Search:  
topLogin

2019»57th Eschborn-Frankfurt (1.2U)

2019  One day race  »  Eschborn  ›  Frankfurt   (119k)

Clear filter
RnkBIBRiderAgeTeamUCIPntTime
1 Rodenberg FrederikColoQuick 21ColoQuick30152:46:142:46:14
2 Groves KadenSEG Racing Academy 20SEG Racing Academy2510,,0:00
3 Stewart JakeEquipe continentale Groupama-FDJ 19Equipe continentale Groupama-FDJ207,,0:00
4 Bissegger StefanSwiss Racing Academy 20Swiss Racing Academy154,,0:00
5 Frehen JeremyWallonie-Bruxelles Development Team 19Wallonie-Bruxelles Development Team102,,0:00
6 Bauer DominikDauner D&DQ-Akkon 21Dauner D&DQ-Akkon51,,0:00
7 Leyder PitLeopard Pro Cycling  22Leopard Pro Cycling 3,,0:00
8 Aschenbrenner MichelP&S Metalltechnik 19P&S Metalltechnik1,,0:00
9 Rudys PaulLKT Team Brandenburg 20LKT Team Brandenburg1,,0:00
10 Van Gils Maxim 191,,0:00
11 Hollmann JuriHeizomat Rad-Net 19Heizomat Rad-Net,,0:00
12 Larsen NiklasColoQuick 22ColoQuick,,0:00
13 Wright Alfred 19,,0:00
14 Pattyn Steven 19,,0:00
15 Saugstad LarsUno-X Norwegian Development Team 21Uno-X Norwegian Development Team,,0:00
16 Hodapp JohannesTeam Sauerland NRW p/b SKS GERMANY 19Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY,,0:00
17 Van Wijk Oscar 21,,0:00
18 Heidemann MiguelHerrmann Radteam 21Herrmann Radteam,,0:00
19 Benz PirminHeizomat Rad-Net 18Heizomat Rad-Net,,0:00
20 Van Der Beken Aaron 18,,0:00
21 Rutsch JonasTeam Lotto - Kern Haus 21Team Lotto - Kern Haus,,0:00
22 Ponsaerts Thibaut 18,,0:00
23 Reynders JensWallonie-Bruxelles Development Team 20Wallonie-Bruxelles Development Team,,0:00
24 Desal Ceriel 19,,0:00
25 Verhulst Lothar 20,,0:00
26 Verschaeve Viktor 20,,0:00
27 Käßmann FabianP&S Metalltechnik 20P&S Metalltechnik,,0:00
28 Naudts Thomas 18,,0:00
29 Münstermann PerTeam Sauerland NRW p/b SKS GERMANY 20Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY,,0:00
30 Taebling PaulLKT Team Brandenburg 19LKT Team Brandenburg,,0:00
31 Quincey ScottIAM Excelsior 19IAM Excelsior,,0:00
32 Geßner JakobHeizomat Rad-Net 19Heizomat Rad-Net,,0:00
33 Leknessund AndreasUno-X Norwegian Development Team 19Uno-X Norwegian Development Team,,0:00
34 Lüscher DamianSwiss Racing Academy 21Swiss Racing Academy,,0:00
35 Urianstad MartinUno-X Norwegian Development Team 20Uno-X Norwegian Development Team,,0:00
36 Moniquet SylvainWallonie-Bruxelles Development Team 21Wallonie-Bruxelles Development Team,,0:00
37 Vandenabeele Henri 19,,0:00
38 Debons AntoineIAM Excelsior 21IAM Excelsior,,0:00
39 Bostock MatthewCanyon dhb p/b Bloor Homes  21Canyon dhb p/b Bloor Homes ,,0:00
40 Vereecken Thomas 21,,0:00
41 Vansevenant Mauri 19,,0:00
42 Hoole DaanSEG Racing Academy 20SEG Racing Academy,,0:00
43 Ries MichelKometa Cycling Team 21Kometa Cycling Team,,0:00
44 Sleen TorjusUno-X Norwegian Development Team 22Uno-X Norwegian Development Team,,0:00
45 Tarlton AlexanderHerrmann Radteam 18Herrmann Radteam,,0:00
46 Nolde TobiasP&S Metalltechnik 20P&S Metalltechnik,,0:00
47 Röber DominikP&S Metalltechnik 19P&S Metalltechnik0:110:11
48 Hindsgaul Madsen JacobColoQuick 18ColoQuick0:270:27
49 Aaskov JeppeColoQuick 21ColoQuick0:280:28
50 Price-Pejtersen JohanColoQuick 19ColoQuick,,0:28
51 Heming MikaDauner D&DQ-Akkon 19Dauner D&DQ-Akkon1:371:37
52 Rex LaurenzWallonie-Bruxelles Development Team 19Wallonie-Bruxelles Development Team4:084:08
53 Heiduk KimTeam Lotto - Kern Haus 19Team Lotto - Kern Haus,,4:08
54 Echtermann LeonHerrmann Radteam 21Herrmann Radteam,,4:08
55 Van Vuchelen TomWallonie-Bruxelles Development Team 19Wallonie-Bruxelles Development Team,,4:08
56 Adamietz JohannesHerrmann Radteam 20Herrmann Radteam,,4:08
57 Blouwe Louis 19,,4:08
58 Leyman Celestin 22,,4:08
59 Dörrie MarcTeam Lotto - Kern Haus 22Team Lotto - Kern Haus4:144:14
60 Vernon Ethan 187:497:49
61 Ballabio GiacomoIAM Excelsior 21IAM Excelsior,,7:49
62 Beard CameronTeam Differdange - GeBa 20Team Differdange - GeBa,,7:49
63 Schmid MauroSwiss Racing Academy 19Swiss Racing Academy,,7:49
64 Zoccarato SamueleIAM Excelsior 21IAM Excelsior,,7:49
65 Kiskonen Siim 22,,7:49
66 Peter JanisHeizomat Rad-Net 18Heizomat Rad-Net,,7:49
67 Banusch Richard LKT Team Brandenburg 20LKT Team Brandenburg,,7:49
68 Funk Timo 21,,7:49
69 Knolle JonTeam Sauerland NRW p/b SKS GERMANY 19Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY,,7:49
70 Hugger JanTeam Lotto - Kern Haus 20Team Lotto - Kern Haus,,7:49
71 Mol WesleyTeam Differdange - GeBa 20Team Differdange - GeBa,,7:49
72 Andersen IdarUno-X Norwegian Development Team 20Uno-X Norwegian Development Team9:099:09
73 Sonnleitner JonasP&S Metalltechnik 21P&S Metalltechnik10:2410:24
74 Clauss MarcDauner D&DQ-Akkon 20Dauner D&DQ-Akkon,,10:24
75 Rasmann FrederikTeam Lotto - Kern Haus 19Team Lotto - Kern Haus,,10:24
76 Hoeks Daan ,,10:24
77 Jung LennartHerrmann Radteam 19Herrmann Radteam,,10:24
78 Steigner KilianDauner D&DQ-Akkon 18Dauner D&DQ-Akkon,,10:24
79 van Elzakker WoutTeam Differdange - GeBa 20Team Differdange - GeBa,,10:24
80 Roth Nepomuk ,,10:24
81 Verboom MinneSEG Racing Academy 19SEG Racing Academy,,10:24
82 Paquot TomWallonie-Bruxelles Development Team 19Wallonie-Bruxelles Development Team,,10:24
83 Treubel PascalHeizomat Rad-Net 22Heizomat Rad-Net,,10:24
84 Oreel LarsDauner D&DQ-Akkon 19Dauner D&DQ-Akkon,,10:24
85 Walls Matthew 21,,10:24
86 Evans AlexanderSEG Racing Academy 22SEG Racing Academy,,10:24
87 Weyrich Maxime 22,,10:24
88 Malcharek MoritzLKT Team Brandenburg 21LKT Team Brandenburg,,10:24
89 Brandt NicolasLKT Team Brandenburg 20LKT Team Brandenburg,,10:24
90 Henn LucaTeam Lotto - Kern Haus 21Team Lotto - Kern Haus,,10:24
91 Dreier Fabian ,,10:24
92 Capron RemiIAM Excelsior 18IAM Excelsior,,10:24
93 Ortner Lukas 21,,10:24
94 LÜtolf YvesSwiss Racing Academy 21Swiss Racing Academy,,10:24
95 Kuehl Joel 21,,10:24
96 Da Silva TiagoTeam Differdange - GeBa 22Team Differdange - GeBa,,10:24
97 Skaarseth IverUno-X Norwegian Development Team 21Uno-X Norwegian Development Team,,10:24
98 Giesselmann MichelTeam Sauerland NRW p/b SKS GERMANY 20Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY,,10:24
99 Hártig JonasTeam Sauerland NRW p/b SKS GERMANY 21Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY,,10:24
100 Kockelmann RaphaelTeam Differdange - GeBa 19Team Differdange - GeBa,,10:24
OTL Clapasson ThomasIAM Excelsior 20IAM Excelsior--
OTL Britton Rhys 19,,-
OTL Boele Niels 20,,-
OTL Prangel Kristo 20,,-
OTL Werner FranzLKT Team Brandenburg 19LKT Team Brandenburg,,-
OTL Kirsch Gilles 18,,-
OTL Schrijver Jorgos ,,-
OTL Heiderscheid ColinLeopard Pro Cycling  21Leopard Pro Cycling ,,-
OTL Guinchard BenoitSwiss Racing Academy 20Swiss Racing Academy,,-
OTL Rasch JesperSEG Racing Academy 21SEG Racing Academy,,-
OTL Ärm Rait 19,,-
OTL Henninger Moritz ,,-
OTL Skot-hansen AkselColoQuick 18ColoQuick,,-
OTL Wille Markus  19,,-
DNF Lübbers DorianTeam Lotto - Kern Haus 22Team Lotto - Kern Haus,,-
DNF Uhlig Oscar  19,,-
DNF Pries Cedric 18,,-
DNF Emge Julian ,,-
DNF Johanson Kristjan 22,,-
DNF Zetsche Luka 21,,-
DNF Kulbe LarsTeam Sauerland NRW p/b SKS GERMANY 19Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY,,-
DNF Scheuermann Anton 21,,-
DNF Weber PhilipLKT Team Brandenburg 20LKT Team Brandenburg,,-
DNF Van De Paar Jarne 18,,-
DNF Scharr Johannes ,,-
DNF Weispfennig NilsHerrmann Radteam 19Herrmann Radteam,,-
DNF Kulset SindreUno-X Norwegian Development Team 20Uno-X Norwegian Development Team,,-
DNF Berger Leonhardt 22,,-
DNF Mouris Teun 20,,-
DNF Schmöller Jan ,,-
DNF Giessibl Severin 19,,-
DNF Johansen JuliusColoQuick 19ColoQuick,,-
DNF Wagler Robin  19,,-
DNF Rautzenberg Robin ,,-
DNF Veling Quinten 19,,-
DNF Groß FelixHeizomat Rad-Net 20Heizomat Rad-Net,,-
DNF Venner QuentinWallonie-Bruxelles Development Team 20Wallonie-Bruxelles Development Team,,-
DNF Schwendemann Nils Albert  ,,-
DNF Setescak Christoph 20,,-
DNF Henninger Manuel ,,-
DNF Marek Lukas  ,,-
DNF Garcia Santiago 22,,-
DNF Franz ToniTeam Differdange - GeBa 22Team Differdange - GeBa,,-
DNF Haller PatrickHeizomat Rad-Net 21Heizomat Rad-Net,,-
DNF Leyder MischLeopard Pro Cycling  20Leopard Pro Cycling ,,-
DNF Brückner Rico 19,,-
DNF Vogel AlexSwiss Racing Academy 19Swiss Racing Academy,,-
DNF Sankmann Joosep 20,,-
DNF Kerckhaert Jochem ,,-
DNF Reinhardt Niklas 22,,-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result


Race information

Date: 1st May 2019
Avg. speed winner: 42.952 km/h
Race category:
Start/finish: Eschborn › Frankfurt
Parcours type:
PCS point scale: 1.2

Links
Websites:
www.eschborn-frankfurt.de/
www.eschborn-frankfurt.de
All information and specifications shown on this website are based upon the latest available information provided by race organizations, teams and riders. No rights can be withdrawn from rankings, results or statistics as presented on this website.   0.08135 sec.