The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | ASGREEN Kasper Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | 7 | 5 | 3:39:51 | |
2 | HAGEN Krister Team Coop | Team Coop | 3 | 2 | ,, 0:00 | |
3 | HONORÉ Mikkel Frølich Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | 1 | 1 | ,, 0:00 | |
4 | MUGERLI Matej My Bike - Stevens | My Bike - Stevens | 0:02 0:02 | |||
5 | VALTER Attila Pannon Cycling Team | Pannon Cycling Team | 0:04 0:04 | |||
6 | RUMAC Josip Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 0:04 | |||
7 | POGAČAR Tadej Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | ,, 0:04 | |||
8 | POLNICKÝ Jiří Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 0:04 | |||
9 | KOROŠEC Rok My Bike - Stevens | My Bike - Stevens | ,, 0:04 | |||
10 | EIBEGGER Markus Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:04 | |||
11 | AASVOLD Kristian Team Coop | Team Coop | 0:07 0:07 | |||
12 | STEWART Thomas JLT Condor | JLT Condor | ,, 0:07 | |||
13 | ROGINA Radoslav Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:07 | |||
14 | ORAM James One Pro Cycling | One Pro Cycling | 0:12 0:12 | |||
15 | KOCH Christian LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:12 | |||
16 | RABITSCH Stephan Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:12 | |||
17 | SCHINNAGEL Johannes Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:12 | |||
18 | 0:14 0:14 | |||||
19 | HIRSCHI Marc Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 0:14 | |||
20 | BÁRTA Jan Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 0:14 | |||
21 | BARTA Will Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | ,, 0:14 | |||
22 | BENNETT Sean Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | ,, 0:14 | |||
23 | MCCORMICK Hayden One Pro Cycling | One Pro Cycling | ,, 0:14 | |||
24 | TASSET Marvin AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 0:14 | |||
25 | MONIQUET Sylvain AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 0:14 | |||
26 | DOMAGALSKI Karol One Pro Cycling | One Pro Cycling | ,, 0:14 | |||
27 | SCHELLING Patrick Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | ,, 0:14 | |||
28 | SLATER Alistair JLT Condor | JLT Condor | 0:19 0:19 | |||
29 | ,, 0:19 | |||||
30 | KUKRLE Michael Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 0:19 | |||
31 | FRIESECKE Gian Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | ,, 0:19 | |||
32 | ZIMMERMANN Georg Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:19 | |||
33 | BADILATTI Matteo Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | ,, 0:19 | |||
34 | LEHNER Daniel Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:19 | |||
35 | SALZMANN Jodok WSA Pushbikers | WSA Pushbikers | ,, 0:19 | |||
36 | KRIZEK Matthias Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:19 | |||
37 | LUKKEDAHL Øivind Team Coop | Team Coop | ,, 0:19 | |||
38 | PENKO Izidor Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | ,, 0:19 | |||
39 | LUDVIGSSON Fredrik Team Coop | Team Coop | ,, 0:19 | |||
40 | SCHULTZ Jesper Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 0:19 | |||
41 | KONWA Piotr Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 0:19 | |||
42 | ,, 0:19 | |||||
43 | DINA Márton Pannon Cycling Team | Pannon Cycling Team | ,, 0:19 | |||
44 | PESTIAUX Yann AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 0:19 | |||
45 | GROŠELJ Žiga Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:19 | |||
46 | TRETTWER Helmut WSA Pushbikers | WSA Pushbikers | ,, 0:19 | |||
47 | ČERNÝ Josef Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 0:19 | |||
48 | ZAHÁLKA Matěj Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | 0:30 0:30 | |||
49 | FREHEN Jeremy AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 0:30 | |||
50 | ,, 0:30 | |||||
51 | PÖLL Stefan WSA Pushbikers | WSA Pushbikers | ,, 0:30 | |||
52 | ,, 0:30 | |||||
53 | EEKHOFF Nils Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 0:30 | |||
54 | AALRUST Håkon Team Coop | Team Coop | ,, 0:30 | |||
55 | MEILER Lukas Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | ,, 0:30 | |||
56 | LEOPOLD Hans-Jörg WSA Pushbikers | WSA Pushbikers | ,, 0:30 | |||
57 | RABOTTINI Matteo Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 0:30 | |||
58 | MOSES Thomas JLT Condor | JLT Condor | ,, 0:30 | |||
59 | LAVERACK Edward JLT Condor | JLT Condor | ,, 0:30 | |||
60 | WILLIAMS Peter One Pro Cycling | One Pro Cycling | ,, 0:30 | |||
61 | ,, 0:30 | |||||
62 | RAJOVIĆ Dušan Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:30 | |||
63 | KIŠERLOVSKI Emanuel Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 0:30 | |||
64 | KATRAŠNIK Gašper Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:30 | |||
65 | ,, 0:30 | |||||
66 | ADAMIETZ Johannes Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:30 | |||
67 | GOLČER Jure Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:30 | |||
68 | BOUBAL Martin CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | ,, 0:30 | |||
69 | BOKELOH Jonas LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:30 | |||
70 | BAJC Andi My Bike - Stevens | My Bike - Stevens | ,, 0:30 | |||
71 | BROWN Jonny Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | ,, 0:30 | |||
72 | SIMON Peter Pannon Cycling Team | Pannon Cycling Team | ,, 0:30 | |||
73 | FORTIN Filippo Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:30 | |||
74 | ,, 0:30 | |||||
75 | ,, 0:30 | |||||
76 | ,, 0:30 | |||||
77 | RUDYS Paul LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 0:50 0:50 | |||
78 | ,, 0:50 | |||||
79 | STALLAERT Joeri Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | ,, 0:50 | |||
80 | ,, 0:50 | |||||
81 | JABUKA David Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 0:50 | |||
82 | FINKŠT Tilen Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | ,, 0:50 | |||
83 | GRUBER Pavel CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | 0:58 0:58 | |||
84 | BIBBY Ian JLT Condor | JLT Condor | ,, 0:58 | |||
85 | MOBACH Jarno Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 0:58 | |||
86 | KAMP Alexander Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 0:58 | |||
87 | KRAGH ANDERSEN Asbjørn Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 0:58 | |||
88 | GARRISON Ian Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | ,, 0:58 | |||
89 | KUEN Maximilian My Bike - Stevens | My Bike - Stevens | ,, 0:58 | |||
90 | JERMAN Žiga Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | ,, 0:58 | |||
91 | RUČIGAJ Žiga Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | 1:08 1:08 | |||
92 | ,, 1:08 | |||||
93 | ORRICO Davide Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | ,, 1:08 | |||
94 | TAMINIAUX Lionel AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 1:08 | |||
95 | KNAPP Daniel Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 1:08 | |||
96 | ,, 1:08 | |||||
97 | ,, 1:08 | |||||
98 | KIERNER Florian Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 1:08 | |||
99 | DAVIS Cole Hagens Berman Axeon | Hagens Berman Axeon | 1:33 1:33 | |||
100 | MCCARTHY Robert-Jon JLT Condor | JLT Condor | ,, 1:33 | |||
101 | 1:40 1:40 | |||||
102 | 1:42 1:42 | |||||
103 | MALIK Robert CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | ,, 1:42 | |||
104 | ,, 1:42 | |||||
105 | APPELT Leo LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 1:52 1:52 | |||
106 | ,, 1:52 | |||||
107 | FILUTÁS Viktor Pannon Cycling Team | Pannon Cycling Team | ,, 1:52 | |||
108 | ,, 1:52 | |||||
109 | ,, 1:52 | |||||
110 | ,, 1:52 | |||||
111 | 2:00 2:00 | |||||
112 | 2:04 2:04 | |||||
113 | KANTER Max Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 2:04 | |||
114 | 2:09 2:09 | |||||
115 | ,, 2:09 | |||||
116 | ,, 2:09 | |||||
117 | GROŠELJ Matic Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | ,, 2:09 | |||
118 | FLØTTEN Audun Brekke Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 2:09 | |||
119 | 2:23 2:23 | |||||
120 | 2:37 2:37 | |||||
121 | LIEPIŅŠ Emīls One Pro Cycling | One Pro Cycling | 2:50 2:50 | |||
122 | 2:58 2:58 | |||||
123 | VERGAERDE Otto WSA Pushbikers | WSA Pushbikers | 3:05 3:05 | |||
124 | ,, 3:05 | |||||
125 | 3:16 3:16 | |||||
126 | ,, 3:16 | |||||
127 | ,, 3:16 | |||||
128 | BANUSCH Richard LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 3:16 | |||
129 | SALMON Martin Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 3:16 | |||
130 | LATHAM Christopher One Pro Cycling | One Pro Cycling | ,, 3:16 | |||
131 | DINA Daniel Pannon Cycling Team | Pannon Cycling Team | ,, 3:16 | |||
132 | ,, 3:16 | |||||
133 | HERNANDEZ Michael Aevolo | Aevolo | ,, 3:16 | |||
134 | HORVAT Žiga Adria Mobil | Adria Mobil | 3:35 3:35 | |||
135 | WIRTGEN Tom AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 3:35 | |||
136 | AUER Daniel WSA Pushbikers | WSA Pushbikers | ,, 3:35 | |||
137 | MALTAR Bruno Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | 4:01 4:01 | |||
138 | ,, 4:01 | |||||
139 | ,, 4:01 | |||||
140 | 4:12 4:12 | |||||
141 | 4:28 4:28 | |||||
142 | ,, 4:28 | |||||
143 | ,, 4:28 | |||||
144 | ,, 4:28 | |||||
145 | 5:15 5:15 | |||||
146 | KOVÁCS Máté Pannon Cycling Team | Pannon Cycling Team | 6:24 6:24 | |||
147 | BAYER Tobias Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | 6:41 6:41 | |||
148 | 6:55 6:55 | |||||
149 | 8:01 8:01 | |||||
150 | GALL Felix Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | 8:33 8:33 | |||
151 | 9:52 9:52 | |||||
152 | PUGLIESE Antonino Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | 9:57 9:57 | |||
153 | KUSZTOR Péter My Bike - Stevens | My Bike - Stevens | 10:04 10:04 | |||
154 | ,, 10:04 | |||||
155 | DIETEREN Jan LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 10:04 | |||
156 | ,, 10:04 | |||||
157 | ,, 10:04 | |||||
158 | MODLITBA Vojtěch CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | ,, 10:04 | |||
159 | FIDLER Gerd My Bike - Stevens | My Bike - Stevens | ,, 10:04 | |||
160 | ,, 10:04 | |||||
161 | ,, 10:04 | |||||
162 | 10:10 10:10 | |||||
163 | 10:53 10:53 | |||||
164 | ,, 10:53 | |||||
165 | ,, 10:53 | |||||
166 | KUBA Karel CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | 11:31 11:31 | |||
167 | 19:11 19:11 | |||||
168 | 21:40 21:40 | |||||
DNF | - | |||||
DNF | TRONDSEN Trond Team Coop | Team Coop | - | |||
DNF | PORZNER Manuel Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | - | |||
DNF | JAKOUBEK Tomáš CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:09 March 2018
- Start time:-
- Avg. speed winner:43.94 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:161 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:58
- Vert. meters:1728
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: