2022»37th
Deutschland Tour
(2.Pro)2022»Stage 3»Freiburg ›Schauinsland(148.9km)
Complementary results
Overview of intermediate sprints, KOM sprints, daily classifications etc.
KOM Sprint (1) Schelinger Höhe (31 km)
(view location)
KOM Sprint (2) Texas Pass (37.1 km)
(view location)
Sprint | Bad Krozingen (84.7 km)
(view location)
Sprint | Bollschweil (126.5 km)
(view location)
KOM Sprint (1) Luisenhöhe (135.3 km)
(view location)
Bonification sprint | Holzschlägermatte (144.3 km)
(view location)
KOM Sprint (1) Schauinsland (148.9 km)
(view location)
Points at finish
Youth day classification
Rnk | Rider | Team | Time |
1 | Vansevenant Mauri | Quick-Step Alpha Vinyl Team | 3:41:47 |
2 | Zimmermann Georg | Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux | 0:01 |
3 | Skjelmose Mattias | Trek - Segafredo | 0:05 |
4 | Huys Laurens | Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux | 0:06 |
5 | Sosa Iván Ramiro | Movistar Team | 0:07 |
6 | Moniquet Sylvain | Lotto Soudal | 0:08 |
7 | Berthet Clément | AG2R Citroën Team | 1:08 |
8 | Bjerg Mikkel | UAE Team Emirates | 1:43 |
9 | Chevalier Maxime | B&B Hotels - KTM | ,, |
10 | Leemreize Gijs | Jumbo-Visma | ,, |
11 | Quinn Sean | EF Education - EasyPost | ,, |
12 | Rubio Einer | Movistar Team | 1:47 |
13 | Adamietz Johannes | Saris Rouvy Sauerland Team | 1:52 |
14 | Foss Tobias | Jumbo-Visma | 2:20 |
15 | Peák Barnabás | Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux | 2:44 |
16 | Boven Lars | Jumbo-Visma | 3:14 |
17 | Boileau Alan | B&B Hotels - KTM | 4:07 |
18 | Tarlton Alexander | Team Lotto - Kern Haus | ,, |
19 | Munton Byron | Team Dauner | Akkon | 5:03 |
20 | Stork Florian | Team DSM | ,, |
21 | Messerschmidt Jonas Fabian | Team Dauner | Akkon | 6:01 |
22 | Hellemose Asbjørn | Trek - Segafredo | ,, |
23 | Peter Jannis | Germany | ,, |
24 | Goldstein Edo | Israel - Premier Tech | ,, |
25 | Duckert Roman | Team Dauner | Akkon | ,, |
26 | Heidemann Miguel | B&B Hotels - KTM | ,, |
27 | Delacroix Théo | Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux | ,, |
28 | Benz Pirmin | Germany | 7:19 |
29 | Vanhoucke Harm | Lotto Soudal | 7:43 |
30 | Raßmann Frederik | Team Dauner | Akkon | 8:35 |
31 | Van Tricht Stan | Quick-Step Alpha Vinyl Team | 8:50 |
32 | Kretschy Moritz | Germany | 9:03 |
33 | Heiduk Kim | INEOS Grenadiers | 12:27 |
34 | Hugger Jan | Team Lotto - Kern Haus | ,, |
35 | Geßner Jakob | Team Lotto - Kern Haus | ,, |
36 | Münstermann Per | Saris Rouvy Sauerland Team | ,, |
37 | Healy Ben | EF Education - EasyPost | ,, |
38 | Ury Noé | Team Dauner | Akkon | ,, |
39 | Borresch Julian | Saris Rouvy Sauerland Team | ,, |
40 | Covi Alessandro | UAE Team Emirates | ,, |
41 | Bayer Tobias | Alpecin - Deceuninck | ,, |
42 | Bernal Egan | INEOS Grenadiers | ,, |
43 | Tulett Ben | INEOS Grenadiers | ,, |
44 | Maciejuk Filip | Bahrain - Victorious | ,, |
45 | Uhlig Henri | Alpecin - Deceuninck | ,, |
46 | Milan Jonathan | Bahrain - Victorious | 13:14 |
47 | Mayrhofer Marius | Team DSM | ,, |
48 | Kanter Max | Movistar Team | 15:29 |
49 | Hollmann Juri | Movistar Team | ,, |
50 | Rutsch Jonas | EF Education - EasyPost | 15:34 |
51 | Knolle Jon | Saris Rouvy Sauerland Team | ,, |
52 | Theiler Ole | Team Lotto - Kern Haus | ,, |
53 | Kogut Oded | Israel - Premier Tech | ,, |
54 | Teutenberg Tim Torn | Germany | ,, |
55 | Naberman Tim | Team DSM | ,, |
56 | Groß Felix | UAE Team Emirates | ,, |
57 | Ballerstedt Maurice | Alpecin - Deceuninck | ,, |
58 | van Dijke Mick | Jumbo-Visma | ,, |
59 | Gehrke Paul | Team Dauner | Akkon | 21:49 |
Team day classification