The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | CANTELE Noemi Team Columbia Women | Team Columbia Women | 20 | 3:51:26 | ||
2 | ANTOSHINA Tatiana Gauss RDZ Ormu - Colnago | Gauss RDZ Ormu - Colnago | 12 | 0:04 0:04 | ||
3 | STEVENS Evelyn Team Columbia Women | Team Columbia Women | 7 | 0:08 0:08 | ||
4 | ARNDT Judith Team Columbia Women | Team Columbia Women | 5 | ,, 0:08 | ||
5 | GUDERZO Tatiana Team Valdarno Umbria | Team Valdarno Umbria | 4 | 0:26 0:26 | ||
6 | PUČINSKAITĖ Edita Gauss RDZ Ormu - Colnago | Gauss RDZ Ormu - Colnago | 3 | ,, 0:26 | ||
7 | 2 | 0:30 0:30 | ||||
8 | 1 | 0:32 0:32 | ||||
9 | VAN VLEUTEN Annemiek Nederland bloeit | Nederland bloeit | 0:59 0:59 | |||
10 | TREIER Grete S.C. Michela Fanini Rox | S.C. Michela Fanini Rox | 1:14 1:14 | |||
11 | 1:15 1:15 | |||||
12 | VOS Marianne Nederland bloeit | Nederland bloeit | 1:20 1:20 | |||
13 | BERLATO Elena Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | 1:23 1:23 | |||
14 | BRAS Martine Gauss RDZ Ormu - Colnago | Gauss RDZ Ormu - Colnago | ,, 1:23 | |||
15 | VYSOTSKA Ievgeniia Team Valdarno Umbria | Team Valdarno Umbria | 1:24 1:24 | |||
16 | KIRCH Rosane ACS Chirio - Forno D'Asolo | ACS Chirio - Forno D'Asolo | ,, 1:24 | |||
17 | PATUZZO Eleonora Safi - Pasta Zara | Safi - Pasta Zara | ,, 1:24 | |||
18 | KOZONCHUK Oxana Safi - Pasta Zara | Safi - Pasta Zara | ,, 1:24 | |||
19 | ,, 1:24 | |||||
20 | BOSMAN Andrea Leontien.nl | Leontien.nl | ,, 1:24 | |||
21 | 1:29 1:29 | |||||
22 | BECKER Charlotte Cervelo Test Team | Cervelo Test Team | ,, 1:29 | |||
23 | KAPUSTA-SZYDŁAK Sylwia Safi - Pasta Zara | Safi - Pasta Zara | 1:32 1:32 | |||
24 | 1:35 1:35 | |||||
25 | LEAL Veronica S.C. Michela Fanini Rox | S.C. Michela Fanini Rox | 1:39 1:39 | |||
26 | CARRETTA Valentina Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | 1:44 1:44 | |||
27 | OVCHARENKO Nina S.C. Michela Fanini Rox | S.C. Michela Fanini Rox | 1:59 1:59 | |||
28 | VILLUMSEN Linda Team Columbia Women | Team Columbia Women | 2:06 2:06 | |||
29 | 2:10 2:10 | |||||
30 | VAN DEN BROEK Irene Leontien.nl | Leontien.nl | 2:16 2:16 | |||
31 | BACCAILLE Monia Team Valdarno Umbria | Team Valdarno Umbria | 2:40 2:40 | |||
32 | ,, 2:40 | |||||
33 | LELEIVYTĖ Rasa Safi - Pasta Zara | Safi - Pasta Zara | 3:42 3:42 | |||
34 | BRONZINI Giorgia Safi - Pasta Zara | Safi - Pasta Zara | ,, 3:42 | |||
35 | MARTISOVA Julia Gauss RDZ Ormu - Colnago | Gauss RDZ Ormu - Colnago | 3:44 3:44 | |||
36 | WORRACK Trixi Team Cycling Noris | Team Cycling Noris | 3:45 3:45 | |||
37 | VANNI Chiara Vaiano - Riverauto | Vaiano - Riverauto | 3:49 3:49 | |||
38 | FERNANDES SOUZA Uênia ACS Chirio - Forno D'Asolo | ACS Chirio - Forno D'Asolo | 3:50 3:50 | |||
39 | PITEL Edwige S.C. Michela Fanini Rox | S.C. Michela Fanini Rox | ,, 3:50 | |||
40 | 3:51 3:51 | |||||
41 | LÓPEZ Belén Lointek | Lointek | ,, 3:51 | |||
42 | GUNNEWIJK Loes Nederland bloeit | Nederland bloeit | 3:55 3:55 | |||
43 | KELLER Luise Team Columbia Women | Team Columbia Women | ,, 3:55 | |||
44 | RŮŽIČKOVÁ Martina S.C. Michela Fanini Rox | S.C. Michela Fanini Rox | ,, 3:55 | |||
45 | 4:26 4:26 | |||||
46 | TABAK Noortje Nederland bloeit | Nederland bloeit | ,, 4:26 | |||
47 | BRUINS Regina Cervelo Test Team | Cervelo Test Team | 5:46 5:46 | |||
48 | KNETEMANN Roxane Merida Cycling Team | Merida Cycling Team | 5:49 5:49 | |||
49 | MUSTONEN Sara Team Hitec Products UCK | Team Hitec Products UCK | 6:02 6:02 | |||
50 | 6:30 6:30 | |||||
51 | SANDIG Madeleine Team Cycling Noris | Team Cycling Noris | ,, 6:30 | |||
52 | SLAPPENDEL Iris Cervelo Test Team | Cervelo Test Team | ,, 6:30 | |||
53 | ,, 6:30 | |||||
54 | TAMANINI Luisa ACS Chirio - Forno D'Asolo | ACS Chirio - Forno D'Asolo | ,, 6:30 | |||
55 | CORNEO Sigrid Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | ,, 6:30 | |||
56 | 7:11 7:11 | |||||
57 | TEUTENBERG Ina-Yoko Team Columbia Women | Team Columbia Women | 7:16 7:16 | |||
58 | VAN DEN BROEK-BLAAK Chantal Leontien.nl | Leontien.nl | ,, 7:16 | |||
59 | OLSSON Madelene Alriksson Go:Green | Alriksson Go:Green | 7:53 7:53 | |||
60 | KASPER Romy Team Cycling Noris | Team Cycling Noris | 7:55 7:55 | |||
61 | 8:00 8:00 | |||||
62 | D'ETTORRE Alessandra Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | 8:34 8:34 | |||
63 | FIORI Jennifer Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | ,, 8:34 | |||
64 | BORCHI Alessandra Gauss RDZ Ormu - Colnago | Gauss RDZ Ormu - Colnago | ,, 8:34 | |||
65 | SOSNA Katazyna Vaiano - Riverauto | Vaiano - Riverauto | ,, 8:34 | |||
66 | KUCHINSKAYA Elena Gauss RDZ Ormu - Colnago | Gauss RDZ Ormu - Colnago | 8:38 8:38 | |||
67 | 10:46 10:46 | |||||
68 | FRAPPORTI Simona Vaiano - Riverauto | Vaiano - Riverauto | 12:56 12:56 | |||
69 | 13:01 13:01 | |||||
70 | PINTARELLI Daniela Kuota Speed Kueens | Kuota Speed Kueens | 13:05 13:05 | |||
71 | ,, 13:05 | |||||
72 | ,, 13:05 | |||||
73 | BRENNAUER Lisa Team Hitec Products UCK | Team Hitec Products UCK | ,, 13:05 | |||
74 | 13:09 13:09 | |||||
75 | ANDREASSON Veronica Lotto Ladies Team | Lotto Ladies Team | ,, 13:09 | |||
76 | FAHLIN Emilia Team Columbia Women | Team Columbia Women | ,, 13:09 | |||
77 | ,, 13:09 | |||||
78 | DÜSTER Sarah Cervelo Test Team | Cervelo Test Team | ,, 13:09 | |||
79 | ,, 13:09 | |||||
80 | BOZZOLO Laura Team Valdarno Umbria | Team Valdarno Umbria | ,, 13:09 | |||
81 | VAN WANROIJ Marieke Nederland bloeit | Nederland bloeit | ,, 13:09 | |||
82 | DECROIX Lieselot Cervelo Test Team | Cervelo Test Team | ,, 13:09 | |||
83 | PIETERS Amy Merida Cycling Team | Merida Cycling Team | ,, 13:09 | |||
84 | VISSER Adrie Team Columbia Women | Team Columbia Women | ,, 13:09 | |||
85 | ,, 13:09 | |||||
86 | RIABCHENKO Tetyana ACS Chirio - Forno D'Asolo | ACS Chirio - Forno D'Asolo | ,, 13:09 | |||
87 | ,, 13:09 | |||||
88 | BASTIANELLI Valentina Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | ,, 13:09 | |||
89 | ČEŠULIENĖ Inga Safi - Pasta Zara | Safi - Pasta Zara | ,, 13:09 | |||
90 | 13:16 13:16 | |||||
91 | ,, 13:16 | |||||
92 | BUSSER Janneke Nederland bloeit | Nederland bloeit | ,, 13:16 | |||
93 | PRESTI Gloria Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | 13:18 13:18 | |||
94 | ,, 13:18 | |||||
95 | ,, 13:18 | |||||
96 | 13:21 13:21 | |||||
97 | AUBRY Emilie Cervelo Test Team | Cervelo Test Team | ,, 13:21 | |||
98 | ,, 13:21 | |||||
99 | ,, 13:21 | |||||
100 | 13:27 13:27 | |||||
101 | 13:28 13:28 | |||||
102 | MARTINI Simona Vaiano - Riverauto | Vaiano - Riverauto | 13:36 13:36 | |||
103 | JANELIŪNAITĖ Edita ACS Chirio - Forno D'Asolo | ACS Chirio - Forno D'Asolo | 13:39 13:39 | |||
104 | 13:44 13:44 | |||||
105 | ,, 13:44 | |||||
106 | 13:47 13:47 | |||||
107 | BORGATO Giada Gauss RDZ Ormu - Colnago | Gauss RDZ Ormu - Colnago | ,, 13:47 | |||
108 | ,, 13:47 | |||||
109 | ,, 13:47 | |||||
110 | MASDEU Judith Lointek | Lointek | 13:54 13:54 | |||
111 | WILD Kirsten Cervelo Test Team | Cervelo Test Team | 13:55 13:55 | |||
112 | CORAZZA Martina Team Valdarno Umbria | Team Valdarno Umbria | ,, 13:55 | |||
113 | BORTOLUS Chiara Team Valdarno Umbria | Team Valdarno Umbria | ,, 13:55 | |||
114 | SCHOBER Bernadette Kuota Speed Kueens | Kuota Speed Kueens | ,, 13:55 | |||
115 | 14:01 14:01 | |||||
116 | ,, 14:01 | |||||
117 | ,, 14:01 | |||||
118 | RODRÍGUEZ María Rosario Lointek | Lointek | ,, 14:01 | |||
119 | STENERHAG Jennie Alriksson Go:Green | Alriksson Go:Green | ,, 14:01 | |||
120 | FRANCKE Agnieta Nederland bloeit | Nederland bloeit | 14:03 14:03 | |||
121 | SUELOTTO Eleonora Gauss RDZ Ormu - Colnago | Gauss RDZ Ormu - Colnago | ,, 14:03 | |||
122 | SPALIVIERO Eleonora Vaiano - Riverauto | Vaiano - Riverauto | ,, 14:03 | |||
123 | ANDRUK Alona Safi - Pasta Zara | Safi - Pasta Zara | 14:05 14:05 | |||
124 | VALSECCHI Silvia Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | ,, 14:05 | |||
125 | EPELDE Mireia Lointek | Lointek | 14:07 14:07 | |||
126 | GÁLVEZ Débora Lointek | Lointek | 14:11 14:11 | |||
127 | ,, 14:11 | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | REINER Elisabeth Kuota Speed Kueens | Kuota Speed Kueens | - | |||
DNF | GRIFI Sara S.C. Michela Fanini Rox | S.C. Michela Fanini Rox | - | |||
DNF | GUARISCHI Barbara S.C. Michela Fanini Rox | S.C. Michela Fanini Rox | - | |||
DNF | SKJERSTAD Emma Kristine S.C. Michela Fanini Rox | S.C. Michela Fanini Rox | - | |||
DNF | BELVEDERESI Tania Team Valdarno Umbria | Team Valdarno Umbria | - | |||
DNF | FALORNI Irene Vaiano - Riverauto | Vaiano - Riverauto | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:16 September 2010
- Start time:-
- Avg. speed winner:35.673 km/h
- Race category:WE - Women Elite
- Distance:137.6 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: