Search:  
topLogin

2011»26th Clasica de Almeria (1.1)

2011  One day race  »  Almeria  ›  Almeria   (179.5k)

Clear filter
RnkRiderAgeTeamPntTime
1 Pelucchi MatteoGeox-TMC Transformers 22Geox-TMC Transformers754:22:564:22:56
2 Rojas José JoaquínMovistar Team 25Movistar Team55,,0:00
3 Ligthart PimVacansoleil - DCM 22Vacansoleil - DCM40,,0:00
4 Laborie ChristopheSaur - Sojasun 24Saur - Sojasun32,,0:00
5 Matysiak BartłomiejCCC - Polsat - Polkowice 26CCC - Polsat - Polkowice28,,0:00
6 Galdós Aitor 3124,,0:00
7 Milán DiegoCaja Rural 25Caja Rural20,,0:00
8 Förster RobertUnitedHealthcare Presented by Maxxis 33UnitedHealthcare Presented by Maxxis18,,0:00
9 Gołaś MichałVacansoleil - DCM 26Vacansoleil - DCM16,,0:00
10 Lobato Juan JoséAndalucia - Caja Granada 22Andalucia - Caja Granada14,,0:00
11 Freire ÓscarRabobank Cycling Team 35Rabobank Cycling Team12,,0:00
12 Dean JulianTeam Garmin - Cervélo 36Team Garmin - Cervélo10,,0:00
13 Pérez RubénEuskaltel - Euskadi 29Euskaltel - Euskadi8,,0:00
14 Bakelants JanOmega Pharma-Lotto  25Omega Pharma-Lotto 7,,0:00
15 Sáez AdriánOrbea - Oreka SDA 24Orbea - Oreka SDA6,,0:00
16 Kreder MichelTeam Garmin - Cervélo 23Team Garmin - Cervélo5,,0:00
17 Kump MarkoGeox-TMC Transformers 22Geox-TMC Transformers4,,0:00
18 Meier ChristianUnitedHealthcare Presented by Maxxis 26UnitedHealthcare Presented by Maxxis3,,0:00
19 Marczyński TomaszCCC - Polsat - Polkowice 26CCC - Polsat - Polkowice2,,0:00
20 Rutkiewicz MarekCCC - Polsat - Polkowice 29CCC - Polsat - Polkowice1,,0:00
21 Urain BenatOrbea - Oreka SDA 22Orbea - Oreka SDA,,0:00
22 de la Fuente DavidGeox-TMC Transformers 29Geox-TMC Transformers,,0:00
23 Aberasturi JonOrbea - Oreka SDA 21Orbea - Oreka SDA,,0:00
24 Janiaczyk BłażejCCC - Polsat - Polkowice 28CCC - Polsat - Polkowice,,0:00
25 Gutiérrez DavidGeox-TMC Transformers 28Geox-TMC Transformers,,0:00
26 Lechuga PabloAndalucia - Caja Granada 20Andalucia - Caja Granada,,0:00
27 Dockx GertOmega Pharma-Lotto  22Omega Pharma-Lotto ,,0:00
28 Pérez AlanEuskaltel - Euskadi 28Euskaltel - Euskadi,,0:00
29 Bilbao PelloEuskaltel - Euskadi 21Euskaltel - Euskadi,,0:00
30 García RicardoOrbea - Oreka SDA 23Orbea - Oreka SDA,,0:00
31 Matthews MichaelRabobank Cycling Team 20Rabobank Cycling Team,,0:00
32 Mendes JoséCCC - Polsat - Polkowice 25CCC - Polsat - Polkowice,,0:00
33 van Winden DennisRabobank Cycling Team 23Rabobank Cycling Team,,0:00
34 Paiani Jean-louSaur - Sojasun 22Saur - Sojasun,,0:00
35 de Greef FrancisOmega Pharma-Lotto  26Omega Pharma-Lotto ,,0:00
36 Voigt JensLeopard Trek 39Leopard Trek,,0:00
37 Kaisen OlivierOmega Pharma-Lotto  27Omega Pharma-Lotto ,,0:00
38 Bodnar ŁukaszCCC - Polsat - Polkowice 28CCC - Polsat - Polkowice,,0:00
39 Denifl StefanLeopard Trek 23Leopard Trek,,0:00
40 Chuzhda OlegCaja Rural 25Caja Rural,,0:00
41 Ortega ManuelAndalucia - Caja Granada 29Andalucia - Caja Granada,,0:00
42 Oyarzun CarlosMovistar Team 29Movistar Team,,0:00
43 Aerts MarioOmega Pharma-Lotto  36Omega Pharma-Lotto ,,0:00
44 Peterson TomTeam Garmin - Cervélo 24Team Garmin - Cervélo,,0:00
45 Antón IgorEuskaltel - Euskadi 27Euskaltel - Euskadi,,0:00
46 Martínez RubénCaja Rural 26Caja Rural,,0:00
47 Honkisz AdrianCCC - Polsat - Polkowice 23CCC - Polsat - Polkowice,,0:00
48 Cano Jose LuisAndalucia - Caja Granada 22Andalucia - Caja Granada,,0:00
49 Erviti ImanolMovistar Team 27Movistar Team,,0:00
50 Ruiz Pinto EloyAndalucia - Caja Granada 22Andalucia - Caja Granada,,0:00
51 Vande Velde ChristianTeam Garmin - Cervélo 34Team Garmin - Cervélo,,0:00
52 Izagirre IonEuskaltel - Euskadi 22Euskaltel - Euskadi,,0:00
53 Hoogerland JohnnyVacansoleil - DCM 27Vacansoleil - DCM,,0:00
54 Levarlet GuillaumeSaur - Sojasun 25Saur - Sojasun,,0:00
55 Lund AndersLeopard Trek 26Leopard Trek,,0:00
56 Florencio XavierGeox-TMC Transformers 31Geox-TMC Transformers,,0:00
57 Schleck FränkLeopard Trek 30Leopard Trek,,0:00
58 Nieve MikelEuskaltel - Euskadi 26Euskaltel - Euskadi,,0:00
59 Martin DanTeam Garmin - Cervélo 24Team Garmin - Cervélo,,0:00
60 Poels WoutVacansoleil - DCM 23Vacansoleil - DCM,,0:00
61 Keizer MartijnVacansoleil - DCM 22Vacansoleil - DCM,,0:00
62 Sobrino JoaquinCaja Rural 28Caja Rural,,0:00
63 Zabalo Imaz XabierOrbea - Oreka SDA 23Orbea - Oreka SDA,,0:00
64 Poux PaulSaur - Sojasun 26Saur - Sojasun,,0:00
65 Pidgornyy RuslanVacansoleil - DCM 33Vacansoleil - DCM,,0:00
66 Marino Jean-MarcSaur - Sojasun 27Saur - Sojasun0:120:12
67 Ongarato AlbertoVacansoleil - DCM 35Vacansoleil - DCM0:180:18
68 Pujol ÓscarOmega Pharma-Lotto  27Omega Pharma-Lotto 0:240:24
69 Sutherland RoryUnitedHealthcare Presented by Maxxis 29UnitedHealthcare Presented by Maxxis0:250:25
70 Joly SébastienSaur - Sojasun 31Saur - Sojasun0:290:29
71 Kiryienka VasilMovistar Team 29Movistar Team0:310:31
72 Carrara MatteoVacansoleil - DCM 31Vacansoleil - DCM0:390:39
73 Kruijswijk StevenRabobank Cycling Team 23Rabobank Cycling Team,,0:39
74 Clarke JonathanUnitedHealthcare Presented by Maxxis 26UnitedHealthcare Presented by Maxxis,,0:39
75 Vanendert JelleOmega Pharma-Lotto  26Omega Pharma-Lotto ,,0:39
76 Van den Broeck JurgenOmega Pharma-Lotto  28Omega Pharma-Lotto ,,0:39
77 Hivert JonathanSaur - Sojasun 25Saur - Sojasun0:480:48
78 Cabedo VíctorOrbea - Oreka SDA 21Orbea - Oreka SDA0:540:54
79 Konovalovas IgnatasMovistar Team 25Movistar Team1:071:07
80 Etxebarria AritzOrbea - Oreka SDA 21Orbea - Oreka SDA1:181:18
81 Clement StefRabobank Cycling Team 28Rabobank Cycling Team1:541:54
82 Bessy CyrilSaur - Sojasun 24Saur - Sojasun,,1:54
83 Stetina PeterTeam Garmin - Cervélo 23Team Garmin - Cervélo,,1:54
84 Sánchez JuliánCaja Rural 31Caja Rural,,1:54
85 Toribio José VicenteAndalucia - Caja Granada 25Andalucia - Caja Granada2:512:51
86 Roldan Jose LuisAndalucia - Caja Granada 25Andalucia - Caja Granada,,2:51
87 Estrada Juan JavierAndalucia - Caja Granada 29Andalucia - Caja Granada,,2:51
88 Durán ArkaitzGeox-TMC Transformers 24Geox-TMC Transformers,,2:51
89 Ventoso Francisco JoséMovistar Team 28Movistar Team,,2:51
90 Moreno JavierCaja Rural 26Caja Rural,,2:51
91 Tondo XavierMovistar Team 32Movistar Team,,2:51
92 Jones ChrisUnitedHealthcare Presented by Maxxis 31UnitedHealthcare Presented by Maxxis,,2:51
OTL Slagter Tom-JelteRabobank Cycling Team 21Rabobank Cycling Team--
OTL van Poppel BoyUnitedHealthcare Presented by Maxxis 23UnitedHealthcare Presented by Maxxis,,-
OTL Morajko JacekCCC - Polsat - Polkowice 29CCC - Polsat - Polkowice,,-
OTL White Bradley 29,,-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result


Race information

Date: 27th February 2011
Avg. speed winner: 40.961 km/h
Race category: Men Elite
Start/finish: Almeria › Almeria
PCS point scale: 1.1

Links
Websites:
www.clasicadealmeria.net/
www.twitter.com/Clasica_Almeria
www.facebook.com/pages/Cl%C3%A1sica-de-Almer%C3%ADa/228554210539894
www.clasicadealmeria.net
All information and specifications shown on this website are based upon the latest available information provided by race organizations, teams and riders. No rights can be withdrawn from rankings, results or statistics as presented on this website.   0.06819 sec.