Complementary results
Overview of intermediate sprints, KOM sprints, daily classifications etc.
ITT starting order
Rnk | Rider | Team | Starting time |
---|---|---|---|
1 | Aurignac Samy | Cambodia Cycling Academy | 13:19:00 |
2 | Gamper Patrick | BORA - hansgrohe | 13:20:00 |
3 | Lemoine Cyril | B&B Hotels p/b KTM | 13:21:00 |
4 | van den Berg Lars | Groupama - FDJ | 13:22:00 |
5 | Terpstra Niki | Team Total Direct Energie | 13:23:00 |
6 | Soupe Geoffrey | Team Total Direct Energie | 13:24:00 |
7 | Hayter Ethan | INEOS Grenadiers | 13:25:00 |
8 | Picoux Maximilien | Xelliss - Roubaix Lille Métropole | 13:26:00 |
9 | Petit Adrien | Team Total Direct Energie | 13:27:00 |
10 | Paquot Tom | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 13:28:00 |
11 | van den Berg Julius | EF Education - Nippo | 13:29:00 |
12 | Pelucchi Matteo | Team Qhubeka ASSOS | 13:30:00 |
13 | Vermeulen Emiel | Xelliss - Roubaix Lille Métropole | 13:31:00 |
14 | Barbier Rudy | Israel Start-Up Nation | 13:32:00 |
15 | Rutsch Jonas | EF Education - Nippo | 13:33:00 |
16 | Thijssen Gerben | Lotto Soudal | 13:34:00 |
17 | Barbier Pierre | DELKO | 13:35:00 |
18 | Duval Julien | AG2R Citroën Team | 13:36:00 |
19 | Tesson Jason | St Michel - Auber93 | 13:37:00 |
20 | Hurel Tony | St Michel - Auber93 | 13:38:00 |
21 | van Poppel Boy | Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux | 13:39:00 |
22 | Vanbilsen Kenneth | Cofidis | 13:40:00 |
23 | Devriendt Tom | Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux | 13:41:00 |
24 | Robeet Ludovic | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 13:42:00 |
25 | Bohli Tom | Cofidis | 13:43:00 |
26 | Van Niekerk Morné | St Michel - Auber93 | 13:44:00 |
27 | Reza Kévin | B&B Hotels p/b KTM | 13:45:00 |
28 | Řepa Vojtěch | Equipo Kern Pharma | 13:46:00 |
29 | Louvet Louis | St Michel - Auber93 | 13:47:00 |
30 | Welten Bram | Team Arkéa Samsic | 13:48:00 |
31 | van Poppel Danny | Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux | 13:49:00 |
32 | McLay Daniel | Team Arkéa Samsic | 13:50:00 |
33 | Renard Alexis | Israel Start-Up Nation | 13:51:00 |
34 | Wandahl Frederik | BORA - hansgrohe | 13:52:00 |
35 | Meeus Jordi | BORA - hansgrohe | 13:53:00 |
36 | Keukeleire Jens | EF Education - Nippo | 13:54:00 |
37 | Debusschere Jens | B&B Hotels p/b KTM | 13:55:00 |
38 | Morin Emmanuel | Cofidis | 13:56:00 |
39 | Leysen Senne | Alpecin - Fenix | 13:57:00 |
40 | Tabellion Valentin | Xelliss - Roubaix Lille Métropole | 13:58:00 |
41 | Merlier Tim | Alpecin - Fenix | 13:59:00 |
42 | Mullen Ryan | Trek - Segafredo | 14:00:00 |
43 | Wiśniowski Łukasz | Team Qhubeka ASSOS | 14:01:00 |
44 | Delacroix Théo | Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux | 14:02:00 |
45 | Naesen Lawrence | AG2R Citroën Team | 14:03:00 |
46 | Dupont Timothy | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 14:04:00 |
47 | Sarreau Marc | AG2R Citroën Team | 14:05:00 |
48 | Menten Milan | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 14:06:00 |
49 | Gaze Samuel | Alpecin - Fenix | 14:07:00 |
50 | Nizzolo Giacomo | Team Qhubeka ASSOS | 14:08:00 |
51 | Langeveld Sebastian | EF Education - Nippo | 14:09:00 |
52 | De Bondt Dries | Alpecin - Fenix | 14:10:00 |
53 | Drucker Jempy | Cofidis | 14:11:00 |
54 | Suter Joel | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 14:12:00 |
55 | Galván Francisco | Equipo Kern Pharma | 14:13:00 |
56 | Allegaert Piet | Cofidis | 14:14:00 |
57 | Ackermann Pascal | BORA - hansgrohe | 14:15:00 |
58 | Maurelet Flavien | St Michel - Auber93 | 14:16:00 |
59 | Boasson Hagen Edvald | Team Total Direct Energie | 14:17:00 |
60 | Lecroq Jérémy | B&B Hotels p/b KTM | 14:18:00 |
61 | Grosu Eduard-Michael | DELKO | 14:19:00 |
62 | Boivin Guillaume | Israel Start-Up Nation | 14:20:00 |
63 | Skjelmose Mattias | Trek - Segafredo | 14:21:00 |
64 | Russo Clément | Team Arkéa Samsic | 14:22:00 |
65 | Bonnet William | Groupama - FDJ | 14:23:00 |
66 | Perez Anthony | Cofidis | 14:24:00 |
67 | Vergaerde Otto | Alpecin - Fenix | 14:25:00 |
68 | Kirsch Alex | Trek - Segafredo | 14:26:00 |
69 | Mollema Bauke | Trek - Segafredo | 14:27:00 |
70 | Pedersen Mads | Trek - Segafredo | 14:28:00 |
71 | Louvel Matis | Team Arkéa Samsic | 14:29:00 |
72 | Bernal Egan | INEOS Grenadiers | 14:30:00 |
73 | Kron Andreas | Lotto Soudal | 14:31:00 |
74 | Degenkolb John | Lotto Soudal | 14:32:00 |
75 | Pöstlberger Lukas | BORA - hansgrohe | 14:33:00 |
76 | Van Moer Brent | Lotto Soudal | 14:34:00 |
77 | Seigle Romain | Groupama - FDJ | 14:35:00 |
78 | Lienhard Fabian | Groupama - FDJ | 14:36:00 |
79 | Großschartner Felix | BORA - hansgrohe | 14:37:00 |
80 | Touzé Damien | AG2R Citroën Team | 14:38:00 |
81 | Urán Rigoberto | EF Education - Nippo | 14:39:00 |
82 | Thomas Geraint | INEOS Grenadiers | 14:40:00 |
83 | Bennett Sean | Team Qhubeka ASSOS | 14:41:00 |
84 | Clarke Simon | Team Qhubeka ASSOS | 14:42:00 |
85 | Puccio Salvatore | INEOS Grenadiers | 14:43:00 |
86 | Owsian Łukasz | Team Arkéa Samsic | 14:44:00 |
87 | Gougeard Alexis | AG2R Citroën Team | 14:45:00 |
88 | Doull Owain | INEOS Grenadiers | 14:46:00 |
89 | Šiškevičius Evaldas | DELKO | 14:47:00 |
90 | Leroux Samuel | Xelliss - Roubaix Lille Métropole | 14:48:00 |
91 | Vanmarcke Sep | Israel Start-Up Nation | 14:49:00 |
92 | Bayer Tobias | Alpecin - Fenix | 14:50:00 |
93 | García Pierna Raúl | Equipo Kern Pharma | 14:51:00 |
94 | Biermans Jenthe | Israel Start-Up Nation | 14:52:00 |
95 | Turgis Anthony | Team Total Direct Energie | 14:53:00 |
96 | Le Bon Johan | Cambodia Cycling Academy | 14:54:00 |
97 | Hermans Ben | Israel Start-Up Nation | 14:55:00 |
98 | Bettiol Alberto | EF Education - Nippo | 14:56:00 |
99 | Cardis Romain | St Michel - Auber93 | 14:57:00 |
100 | Paillot Yoann | St Michel - Auber93 | 14:58:00 |
101 | Nibali Vincenzo | Trek - Segafredo | 14:59:00 |
102 | Delettre Alexandre | DELKO | 15:00:00 |
103 | Swift Connor | Team Arkéa Samsic | 15:01:00 |
104 | Koch Jonas | Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux | 15:02:00 |
105 | Naesen Oliver | AG2R Citroën Team | 15:03:00 |
106 | Brunel Alexys | Groupama - FDJ | 15:04:00 |
107 | Pacher Quentin | B&B Hotels p/b KTM | 15:05:00 |
108 | Berrade Urko | Equipo Kern Pharma | 15:06:00 |
109 | Finetto Mauro | DELKO | 15:07:00 |
110 | Centrone Ivan | Xelliss - Roubaix Lille Métropole | 15:08:00 |
111 | Bouhanni Nacer | Team Arkéa Samsic | 15:09:00 |
112 | Taaramäe Rein | Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux | 15:10:00 |
113 | Thomas Benjamin | Groupama - FDJ | 15:11:00 |
114 | Latour Pierre | Team Total Direct Energie | 15:12:00 |
115 | Dillier Silvan | Alpecin - Fenix | 15:13:00 |
116 | Livyns Arjen | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 15:14:00 |
117 | Kowalski Dylan | Xelliss - Roubaix Lille Métropole | 15:15:00 |
118 | Adrià Roger | Equipo Kern Pharma | 15:16:00 |
119 | Jensen August | DELKO | 15:17:00 |
120 | Coquard Bryan | B&B Hotels p/b KTM | 15:18:00 |
121 | Laporte Christophe | Cofidis | 15:19:00 |
122 | Ganna Filippo | INEOS Grenadiers | 15:20:00 |
123 | Márquez Martí | Equipo Kern Pharma | 15:21:00 |
124 | Oldani Stefano | Lotto Soudal | 15:22:00 |
125 | Barthe Cyril | B&B Hotels p/b KTM | 15:23:00 |
126 | Carisey Clément | DELKO | 15:25:00 |
127 | Gogl Michael | Team Qhubeka ASSOS | 15:27:00 |
128 | Eiking Odd Christian | Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux | 15:29:00 |
129 | Politt Nils | BORA - hansgrohe | 15:31:00 |
130 | Stewart Jake | Groupama - FDJ | 15:33:00 |
131 | Van Avermaet Greg | AG2R Citroën Team | 15:35:00 |
132 | Gilbert Philippe | Lotto Soudal | 15:37:00 |
133 | Kwiatkowski Michał | INEOS Grenadiers | 15:39:00 |
134 | Würtz Schmidt Mads | Israel Start-Up Nation | 15:41:00 |
135 | Theuns Edward | Trek - Segafredo | 15:43:00 |
136 | Wellens Tim | Lotto Soudal | 15:45:00 |
Finishline points
Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Ganna Filippo | INEOS Grenadiers | 25 |
2 | Thomas Benjamin | Groupama - FDJ | 20 |
3 | Hayter Ethan | INEOS Grenadiers | 16 |
4 | Wellens Tim | Lotto Soudal | 14 |
5 | Laporte Christophe | Cofidis | 12 |
6 | Kwiatkowski Michał | INEOS Grenadiers | 10 |
7 | Bettiol Alberto | EF Education - Nippo | 9 |
8 | Doull Owain | INEOS Grenadiers | 8 |
9 | Politt Nils | BORA - hansgrohe | 7 |
10 | Stewart Jake | Groupama - FDJ | 6 |
11 | Urán Rigoberto | EF Education - Nippo | 5 |
12 | Latour Pierre | Team Total Direct Energie | 4 |
13 | Swift Connor | Team Arkéa Samsic | 3 |
14 | Pöstlberger Lukas | BORA - hansgrohe | 2 |
15 | Großschartner Felix | BORA - hansgrohe | 1 |
KOM Sprint (1) Sanctuaire Notre-Dames des Mines (10.74 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Hayter Ethan | INEOS Grenadiers | 10 |
2 | Ganna Filippo | INEOS Grenadiers | 8 |
3 | Latour Pierre | Team Total Direct Energie | 6 |
4 | Großschartner Felix | BORA - hansgrohe | 4 |
5 | Wellens Tim | Lotto Soudal | 2 |
Team day classification
Rnk | Team | Time | Time |
---|---|---|---|
1 | INEOS Grenadiers | 00:45:55 | 45:55 |
2 | Groupama - FDJ | 00:46:46 | 0:51 |
3 | BORA - hansgrohe | 00:47:16 | 1:21 |
4 | EF Education - Nippo | 00:47:25 | 1:30 |
5 | Equipo Kern Pharma | 00:47:47 | 1:52 |
6 | Lotto Soudal | 00:47:48 | 1:53 |
7 | Trek - Segafredo | 00:47:50 | 1:55 |
8 | Cofidis | 00:48:03 | 2:08 |
9 | Israel Start-Up Nation | 00:48:19 | 2:24 |
10 | AG2R Citroën Team | 00:48:28 | 2:33 |
11 | Team Qhubeka ASSOS | 00:48:40 | 2:45 |
12 | Xelliss - Roubaix Lille Métropole | 00:48:44 | 2:49 |
13 | Team Arkéa Samsic | 00:48:49 | 2:54 |
14 | DELKO | 00:49:13 | 3:18 |
15 | B&B Hotels p/b KTM | 00:49:15 | 3:20 |
16 | Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux | 00:49:23 | 3:28 |
17 | Alpecin - Fenix | 00:49:39 | 3:44 |
18 | St Michel - Auber93 | 00:49:40 | 3:45 |
19 | Team Total Direct Energie | 00:49:43 | 3:48 |
20 | Bingoal - Wallonie Bruxelles | 00:50:46 | 4:51 |