The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 12 | 5 | 3:18:59 | |||
2 | AALRUST Håkon Team Coop | Team Coop | 8 | 2 | ,, 0:00 | |
3 | VINGEGAARD Jonas Team ColoQuick | Team ColoQuick | 4 | 1 | ,, 0:00 | |
4 | ,, 0:00 | |||||
5 | 0:23 0:23 | |||||
6 | VAN DEN BERG Marijn Delta Cycling Rotterdam | Delta Cycling Rotterdam | ,, 0:23 | |||
7 | ,, 0:23 | |||||
8 | ,, 0:23 | |||||
9 | FEDELI Alessandro Trevigiani Phonix - Hemus 1896 | Trevigiani Phonix - Hemus 1896 | ,, 0:23 | |||
10 | ,, 0:23 | |||||
11 | HEIDERSCHEID Colin Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | ,, 0:23 | |||
12 | MAŁECKI Kamil CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 0:23 | |||
13 | SHTEIN Grigoriy Astana City | Astana City | ,, 0:23 | |||
14 | ,, 0:23 | |||||
15 | WIRTGEN Luc Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 0:23 | |||
16 | GAMPER Florian Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:23 | |||
17 | WÆRSTED Syver Uno-X Norwegian Development Team | Uno-X Norwegian Development Team | ,, 0:23 | |||
18 | YAMAMOTO Masaki Kinan Cycling Team | Kinan Cycling Team | ,, 0:23 | |||
19 | ,, 0:23 | |||||
20 | ,, 0:23 | |||||
21 | OTRUBA Jakub Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 0:23 | |||
22 | ,, 0:23 | |||||
23 | HECHT Gage Aevolo | Aevolo | ,, 0:23 | |||
24 | ,, 0:23 | |||||
25 | ,, 0:23 | |||||
26 | EEKHOFF Nils Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 0:23 | |||
27 | ANDERSON Edward Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | ,, 0:23 | |||
28 | ,, 0:23 | |||||
29 | ,, 0:23 | |||||
30 | ,, 0:23 | |||||
31 | ,, 0:23 | |||||
32 | HOEHN Alex Aevolo | Aevolo | ,, 0:23 | |||
33 | POGAČAR Tadej Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | ,, 0:23 | |||
34 | ERRAZKIN Xuban Vito-Feirense-BlackJack | Vito-Feirense-BlackJack | ,, 0:23 | |||
35 | OLIVEIRA Ivo Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | ,, 0:23 | |||
36 | MONIQUET Sylvain AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 0:23 | |||
37 | ,, 0:23 | |||||
38 | ,, 0:23 | |||||
39 | ,, 0:23 | |||||
40 | ,, 0:23 | |||||
41 | ,, 0:23 | |||||
42 | KOCH Christian LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:23 | |||
43 | OLIVEIRA Rui Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | ,, 0:23 | |||
44 | GAMPER Mario Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:23 | |||
45 | BOGUSŁAWSKI Marceli Wibatech Merx 7R | Wibatech Merx 7R | ,, 0:23 | |||
46 | MURIAS Jakub UCI WCC Men's Team | UCI WCC Men's Team | ,, 0:23 | |||
47 | VAN DEN DOOL Jens Delta Cycling Rotterdam | Delta Cycling Rotterdam | ,, 0:23 | |||
48 | ,, 0:23 | |||||
49 | ,, 0:23 | |||||
50 | ,, 0:23 | |||||
51 | ,, 0:23 | |||||
52 | ,, 0:23 | |||||
53 | RAJCHART Jan Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 0:23 | |||
54 | SCHULTZ Jesper Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 0:23 | |||
55 | HIRSCHI Marc Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 0:23 | |||
56 | ,, 0:23 | |||||
57 | ,, 0:23 | |||||
58 | MARUKHIN Daniil Astana City | Astana City | ,, 0:23 | |||
59 | GREGAARD Jonas Riwal CeramicSpeed Cycling Team | Riwal CeramicSpeed Cycling Team | ,, 0:23 | |||
60 | ULYSBAYEV Dinmukhammed Astana City | Astana City | ,, 0:23 | |||
61 | ,, 0:23 | |||||
62 | WIRTGEN Tom AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 0:23 | |||
63 | NATAROV Yuriy Astana City | Astana City | ,, 0:23 | |||
64 | AZURMENDI Ibai Fundación Euskadi | Fundación Euskadi | ,, 0:23 | |||
65 | LEKNESSUND Andreas Uno-X Norwegian Development Team | Uno-X Norwegian Development Team | ,, 0:23 | |||
66 | ,, 0:23 | |||||
67 | ,, 0:23 | |||||
68 | STORK Florian Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 0:23 | |||
69 | PRONSKIY Vadim Astana City | Astana City | ,, 0:23 | |||
70 | GRUBER Pavel CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | ,, 0:23 | |||
71 | BANZER Gordian Akros - Renfer SA | Akros - Renfer SA | ,, 0:23 | |||
72 | ,, 0:23 | |||||
73 | ,, 0:23 | |||||
74 | CARVALHO Gonçalo Miranda - Mortágua | Miranda - Mortágua | ,, 0:23 | |||
75 | PICCOT Michel Biesse Carrera Gavardo | Biesse Carrera Gavardo | ,, 0:23 | |||
76 | MAZZUCCO Fabio Trevigiani Phonix - Hemus 1896 | Trevigiani Phonix - Hemus 1896 | ,, 0:23 | |||
77 | ŠTIBINGR Matěj Team Dukla Praha | Team Dukla Praha | ,, 0:23 | |||
78 | ,, 0:23 | |||||
79 | ,, 0:23 | |||||
80 | ,, 0:23 | |||||
81 | FIDLER Gerd My Bike - Stevens | My Bike - Stevens | ,, 0:23 | |||
82 | ADAMIETZ Johannes Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:23 | |||
83 | ,, 0:23 | |||||
84 | MOLLY Kenny AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 0:23 | |||
85 | VERMEULEN Moran Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:23 | |||
86 | VLČÁK Martin Dukla Banska Bystrica | Dukla Banska Bystrica | ,, 0:23 | |||
87 | PENKO Izidor Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | ,, 0:23 | |||
88 | ,, 0:23 | |||||
89 | ,, 0:23 | |||||
90 | GALL Felix Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 0:23 | |||
91 | TSCHERNOSTER Jan Heizomat Rad-Net | Heizomat Rad-Net | ,, 0:23 | |||
92 | BOUWMANS Dylan Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 0:23 | |||
93 | NEUHAUSER Marcel Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:23 | |||
94 | ,, 0:23 | |||||
95 | SCHINNAGEL Johannes Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:23 | |||
96 | LEAÇA Gonçalo LA Aluminios | LA Aluminios | ,, 0:23 | |||
97 | VALVASORI Larry Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | ,, 0:23 | |||
98 | TILLER Rasmus Team Joker Icopal | Team Joker Icopal | ,, 0:23 | |||
99 | BAYEMBAYEV Olzhas Astana City | Astana City | ,, 0:23 | |||
100 | SLEEN Torjus Uno-X Norwegian Development Team | Uno-X Norwegian Development Team | ,, 0:23 | |||
101 | BELLAN Juraj Dukla Banska Bystrica | Dukla Banska Bystrica | ,, 0:23 | |||
102 | FERNANDES Venceslau Liberty Seguros - Carglass | Liberty Seguros - Carglass | ,, 0:23 | |||
103 | ZIMMERMANN Georg Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:23 | |||
104 | HONORÉ Mikkel Frølich Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 0:23 | |||
105 | BJERG Mikkel Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | ,, 0:23 | |||
106 | SCHUNK Conor Team CCB Foundation-Sicleri | Team CCB Foundation-Sicleri | 0:45 0:45 | |||
107 | ZIJLAARD Maikel Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | 0:55 0:55 | |||
108 | DAVIS Cole Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | 1:04 1:04 | |||
109 | PRAH Aljaž Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | 2:39 2:39 | |||
110 | KOYAMA Takahiro Shimano Racing Team | Shimano Racing Team | ,, 2:39 | |||
111 | ,, 2:39 | |||||
112 | ,, 2:39 | |||||
113 | SKAARSETH Iver Uno-X Norwegian Development Team | Uno-X Norwegian Development Team | ,, 2:39 | |||
114 | 3:40 3:40 | |||||
115 | 5:42 5:42 | |||||
116 | 5:48 5:48 | |||||
117 | ,, 5:48 | |||||
118 | ,, 5:48 | |||||
119 | ,, 5:48 | |||||
120 | 5:56 5:56 | |||||
121 | JERMAN Žiga Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | ,, 5:56 | |||
122 | HORVAT Žiga Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 5:56 | |||
123 | ,, 5:56 | |||||
124 | 6:52 6:52 | |||||
125 | 8:21 8:21 | |||||
126 | 11:14 11:14 | |||||
127 | 15:50 15:50 | |||||
128 | ,, 15:50 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:01 June 2018
- Start time:-
- Avg. speed winner:40.1 km/h
- Race category:MU - Men U23
- Distance:133 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:43
- Vert. meters:1804
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:Sprint of 101 riders
- Avg. temperature: