- KM to go0
- Racetime4:02:15
- Finish+..
- KM done175.4
- Avg. speed43.4
- Start11:50
- Autosyncoff
- #Online1105
3
Côte du Planil
S
Saint-Appolinard
3
Côte de la Sizeranne
4
Côte de Hauterives
3
Col de Barbe Bleue
2
Côte du Montrebut
803
465
126
0
10
20
30
40
50
60
70
80
90
100
110
120
130
140
150
160
170
Situation
Keypoints
KM | To go | Type | Keypoint | |
---|---|---|---|---|
9.8 | 0 | climb | Côte du Planil (4.4 km à 5.8%) | 3 |
52.4 | 0 | Saint-Appolinard | ||
96.1 | 0 | climb | Côte de la Sizeranne (2.4 km à 7%) | 3 |
126.4 | 0 | climb | Côte de Hauterives (2 km à 5.7%) | 4 |
149.2 | 0 | climb | Col de Barbe Bleue (2.8 km à 5.7%) | 3 |
163.5 | 0 | climb | Côte du Montrebut (1.4 km à 11%) | 2 |
Timeline
- ..We will be back tomorrow.
- ..Thanks for following our LiveStats!
- ..The young riders general classification.
Rnk. Rider Time Team 1 VAN WILDER Ilan 16:59:36 Team DSM 2 PARET-PEINTRE Aurélien 0:24 AG2R Citroën Team 3 SKJELMOSE JENSEN Mattias 0:35 Trek - Segafredo 4 GAUDU David 0:46 Groupama - FDJ 5 CRAS Steff 1:03 Lotto Soudal - ..The points classification.
Rnk. Rider Points Team 1 COLBRELLI Sonny 91 Bahrain - Victorious 2 ASGREEN Kasper 58 Deceuninck - Quick Step 3 ARANBURU Alex 58 Astana - Premier Tech 4 PÖSTLBERGER Lukas 37 BORA - hansgrohe 5 VALVERDE Alejandro 36 Movistar Team - ..The king of mountain (KOM) classification.
Rnk. Rider Points Team 1 HOLMES Matthew 13 Lotto Soudal 2 PÖSTLBERGER Lukas 12 BORA - hansgrohe 3 VAN MOER Brent 10 Lotto Soudal 4 DELAPLACE Anthony 9 Team Arkéa Samsic 5 CRADDOCK Lawson 5 EF Education - Nippo - advertisement
- ..Holmes Matthew (Lotto Soudal) just finished
- ..General classification after .
show moreRnk. Rider Team Time 1 PÖSTLBERGER Lukas BORA - hansgrohe 16:59:22 2 LUTSENKO Alexey Astana - Premier Tech 0:01 3 ASGREEN Kasper Deceuninck - Quick Step 0:06 4 IZAGIRRE Ion Astana - Premier Tech 0:09 5 KELDERMAN Wilco BORA - hansgrohe 0:13 - ..THOMAS Geraint is the stage winner for Great Britain in Critérium du Dauphiné.
show moreNth winner Rider Date 11 THOMAS Geraint 2021-06-03 10 YATES Adam 2018-06-10 9 CUMMINGS Steve 2016-06-12 8 KENNAUGH Peter 2015-06-07 7 FROOME Chris 2013-06-06 - ..Pöstlberger Lukas (BORA - hansgrohe) remains leader in the general classification
- ..The last victory for Thomas Geraint (INEOS Grenadiers) was 32 days ago ()
- ..Preliminary results.
Rnk. Rider Team Time 1 THOMAS Geraint INEOS Grenadiers 4:02:15 2 COLBRELLI Sonny Bahrain - Victorious 0:00 3 ARANBURU Alex Astana - Premier Tech 0:00 4 BARBERO Carlos Team Qhubeka ASSOS 0:00 5 WÜRTZ SCHMIDT Mads Israel Start-Up Nation 0:00 6 VALGREN Michael EF Education - Nippo 0:00 7 KONRAD Patrick BORA - hansgrohe 0:00 8 VALVERDE Alejandro Movistar Team 0:00 9 SWEENY Harry Lotto Soudal 0:00 10 BONNAMOUR Franck B&B Hotels p/b KTM 0:00 - ..Third place for Aranburu Alex (Astana - Premier Tech).
- ..Colbrelli Sonny (Bahrain - Victorious) comes in second place.
- ..Thomas Geraint (INEOS Grenadiers) wins!
- ..Finish.
- ..Attack by Thomas Geraint (INEOS Grenadiers)
- ..Final kilometre!
- ..Craddock Lawson (EF Education - Nippo) caught by peloton
- ..2.5 km to finish!
- ..▲0:07The timegap has increased 0:07 over the last 12 minutes.
- ..Teuns Dylan (Bahrain - Victorious) pulling in peloton
- ..Current speed is 75 km/h!