The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Prev | ▼▲ | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | - | ERIKSSON Lucas Riwal Cycling Team | Riwal Cycling Team | 40 | 25 | 16:00:06 | |
2 | 3 | ▲1 | HEINSCHKE Leon Development Team DSM | Development Team DSM | 30 | 18 | 0:11 0:11 | |
3 | 2 | ▼1 | ZAHÁLKA Matěj Elkov - Kasper | Elkov - Kasper | 25 | 14 | 0:14 0:14 | |
4 | 4 | - | BAX Sjoerd Metec - SOLARWATT p/b Mantel | Metec - SOLARWATT p/b Mantel | 20 | 11 | 0:16 0:16 | |
5 | 5 | - | OTRUBA Jakub Elkov - Kasper | Elkov - Kasper | 15 | 8 | 0:21 0:21 | |
6 | 7 | ▲1 | TRONCHON Bastien France | France | 10 | 6 | 1:04 1:04 | |
7 | 6 | ▼1 | VAN BOVEN Luca Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | 5 | 4 | 1:10 1:10 | |
8 | 8 | - | HUYS Laurens Bingoal WB Development Team | Bingoal WB Development Team | 3 | 3 | ,, 1:10 | |
9 | 9 | - | ŤOUPALÍK Adam Elkov - Kasper | Elkov - Kasper | 3 | 2 | ,, 1:10 | |
10 | 10 | - | BÁRTA Jan Elkov - Kasper | Elkov - Kasper | 3 | 1 | 1:12 1:12 | |
11 | 11 | - | HAYTER Leo Development Team DSM | Development Team DSM | ,, 1:12 | |||
12 | 12 | - | CASTELLARNAU Florent Team Pro Immo Nicolas Roux | Team Pro Immo Nicolas Roux | 1:13 1:13 | |||
13 | 13 | - | WILKSCH Hannes Development Team DSM | Development Team DSM | 1:18 1:18 | |||
14 | 14 | - | BOSCH Manuel Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | 1:32 1:32 | |||
15 | 15 | - | TUREK Daniel Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | 1:42 1:42 | |||
16 | 16 | - | FLYNN Sean SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | 1:52 1:52 | |||
17 | 17 | - | MAAS Jan Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | 1:53 1:53 | |||
18 | 18 | - | LØLAND Sakarias Koller Uno-X Dare Development Team | Uno-X Dare Development Team | 1:54 1:54 | |||
19 | 19 | - | DE POOTER Dries SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | 1:58 1:58 | |||
20 | 20 | - | LABROSSE Jordan France | France | ,, 1:58 | |||
21 | 23 | ▲2 | MEENS Johan Bingoal WB Development Team | Bingoal WB Development Team | ,, 1:58 | |||
22 | 21 | ▼1 | PAULUS Milan SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | ,, 1:58 | |||
23 | 22 | ▼1 | RÜEGG Lukas Swiss Racing Academy | Swiss Racing Academy | ,, 1:58 | |||
24 | 24 | - | JOLY Thomas VC Villefranche Beaujolais | VC Villefranche Beaujolais | ,, 1:58 | |||
25 | 27 | ▲2 | BENNETT Stéfan Team Pro Immo Nicolas Roux | Team Pro Immo Nicolas Roux | ,, 1:58 | |||
26 | 29 | ▲3 | LINO Julian BIKE AID | BIKE AID | 2:09 2:09 | |||
27 | 30 | ▲3 | WILLEMS Jago Bingoal WB Development Team | Bingoal WB Development Team | 2:10 2:10 | |||
28 | 31 | ▲3 | GELDERS Gil Bingoal WB Development Team | Bingoal WB Development Team | ,, 2:10 | |||
29 | 25 | ▼4 | CHAUSSINAND Joris France | France | ,, 2:10 | |||
30 | 28 | ▼2 | BRYNSRUD Magnus Uno-X Dare Development Team | Uno-X Dare Development Team | 2:15 2:15 | |||
31 | 32 | ▲1 | QUEMERE Tao VC Villefranche Beaujolais | VC Villefranche Beaujolais | 2:22 2:22 | |||
32 | 35 | ▲3 | REUTIMANN Matthias Swiss Racing Academy | Swiss Racing Academy | ,, 2:22 | |||
33 | 33 | - | MARIAULT Axel France | France | 2:27 2:27 | |||
34 | 34 | - | ONLEY Oscar Development Team DSM | Development Team DSM | ,, 2:27 | |||
35 | 36 | ▲1 | REKITA Szymon Voster ATS Team | Voster ATS Team | ,, 2:27 | |||
36 | 37 | ▲1 | KULSET Magnus Uno-X Dare Development Team | Uno-X Dare Development Team | 2:38 2:38 | |||
37 | 38 | ▲1 | LÓPEZ Harold Martín Ecuador | Ecuador | 2:39 2:39 | |||
38 | 40 | ▲2 | NABERMAN Tim Development Team DSM | Development Team DSM | 2:46 2:46 | |||
39 | 39 | - | DRIZNERS Jarrad Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | 2:52 2:52 | |||
40 | 41 | ▲1 | RICCITELLO Matthew Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | 3:20 3:20 | |||
41 | 42 | ▲1 | VAN EETVELT Lennert Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | 4:19 4:19 | |||
42 | 43 | ▲1 | FRIGO Marco SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | 5:03 5:03 | |||
43 | 46 | ▲3 | TENDON Arnaud Swiss Racing Academy | Swiss Racing Academy | 7:35 7:35 | |||
44 | 47 | ▲3 | NEUMAN Dominik Elkov - Kasper | Elkov - Kasper | ,, 7:35 | |||
45 | 48 | ▲3 | HEIDEMANN Miguel Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 7:35 | |||
46 | 49 | ▲3 | VAN DER BEKEN Aaron Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | 7:39 7:39 | |||
47 | 51 | ▲4 | PATERSKI Maciej Voster ATS Team | Voster ATS Team | 7:47 7:47 | |||
48 | 45 | ▼3 | BALFOUR Stuart Swiss Racing Academy | Swiss Racing Academy | 7:58 7:58 | |||
49 | 52 | ▲3 | JUILLARD Maximilien VC Villefranche Beaujolais | VC Villefranche Beaujolais | 8:04 8:04 | |||
50 | 50 | - | OTTEMA Rick Metec - SOLARWATT p/b Mantel | Metec - SOLARWATT p/b Mantel | 8:53 8:53 | |||
51 | 53 | ▲2 | PLAMONDON Robin Selection Québec | Selection Québec | 8:56 8:56 | |||
52 | 57 | ▲5 | JOHANNESSEN Tobias Halland Uno-X Dare Development Team | Uno-X Dare Development Team | 11:55 11:55 | |||
53 | 56 | ▲3 | MOBACH Jarno Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 11:55 | |||
54 | 58 | ▲4 | MANGERTSEDER Matthias Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 11:55 | |||
55 | 54 | ▼1 | BLANC Arthur Swiss Racing Academy | Swiss Racing Academy | 12:59 12:59 | |||
56 | 55 | ▼1 | KUKRLE Michael Elkov - Kasper | Elkov - Kasper | 13:11 13:11 | |||
57 | 44 | ▼13 | GUAMÁ Byron Ecuador | Ecuador | 14:00 14:00 | |||
58 | 59 | ▲1 | ARTZ Huub Metec - SOLARWATT p/b Mantel | Metec - SOLARWATT p/b Mantel | 14:55 14:55 | |||
59 | 62 | ▲3 | FROIDEVAUX Robin Swiss Racing Academy | Swiss Racing Academy | 15:19 15:19 | |||
60 | 61 | ▲1 | RIVARD Nicolas Selection Québec | Selection Québec | 15:25 15:25 | |||
61 | 60 | ▼1 | CHASSAGNE Thomas Team Pro Immo Nicolas Roux | Team Pro Immo Nicolas Roux | 15:40 15:40 | |||
62 | 65 | ▲3 | DAVIS Cole Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | 15:58 15:58 | |||
63 | 66 | ▲3 | MACIEJUK Filip Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | 16:05 16:05 | |||
64 | 69 | ▲5 | THOMAS Nicolas AVC Aix-en-Provence | AVC Aix-en-Provence | 17:32 17:32 | |||
65 | 71 | ▲6 | JARNET Maxime VC Villefranche Beaujolais | VC Villefranche Beaujolais | 17:39 17:39 | |||
66 | 70 | ▲4 | GUICHARD Mickaël Team Pro Immo Nicolas Roux | Team Pro Immo Nicolas Roux | 17:42 17:42 | |||
67 | 67 | - | VAN DER LIJKE Nick Riwal Cycling Team | Riwal Cycling Team | 18:01 18:01 | |||
68 | 72 | ▲4 | LEIJNSE Enzo Development Team DSM | Development Team DSM | 19:12 19:12 | |||
69 | 63 | ▼6 | DE LANGE Thijs Metec - SOLARWATT p/b Mantel | Metec - SOLARWATT p/b Mantel | 19:32 19:32 | |||
70 | 73 | ▲3 | LE BERRE Mathis France | France | 20:00 20:00 | |||
71 | 76 | ▲5 | REINDERS Elmar Riwal Cycling Team | Riwal Cycling Team | 21:22 21:22 | |||
72 | 79 | ▲7 | BOUVIER Léo BIKE AID | BIKE AID | 25:13 25:13 | |||
73 | 80 | ▲7 | PETIT Clément Comité Regional Normandie | Comité Regional Normandie | 25:39 25:39 | |||
74 | 81 | ▲7 | ORMISTON Callum ProTouch | ProTouch | 25:43 25:43 | |||
75 | 82 | ▲7 | STOSZ Patryk Voster ATS Team | Voster ATS Team | 25:47 25:47 | |||
76 | 77 | ▲1 | ROULAND Louis France | France | 26:12 26:12 | |||
77 | 74 | ▼3 | THIROTEL Hugo Comité Regional Grand Est | Comité Regional Grand Est | 28:03 28:03 | |||
78 | 85 | ▲7 | DELCROS Clément AVC Aix-en-Provence | AVC Aix-en-Provence | 28:45 28:45 | |||
79 | 75 | ▼4 | VAN POPPEL Sébastien Bingoal WB Development Team | Bingoal WB Development Team | 29:04 29:04 | |||
80 | 93 | ▲13 | BROEX Victor Metec - SOLARWATT p/b Mantel | Metec - SOLARWATT p/b Mantel | 30:02 30:02 | |||
81 | 86 | ▲5 | HANSEN Jesper Riwal Cycling Team | Riwal Cycling Team | 30:03 30:03 | |||
82 | 78 | ▼4 | COQUERET Louis Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | 31:02 31:02 | |||
83 | 96 | ▲13 | THÉOT Hugo Comité Regional Normandie | Comité Regional Normandie | 31:53 31:53 | |||
84 | 84 | - | SLOCK Liam Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | 37:13 37:13 | |||
85 | 102 | ▲17 | CIEŚLIK Paweł Voster ATS Team | Voster ATS Team | 37:53 37:53 | |||
86 | 88 | ▲2 | SCHORMAIR Fabian Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | 37:56 37:56 | |||
87 | 90 | ▲3 | LISSON Christoffer Riwal Cycling Team | Riwal Cycling Team | ,, 37:56 | |||
88 | 98 | ▲10 | JANISCH Samuel Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | 41:56 41:56 | |||
89 | 94 | ▲5 | CHATELET Nicolas Comité Regional Grand Est | Comité Regional Grand Est | 43:37 43:37 | |||
90 | 104 | ▲14 | DA SILVA Tiano ProTouch | ProTouch | 50:33 50:33 | |||
91 | 105 | ▲14 | MONTENEGRO Santiago Ecuador | Ecuador | 51:29 51:29 | |||
92 | 108 | ▲16 | ROSERO Nixon Efrain Ecuador | Ecuador | 52:16 52:16 | |||
93 | 106 | ▲13 | GABRIEL Timothé Comité Regional Grand Est | Comité Regional Grand Est | 56:13 56:13 | |||
94 | 107 | ▲13 | ARNOULD Flavien Comité Regional Grand Est | Comité Regional Grand Est | 57:16 57:16 | |||
95 | 109 | ▲14 | PAHLKE Jasper Levi BIKE AID | BIKE AID | 1:04:12 1:04:12 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:10 October 2021
- Start time:-
- Avg. speed winner:41.748 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:169 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:81
- Vert. meters:2109
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:Sprint of large group
- Avg. temperature: