Menu▼
Home
Races
▼
Tour de France
Giro d'Italia
La Vuelta ciclista a España
World Championships
Amstel Gold Race
Milano-Sanremo
Tirreno-Adriatico
Liège-Bastogne-Liège
Il Lombardia
La Flèche Wallonne
Paris - Nice
Paris-Roubaix
Volta Ciclista a Catalunya
Critérium du Dauphiné
Tour des Flandres
Gent-Wevelgem in Flanders Fields
Clásica Ciclista San Sebastián
Teams
▼
INEOS Grenadiers
Groupama - FDJ
EF Education-EasyPost
Decathlon AG2R La Mondiale Team
Cofidis
BORA - hansgrohe
Bahrain - Victorious
Astana Qazaqstan Team
Intermarché - Wanty
Lidl - Trek
Movistar Team
Soudal - Quick Step
Team dsm-firmenich PostNL
Team Jayco AlUla
Team Visma | Lease a Bike
UAE Team Emirates
Arkéa - B&B Hotels
Alpecin-Deceuninck
Rankings
Statistics
▼
Overview
Riders
Teams
Grand tours
Game
More
▼
Riders
Contact us
Countdown to 3 billion pageviews
Favorite500
Sitemap
About us
Profile Score
Tutorials
Pro
▼
Dashboard
Lists
❖
login
✱
settings
2010
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
2012
- stage -
Statistics
GO TO
Results
Startlist▼
Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More
Teams▼
Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations
Route▼
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
More
Statistics - Statistics
Startlist - Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More - More
Teams - Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations - Nations
Route - Route
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results - Results
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
G.P. Costa degli Etruschi
»
2011
»
Startlist
menu
2011
»
16th
G.P. Costa degli Etruschi
(1.1)
2011
»
One day race
»
Larderello
›
Donoratico
(186.1km)
Startlist
more pdf options
Incl. uci-code
Incl. GC times
Incl. flags
Incl. gc+flags
Shirts+info
Startlist
Default
Without dropout indication
Hide dropouts
108
riders
Individual participants
#
BIB
Rider
Contract team
1
-
BELLETTI Manuel
Colnago - CSF Inox
2
-
CADDEO Manuele
Colnago - CSF Inox
3
-
CANUTI Federico
Colnago - CSF Inox
4
-
FRAPPORTI Marco
Colnago - CSF Inox
5
-
LOCATELLI Paolo
Colnago - CSF Inox
6
-
MODOLO Sacha
Colnago - CSF Inox
7
-
PASQUALON Andrea
Colnago - CSF Inox
8
-
SAVINI Filippo
Colnago - CSF Inox
9
-
BARLA Luca
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
10
-
BERTOLINI Alessandro
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
11
-
D'AMORE Crescenzo
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
12
-
ERMETI Giairo
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
13
-
FERRARI Roberto
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
14
-
MONSALVE Yonathan
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
15
-
SERPA José Rodolfo
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
16
-
CIMOLAI Davide
Liquigas - Cannondale
17
-
DALL'ANTONIA Tiziano
Liquigas - Cannondale
18
-
DUGGAN Timothy
Liquigas - Cannondale
19
-
KOREN Kristijan
Liquigas - Cannondale
20
-
MARANGONI Alan
Liquigas - Cannondale
21
-
OSS Daniel
Liquigas - Cannondale
22
-
SAGAN Peter
Liquigas - Cannondale
23
-
VANOTTI Alessandro
Liquigas - Cannondale
24
-
VIVIANI Elia
Liquigas - Cannondale
25
-
WURF Cameron
Liquigas - Cannondale
26
-
BETANCUR Carlos
Acqua & Sapone
27
-
CHTIOUI Rafaâ
Acqua & Sapone
28
-
DI PAOLO Francesco
Acqua & Sapone
29
-
DONATI Alessandro
Acqua & Sapone
30
-
MASCIARELLI Simone
Acqua & Sapone
31
-
NAPOLITANO Danilo
Acqua & Sapone
32
-
PRONI Alessandro
Acqua & Sapone
33
-
SARMIENTO Cayetano José
Acqua & Sapone
34
-
TABORRE Fabio
Acqua & Sapone
35
-
BENETSEDER Josef
Team Vorarlberg
36
-
BRANDLE Dominik
Team Vorarlberg
37
-
DILLIER Silvan
Team Vorarlberg
38
-
HOLLENSTEIN Reto
Team Vorarlberg
39
-
HRINKOW Dominik
Team Vorarlberg
40
-
PÖLL Stefan
Team Vorarlberg
41
-
WEISSINGER René
Team Vorarlberg
42
-
CESARO Roberto
Miche-Guerciotti
43
-
DI SALVO Giuseppe
Miche-Guerciotti
44
-
MUTO Pasquale
Miche-Guerciotti
45
-
PINIZZOTTO Leonardo
Miche-Guerciotti
46
-
RANDAZZO Gianluca
Miche-Guerciotti
47
-
ROCCHETTI Leopoldo
Miche-Guerciotti
48
-
SCHUMACHER Stefan
Miche-Guerciotti
49
-
BINDI Emanuele
Meridiana Kamen Team
50
-
BLAŽEVIC Darko
Meridiana Kamen Team
51
-
DI LORENZO Alberto
Meridiana Kamen Team
52
-
RADOTIĆ Bruno
Meridiana Kamen Team
53
-
BALLONI Alfredo
Lampre - ISD
54
-
BUTS Vitaliy
Lampre - ISD
55
-
CUNEGO Damiano
Lampre - ISD
56
-
GAVAZZI Francesco
Lampre - ISD
57
-
KVACHUK Oleksandr
Lampre - ISD
58
-
PÉREZ Aitor
Lampre - ISD
59
-
RIGHI Daniele
Lampre - ISD
60
-
SPEZIALETTI Alessandro
Lampre - ISD
61
-
ŠPILAK Simon
Lampre - ISD
62
-
ULISSI Diego
Lampre - ISD
63
-
BRÄNDLE Matthias
Geox-TMC Transformers
64
-
CHEULA Giampaolo
Geox-TMC Transformers
65
-
COBO Juan José
Geox-TMC Transformers
66
-
DE LA FUENTE David
Geox-TMC Transformers
67
-
DURÁN Arkaitz
Geox-TMC Transformers
68
-
VALLS Rafael
Geox-TMC Transformers
69
-
WYSS Marcel
Geox-TMC Transformers
70
-
BISOLTI Alessandro
Farnese Vini-Neri-Sottoli
71
-
DE NEGRI Pier Paolo
Farnese Vini-Neri-Sottoli
72
-
FAVILLI Elia
Farnese Vini-Neri-Sottoli
73
-
MIRENDA Gianluca
Farnese Vini-Neri-Sottoli
74
-
NOÈ Andrea
Farnese Vini-Neri-Sottoli
75
-
VONA Emmanuele
Farnese Vini-Neri-Sottoli
76
-
BAGGIO Filippo
De Rosa - Ceramica Flaminia
77
-
BAILETTI Paolo
De Rosa - Ceramica Flaminia
78
-
BORCHI Stefano
De Rosa - Ceramica Flaminia
79
-
DE MARIA Giuseppe
De Rosa - Ceramica Flaminia
80
-
FEDI Matteo
De Rosa - Ceramica Flaminia
81
-
GIRARDI Edoardo
De Rosa - Ceramica Flaminia
82
-
MARGUTTI Damiano
De Rosa - Ceramica Flaminia
83
-
ROCCHETTI Federico
De Rosa - Ceramica Flaminia
84
-
VILA Francisco Javier
De Rosa - Ceramica Flaminia
85
-
ASCANI Luca
D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation
86
-
BALIANI Fortunato
D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation
87
-
CAMPAGNARO Simone
D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation
88
-
FRUSTO Henry
D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation
89
-
RICCIO Bernardo
D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation
90
-
RICHEZE Maximiliano
D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation
91
-
BOIFAVA Simone
Ora Hotels
92
-
FIORETTI Luca
Ora Hotels
93
-
RICHEZE Mauro Abel
Ora Hotels
94
-
RIZZA Emanuele
Ora Hotels
95
-
BALDO Nicolas
Atlas Personal - BMC
96
-
SALZINGER Florian
Atlas Personal - BMC
97
-
BÉRARD Julien
AG2R La Mondiale
98
-
CHAMPION Dimitri
AG2R La Mondiale
99
-
CHEREL Mikaël
AG2R La Mondiale
100
-
GASTAUER Ben
AG2R La Mondiale
101
-
GODDAERT Kristof
AG2R La Mondiale
102
-
HINAULT Sébastien
AG2R La Mondiale
103
-
KADRI Blel
AG2R La Mondiale
104
-
KRIVTSOV Yuriy
AG2R La Mondiale
105
-
MONTAGUTI Matteo
AG2R La Mondiale
106
-
NOCENTINI Rinaldo
AG2R La Mondiale
107
-
WILCHES Juan Pablo
108
-
WILCHES Norberto
* = competes for youth GC
Menu
Startlist
Alphabetical
Changes
Form
Top competitors
Previous performance
Youngest and oldest
Startlist quality
Debutants
Best per specialty
Race ranking
Peloton averages
Contribute to startlist
Statistics team line-ups
Ranked
Top GC riders
Sprinters
TT Specialists
Best classic riders
Climbers
Most KMs
Most wins
More
Top-100 riders competing
National champions
Starting other race
National startlist quality
First first participations
Birthdays during race
Injury history per rider
PCS Pro (3)