Menu▼
Home
Races
▼
Tour de France
Giro d'Italia
La Vuelta ciclista a España
World Championships
Amstel Gold Race
Milano-Sanremo
Tirreno-Adriatico
Liège-Bastogne-Liège
Il Lombardia
La Flèche Wallonne
Paris - Nice
Paris-Roubaix
Volta Ciclista a Catalunya
Critérium du Dauphiné
Tour des Flandres
Gent-Wevelgem in Flanders Fields
Clásica Ciclista San Sebastián
Teams
▼
INEOS Grenadiers
Groupama - FDJ
EF Education-EasyPost
Decathlon AG2R La Mondiale Team
Cofidis
BORA - hansgrohe
Bahrain - Victorious
Astana Qazaqstan Team
Intermarché - Wanty
Lidl - Trek
Movistar Team
Soudal - Quick Step
Team dsm-firmenich PostNL
Team Jayco AlUla
Team Visma | Lease a Bike
UAE Team Emirates
Arkéa - B&B Hotels
Alpecin-Deceuninck
Rankings
Statistics
▼
Overview
Riders
Teams
Grand tours
Game
More
▼
Riders
Contact us
Countdown to 3 billion pageviews
Favorite500
Sitemap
About us
Profile Score
Tutorials
Pro
▼
Dashboard
Lists
❖
login
✱
settings
2002
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
2004
- stage -
Stage 1 | Eibar - Ispaster
Stage 2 | Ispaster - Aizarnazabal
Stage 3 | Aizarnazabal - Santuario Virgen de Oro
Stage 4a | Murgia - Deba-Itziar
Stage 4b (ITT) | Deba - Deba
Stage 5 | ETB (Iurreta) - Arrate (Eibar)
Statistics
GO TO
Stage 5 Results
Startlist▼
Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More
Teams▼
Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations
Route▼
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results▼
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
More
Statistics - Statistics
Startlist - Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More - More
Teams - Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations - Nations
Route - Route
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results - Results
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
Euskal Bizikleta
»
2003
»
Results
menu
2003
»
34th
Euskal Bizikleta
(2.1)
2003
»
5 Stages
»
Eibar
›
Arrate (Eibar)
(753.1km)
Dropouts
Nr
Rider
Stage
Type
1
VAINŠTEINS Romāns
Stage 1 | Eibar - Ispaster
DNF
2
HUNTER Robert
DNF
3
PINOTTI Marco
DNF
4
DÍAZ Pedro
Stage 2 | Ispaster - Aizarnazabal
DNF
5
LHOIR Manu
DNF
6
HUNDERTMARCK Kai
DNF
7
SASSONE Robert
DNF
8
TESSIER Jean-Michel
DNF
9
SCHAFFRATH Jan
DNF
10
KONYCHEV Dmitri
DNF
11
GONZÁLEZ Santos
OTL
12
DEGANO Enrico
OTL
13
MUÑOZ David
OTL
14
GARCÍA QUESADA Adolfo
DNF
15
GUTIERREZ Francisco
OTL
16
SOUSA Rui
Stage 3 | Aizarnazabal - Santuario Virgen de Oro
DNF
17
MATTAN Nico
DNF
18
DEGANO Enrico
DNF
19
VILA Francisco Javier
DNF
20
CUENCA Juan Miguel
DNF
21
NAVARRETE Leandro
Stage 5 | ETB (Iurreta) - Arrate (Eibar)
DNF
22
GOMEZ Jose Javier
DNF
23
GONZÁLEZ DE GALDEANO Álvaro
DNF
24
FERNÁNDEZ David
DNF
25
CARNEIRO SILVA Carlos Alberto
DNF
26
SIRONI Gianluca
DNF
27
ASTOLFI Claudio
DNF
28
MARTÍN PERDIGUERO Miguel Ángel
DNF
29
SERPELLINI Marco
DNF
30
MILESI Marco
DNF
31
POSPYEYEV Kyrylo
DNF
32
RADAELLI Mauro
DNF
33
BARROSO Paulo
DNF
34
SERRANO Marcos Antonio
DNF
35
CORTINOVIS Alessandro
DNF
36
VENEBERG Thorwald
DNF
37
MARTINEZ José Alberto
DNF
38
BOSSONI Paolo
DNF
39
PRADERA Mikel
DNF
40
YAKOVLEV Serguei
DNF
41
SCHRECK Stephan
DNF
42
MISSAGLIA Gabriele
DNF
43
GARCÍA QUESADA Carlos
DNF
44
TOLEDO Gustavo Mario
DNF
45
COLOM Antonio
DNF
46
SIMEONI Filippo
DNF
47
MEIRHAEGHE Filip
DNF
48
SERRI Eddy
DNF
49
RODRÍGUEZ Alexis
DNF
50
GIUNTI Massimo
DNF
51
NAVAS David
DNF
52
TORRENT Carlos
DNF
53
KOPP David
DNF
54
RUMŠAS Raimondas
DNS
55
ISASI Iñaki
DNF
56
RIGHI Daniele
DNF
57
FLECHA Juan Antonio
DNF
58
SZMYD Sylwester
DNF
59
DE LA FUENTE David
DNF
60
TESTI Fabio
DNF
61
GONZÁLEZ Santos
Stage 4a | Murgia - Deba-Itziar
DNF
Top dropouts
#
Rider
PCS points
Quality score
1
RUMŠAS Raimondas
920
35
2
SERRANO Marcos Antonio
517
10
3
SERPELLINI Marco
513
10
4
BOSSONI Paolo
503
10
5
MATTAN Nico
411
5
6
MISSAGLIA Gabriele
394
5
7
MARTÍN PERDIGUERO Miguel Ángel
385
5
8
HUNTER Robert
373
5
9
FLECHA Juan Antonio
330
5
10
VAINŠTEINS Romāns
308
5
11
GARCÍA QUESADA Carlos
292
2
12
TORRENT Carlos
283
2
13
GIUNTI Massimo
259
2
14
RADAELLI Mauro
227
2
15
SOUSA Rui
201
2
16
KONYCHEV Dmitri
144
2
17
GONZÁLEZ Santos
140
2
18
GONZÁLEZ Santos
140
2
19
PRADERA Mikel
127
2
20
FERNÁNDEZ David
120
2
21
TESSIER Jean-Michel
113
2
22
SZMYD Sylwester
112
2
23
MARTINEZ José Alberto
106
2
24
HUNDERTMARCK Kai
100
2
25
VILA Francisco Javier
90
1
26
CORTINOVIS Alessandro
90
1
27
GUTIERREZ Francisco
82
1
28
POSPYEYEV Kyrylo
81
1
29
SCHRECK Stephan
78
1
30
RIGHI Daniele
77
1
31
SCHAFFRATH Jan
75
1
32
GARCÍA QUESADA Adolfo
73
1
33
SASSONE Robert
70
1
34
VENEBERG Thorwald
66
1
35
MUÑOZ David
63
1
36
DEGANO Enrico
55
1
37
DEGANO Enrico
55
1
38
LHOIR Manu
55
1
39
RODRÍGUEZ Alexis
54
1
40
ISASI Iñaki
49
1
41
MEIRHAEGHE Filip
49
1
42
KOPP David
48
1
43
GONZÁLEZ DE GALDEANO Álvaro
43
1
44
MILESI Marco
39
1
45
YAKOVLEV Serguei
37
1
46
ASTOLFI Claudio
26
1
47
PINOTTI Marco
25
1
48
SERRI Eddy
25
1
49
SIMEONI Filippo
23
1
50
TOLEDO Gustavo Mario
20
0
51
GOMEZ Jose Javier
19
0
52
SIRONI Gianluca
17
0
53
COLOM Antonio
15
0
54
NAVAS David
3
0
55
DE LA FUENTE David
0
56
DÍAZ Pedro
0
57
CARNEIRO SILVA Carlos Alberto
0
58
CUENCA Juan Miguel
0
59
TESTI Fabio
0
60
BARROSO Paulo
0
61
NAVARRETE Leandro
0
148
Follow-up links
Dropouts per edition
Menu
Winners and leaders
Most constant rider
Smallest sum of results
Won how
Most bonifications
Hottest stages
Prizemoney ranking
Leader jerseys
Best worse result
Combative riders
Dropouts
Speed
Fastest stages
Fastest first and last hour
Average speed per stage
GC
Timegap chart
GC without TTs
GC Without 1 stage
GC without time bonusses
Most GC time changes
PCS Pro (4)
Points GC
Points GC breakdown
Game
Least predictable