The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time |
---|---|---|---|---|---|
1 | 70 | 15 | 4:08:50 | ||
2 | 55 | 10 | ,, 0:00 | ||
3 | 40 | 7 | ,, 0:00 | ||
4 | 30 | 4 | ,, 0:00 | ||
5 | MERTZ Rémy Color Code - Arden 'Beef' | Color Code - Arden 'Beef' | 25 | 2 | ,, 0:00 |
6 | 20 | 1 | ,, 0:00 | ||
7 | NÕMMELA Aksel Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | 15 | ,, 0:00 | |
8 | 10 | ,, 0:00 | |||
9 | 5 | ,, 0:00 | |||
10 | MENTEN Milan Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | 3 | ,, 0:00 | |
11 | LAMBRECHT Bjorg Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | ,, 0:00 | ||
12 | ,, 0:00 | ||||
13 | LINDENBURG Jim Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 0:00 | ||
14 | SCHÖNBERGER Sebastian Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:00 | ||
15 | ,, 0:00 | ||||
16 | ,, 0:00 | ||||
17 | ,, 0:00 | ||||
18 | ,, 0:00 | ||||
19 | NYCH Artem Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | ,, 0:00 | ||
20 | ,, 0:00 | ||||
21 | ,, 0:00 | ||||
22 | HINDLEY Jai Attaque Team Gusto | Attaque Team Gusto | ,, 0:00 | ||
23 | ACKERMANN Pascal Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | 0:25 0:25 | ||
24 | 0:38 0:38 | ||||
25 | 0:45 0:45 | ||||
26 | ,, 0:45 | ||||
27 | PER Gorazd Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:45 | ||
28 | MISKULIN Jure Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | ,, 0:45 | ||
29 | ,, 0:45 | ||||
30 | SCHLEMMER Lukas WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 0:45 | ||
31 | GAMPER Patrick Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:45 | ||
32 | ,, 0:45 | ||||
33 | MALIEIEV Tymur ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | ,, 0:45 | ||
34 | ,, 0:45 | ||||
35 | UDOD Rinat ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | ,, 0:45 | ||
36 | AKITA Takuma Shimano Racing Team | Shimano Racing Team | ,, 0:45 | ||
37 | ,, 0:45 | ||||
38 | ZIMMERMANN Georg Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:45 | ||
39 | LEYDER Pit Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 0:45 | ||
40 | ,, 0:45 | ||||
41 | ONODERA Rei Utsunomiya Blitzen | Utsunomiya Blitzen | ,, 0:45 | ||
42 | ,, 0:45 | ||||
43 | PENKO Izidor Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | ,, 0:45 | ||
44 | ,, 0:45 | ||||
45 | ,, 0:45 | ||||
46 | ,, 0:45 | ||||
47 | FITTER Daniel State of Matter MAAP Racing | State of Matter MAAP Racing | ,, 0:45 | ||
48 | ,, 0:45 | ||||
49 | ,, 0:45 | ||||
50 | ,, 0:45 | ||||
51 | ,, 0:45 | ||||
52 | 1:03 1:03 | ||||
53 | VAN DER HEIJDEN Maik Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | ,, 1:03 | ||
54 | WILLWOHL Willi LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 1:03 | ||
55 | ,, 1:03 | ||||
56 | CENTRONE Ivan Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | 1:40 1:40 | ||
57 | 2:20 2:20 | ||||
58 | ,, 2:20 | ||||
59 | ,, 2:20 | ||||
60 | ,, 2:20 | ||||
61 | LEHNER Daniel Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | ,, 2:20 | ||
62 | NIEUWPOORT Jelle Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | ,, 2:20 | ||
63 | KLEPIKOV Illya ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | ,, 2:20 | ||
64 | ,, 2:20 | ||||
65 | ,, 2:20 | ||||
66 | ,, 2:20 | ||||
67 | PETELIN Jan Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | ,, 2:20 | ||
68 | 2:30 2:30 | ||||
69 | TAMINIAUX Lionel Color Code - Arden 'Beef' | Color Code - Arden 'Beef' | 3:40 3:40 | ||
70 | BRAUN Julian Team Kuota-Lotto | Team Kuota-Lotto | ,, 3:40 | ||
71 | ,, 3:40 | ||||
72 | ,, 3:40 | ||||
73 | WALZEL Andreas Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 3:40 | ||
74 | KOBASHI Yuri Shimano Racing Team | Shimano Racing Team | ,, 3:40 | ||
75 | 3:50 3:50 | ||||
76 | 4:50 4:50 | ||||
77 | ,, 4:50 | ||||
78 | FRAPPORTI Mattia Unieuro Wilier | Unieuro Wilier | ,, 4:50 | ||
79 | ,, 4:50 | ||||
80 | WIRTGEN Tom Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 4:50 | ||
81 | BOŽIČ Jon Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 4:50 | ||
82 | 5:30 5:30 | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | YOKOYAMA Kota Shimano Racing Team | Shimano Racing Team | - | ||
DNF | BOSMAN Patrick Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:31 July 2016
- Start time:-
- Avg. speed winner:43.4 km/h
- Race category:MU - Men U23
- Distance:180 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: