The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Prev | ▼▲ | Rider | Team | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | - | ANTONINI Simone Marchiol Emisfero | Marchiol Emisfero | 25 | 17:08:02 | |
2 | 2 | - | WÖHRER David Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | 18 | 0:48 0:48 | |
3 | 3 | - | QUAADE Rasmus Team Trefor - Blue Water | Team Trefor - Blue Water | 14 | 3:14 3:14 | |
4 | 4 | - | SHILOV Sergey Lokosphinx | Lokosphinx | 11 | 3:17 3:17 | |
5 | 5 | - | BUSATO Matteo MG Kvis - Wilier | MG Kvis - Wilier | 8 | 3:26 3:26 | |
6 | 6 | - | ANDREETTA Simone Zalf Euromobil Désirée Fior | Zalf Euromobil Désirée Fior | 6 | 3:44 3:44 | |
7 | 7 | - | ROGLIČ Primož Adria Mobil | Adria Mobil | 4 | 3:52 3:52 | |
8 | 8 | - | STERBINI Luca Team Pala Fenice | Team Pala Fenice | 3 | 3:59 3:59 | |
9 | 9 | - | ORRICO Davide Team Colpack | Team Colpack | 2 | 4:05 4:05 | |
10 | 10 | - | GAZZARA Michele US. Fausto Coppi Gazzera Videa | US. Fausto Coppi Gazzera Videa | 1 | 4:19 4:19 | |
11 | 11 | - | VAN BROEKHOVEN Bram VL Techniek-Abutriek | VL Techniek-Abutriek | 4:31 4:31 | ||
12 | 12 | - | GIUSTINO Gennaro Team Vejus Campania | Team Vejus Campania | 4:36 4:36 | ||
13 | 13 | - | PICHETTA Ricardo Team Idea | Team Idea | 4:40 4:40 | ||
14 | 14 | - | 4:41 4:41 | ||||
15 | 15 | - | PACHER Quentin AVC Aix-en-Provence | AVC Aix-en-Provence | 4:54 4:54 | ||
16 | 16 | - | RAILEANU Cristian Team Gaiaplast Maglificio L.B. Bibanese Friuli Ven | Team Gaiaplast Maglificio L.B. Bibanese Friuli Ven | 5:24 5:24 | ||
17 | 17 | - | TINTORI Devid Gragnano Sporting Club | Gragnano Sporting Club | 5:36 5:36 | ||
18 | 18 | - | CARÈNE Boris Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | 5:37 5:37 | ||
19 | 19 | - | OCHOA Carlos José Venezuela | Venezuela | 5:41 5:41 | ||
20 | 20 | - | FAJT Kristjan Adria Mobil | Adria Mobil | 5:54 5:54 | ||
21 | 21 | - | 6:06 6:06 | ||||
22 | 22 | - | MYGIND Rasmus Team Trefor - Blue Water | Team Trefor - Blue Water | 6:50 6:50 | ||
23 | 23 | - | STÜSSI Colin Team ROTH FELT | Team ROTH FELT | 7:01 7:01 | ||
24 | 24 | - | TEDESCHI Mirko Team Idea | Team Idea | 8:31 8:31 | ||
25 | 25 | - | BIHEL César Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | 9:32 9:32 | ||
26 | 26 | - | LAMPA Corrado Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | 10:24 10:24 | ||
27 | 27 | - | GHEZZO Riccardo US. Fausto Coppi Gazzera Videa | US. Fausto Coppi Gazzera Videa | 10:48 10:48 | ||
28 | 28 | - | BETTINELLI Simone Team Colpack | Team Colpack | 10:54 10:54 | ||
29 | 29 | - | DELLE FOGLIE Michael U.S. Fracor | U.S. Fracor | 11:03 11:03 | ||
30 | 30 | - | SPREAFICO Matteo Team Idea | Team Idea | 11:10 11:10 | ||
31 | 31 | - | ARGUELYES Arkimedes Lokosphinx | Lokosphinx | 11:18 11:18 | ||
32 | 32 | - | FANKHAUSER Clemens Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | 11:59 11:59 | ||
33 | 34 | ▲1 | LEZICA Facundo Gabriel Argentina | Argentina | 13:02 13:02 | ||
34 | 35 | ▲1 | 13:09 13:09 | ||||
35 | 33 | ▼2 | CLAEYS Dimitri VL Techniek-Abutriek | VL Techniek-Abutriek | 13:11 13:11 | ||
36 | 36 | - | CECCHIN Alberto Marchiol Emisfero | Marchiol Emisfero | 13:42 13:42 | ||
37 | 39 | ▲2 | ZAKARIN Aydar Itera - Katusha | Itera - Katusha | 14:23 14:23 | ||
38 | 40 | ▲2 | GÁLVIZ Carlos Johan Venezuela | Venezuela | 14:34 14:34 | ||
39 | 41 | ▲2 | PACCHIARDO Davide Team Pala Fenice | Team Pala Fenice | 14:56 14:56 | ||
40 | 42 | ▲2 | TONIATTI Andrea Zalf Euromobil Désirée Fior | Zalf Euromobil Désirée Fior | 15:26 15:26 | ||
41 | 43 | ▲2 | TONELLI Alessandro Zalf Euromobil Désirée Fior | Zalf Euromobil Désirée Fior | 15:45 15:45 | ||
42 | 44 | ▲2 | ROZIN Sergey Team 21 | Team 21 | 16:17 16:17 | ||
43 | 46 | ▲3 | GODOY Yonder Venezuela | Venezuela | 17:58 17:58 | ||
44 | 47 | ▲3 | BORSO Andrea Cycling Team Friuli | Cycling Team Friuli | 18:04 18:04 | ||
45 | 48 | ▲3 | DAKTERIS Janis Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | 18:51 18:51 | ||
46 | 49 | ▲3 | COOLS Michael VL Techniek-Abutriek | VL Techniek-Abutriek | 19:01 19:01 | ||
47 | 50 | ▲3 | MROŻEK Marcin Team Vejus Campania | Team Vejus Campania | 19:02 19:02 | ||
48 | 51 | ▲3 | CAMPAGNOLO Giovanni US. Fausto Coppi Gazzera Videa | US. Fausto Coppi Gazzera Videa | 19:12 19:12 | ||
49 | 52 | ▲3 | KRASILNIKAU Andrei AVC Aix-en-Provence | AVC Aix-en-Provence | 19:28 19:28 | ||
50 | 53 | ▲3 | MASNADA Fausto Team Colpack | Team Colpack | 19:54 19:54 | ||
51 | 55 | ▲4 | NICODEMO Alberto Team Gaiaplast Maglificio L.B. Bibanese Friuli Ven | Team Gaiaplast Maglificio L.B. Bibanese Friuli Ven | 20:33 20:33 | ||
52 | 56 | ▲4 | HRINKOW Dominik Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | 21:47 21:47 | ||
53 | 37 | ▼16 | PIZZINATO Marco Cycling Team Friuli | Cycling Team Friuli | 22:26 22:26 | ||
54 | 38 | ▼16 | 22:28 22:28 | ||||
55 | 58 | ▲3 | MARZI Francesco U.S. Fracor | U.S. Fracor | 22:47 22:47 | ||
56 | 57 | ▲1 | ŠTIMULAK Klemen Adria Mobil | Adria Mobil | 22:55 22:55 | ||
57 | 59 | ▲2 | COLLODEL Matteo Team Idea | Team Idea | 23:28 23:28 | ||
58 | 61 | ▲3 | CAMPOS Roniel Venezuela | Venezuela | 24:08 24:08 | ||
59 | 60 | ▲1 | CARLINI Ettore U.S. Fracor | U.S. Fracor | 24:11 24:11 | ||
60 | 45 | ▼15 | FAVERO Emanuele US. Fausto Coppi Gazzera Videa | US. Fausto Coppi Gazzera Videa | 25:20 25:20 | ||
61 | 62 | ▲1 | VACCHER Andrea Marchiol Emisfero | Marchiol Emisfero | 25:46 25:46 | ||
62 | 63 | ▲1 | BOSMANS Tom VL Techniek-Abutriek | VL Techniek-Abutriek | 25:47 25:47 | ||
63 | 64 | ▲1 | RAMOS Rubén Argentina | Argentina | 26:13 26:13 | ||
64 | 67 | ▲3 | FRANZOI Enrico Marchiol Emisfero | Marchiol Emisfero | 26:47 26:47 | ||
65 | 66 | ▲1 | DE GIOIA Angelo Team Vejus Campania | Team Vejus Campania | 26:48 26:48 | ||
66 | 68 | ▲2 | CHIANESE Marco Team Pala Fenice | Team Pala Fenice | 26:53 26:53 | ||
67 | 69 | ▲2 | PAGE Dylan Team ROTH FELT | Team ROTH FELT | 26:57 26:57 | ||
68 | 70 | ▲2 | GAREYSHIN Aydar Team 21 | Team 21 | 27:10 27:10 | ||
69 | 72 | ▲3 | WEISS Martin Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | 27:54 27:54 | ||
70 | 73 | ▲3 | PEREZ Anthony AVC Aix-en-Provence | AVC Aix-en-Provence | 28:41 28:41 | ||
71 | 75 | ▲4 | BALLERINI Davide Team Idea | Team Idea | 28:55 28:55 | ||
72 | 76 | ▲4 | ZHUPA Eugert Zalf Euromobil Désirée Fior | Zalf Euromobil Désirée Fior | 29:07 29:07 | ||
73 | 71 | ▼2 | FODER Daniel Holm Team Trefor - Blue Water | Team Trefor - Blue Water | 29:08 29:08 | ||
74 | 74 | - | GUZMÁN William Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | 29:23 29:23 | ||
75 | 79 | ▲4 | RUDAZ Manuel Team ROTH FELT | Team ROTH FELT | 30:04 30:04 | ||
76 | 80 | ▲4 | PER David Adria Mobil | Adria Mobil | 30:14 30:14 | ||
77 | 78 | ▲1 | RAHBEK Mads Team Trefor - Blue Water | Team Trefor - Blue Water | 30:56 30:56 | ||
78 | 82 | ▲4 | MALTAR Bruno Adria Mobil | Adria Mobil | 32:24 32:24 | ||
79 | 85 | ▲6 | LEBOUVIER Loick AVC Aix-en-Provence | AVC Aix-en-Provence | 33:17 33:17 | ||
80 | 86 | ▲6 | IGNATIEV Dmitriy Itera - Katusha | Itera - Katusha | 33:52 33:52 | ||
81 | 84 | ▲3 | VAN BREUSSEGEM Elias VL Techniek-Abutriek | VL Techniek-Abutriek | 33:53 33:53 | ||
82 | 90 | ▲8 | ZVERKOV Evgeny Itera - Katusha | Itera - Katusha | 34:30 34:30 | ||
83 | 87 | ▲4 | THALMANN Roland Team ROTH FELT | Team ROTH FELT | 34:32 34:32 | ||
84 | 65 | ▼19 | CAROLO Andrea Cycling Team Friuli | Cycling Team Friuli | 34:37 34:37 | ||
85 | 89 | ▲4 | ALBAN Matteo Gragnano Sporting Club | Gragnano Sporting Club | 35:10 35:10 | ||
86 | 92 | ▲6 | EGOROV Kirill Team 21 | Team 21 | 35:14 35:14 | ||
87 | 93 | ▲6 | PETRONI Giovanni U.S. Fracor | U.S. Fracor | 36:31 36:31 | ||
88 | 94 | ▲6 | WACHTER Alexander Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | 37:16 37:16 | ||
89 | 95 | ▲6 | BERTAZZO Liam MG Kvis - Wilier | MG Kvis - Wilier | 37:26 37:26 | ||
90 | 96 | ▲6 | DI CARLO Stefano Team Vejus Campania | Team Vejus Campania | 37:36 37:36 | ||
91 | 97 | ▲6 | DELLE STELLE Christian MG Kvis - Wilier | MG Kvis - Wilier | 37:38 37:38 | ||
92 | 77 | ▼15 | NECHITA Andrei MG Kvis - Wilier | MG Kvis - Wilier | 37:41 37:41 | ||
93 | 98 | ▲5 | CONSONNI Simone Team Colpack | Team Colpack | 37:46 37:46 | ||
94 | 106 | ▲12 | STAMEGNA Sebastian U.S. Fracor | U.S. Fracor | 39:50 39:50 | ||
95 | 83 | ▼12 | MARCOLIN Matteo Cycling Team Friuli | Cycling Team Friuli | 40:54 40:54 | ||
96 | 108 | ▲12 | CAPELLI Luca Gragnano Sporting Club | Gragnano Sporting Club | 42:21 42:21 | ||
97 | 88 | ▼9 | DE MARCHI Mattia US. Fausto Coppi Gazzera Videa | US. Fausto Coppi Gazzera Videa | 42:25 42:25 | ||
98 | 91 | ▼7 | ZHUYKOV Denis Team 21 | Team 21 | 43:06 43:06 | ||
99 | 100 | ▲1 | 46:35 46:35 | ||||
100 | 102 | ▲2 | STEFANELLI Nicola Gragnano Sporting Club | Gragnano Sporting Club | 47:31 47:31 | ||
101 | 103 | ▲2 | LUNARDON Paolo Marchiol Emisfero | Marchiol Emisfero | 47:59 47:59 | ||
102 | 104 | ▲2 | MARCOLINA Piergiacomo Team Pala Fenice | Team Pala Fenice | 48:01 48:01 | ||
103 | 105 | ▲2 | BUTTAZZONI Alex Cycling Team Friuli | Cycling Team Friuli | 48:05 48:05 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:06 September 2014
- Start time:-
- Avg. speed winner:45.34 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:121.5 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: