Menu▼
Home
Races
▼
Tour de France
Giro d'Italia
La Vuelta ciclista a España
World Championships
Amstel Gold Race
Milano-Sanremo
Tirreno-Adriatico
Liège-Bastogne-Liège
Il Lombardia
La Flèche Wallonne
Paris - Nice
Paris-Roubaix
Volta Ciclista a Catalunya
Critérium du Dauphiné
Tour des Flandres
Gent-Wevelgem in Flanders Fields
Clásica Ciclista San Sebastián
Teams
▼
INEOS Grenadiers
Groupama - FDJ
EF Education-EasyPost
Decathlon AG2R La Mondiale Team
Cofidis
BORA - hansgrohe
Bahrain - Victorious
Astana Qazaqstan Team
Intermarché - Wanty
Lidl - Trek
Movistar Team
Soudal - Quick Step
Team dsm-firmenich PostNL
Team Jayco AlUla
Team Visma | Lease a Bike
UAE Team Emirates
Arkéa - B&B Hotels
Alpecin-Deceuninck
Rankings
Statistics
▼
Overview
Riders
Teams
Grand tours
Game
More
▼
Riders
Contact us
Countdown to 3 billion pageviews
Favorite500
Sitemap
About us
Profile Score
Tutorials
Pro
▼
Dashboard
Lists
❖
login
✱
settings
2023
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
- stage -
Stage 1 | Saint-Pourçain-sur-Sioule - Saint-Pourçain-sur-Sioule
Stage 2 | Gannat - Col de la Loge
Stage 3 | Celles-sur-Durolle - Les Estables
Stage 4 (ITT) | Saint-Germain-Laval - Neulise
Stage 5 | Amplepuis - Saint-Priest
Stage 6 | Hauterives - Le Collet d'Allevard
Stage 7 | Albertville - Samoëns 1600
Stage 8 | Thônes - Plateau des Glières
Statistics
GO TO
Stage 8 Game
Stage 8 LiveStats
Stage 8 Results
Startlist▼
Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More
Teams▼
Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations
Route▼
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results▼
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
More
Statistics - Statistics
Startlist - Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More - More
Teams - Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations - Nations
Route - Route
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results - Results
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
Critérium du Dauphiné
»
2024
»
Results
menu
2024
»
76th
Critérium du Dauphiné
(2.UWT)
2024
»
8 Stages
»
Saint-Pourçain-sur-Sioule
›
Plateau des Glières
(1187.6km)
Dropouts
Nr
Rider
Stage
Type
1
EDMONDSON Alex
Stage 1 | Saint-Pourçain-sur-Sioule - Saint-Pourçain-sur-Sioule
DNF
2
WHELAN James
DNF
3
PETIT Adrien
Stage 3 | Celles-sur-Durolle - Les Estables
DNF
4
TIBERI Antonio
DNS
5
BOVEN Lars
DNF
6
HARPER Chris
Stage 4 (ITT) | Saint-Germain-Laval - Neulise
DNS
7
VAN BAARLE Dylan
Stage 5 | Amplepuis - Saint-Priest
DNF
8
DURBRIDGE Luke
DNS
9
KRUIJSWIJK Steven
DNF
10
MENTEN Milan
DNF
11
ROCHAS Rémy
DNF
12
HUYS Laurens
DNF
13
MARIAULT Axel
DNF
14
HOLTER Ådne
DNF
15
GRADEK Kamil
Stage 6 | Hauterives - Le Collet d'Allevard
DNS
16
KIRSCH Alex
DNF
17
SÜTTERLIN Jasha
DNS
18
EIKING Odd Christian
DNS
19
GOOSSENS Kobe
DNS
20
SWEENY Harry
DNS
21
KRON Andreas
DNF
22
AYUSO Juan
DNS
23
KEPPLINGER Rainer
DNS
24
NERURKAR Lukas
DNS
25
LIEPIŅŠ Emīls
Stage 7 | Albertville - Samoëns 1600
DNF
26
LIEPIŅŠ Emīls
DNF
27
JUUL-JENSEN Christopher
DNS
28
ELISSONDE Kenny
DNF
29
GEOGHEGAN HART Tao
DNS
30
GARCÍA CORTINA Iván
DNF
31
SKAARSETH Anders
DNS
32
RUSSO Clément
DNS
33
POWLESS Neilson
DNF
34
CHARMIG Anthon
DNF
35
RODRÍGUEZ Cristián
DNF
36
CONCA Filippo
DNF
37
SOSA Iván Ramiro
DNF
38
QUICK Blake
DNS
39
VAN WILDER Ilan
DNF
40
VAN WILDER Ilan
DNF
41
HOLLYMAN Mason
DNF
42
TOUMIRE Hugo
DNS
43
HUBY Antoine
DNF
44
KNIGHT Oliver
DNF
45
CURRIE Logan
DNS
46
BERTHET Clément
DNF
47
UMBA Santiago
DNS
48
PEDRERO Antonio
Stage 8 | Thônes - Plateau des Glières
DNF
49
SÉNÉCHAL Florian
DNF
50
SKUJIŅŠ Toms
DNF
51
LUDVIGSSON Tobias
DNF
52
GIBBONS Ryan
DNS
53
SIVAKOV Pavel
DNF
54
TEJADA Harold
DNS
55
SCHELLING Ide
DNF
56
KUSS Sepp
DNS
57
ANDERSEN Idar
DNF
58
PAQUOT Tom
DNS
59
BRAET Vito
DNF
60
DONOVAN Mark
DNS
61
CHAMPOUSSIN Clément
DNS
62
PLOWRIGHT Jensen
DNF
Top dropouts
#
Rider
PCS points
Quality score
1
AYUSO Juan
1796
50
2
VAN WILDER Ilan
1000
20
3
KUSS Sepp
989
20
4
TIBERI Antonio
769
10
5
SKUJIŅŠ Toms
757
10
6
SIVAKOV Pavel
683
10
7
RODRÍGUEZ Cristián
655
10
8
HARPER Chris
537
5
9
KRON Andreas
400
5
10
BERTHET Clément
376
5
11
CHAMPOUSSIN Clément
371
5
12
POWLESS Neilson
367
5
13
ROCHAS Rémy
345
5
14
GARCÍA CORTINA Iván
342
5
15
MENTEN Milan
316
5
16
TEJADA Harold
280
2
17
DONOVAN Mark
274
2
18
SÉNÉCHAL Florian
268
2
19
BRAET Vito
237
2
20
KIRSCH Alex
198
2
21
MARIAULT Axel
189
2
22
HOLTER Ådne
187
2
23
SOSA Iván Ramiro
176
2
24
EIKING Odd Christian
170
2
25
BOVEN Lars
168
2
26
NERURKAR Lukas
167
2
27
LIEPIŅŠ Emīls
166
2
28
EDMONDSON Alex
150
2
29
VAN BAARLE Dylan
145
2
30
ELISSONDE Kenny
140
2
31
GEOGHEGAN HART Tao
130
2
32
KEPPLINGER Rainer
130
2
33
SWEENY Harry
116
1
34
HOLLYMAN Mason
108
1
35
CHARMIG Anthon
101
1
36
CURRIE Logan
100
1
37
HUBY Antoine
98
1
38
GOOSSENS Kobe
82
1
39
DURBRIDGE Luke
81
1
40
PLOWRIGHT Jensen
80
1
41
GIBBONS Ryan
72
1
42
JUUL-JENSEN Christopher
70
1
43
SCHELLING Ide
63
1
44
SÜTTERLIN Jasha
56
1
45
PETIT Adrien
54
1
46
QUICK Blake
54
1
47
WHELAN James
51
1
48
HUYS Laurens
49
1
49
GRADEK Kamil
48
1
50
LUDVIGSSON Tobias
46
1
51
ANDERSEN Idar
39
1
52
RUSSO Clément
38
1
53
PAQUOT Tom
35
1
54
PEDRERO Antonio
34
1
55
CONCA Filippo
34
1
56
UMBA Santiago
28
0
57
KRUIJSWIJK Steven
25
0
58
SKAARSETH Anders
15
0
59
TOUMIRE Hugo
15
0
60
KNIGHT Oliver
12
0
227
Follow-up links
Dropouts per edition
Menu
Winners and leaders
Most constant rider
Smallest sum of results
Won how
Most bonifications
Hottest stages
Prizemoney ranking
Leader jerseys
Best worse result
Combative riders
Dropouts
Speed
Fastest stages
Fastest first and last hour
Average speed per stage
GC
Timegap chart
GC without TTs
GC Without 1 stage
GC without time bonusses
Most GC time changes
PCS Pro (4)
Points GC
Points GC breakdown
Game
Least predictable