The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time |
---|---|---|---|---|---|
1 | KULIMBETOV Nurbolat Astana City | Astana City | 40 | 15 | 3:25:24 |
2 | JABRAYILOV Samir Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | 30 | 10 | ,, 0:00 |
3 | NIKITIN Matvey Astana City | Astana City | 25 | 7 | 0:01 0:01 |
4 | STALNOV Nikita Astana City | Astana City | 20 | 4 | 0:03 0:03 |
5 | 15 | 2 | 0:08 0:08 | ||
6 | HENTTALA Niklas Team Bliz-Merida | Team Bliz-Merida | 10 | 1 | 1:18 1:18 |
7 | GALEYEV Vadim Astana City | Astana City | 5 | 1:38 1:38 | |
8 | ALIZADA Elgun Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | 3 | 1:39 1:39 | |
9 | 3 | ,, 1:39 | |||
10 | MANNINEN Matti Team Bliz-Merida | Team Bliz-Merida | 3 | ,, 1:39 | |
11 | VLASSENKO Sergey Vino 4ever SKO | Vino 4ever SKO | ,, 1:39 | ||
12 | METLUSHENKO Yuri Jilun Shakeland Cycling Team | Jilun Shakeland Cycling Team | ,, 1:39 | ||
13 | ,, 1:39 | ||||
14 | ,, 1:39 | ||||
15 | ,, 1:39 | ||||
16 | VASILYEV Maksym Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | ,, 1:39 | ||
17 | MEDEK Tomáš SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | ,, 1:39 | ||
18 | RIAPOSOV Bogdan Amore & Vita - Selle SMP | Amore & Vita - Selle SMP | ,, 1:39 | ||
19 | JANSSEN Yannick Team Bliz-Merida | Team Bliz-Merida | ,, 1:39 | ||
20 | ILIASOV Ismail Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | 1:40 1:40 | ||
21 | PREVAR Oleksandr Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | ,, 1:40 | ||
22 | ,, 1:40 | ||||
23 | ,, 1:40 | ||||
24 | KRIVTSOV Dmytro ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | ,, 1:40 | ||
25 | GAHRAMANLI Kanan Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 1:40 | ||
26 | IVASHKIN Anton Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | ,, 1:40 | ||
27 | ,, 1:40 | ||||
28 | 1:41 1:41 | ||||
29 | TSOY Vladimir Astana City | Astana City | ,, 1:41 | ||
30 | NATAROV Yuriy Astana City | Astana City | ,, 1:41 | ||
31 | 1:42 1:42 | ||||
32 | ,, 1:42 | ||||
33 | ASTAFYEV Stepan Vino 4ever SKO | Vino 4ever SKO | ,, 1:42 | ||
34 | 1:43 1:43 | ||||
35 | HAMPL Petr SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | ,, 1:43 | ||
36 | ZAHÁLKA Matěj SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | ,, 1:43 | ||
37 | SOBAL Yauhen Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | ,, 1:43 | ||
38 | 1:44 1:44 | ||||
39 | ,, 1:44 | ||||
40 | ,, 1:44 | ||||
41 | SHCHERBAKOV Oleksii ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | 1:45 1:45 | ||
42 | KREMINSKYI Vladyslav ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | ,, 1:45 | ||
43 | 1:46 1:46 | ||||
44 | ,, 1:46 | ||||
45 | KOGUT Volodymyr Amore & Vita - Selle SMP | Amore & Vita - Selle SMP | ,, 1:46 | ||
46 | ZHUKENOV Aspan Vino 4ever SKO | Vino 4ever SKO | 1:47 1:47 | ||
47 | OVSYANNIKOV Alexandr Vino 4ever SKO | Vino 4ever SKO | ,, 1:47 | ||
48 | BAZHKOU Stanislau Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | 1:48 1:48 | ||
49 | ,, 1:48 | ||||
50 | ,, 1:48 | ||||
51 | 1:49 1:49 | ||||
52 | ,, 1:49 | ||||
53 | MOVCHAN Sergii Amore & Vita - Selle SMP | Amore & Vita - Selle SMP | 1:50 1:50 | ||
54 | FORSBY Hannes Team Bliz-Merida | Team Bliz-Merida | ,, 1:50 | ||
55 | KLIMIANKOU Kanstantsin Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | 1:51 1:51 | ||
56 | KLEPIKOV Illya ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | ,, 1:51 | ||
57 | 1:52 1:52 | ||||
58 | LUKYANOV Dmitriy Vino 4ever SKO | Vino 4ever SKO | ,, 1:52 | ||
59 | ,, 1:52 | ||||
60 | TEFRE LUNDER Mikkel Team Bliz-Merida | Team Bliz-Merida | ,, 1:52 | ||
61 | MATULA Lukas SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | ,, 1:52 | ||
62 | BURMANN Wolfgang Sindicato de Empleados Públicos of San Juan | Sindicato de Empleados Públicos of San Juan | ,, 1:52 | ||
63 | SIPOS Marek SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | 1:53 1:53 | ||
64 | ,, 1:53 | ||||
65 | MALIEIEV Tymur ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | ,, 1:53 | ||
66 | ,, 1:53 | ||||
67 | KANERVA Hiski Team Bliz-Merida | Team Bliz-Merida | 1:54 1:54 | ||
68 | ,, 1:54 | ||||
69 | GOLOVASCHENKO Artyom Vino 4ever SKO | Vino 4ever SKO | 2:00 2:00 | ||
70 | GRECHYN Serhiy Jilun Shakeland Cycling Team | Jilun Shakeland Cycling Team | 2:04 2:04 | ||
71 | PONOMARENKO Dmytro Amore & Vita - Selle SMP | Amore & Vita - Selle SMP | 2:06 2:06 | ||
72 | 3:28 3:28 | ||||
73 | KOSTYUK Denys Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | 3:57 3:57 | ||
74 | 6:47 6:47 | ||||
75 | 7:26 7:26 | ||||
76 | 9:21 9:21 | ||||
77 | BRATASHCHUK Andrii Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | ,, 9:21 | ||
78 | POHORELOV Vladyslav Jilun Shakeland Cycling Team | Jilun Shakeland Cycling Team | ,, 9:21 | ||
79 | KASYANOV Oleksiy Jilun Shakeland Cycling Team | Jilun Shakeland Cycling Team | ,, 9:21 | ||
80 | FREDYUK Volodymyr Amore & Vita - Selle SMP | Amore & Vita - Selle SMP | ,, 9:21 | ||
81 | ,, 9:21 | ||||
82 | ŠTIBINGR Matěj SKC TUFO Prostějov | SKC TUFO Prostějov | 9:22 9:22 | ||
83 | DZHUS Volodymyr Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | 9:40 9:40 | ||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | GOLOVASH Oleksandr Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | - | ||
DNF | KHRIPTA Andriy Kolss BDC Team | Kolss BDC Team | - | ||
DNF | PAPOK Siarhei Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | - | ||
DNF | AHIYEVICH Aleh Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | - | ||
DNF | HISHINUMA Yukinori Amore & Vita - Selle SMP | Amore & Vita - Selle SMP | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:05 June 2016
- Start time:-
- Avg. speed winner:44.69 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:153 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: