Menu▼
Home
Races
▼
Tour de France
Giro d'Italia
La Vuelta ciclista a España
World Championships
Amstel Gold Race
Milano-Sanremo
Tirreno-Adriatico
Liège-Bastogne-Liège
Il Lombardia
La Flèche Wallonne
Paris - Nice
Paris-Roubaix
Volta Ciclista a Catalunya
Critérium du Dauphiné
Tour des Flandres
Gent-Wevelgem in Flanders Fields
Clásica Ciclista San Sebastián
Teams
▼
INEOS Grenadiers
Groupama - FDJ
EF Education-EasyPost
Decathlon AG2R La Mondiale Team
Cofidis
BORA - hansgrohe
Bahrain - Victorious
Astana Qazaqstan Team
Intermarché - Wanty
Lidl - Trek
Movistar Team
Soudal - Quick Step
Team dsm-firmenich PostNL
Team Jayco AlUla
Team Visma | Lease a Bike
UAE Team Emirates
Arkéa - B&B Hotels
Alpecin-Deceuninck
Rankings
Statistics
▼
Overview
Riders
Teams
Grand tours
Game
More
▼
Riders
Contact us
Countdown to 3 billion pageviews
Favorite500
Sitemap
About us
Profile Score
Tutorials
Pro
▼
Dashboard
Lists
❖
login
✱
settings
2016
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
- stage -
Stage 1 | Wallenhorst - Wallenhorst
Stage 2a (ITT) | Bramsche - Bramsche
Stage 2b | Wallenhorst - Wallenhorst
Stage 3 | Wallenhorst - Wallenhorst
Statistics
GO TO
Stage 3 Results
Startlist▼
Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More
Teams▼
Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations
Route▼
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results▼
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
More
Statistics - Statistics
Startlist - Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More - More
Teams - Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations - Nations
Route - Route
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results - Results
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
Internationale Niedersachsen-Rundfahrt der Juniore
»
2017
»
Startlist
menu
2017
»
23rd
Internationale Niedersachsen-Rundfahrt der Juniore
(2.1)
2017
»
3 Stages
»
Wallenhorst
›
Wallenhorst
(285.3km)
Startlist
more pdf options
Incl. uci-code
Incl. GC times
Incl. flags
Incl. gc+flags
Shirts+info
Startlist
Default
Without dropout indication
Hide dropouts
136
riders
Individual participants
#
BIB
Rider
Contract team
1
-
ENGELHARDT Felix
Team Auto Eder Bayern
2
-
GARTNER Julius
Team Auto Eder Bayern
3
-
PECHER Anton
Team Auto Eder Bayern
4
-
RIETZLER Kilian
Team Auto Eder Bayern
5
-
SOMMER Aron
Team Auto Eder Bayern
6
-
STEIGNER Kilian
Team Auto Eder Bayern
7
-
PRIES Cedric
VC Schengen
8
-
HESSEL Kristian
Børkop Cykler-Carl Ras Roskilde Junior
9
-
MALMBERG Matias
Børkop Cykler-Carl Ras Roskilde Junior
10
-
SKJELMOSE Mattias
Børkop Cykler-Carl Ras Roskilde Junior
11
-
WACKER Ludvig Anton
Børkop Cykler-Carl Ras Roskilde Junior
12
-
ZWISLER Jonas
Børkop Cykler-Carl Ras Roskilde Junior
13
-
AARSLEV Lauris
Team Herning CK Junior
14
-
ERIKSEN Frederik Nybo
Team Herning CK Junior
15
-
HINDSGAUL Jacob
Team Herning CK Junior
16
-
LANGBALLE Johan
Team Herning CK Junior
17
-
LILLIENDAL Anders
Team Herning CK Junior
18
-
NIELSEN Jannik Nedergaard
Team Herning CK Junior
19
-
ANDERSEN Sander
ABC Junior
20
-
EGEHUS Frederik
ABC Junior
21
-
HUDLEBUSCH Jeff
ABC Junior
22
-
NIELSEN Sebastian
ABC Junior
23
-
RASMUSSEN Mads
ABC Junior
24
-
RISHØJ NIELSEN Lucas
ABC Junior
25
-
AASHEIM Ludvig
26
-
ALEHEIM Kim
27
-
ANDERSEN Idar
28
-
ANTKOWIAK Jakob
29
-
APPELMAN Stefan
30
-
ARENSMAN Thymen
31
-
ÅRNES Daniel
32
-
ASCHENBRENNER Michel
33
-
BANZER Johannes
34
-
BARTH Julian
35
-
BENZ-KUCH Max
36
-
BERGSTRÖM FRISK Erik
37
-
BIERKENS Tim
38
-
BRÜCKNER Rico
39
-
BUITENDIJK Ruben
40
-
CAETHOVEN Kenneth
41
-
CLAEYS Arno
42
-
COLEMAN Zak
43
-
COLLIE Lars
44
-
CONTER Ken
45
-
CROCKETT Finn
46
-
DE BROEDER Maxwell
47
-
DE NEVE Joerik
48
-
DE ROOIJ Jesse
49
-
DE SCHRIJVER Dries
50
-
DE WILDE Gilles
51
-
DENT Stephen
52
-
DIK Calvin
53
-
DREIER Fabian
54
-
EINHAUS Nicolas
55
-
ERIKSSON Jacob
56
-
FORSSELL Hugo
57
-
FRANSSENS Yannick
58
-
GADEMAN Sam
59
-
GARSBEKE Jelle
60
-
GEHRMANN Max
61
-
GEßNER Jakob
62
-
GIEßELMANN Michel
63
-
HALVORSEN Tobias
64
-
HEIDUK Kim
65
-
HENNINGER Moritz
66
-
HERRERA David
67
-
HJEMSÆTER Olav
68
-
HODAPP Johannes
69
-
HOLLMANN Juri
70
-
HUGHES Dylan
71
-
HUND Philip
72
-
HVIDEBERG Jonas Iversby
73
-
JOHANNESSEN Mathias
74
-
JUNG Lennart
75
-
KAMLOT Tom
76
-
KARIER Rik
77
-
KATTANEK Jan
78
-
KEMPER Mick
79
-
KLEVJER Kristian
80
-
KLUCKERS Arthur
81
-
KNOLLE Jon
82
-
KONIJN Alexander
83
-
KROONEN Max
84
-
KUSTER Finn
85
-
KVIST Linus
86
-
LEKNESSUND Andreas
87
-
LEYDER Misch
88
-
LIEVENS Lars
89
-
LIPPMANN Axel
90
-
LOOHUIS Lars
91
-
LUNDER Eirik
92
-
LUNDMARK Emil
93
-
MARIT Arne
94
-
MÄRKL Niklas
95
-
MÜLLER Maximilian
96
-
MÜNSTERMANN Per
97
-
NABERMAN Tim
98
-
OBERMANN Vitus
99
-
PAKALSKI Henrik
100
-
PETER Jannis
101
-
REILLY Joe
102
-
REINECK Marian
103
-
REUVERS Kevin
104
-
RIDEHALTH Jamie
105
-
RÖBER Dominik
106
-
ROBINSON Oliver
107
-
ROSE-DAVIES Louis
108
-
RØNNING Vebjørn
109
-
SAATJIAN Ruben
110
-
SCHARR Johannes
111
-
SCHULTEN Chiel
112
-
SCHWALB Henrik
113
-
SHABOYAN Hrachya
114
-
SLOCK Liam
115
-
STEMPER Rick
116
-
STOYANOV Petar
117
-
TROFIMOVS Deniss
118
-
URIANSTAD BUGGE Martin
119
-
VAN CANEYT Joren
120
-
VAN DER EYCKEN Brent
121
-
VAN GRIEKEN Jarne
122
-
VAN KERCKVOORDE Gilles
123
-
VANDENDAELE Vic
124
-
VANOVERBERGHE Jens
125
-
VERHEIJEN Geert
126
-
VERHULST Ruben
127
-
VERMAERKE Kevin
128
-
VOLLMER Andrew
129
-
WEHMEIER Tim
130
-
WEISPFENNIG Nils
131
-
WERNER Franz
132
-
WEULINK Meindert
133
-
WHARTON George
134
-
WRIGHT Benjamin
135
-
WUYTS Siebe
136
-
WÆRENSKJOLD Søren
* = competes for youth GC
Menu
Startlist
Alphabetical
Changes
Form
Top competitors
Previous performance
Youngest and oldest
Startlist quality
Debutants
Best per specialty
Race ranking
Peloton averages
Contribute to startlist
Statistics team line-ups
Ranked
Top GC riders
Sprinters
TT Specialists
Best classic riders
Climbers
Most KMs
Most wins
More
Top-100 riders competing
National champions
Starting other race
National startlist quality
First first participations
Birthdays during race
Injury history per rider
PCS Pro (3)