The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Prev | ▼▲ | Rider | Team | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | - | PIDCOCK Thomas Great Britain | Great Britain | 100 | 7:22:11 | |
2 | 2 | - | RENARD Alexis France | France | 70 | 0:17 0:17 | |
3 | 3 | - | SMIRNOV Ivan Lokosphnix Juniors | Lokosphnix Juniors | 50 | 0:30 0:30 | |
4 | 6 | ▲2 | WÆRENSKJOLD Søren Norway | Norway | 36 | 0:38 0:38 | |
5 | 7 | ▲2 | JORGENSON Matteo United States | United States | 28 | 0:51 0:51 | |
6 | 8 | ▲2 | KIERNER Florian Austria | Austria | 24 | 0:52 0:52 | |
7 | 10 | ▲3 | NONNEZ Théo France | France | 20 | 0:56 0:56 | |
8 | 11 | ▲3 | QUINCEY Scott Switzerland | Switzerland | 18 | ,, 0:56 | |
9 | 12 | ▲3 | LECAMUS-LAMBERT Florentin France | France | 16 | 0:58 0:58 | |
10 | 13 | ▲3 | HINDSGAUL Jacob Denmark | Denmark | 14 | 1:04 1:04 | |
11 | 14 | ▲3 | PUPPIO Antonio Lombardia | Lombardia | 12 | ,, 1:04 | |
12 | 15 | ▲3 | RASTELLI Luca Lombardia | Lombardia | 10 | 1:07 1:07 | |
13 | 16 | ▲3 | WALL Christoffer Sweden | Sweden | 8 | 1:11 1:11 | |
14 | 17 | ▲3 | KARL Ádám Kristóf Hungary | Hungary | 7 | 1:12 1:12 | |
15 | 18 | ▲3 | KLUCKERS Arthur Luxembourg | Luxembourg | 6 | ,, 1:12 | |
16 | 19 | ▲3 | ERIKSSON Jacob Sweden | Sweden | 5 | 1:13 1:13 | |
17 | 20 | ▲3 | MONTAUBAN Jeremy B'Twin U19 AG2r La Mondiale | B'Twin U19 AG2r La Mondiale | 4 | 1:14 1:14 | |
18 | 21 | ▲3 | BLOEM Joren Selectie Zuid Oost Nederland | Selectie Zuid Oost Nederland | 3 | 1:19 1:19 | |
19 | 22 | ▲3 | JARC Aljaž Slovenia | Slovenia | 2 | 1:20 1:20 | |
20 | 23 | ▲3 | WISNIEWSKI Kacper Poland | Poland | 1 | 1:21 1:21 | |
21 | 24 | ▲3 | GERASIMOV Ivan Lokosphnix Juniors | Lokosphnix Juniors | 1:22 1:22 | ||
22 | 25 | ▲3 | VATER Erik Germany | Germany | 1:24 1:24 | ||
23 | 26 | ▲3 | PRIES Cedric Luxembourg | Luxembourg | 1:25 1:25 | ||
24 | 27 | ▲3 | JUNTUNEN Antti-Jussi Centre Mondial du Cyclisme | Centre Mondial du Cyclisme | ,, 1:25 | ||
25 | 28 | ▲3 | NADLINGER Jan Mixt Team Ostschweiz | Mixt Team Ostschweiz | 1:28 1:28 | ||
26 | 29 | ▲3 | MUKHOMEDIAROV Dmitrii Lokosphnix Juniors | Lokosphnix Juniors | ,, 1:28 | ||
27 | 30 | ▲3 | KUS Adam Poland | Poland | 1:30 1:30 | ||
28 | 31 | ▲3 | COLNAGHI Luca Lombardia | Lombardia | ,, 1:30 | ||
29 | 32 | ▲3 | BÖGLI Jonathan Team Aargau | Team Aargau | 1:31 1:31 | ||
30 | 35 | ▲5 | SCHMID Mauro Switzerland | Switzerland | ,, 1:31 | ||
31 | 33 | ▲2 | BRUN Nils Mixt Team Ostschweiz | Mixt Team Ostschweiz | ,, 1:31 | ||
32 | 34 | ▲2 | SANTAROMITA Alessandro Ticino | Ticino | 1:33 1:33 | ||
33 | 36 | ▲3 | SCHUNK Conor United States | United States | 1:35 1:35 | ||
34 | 37 | ▲3 | HASLUND Peter Denmark | Denmark | 1:41 1:41 | ||
35 | 38 | ▲3 | CONTER Ken Luxembourg | Luxembourg | 1:42 1:42 | ||
36 | 41 | ▲5 | STEINACHER Cyrill Team Aargau | Team Aargau | 1:48 1:48 | ||
37 | 42 | ▲5 | HERZELE David Austria | Austria | 1:49 1:49 | ||
38 | 44 | ▲6 | HJEMSÆTER Olav Norway | Norway | ,, 1:49 | ||
39 | 43 | ▲4 | BERGSTRÖM FRISK Erik Sweden | Sweden | 1:50 1:50 | ||
40 | 45 | ▲5 | GAMPER Florian Austria | Austria | 1:54 1:54 | ||
41 | 47 | ▲6 | SPENA Fabio Team Aargau | Team Aargau | 1:56 1:56 | ||
42 | 48 | ▲6 | HOZJAN Marko Slovenia | Slovenia | 1:57 1:57 | ||
43 | 49 | ▲6 | GENINI Mauro Ticino | Ticino | 2:01 2:01 | ||
44 | 50 | ▲6 | WEULINK Meindert Selectie Zuid Oost Nederland | Selectie Zuid Oost Nederland | 2:04 2:04 | ||
45 | 52 | ▲7 | MIGAS Dawid Poland | Poland | 2:06 2:06 | ||
46 | 53 | ▲7 | IMBODEN Simon Switzerland | Switzerland | 2:07 2:07 | ||
47 | 54 | ▲7 | LOUVEL Matis France | France | 2:15 2:15 | ||
48 | 55 | ▲7 | LEFAURE Paul France | France | 2:17 2:17 | ||
49 | 9 | ▼40 | AASHEIM Ludvig Norway | Norway | 2:27 2:27 | ||
50 | 58 | ▲8 | MACIEJUK Filip Poland | Poland | 2:32 2:32 | ||
51 | 59 | ▲8 | JOLIDON Nicola Mixt Team Ostschweiz | Mixt Team Ostschweiz | 2:45 2:45 | ||
52 | 60 | ▲8 | BENZ Pirmin Germany | Germany | 2:46 2:46 | ||
53 | 62 | ▲9 | RAUGEL Antoine France | France | 2:55 2:55 | ||
54 | 5 | ▼49 | STEWART Jake Great Britain | Great Britain | 3:14 3:14 | ||
55 | 64 | ▲9 | BAYER Tobias Austria | Austria | 3:16 3:16 | ||
56 | 65 | ▲9 | VAN GESTEL Luuk Selectie Zuid Oost Nederland | Selectie Zuid Oost Nederland | 3:28 3:28 | ||
57 | 67 | ▲10 | TYRPEKL Karel Czech Republic | Czech Republic | 3:34 3:34 | ||
58 | 69 | ▲11 | ANDERSEN Sander Denmark | Denmark | 3:39 3:39 | ||
59 | 70 | ▲11 | HEIDUK Kim Germany | Germany | ,, 3:39 | ||
60 | 71 | ▲11 | VANÍČEK Šimon Czech Republic | Czech Republic | 3:45 3:45 | ||
61 | 74 | ▲13 | VOGEL Alex Switzerland | Switzerland | 4:02 4:02 | ||
62 | 76 | ▲14 | TEN BOSKE Kars Selectie Zuid Oost Nederland | Selectie Zuid Oost Nederland | 4:17 4:17 | ||
63 | 61 | ▼2 | DAVIS Cole United States | United States | 5:20 5:20 | ||
64 | 63 | ▼1 | LEKNESSUND Andreas Norway | Norway | 5:27 5:27 | ||
65 | 72 | ▲7 | KAŠPAR Jan Czech Republic | Czech Republic | 6:17 6:17 | ||
66 | 40 | ▼26 | OROSZ Gergő Hungary | Hungary | 7:34 7:34 | ||
67 | 81 | ▲14 | MEDRAZI Mohammed Centre Mondial du Cyclisme | Centre Mondial du Cyclisme | 7:38 7:38 | ||
68 | 46 | ▼22 | EGGENBERG Ruben Switzerland | Switzerland | 7:42 7:42 | ||
69 | 51 | ▼18 | FERRARI Davide Lombardia | Lombardia | 7:51 7:51 | ||
70 | 56 | ▼14 | WERNER Franz Germany | Germany | 8:18 8:18 | ||
71 | 73 | ▲2 | KONIECZNY Mikolaj Poland | Poland | 9:35 9:35 | ||
72 | 75 | ▲3 | MIRAFUENTES Eugenio Centre Mondial du Cyclisme | Centre Mondial du Cyclisme | 9:51 9:51 | ||
73 | 77 | ▲4 | MÄRKL Lukas Germany | Germany | 10:04 10:04 | ||
74 | 78 | ▲4 | BOOTSVELD Jelle Selectie Zuid Oost Nederland | Selectie Zuid Oost Nederland | 10:58 10:58 | ||
75 | 79 | ▲4 | BARSOV Aleksandr Lokosphnix Juniors | Lokosphnix Juniors | 11:14 11:14 | ||
76 | 88 | ▲12 | QUINN Sean United States | United States | 14:25 14:25 | ||
77 | 80 | ▲3 | BALDINGER Lukas Germany | Germany | 15:37 15:37 | ||
78 | 93 | ▲15 | GAMPER Mario Austria | Austria | 17:43 17:43 | ||
79 | 94 | ▲15 | SAGADIN Luka Slovenia | Slovenia | 20:09 20:09 | ||
80 | 95 | ▲15 | RETAILLEAU Valentin B'Twin U19 AG2r La Mondiale | B'Twin U19 AG2r La Mondiale | 20:18 20:18 | ||
81 | 96 | ▲15 | WACKER Ludvig Anton Denmark | Denmark | 20:38 20:38 | ||
82 | 90 | ▲8 | ENDER Robin Team Aargau | Team Aargau | 21:53 21:53 | ||
83 | 100 | ▲17 | BURCZAK Dawid Poland | Poland | 22:29 22:29 | ||
84 | 92 | ▲8 | THIÉBAUD Valère Switzerland | Switzerland | 22:31 22:31 | ||
85 | 97 | ▲12 | KISS Hunor Mate Hungary | Hungary | 23:27 23:27 | ||
86 | 82 | ▼4 | BACHMANN Laurin Team Aargau | Team Aargau | 23:37 23:37 | ||
87 | 98 | ▲11 | PAROZ Aurele Talent Romandie | Talent Romandie | 27:54 27:54 | ||
88 | 87 | ▼1 | TREUTHARDT Colin Talent Romandie | Talent Romandie | 32:08 32:08 | ||
89 | 91 | ▲2 | NEUENSCHWANDER Michael Team Aargau | Team Aargau | 38:30 38:30 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:03 September 2017
- Start time:-
- Avg. speed winner:43.89 km/h
- Race category:MJ - Men Juniors
- Distance:119.4 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: