Menu▼
Home
Races
▼
Tour de France
Giro d'Italia
La Vuelta ciclista a España
World Championships
Amstel Gold Race
Milano-Sanremo
Tirreno-Adriatico
Liège-Bastogne-Liège
Il Lombardia
La Flèche Wallonne
Paris - Nice
Paris-Roubaix
Volta Ciclista a Catalunya
Critérium du Dauphiné
Tour des Flandres
Gent-Wevelgem in Flanders Fields
Clásica Ciclista San Sebastián
Teams
▼
INEOS Grenadiers
Groupama - FDJ
EF Education-EasyPost
Decathlon AG2R La Mondiale Team
Cofidis
BORA - hansgrohe
Bahrain - Victorious
Astana Qazaqstan Team
Intermarché - Wanty
Lidl - Trek
Movistar Team
Soudal - Quick Step
Team dsm-firmenich PostNL
Team Jayco AlUla
Team Visma | Lease a Bike
UAE Team Emirates
Arkéa - B&B Hotels
Alpecin-Deceuninck
Rankings
Statistics
▼
Overview
Riders
Teams
Grand tours
Game
More
▼
Riders
Contact us
Countdown to 3 billion pageviews
Favorite500
Sitemap
About us
Profile Score
Tutorials
Pro
▼
Dashboard
Lists
❖
login
✱
settings
2004
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1990
1989
1988
2006
- stage -
Prologue | San Vendemiano - San Vendemiano
Stage 1 | San Vendemiano - Caerano di San Marco
Stage 2 | Caerano di San Marco - Melara
Stage 3 | Bergantino - Chioggia
Stage 4 | Castelmassa - Ceneselli
Stage 5 | Castiglione delle Stiviere - Castiglione delle Stiviere
Stage 6 | Ciriè - Ciriè
Stage 7 (ITT) | Naters - Blatten
Stage 8 | Briga - Domodossola
Stage 9 | Varese - Milano
Statistics
GO TO
Stage 9 Results
Startlist▼
Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More
Teams▼
Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations
Route▼
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results▼
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
More
Statistics - Statistics
Startlist - Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More - More
Teams - Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations - Nations
Route - Route
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results - Results
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
Giro d'Italia Femminile
»
2005
»
Startlist
menu
2005
»
16th
Giro d'Italia Femminile
(2.1)
2005
»
9 Stages
»
San Vendemiano
›
Milano
(858.3km)
Startlist
more pdf options
Incl. uci-code
Incl. GC times
Incl. flags
Incl. gc+flags
Shirts+info
Startlist
Default
Without dropout indication
Hide dropouts
125
riders
Individual participants
#
BIB
Rider
Contract team
1
-
ANDREASSON Veronica
Team Bianchi - Aliverti
2
-
CAZZANIGA Barbara
Team Bianchi - Aliverti
3
-
CHRISTENSEN Lise Horslund
Team Bianchi - Aliverti
4
-
HANSEN Trine
Team Bianchi - Aliverti
5
-
HARE WILLIAMSON Catherine
Team Bianchi - Aliverti
6
-
STAHURSKAYA Zinaida
Team Bianchi - Aliverti
7
-
TAMANINI Luisa
Team Bianchi - Aliverti
8
-
VILŪNAITĖ Erika
Team Bianchi - Aliverti
9
-
CITRACCA Emanuela
SS Lazio Ciclismo Team Ladispoli
10
-
LANCIONI Barbara
SS Lazio Ciclismo Team Ladispoli
11
-
MARTINELLI Costanza
SS Lazio Ciclismo Team Ladispoli
12
-
PARIETTI Silvia
SS Lazio Ciclismo Team Ladispoli
13
-
SOLEDAD KUNZE Ivana
SS Lazio Ciclismo Team Ladispoli
14
-
VILAJOSANA Marta
SS Lazio Ciclismo Team Ladispoli
15
-
COX Leda
Vitron Wilstra Lorini
16
-
SCHLEICHER Regina
Equipe Nürnberger Versicherung
17
-
WOOD Oenone
Equipe Nürnberger Versicherung
18
-
EIFLER Elena
P.M.B. Fenixs
19
-
MARTISOVA Julia
P.M.B. Fenixs
20
-
STOLBOVA Svetlana
P.M.B. Fenixs
21
-
BELVEDERESI Tania
Top Girls Fassa Bortolo - Hausbrandt Caffe'
22
-
FISCHER Mette
Team S.A.T.S.
23
-
HANSEN Trine
Team S.A.T.S.
24
-
HEDDERMAN Rachel
Team S.A.T.S.
25
-
HOLT Melissa
Team S.A.T.S.
26
-
LOHSE RASMUSSEN Dorte
Team S.A.T.S.
27
-
MILLER Meredith
Team S.A.T.S.
28
-
HENNES Tanja
Buitenpoort - Flexpoint Team
29
-
KOZLIKOVA Lada
Buitenpoort - Flexpoint Team
30
-
MELCHERS Mirjam
Buitenpoort - Flexpoint Team
31
-
NEBEN Amber
Buitenpoort - Flexpoint Team
32
-
ROMBOUTS Sandra
Buitenpoort - Flexpoint Team
33
-
ADAMSEN Maja
S.C. Michela Fanini - Record - Rox
34
-
BEUTLER Annette
S.C. Michela Fanini - Record - Rox
35
-
BORCHI Alessandra
S.C. Michela Fanini - Record - Rox
36
-
FANUCCHI Maria
S.C. Michela Fanini - Record - Rox
37
-
GAGGIOLI-BROTZMAN Lynn
S.C. Michela Fanini - Record - Rox
38
-
GIARDINELLI Letizia
S.C. Michela Fanini - Record - Rox
39
-
LONGHIN Katia
S.C. Michela Fanini - Record - Rox
40
-
MARIETTA Claudia
S.C. Michela Fanini - Record - Rox
41
-
BELTMAN Chantal
Vrienden van het Platteland
42
-
BOSMAN Andrea
Vrienden van het Platteland
43
-
DE KONING Aukje
Vrienden van het Platteland
44
-
MIGGELS Kristy
Vrienden van het Platteland
45
-
SLINGERLAND Minke
Vrienden van het Platteland
46
-
VAN ESSEN Sharon
Vrienden van het Platteland
47
-
CORNEO Sigrid
Nobili Rubinetterie - Menikini - Cogeas
48
-
GARCÍA Evelyn
Nobili Rubinetterie - Menikini - Cogeas
49
-
KIESANOWSKI Joanne
Nobili Rubinetterie - Menikini - Cogeas
50
-
KOSTENKO Oxana
Nobili Rubinetterie - Menikini - Cogeas
51
-
OKI Miho
Nobili Rubinetterie - Menikini - Cogeas
52
-
PUČINSKAITĖ Edita
Nobili Rubinetterie - Menikini - Cogeas
53
-
SLYUSAREVA Olga
Nobili Rubinetterie - Menikini - Cogeas
54
-
VALSECCHI Silvia
Nobili Rubinetterie - Menikini - Cogeas
55
-
CORAZZA Martina
A.S. Team FRW
56
-
KACHALKA Natalya
A.S. Team FRW
57
-
LUPERINI Fabiana
A.S. Team FRW
58
-
MANFRIN Kettj
A.S. Team FRW
59
-
PISANESCHI Laura
A.S. Team FRW
60
-
ALCALDE Cristina
Bizkaia - Panda Software - Durango
61
-
CAGIGAS Maria Mercedes
Bizkaia - Panda Software - Durango
62
-
ELORRIAGA Agurtzane
Bizkaia - Panda Software - Durango
63
-
MURILLO Iosune
Bizkaia - Panda Software - Durango
64
-
PASCUAL Gema
Bizkaia - Panda Software - Durango
65
-
SOMARRIBA Joane
Bizkaia - Panda Software - Durango
66
-
TELLETXEA Maitane
Bizkaia - Panda Software - Durango
67
-
TELLETXEA Naiara
Bizkaia - Panda Software - Durango
68
-
ARCANGELI Lidia
Team Bigla
69
-
BRÄNDLI Nicole
Team Bigla
70
-
CANTELE Noemi
Team Bigla
71
-
EMMASI Sabrina
Team Bigla
72
-
TUNESI Melanie
Team Bigla
73
-
ZABIROVA Zulfiya
Team Bigla
74
-
BATES Katherine
Van Bemmelen - AA Drink
75
-
BACCAILLE Monia
76
-
BACCHIAVINI Lisa
77
-
BANKS Hannah
78
-
BAXTER Claire
79
-
BECKER Christina
80
-
BELTRAN Michelle
81
-
BLICKEM Candice
82
-
BRONZINI Giorgia
83
-
BROWN Katie
84
-
BUICK Johanna
85
-
CALLE WILLIAMS Maria Luisa
86
-
CARRARA Vera
87
-
CASTRUCCI Francesca
88
-
CHARMAN Kerryn
89
-
D'ETTORRE Alessandra
90
-
FLEURY Grace
91
-
GERHARD Debora
92
-
GIL Leticia
93
-
GOSS Belinda
94
-
GRAHAM Lorian
95
-
HAYEVA Volha
96
-
HYLAND Michelle
97
-
ITURRIAGA Eneritz
98
-
KIRCH Rosane
99
-
KUBELSKIENĖ Edita
100
-
LASA Nekane
101
-
LAVORINI Marzia
102
-
LAZZARO Ilenia
103
-
LEAL Veronica
104
-
LECHNER Eva
105
-
LORENZONI Marianna
106
-
MIRIAN COMPIANO Yesica
107
-
MORENO María Isabel
108
-
NICHOLS Kate
109
-
PALOP Alicia
110
-
PALOTAI Gabriella
111
-
PEICK Christina
112
-
PEZZO Paola
113
-
PINTOS Valeria
114
-
RHODES Alexis
115
-
RODRÍGUEZ María Rosario
116
-
RUITER Christina
117
-
SANCHEZ Azucena
118
-
SILVA Maria Lucilene
119
-
SOLDO Eleonora
120
-
SULLIVAN Candice
121
-
TAMAYO Lauren
122
-
THORNBURN Christine
123
-
TOFANELLI Lavinia
124
-
TOGNALI Francesca
125
-
ULMER Sarah
126
-
VAN GILDER Laura
* = competes for youth GC
Menu
Startlist
Alphabetical
Changes
Form
Top competitors
Previous performance
Youngest and oldest
Startlist quality
Debutants
Best per specialty
Race ranking
Peloton averages
Contribute to startlist
Statistics team line-ups
Ranked
Top GC riders
Sprinters
TT Specialists
Best classic riders
Climbers
Most KMs
Most wins
More
Top-100 riders competing
National champions
Starting other race
National startlist quality
First first participations
Birthdays during race
Injury history per rider
PCS Pro (3)