Dauphiné
Tour des Flandres
Gent-Wevelgem in Flanders Fields
Clásica Ciclista San Sebastián
Teams
▼
INEOS Grenadiers
Groupama - FDJ
EF Education-EasyPost
Decathlon AG2R La Mondiale Team
Cofidis
BORA - hansgrohe
Bahrain - Victorious
Astana Qazaqstan Team
Intermarché - Wanty
Lidl - Trek
Movistar Team
Soudal - Quick Step
Team dsm-firmenich PostNL
Team Jayco AlUla
Team Visma | Lease a Bike
UAE Team Emirates
Arkéa - B&B Hotels
Alpecin-Deceuninck
Rankings
Statistics
▼
Overview
Riders
Teams
Grand tours
Game
More
▼
Riders
Contact us
Countdown to 3 billion pageviews
Favorite500
Sitemap
About us
Profile Score
Tutorials
Pro
▼
Dashboard
Lists
❖
login
✱
settings
2015
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
2017
- stage -
Statistics
GO TO
Results
Startlist▼
Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More
Teams▼
Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations
Route▼
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
More
Statistics - Statistics
Startlist - Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More - More
Teams - Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations - Nations
Route - Route
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results - Results
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
Circuit de Wallonie
»
2016
»
Startlist
menu
2016
»
50th
Circuit de Wallonie
(1.2)
2016
»
One day race
»
Mont-sur-Marchienne
›
Mont-sur-Marchienne
(123km)
Startlist
more pdf options
Incl. uci-code
Incl. GC times
Incl. flags
Incl. gc+flags
Shirts+info
Startlist
Default
Without dropout indication
Hide dropouts
104
riders
Individual participants
#
BIB
Rider
Contract team
1
-
DAENINCK Benoît
CC Nogent-sur-Oise
2
-
GARBET Nicolas
CC Nogent-sur-Oise
3
-
GINELLI Vincent
CC Nogent-sur-Oise
4
-
LECROQ Jérémy
CC Nogent-sur-Oise
5
-
MAFFEÏS Dany
CC Nogent-sur-Oise
6
-
VAN HAVERBEKE Julien
CC Nogent-sur-Oise
7
-
CANT Jelle
Era-MurProtec
8
-
CANT Kevin
Era-MurProtec
9
-
SWEECK Diether
Era-MurProtec
10
-
SWEECK Hendrik
Era-MurProtec
11
-
SWEECK Laurens
Era-MurProtec
12
-
TARAMARCAZ Julien
Era-MurProtec
13
-
DE JONGHE Kevin
Cibel - Cebon
14
-
DE PAEPE Johannes
Cibel - Cebon
15
-
DIELEMAN Michiel
Cibel - Cebon
16
-
GOOSSENS Kenny
Cibel - Cebon
17
-
MARCHAND Gianni
Cibel - Cebon
18
-
NAESEN Lawrence
Cibel - Cebon
19
-
ROTTY Glenn
Cibel - Cebon
20
-
VERRAES Benjamin
Cibel - Cebon
21
-
LIENHARD Fabian
BMC Development Team
22
-
SPENGLER Lukas
BMC Development Team
23
-
SPENGLER Mario
BMC Development Team
24
-
TIETEMA Bas
BMC Development Team
25
-
VAN HOOYDONCK Nathan
BMC Development Team
26
-
WELTEN Bram
BMC Development Team
27
-
DECHESNE Julien
Veranclassic - AGO
28
-
JULES Justin
Veranclassic - AGO
29
-
LELEU Antoine
Veranclassic - AGO
30
-
MAYER Yannick
Veranclassic - AGO
31
-
PEYSKENS Dimitri
Veranclassic - AGO
32
-
VANDERAERDEN Massimo
Veranclassic - AGO
33
-
ARIMONT Charlie
Color Code - Arden 'Beef'
34
-
DE WINTER Hugo
Color Code - Arden 'Beef'
35
-
HEMROULLE Johan
Color Code - Arden 'Beef'
36
-
LOY Antoine
Color Code - Arden 'Beef'
37
-
MERTZ Rémy
Color Code - Arden 'Beef'
38
-
MORTIER Julien
Color Code - Arden 'Beef'
39
-
ROBEET Ludovic
Color Code - Arden 'Beef'
40
-
TAMINIAUX Lionel
Color Code - Arden 'Beef'
41
-
CHEVALIER Olivier
Wallonie - Bruxelles
42
-
DE WINTER Ludwig
Wallonie - Bruxelles
43
-
DELFOSSE Sébastien
Wallonie - Bruxelles
44
-
DERNIES Tom
Wallonie - Bruxelles
45
-
HABEAUX Grégory
Wallonie - Bruxelles
46
-
PARDINI Olivier
Wallonie - Bruxelles
47
-
STASSEN Julien
Wallonie - Bruxelles
48
-
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
49
-
BENGTSSON Filip
Team Differdange - Losch
50
-
CENTRONE Ivan
Team Differdange - Losch
51
-
DA SILVA Tiago
Team Differdange - Losch
52
-
KAUPAS Gediminas
Team Differdange - Losch
53
-
LEBLOND Alliaume
Team Differdange - Losch
54
-
PETELIN Jan
Team Differdange - Losch
55
-
THILL Tom
Team Differdange - Losch
56
-
VALVASORI Larry
Team Differdange - Losch
57
-
DE CLERCQ Angelo
Marlux - Napoleon Games
58
-
JACOBS Johan
Marlux - Napoleon Games
59
-
JOSEPH Thomas
Marlux - Napoleon Games
60
-
PAUWELS Kevin
Marlux - Napoleon Games
61
-
VAN TICHELT Yorben
Marlux - Napoleon Games
62
-
VANTHOURENHOUT Dieter
Marlux - Napoleon Games
63
-
BODCHON Dylan
T.Palm - Pôle Continental Wallon
64
-
BUNTINX Auxence
T.Palm - Pôle Continental Wallon
65
-
CARABIN Sebastien
T.Palm - Pôle Continental Wallon
66
-
CATANIA Claudio
T.Palm - Pôle Continental Wallon
67
-
DIDIER Antoine
T.Palm - Pôle Continental Wallon
68
-
HAAG Guillaume
T.Palm - Pôle Continental Wallon
69
-
SENY Alexandre
T.Palm - Pôle Continental Wallon
70
-
VEKEMAN Maxime
T.Palm - Pôle Continental Wallon
71
-
BAESTAENS Vincent
Beobank - Corendon
72
-
BOROŠ Michael
Beobank - Corendon
73
-
BOSMANS Wietse
Beobank - Corendon
74
-
HOEYBERGHS Daan
Beobank - Corendon
75
-
ŤOUPALÍK Adam
Beobank - Corendon
76
-
VAN DER POEL David
Beobank - Corendon
77
-
WALSLEBEN Philipp
Beobank - Corendon
78
-
ABRAHAM Daniel
79
-
BERNARD Quentin
80
-
BOTHUYNE Jorden
81
-
CARESMEL Alexis
82
-
CLAUW John-ross
83
-
DERIAUX Florian
84
-
DESAIR Maarten
85
-
DESALE Nahom
86
-
ELEN Sander
87
-
GEBREMEDHIN Awet
88
-
LALOUETTE Kevin
89
-
LEHAEN Dries
90
-
MAES Alexander
91
-
MASSON Christophe
92
-
PELLERIAUX Nicolas
93
-
REYNAERTS Jan
94
-
REYNAERTS Wim
95
-
SAGNIER Théo
96
-
SIMON Kenn
97
-
SINOY Fabio
98
-
TESFAY Yohan
99
-
TIELEMANS Pierre
100
-
VAN DEN BOSSCHE Angelo
101
-
VAN GUCHT Sten
102
-
VAN NUFFELEN Glen
103
-
VANBESIEN Thomas
104
-
WARDEH Feras
* = competes for youth GC
Menu
Startlist
Alphabetical
Changes
Form
Top competitors
Previous performance
Youngest and oldest
Startlist quality
Debutants
Best per specialty
Race ranking
Peloton averages
Contribute to startlist
Statistics team line-ups
Ranked
Top GC riders
Sprinters
TT Specialists
Best classic riders
Climbers
Most KMs
Most wins
More
Top-100 riders competing
National champions
Starting other race
National startlist quality
First first participations
Birthdays during race
Injury history per rider
PCS Pro (3)