The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | HINDLEY Jai Team Sunweb | Team Sunweb | 14 | 20 | 3:06:29 | |
2 | HOWSON Damien Mitchelton-Scott | Mitchelton-Scott | 5 | 12 | ,, 0:00 | |
3 | BERWICK Sebastian St George Continental Cycling Team | St George Continental Cycling Team | 3 | 7 | ,, 0:00 | |
4 | POWLESS Neilson EF Pro Cycling | EF Pro Cycling | 5 | 0:13 0:13 | ||
5 | STORER Michael Team Sunweb | Team Sunweb | 4 | 0:37 0:37 | ||
6 | EWART Jesse Team Sapura Cycling | Team Sapura Cycling | 3 | 0:49 0:49 | ||
7 | WHELAN James EF Pro Cycling | EF Pro Cycling | 2 | 1:01 1:01 | ||
8 | VINE Jay Nero Continental | Nero Continental | 1 | ,, 1:01 | ||
9 | LEBAS Thomas Kinan Cycling Team | Kinan Cycling Team | 1:05 1:05 | |||
10 | POWER Robert Team Sunweb | Team Sunweb | 1:09 1:09 | |||
11 | PORTER Rudy Korda Mentha Real Estate Australia | Korda Mentha Real Estate Australia | 1:29 1:29 | |||
12 | ORAM James Black Spoke Pro Cycling Academy | Black Spoke Pro Cycling Academy | 1:44 1:44 | |||
13 | STORK Florian Team Sunweb | Team Sunweb | 1:55 1:55 | |||
14 | CATAFORD Alexander Israel Start-Up Nation | Israel Start-Up Nation | 2:11 2:11 | |||
15 | GARCÍA Marcos Kinan Cycling Team | Kinan Cycling Team | ,, 2:11 | |||
16 | RUTSCH Jonas EF Pro Cycling | EF Pro Cycling | 2:16 2:16 | |||
17 | CHRÉTIEN Charles-Étienne Aevolo | Aevolo | ,, 2:16 | |||
18 | MORTON Lachlan EF Pro Cycling | EF Pro Cycling | 2:38 2:38 | |||
19 | TURNBULL Carter Korda Mentha Real Estate Australia | Korda Mentha Real Estate Australia | 2:46 2:46 | |||
20 | MCCORMICK Hayden Black Spoke Pro Cycling Academy | Black Spoke Pro Cycling Academy | 2:50 2:50 | |||
21 | GOLDSTEIN Omer Israel Start-Up Nation | Israel Start-Up Nation | ,, 2:50 | |||
22 | JENNER Samuel Team BridgeLane | Team BridgeLane | 3:47 3:47 | |||
23 | SCOTT Ari Black Spoke Pro Cycling Academy | Black Spoke Pro Cycling Academy | 4:39 4:39 | |||
24 | SCHULTZ Nick Mitchelton-Scott | Mitchelton-Scott | 5:27 5:27 | |||
25 | DOCKER Mitchell EF Pro Cycling | EF Pro Cycling | ,, 5:27 | |||
26 | SCHUNK Conor Aevolo | Aevolo | 5:57 5:57 | |||
27 | YATES Simon Mitchelton-Scott | Mitchelton-Scott | 5:58 5:58 | |||
28 | DAVIDS Brendon Oliver's Real Food | Oliver's Real Food | 6:00 6:00 | |||
29 | HILL Samuel Team BridgeLane | Team BridgeLane | ,, 6:00 | |||
30 | STITES Tyler Aevolo | Aevolo | 8:15 8:15 | |||
31 | O'BRIEN Mark Korda Mentha Real Estate Australia | Korda Mentha Real Estate Australia | 8:41 8:41 | |||
32 | GUARDIOLA Salvador Kinan Cycling Team | Kinan Cycling Team | 8:57 8:57 | |||
33 | PRESLEY Sebastian Oliver's Real Food | Oliver's Real Food | ,, 8:57 | |||
34 | SMITH Dion Mitchelton-Scott | Mitchelton-Scott | 11:09 11:09 | |||
35 | SCULLY Tom EF Pro Cycling | EF Pro Cycling | ,, 11:09 | |||
36 | BOIVIN Guillaume Israel Start-Up Nation | Israel Start-Up Nation | ,, 11:09 | |||
37 | PERRY Benjamin Israel Start-Up Nation | Israel Start-Up Nation | ,, 11:09 | |||
38 | FREIBERG Michael ACA Pro Racing Sunshine Coast | ACA Pro Racing Sunshine Coast | ,, 11:09 | |||
39 | LYONS Angus Oliver's Real Food | Oliver's Real Food | ,, 11:09 | |||
40 | CULEY Marcus Team Sapura Cycling | Team Sapura Cycling | ,, 11:09 | |||
41 | CARMAN Ben Nero Continental | Nero Continental | 11:45 11:45 | |||
42 | WHITE Calan Korda Mentha Real Estate Australia | Korda Mentha Real Estate Australia | 12:36 12:36 | |||
43 | MEYER Cameron Mitchelton-Scott | Mitchelton-Scott | 14:45 14:45 | |||
44 | DOWSETT Alex Israel Start-Up Nation | Israel Start-Up Nation | ,, 14:45 | |||
45 | THOMAS Ryan ACA Pro Racing Sunshine Coast | ACA Pro Racing Sunshine Coast | ,, 14:45 | |||
46 | TOOVEY Ayden Team BridgeLane | Team BridgeLane | ,, 14:45 | |||
47 | MILLER Christopher Nero Continental | Nero Continental | 16:14 16:14 | |||
48 | MCKENNA Dylan Nero Continental | Nero Continental | ,, 16:14 | |||
49 | BARRETT Sebastian ACA Pro Racing Sunshine Coast | ACA Pro Racing Sunshine Coast | ,, 16:14 | |||
50 | REARDON Connor St George Continental Cycling Team | St George Continental Cycling Team | ,, 16:14 | |||
51 | MACKAY Ashley ACA Pro Racing Sunshine Coast | ACA Pro Racing Sunshine Coast | ,, 16:14 | |||
52 | HOFLAND Moreno EF Pro Cycling | EF Pro Cycling | ,, 16:14 | |||
53 | RICE Michael ACA Pro Racing Sunshine Coast | ACA Pro Racing Sunshine Coast | ,, 16:14 | |||
54 | RÄIM Mihkel Israel Start-Up Nation | Israel Start-Up Nation | ,, 16:14 | |||
55 | POTTER Michael ACA Pro Racing Sunshine Coast | ACA Pro Racing Sunshine Coast | ,, 16:14 | |||
56 | PICCOLI James Israel Start-Up Nation | Israel Start-Up Nation | ,, 16:14 | |||
57 | KENCH Josh Black Spoke Pro Cycling Academy | Black Spoke Pro Cycling Academy | 17:41 17:41 | |||
58 | DAINESE Alberto Team Sunweb | Team Sunweb | 19:27 19:27 | |||
59 | NIQUET-OLDEN Bentley Nero Continental | Nero Continental | ,, 19:27 | |||
60 | KANTER Max Team Sunweb | Team Sunweb | ,, 19:27 | |||
61 | FLEMING Riley Oliver's Real Food | Oliver's Real Food | ,, 19:27 | |||
62 | HEANEY Alex St George Continental Cycling Team | St George Continental Cycling Team | ,, 19:27 | |||
63 | BOLTON Thomas Oliver's Real Food | Oliver's Real Food | ,, 19:27 | |||
64 | SLATTERY Godfrey Korda Mentha Real Estate Australia | Korda Mentha Real Estate Australia | ,, 19:27 | |||
65 | METCALFE Ben Team BridgeLane | Team BridgeLane | ,, 19:27 | |||
66 | YATES Joel St George Continental Cycling Team | St George Continental Cycling Team | ,, 19:27 | |||
67 | GROVES Kaden Mitchelton-Scott | Mitchelton-Scott | ,, 19:27 | |||
68 | CAVANAGH Ryan St George Continental Cycling Team | St George Continental Cycling Team | ,, 19:27 | |||
69 | WILLIAMS David Korda Mentha Real Estate Australia | Korda Mentha Real Estate Australia | ,, 19:27 | |||
70 | TSUBAKI Hiroshi Kinan Cycling Team | Kinan Cycling Team | ,, 19:27 | |||
71 | BATT Ethan Black Spoke Pro Cycling Academy | Black Spoke Pro Cycling Academy | 21:06 21:06 | |||
72 | NAKAJIMA Yasuharu Kinan Cycling Team | Kinan Cycling Team | 21:08 21:08 | |||
73 | YAMAMOTO Genki Kinan Cycling Team | Kinan Cycling Team | 21:15 21:15 | |||
74 | KRAGH ANDERSEN Asbjørn Team Sunweb | Team Sunweb | 22:16 22:16 | |||
75 | BICKMORE Cade Aevolo | Aevolo | 22:30 22:30 | |||
76 | MCGILL Scott Aevolo | Aevolo | ,, 22:30 | |||
77 | LEAHY Conor Korda Mentha Real Estate Australia | Korda Mentha Real Estate Australia | 23:53 23:53 | |||
78 | WHITE Liam Oliver's Real Food | Oliver's Real Food | ,, 23:53 | |||
79 | ARASHIRO Yudai Kinan Cycling Team | Kinan Cycling Team | 24:34 24:34 | |||
80 | BEWLEY Sam Mitchelton-Scott | Mitchelton-Scott | 25:38 25:38 | |||
81 | HILL Benjamin Team BridgeLane | Team BridgeLane | ,, 25:38 | |||
82 | STEWART Myles Nero Continental | Nero Continental | ,, 25:38 | |||
83 | DI DOMENICO Daniel ACA Pro Racing Sunshine Coast | ACA Pro Racing Sunshine Coast | ,, 25:38 | |||
84 | COYLE Jesse Nero Continental | Nero Continental | ,, 25:38 | |||
85 | MUDGWAY Luke Black Spoke Pro Cycling Academy | Black Spoke Pro Cycling Academy | ,, 25:38 | |||
86 | WIGGINS Craig St George Continental Cycling Team | St George Continental Cycling Team | 25:52 25:52 | |||
87 | WHITE Alexander Black Spoke Pro Cycling Academy | Black Spoke Pro Cycling Academy | 26:12 26:12 | |||
88 | MCELROY Sean Aevolo | Aevolo | 27:18 27:18 | |||
89 | MURTAGH Conor Oliver's Real Food | Oliver's Real Food | ,, 27:18 | |||
OTL | GANDY Daniel St George Continental Cycling Team | St George Continental Cycling Team | - | |||
OTL | AJIS Muhammad Hakimi Team Sapura Cycling | Team Sapura Cycling | - | |||
OTL | EEFTING-BLOEM Roy Team Sapura Cycling | Team Sapura Cycling | - | |||
DNF | MCNEIL Aidan Aevolo | Aevolo | - | |||
DNF | DUYVESTEYN Kees Team BridgeLane | Team BridgeLane | - | |||
DNS | WHITE Nicholas Team BridgeLane | Team BridgeLane | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:06 February 2020
- Start time:10:00 (00:00 CET)
- Avg. speed winner:37.84 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:117.6 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:228
- Vert. meters:2437
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:Sprint of small group
- Avg. temperature: