Menu▼
Home
Races
▼
Tour de France
Giro d'Italia
La Vuelta ciclista a España
World Championships
Amstel Gold Race
Milano-Sanremo
Tirreno-Adriatico
Liège-Bastogne-Liège
Il Lombardia
La Flèche Wallonne
Paris - Nice
Paris-Roubaix
Volta Ciclista a Catalunya
Critérium du Dauphiné
Tour des Flandres
Gent-Wevelgem in Flanders Fields
Clásica Ciclista San Sebastián
Teams
▼
INEOS Grenadiers
Groupama - FDJ
EF Education-EasyPost
Decathlon AG2R La Mondiale Team
Cofidis
BORA - hansgrohe
Bahrain - Victorious
Astana Qazaqstan Team
Intermarché - Wanty
Lidl - Trek
Movistar Team
Soudal - Quick Step
Team dsm-firmenich PostNL
Team Jayco AlUla
Team Visma | Lease a Bike
UAE Team Emirates
Arkéa - B&B Hotels
Alpecin-Deceuninck
Rankings
Statistics
▼
Overview
Riders
Teams
Grand tours
Game
More
▼
Riders
Contact us
Countdown to 3 billion pageviews
Favorite500
Sitemap
About us
Profile Score
Tutorials
Pro
▼
Dashboard
Lists
❖
login
✱
settings
2011
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
2013
- stage -
Statistics
GO TO
Results
Startlist▼
Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More
Teams▼
Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations
Route▼
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
More
Statistics - Statistics
Startlist - Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More - More
Teams - Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations - Nations
Route - Route
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results - Results
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
G.P. Costa degli Etruschi
»
2012
»
Startlist
menu
2012
»
17th
G.P. Costa degli Etruschi
(1.1)
2012
»
One day race
»
San Vincenzo
›
Donoratico
(192km)
Startlist
more pdf options
Incl. uci-code
Incl. GC times
Incl. flags
Incl. gc+flags
Shirts+info
Startlist
Default
Without dropout indication
Hide dropouts
156
riders
Individual participants
#
BIB
Rider
Contract team
1
-
BATTAGLIN Enrico
Colnago - CSF Inox
2
-
COLBRELLI Sonny
Colnago - CSF Inox
3
-
COLEDAN Marco
Colnago - CSF Inox
4
-
DELLE STELLE Christian
Colnago - CSF Inox
5
-
DI CORRADO Andrea
Colnago - CSF Inox
6
-
LOCATELLI Paolo
Colnago - CSF Inox
7
-
MODOLO Sacha
Colnago - CSF Inox
8
-
PAGANI Angelo
Colnago - CSF Inox
9
-
POZZOVIVO Domenico
Colnago - CSF Inox
10
-
BERTAZZO Omar
Androni Giocattoli - Venezuela
11
-
DE MARCHI Alessandro
Androni Giocattoli - Venezuela
12
-
FELLINE Fabio
Androni Giocattoli - Venezuela
13
-
MANCUSO Salvatore
Androni Giocattoli - Venezuela
14
-
MORENO Francisco Javier
Androni Giocattoli - Venezuela
15
-
PARRINELLO Antonino
Androni Giocattoli - Venezuela
16
-
SANTORO Antonio
Androni Giocattoli - Venezuela
17
-
AGOSTINI Stefano
Liquigas - Cannondale
18
-
CANUTI Federico
Liquigas - Cannondale
19
-
DALL'ANTONIA Tiziano
Liquigas - Cannondale
20
-
KOREN Kristijan
Liquigas - Cannondale
21
-
MOSER Moreno
Liquigas - Cannondale
22
-
NERZ Dominik
Liquigas - Cannondale
23
-
PATERSKI Maciej
Liquigas - Cannondale
24
-
RATTO Daniele
Liquigas - Cannondale
25
-
SAGAN Juraj
Liquigas - Cannondale
26
-
VIVIANI Elia
Liquigas - Cannondale
27
-
CIAVATTA Paolo
Acqua & Sapone
28
-
CORIONI Claudio
Acqua & Sapone
29
-
DI PAOLO Francesco
Acqua & Sapone
30
-
DONATI Alessandro
Acqua & Sapone
31
-
GINANNI Francesco
Acqua & Sapone
32
-
MIHOLJEVIĆ Vladimir
Acqua & Sapone
33
-
NAPOLITANO Danilo
Acqua & Sapone
34
-
REDA Francesco
Acqua & Sapone
35
-
TABORRE Fabio
Acqua & Sapone
36
-
ALAFACI Eugenio
Leopard - Trek Continental Team
37
-
BRAMBILLA Giorgio
Leopard - Trek Continental Team
38
-
EZQUERRA Jesús
Leopard - Trek Continental Team
39
-
HOFSTETTER Oliver
Leopard - Trek Continental Team
40
-
JUNGELS Bob
Leopard - Trek Continental Team
41
-
KERN Julian
Leopard - Trek Continental Team
42
-
PLIUȘCHIN Alexandr
Leopard - Trek Continental Team
43
-
SCHLECHTER Pit
Leopard - Trek Continental Team
44
-
SILVESTRE Fábio
Leopard - Trek Continental Team
45
-
ZANGERLE Joel
Leopard - Trek Continental Team
46
-
BARLA Luca
Team Idea
47
-
BISOLTI Alessandro
Team Idea
48
-
BOIFAVA Simone
Team Idea
49
-
COMINELLI Cristian
Team Idea
50
-
DE MARIA Giuseppe
Team Idea
51
-
DODI Luca
Team Idea
52
-
FRAPPORTI Marco
Team Idea
53
-
KARIMOV Ruslan
Team Idea
54
-
PALINI Andrea
Team Idea
55
-
RATTI Aristide
Team Idea
56
-
BAZZANA Alessandro
Team Type 1 - SANOFI
57
-
BERTOGLIATI Rubens
Team Type 1 - SANOFI
58
-
CALABRIA Fabio
Team Type 1 - SANOFI
59
-
FORTIN Filippo
Team Type 1 - SANOFI
60
-
ILEŠIČ Aldo Ino
Team Type 1 - SANOFI
61
-
LAENGEN Vegard Stake
Team Type 1 - SANOFI
62
-
ROSSKOPF Joey
Team Type 1 - SANOFI
63
-
SEREBRYAKOV Alexander
Team Type 1 - SANOFI
64
-
VERSCHOOR Martijn
Team Type 1 - SANOFI
65
-
BECIROVIC Jasmin
Meridiana Kamen Team
66
-
BIONDO Maurizio
Meridiana Kamen Team
67
-
BONCA Blaž
Meridiana Kamen Team
68
-
DI LORENZO Alberto
Meridiana Kamen Team
69
-
GIALLORENZO Mariano
Meridiana Kamen Team
70
-
GRUBIC Luka
Meridiana Kamen Team
71
-
IVANCEC Alen
Meridiana Kamen Team
72
-
MCLEAN David
Meridiana Kamen Team
73
-
RADOTIĆ Bruno
Meridiana Kamen Team
74
-
ROSSI Enrico
Meridiana Kamen Team
75
-
BREYNE Jonathan
Landbouwkrediet - Euphony
76
-
CLAEYS Kevin
Landbouwkrediet - Euphony
77
-
DELFOSSE Sébastien
Landbouwkrediet - Euphony
78
-
DEVILLERS Gilles
Landbouwkrediet - Euphony
79
-
HELMINEN Matti
Landbouwkrediet - Euphony
80
-
HONIG Reinier
Landbouwkrediet - Euphony
81
-
PEETERS Kevin
Landbouwkrediet - Euphony
82
-
PLANCKAERT Baptiste
Landbouwkrediet - Euphony
83
-
BONO Matteo
Lampre - ISD
84
-
BUTS Vitaliy
Lampre - ISD
85
-
CIMOLAI Davide
Lampre - ISD
86
-
GRAZIATO Massimo
Lampre - ISD
87
-
HONDO Danilo
Lampre - ISD
88
-
MORI Manuele
Lampre - ISD
89
-
PETACCHI Alessandro
Lampre - ISD
90
-
RIGHI Daniele
Lampre - ISD
91
-
ULISSI Diego
Lampre - ISD
92
-
VIGANÒ Davide
Lampre - ISD
93
-
ANDRIATO Rafael
Farnese Vini-Neri-Sottoli
94
-
BALLONI Alfredo
Farnese Vini-Neri-Sottoli
95
-
DE PATRE Roberto
Farnese Vini-Neri-Sottoli
96
-
FAILLI Francesco
Farnese Vini-Neri-Sottoli
97
-
FAVILLI Elia
Farnese Vini-Neri-Sottoli
98
-
GATTO Oscar
Farnese Vini-Neri-Sottoli
99
-
GIORDANI Leonardo
Farnese Vini-Neri-Sottoli
100
-
MAZZANTI Luca
Farnese Vini-Neri-Sottoli
101
-
RABOTTINI Matteo
Farnese Vini-Neri-Sottoli
102
-
RICCI BITTI Davide
Farnese Vini-Neri-Sottoli
103
-
CHALAPUD Robinson
Colombia - Coldeportes
104
-
DUARTE Fabio
Colombia - Coldeportes
105
-
FORERO Juan Pablo
Colombia - Coldeportes
106
-
GONZALEZ Javier Alberto
Colombia - Coldeportes
107
-
LAVERDE Luis Felipe
Colombia - Coldeportes
108
-
MARENTES Wilson Alexander
Colombia - Coldeportes
109
-
OSORIO Franck
Colombia - Coldeportes
110
-
OSPINA Dalivier
Colombia - Coldeportes
111
-
PEÑA Victor Hugo
Colombia - Coldeportes
112
-
ROMERO Jeffry
Colombia - Coldeportes
113
-
BAGGIO Filippo
Utensilnord - Named
114
-
BERDOS Oleg
Utensilnord - Named
115
-
BOSISIO Gabriele
Utensilnord - Named
116
-
FANELLI Stiven
Utensilnord - Named
117
-
FEDI Matteo
Utensilnord - Named
118
-
KUREK Adrian
Utensilnord - Named
119
-
MAGGIORE Gianluca
Utensilnord - Named
120
-
MUCELLI Davide
Utensilnord - Named
121
-
ROCCHETTI Federico
Utensilnord - Named
122
-
ZANOTTI Marco
Utensilnord - Named
123
-
KOMORI Ryohei
Team Nippo
124
-
NAKANE Hideto
Team Nippo
125
-
RICHEZE Mauro Abel
Team Nippo
126
-
RICHEZE Maximiliano
Team Nippo
127
-
SAKAKIBARA Kenichi
Team Nippo
128
-
UCHIMA Kohei
Team Nippo
129
-
ZHDANOV Alexander
Team Nippo
130
-
AREGGER Marcel
Atlas Personal - Jakroo
131
-
BALDO Nicolas
Atlas Personal - Jakroo
132
-
BÄR Michael
Atlas Personal - Jakroo
133
-
FUMEAUX Jonathan
Atlas Personal - Jakroo
134
-
HENGGELER Daniel
Atlas Personal - Jakroo
135
-
KUSZTOR Péter
Atlas Personal - Jakroo
136
-
SALZINGER Florian
Atlas Personal - Jakroo
137
-
SCHELLING Patrick
Atlas Personal - Jakroo
138
-
WINTER Nicolas
Atlas Personal - Jakroo
139
-
BARDET Romain
AG2R La Mondiale
140
-
BELLETTI Manuel
AG2R La Mondiale
141
-
CHEREL Mikaël
AG2R La Mondiale
142
-
ELMIGER Martin
AG2R La Mondiale
143
-
GODDAERT Kristof
AG2R La Mondiale
144
-
KADRI Blel
AG2R La Mondiale
145
-
MONDORY Lloyd
AG2R La Mondiale
146
-
MONTAGUTI Matteo
AG2R La Mondiale
147
-
ROCHE Nicolas
AG2R La Mondiale
148
-
SHPILEVSKY Boris
AG2R La Mondiale
149
-
BENDEGUZ Bernard
150
-
BUEKEN Joeri
151
-
DURUCZ Miklos
152
-
LOVASSY Krisztián
153
-
MOLNAR Istvan
154
-
RADONICS Máté
155
-
SIMON Peter
156
-
SOLYMOSI Marton
* = competes for youth GC
Menu
Startlist
Alphabetical
Changes
Form
Top competitors
Previous performance
Youngest and oldest
Startlist quality
Debutants
Best per specialty
Race ranking
Peloton averages
Contribute to startlist
Statistics team line-ups
Ranked
Top GC riders
Sprinters
TT Specialists
Best classic riders
Climbers
Most KMs
Most wins
More
Top-100 riders competing
National champions
Starting other race
National startlist quality
First first participations
Birthdays during race
Injury history per rider
PCS Pro (3)