1 1
Climber 32 Cervélo-Bigla Pro Cycling 125 75 3:06:51
2 111
Classic 29 Aromitalia Vaiano 85 55 0:05 0:05
3 65
Classic 22 Movistar Team 70 40 ,, 0:05
4 51
Climber 23 Bizkaia Durango - Euskadi Murias 60 32 ,, 0:05
5 42
Classic 25 FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 50 28 0:11 0:11
6 96
Climber 31 Alé Cipollini 40 24 1:03 1:03
7 133
Classic 23 BTC City Ljubljana 35 20 ,, 1:03
8 64
Climber 23 Movistar Team 30 18 1:05 1:05
9 153
Sprint 25 UCI WCC Womens team 25 16 1:17 1:17
10 16
Climber 31 Doltcini - Van Eyck Sport 20 14 ,, 1:17
11 174
Sprint 17 Russia 15 12 ,, 1:17
12 132
Climber 32 BTC City Ljubljana 10 10 1:22 1:22
13 104
Classic 21 Bepink 5 8 ,, 1:22
14 47
TT 25 FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 5 7 ,, 1:22
15 23
Climber 21 Experza-Footlogix 5 6 ,, 1:22
16 73
Climber 25 WNT-Rotor Pro Cycling 3 5 ,, 1:22
17 123
Classic 27 Parkhotel Valkenburg Cycling Team 3 4 ,, 1:22
18 46
Classic 20 FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 3 3 ,, 1:22
19 282
Classic 28 France 3 2 1:29 1:29
20 175
Sprint 19 Russia 3 1 1:37 1:37
21 81
Climber 30 Servetto - Stradalli Cycle - Alurecycling 3 1:39 1:39
22 41
Climber 26 FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 3 ,, 1:39
23 36
Sprint 24 Health Mate - Cyclelive Team 3 ,, 1:39
24 182
TT 22 Auvergne-Rhône-Alpes 3 ,, 1:39
25 151
Climber 22 UCI WCC Womens team 3 1:51 1:51
26 125
Sprint 27 Parkhotel Valkenburg Cycling Team ,, 1:51
27 204
Sprint 24 Team Breizh Ladies 1:55 1:55
28 253
Climber 23 VC MORTEAU-MONTBENOIT 1:59 1:59
29 77
Classic 26 WNT-Rotor Pro Cycling 2:03 2:03
30 34
Sprint 21 Health Mate - Cyclelive Team ,, 2:03
31 91
Classic 31 Alé Cipollini 2:08 2:08
32 3
Climber 22 Cervélo-Bigla Pro Cycling ,, 2:08
33 201
Classic 18 Team Breizh Ladies 2:30 2:30
34 5
TT 30 Cervélo-Bigla Pro Cycling 2:42 2:42
35 2
Classic 28 Cervélo-Bigla Pro Cycling ,, 2:42
36 213
Classic 24 MACOGEP-ARGON 18 ,, 2:42
37 4
Climber 22 Cervélo-Bigla Pro Cycling 2:57 2:57
38 285
Climber 22 France 2:58 2:58
39 202
Sprint 17 Team Breizh Ladies 3:07 3:07
40 164
Sprint 27 DN BIOFRAIS-VC ST JULIEN ,, 3:07
41 55
Climber 20 Bizkaia Durango - Euskadi Murias 3:21 3:21
42 145
Classic 18 DN 17 Nouvelle-Aquitaine 3:26 3:26
43 67
TT 27 Movistar Team 3:44 3:44
44 48
Sprint 26 FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope ,, 3:44
45 75
Classic 18 WNT-Rotor Pro Cycling 3:53 3:53
46 6
TT 27 Cervélo-Bigla Pro Cycling 4:17 4:17
47 92
Sprint 26 Alé Cipollini ,, 4:17
48 31
Climber 20 Health Mate - Cyclelive Team 4:24 4:24
49 166
Climber 24 DN BIOFRAIS-VC ST JULIEN 5:20 5:20
50 283
TT 23 France 5:25 5:25
51 121
TT 26 Parkhotel Valkenburg Cycling Team 5:45 5:45
52 235
Climber 19 TEAM TORELLI CYCLING CLUB 5:53 5:53
53 134
Climber 21 BTC City Ljubljana 6:01 6:01
54 231
Sprint 24 TEAM TORELLI CYCLING CLUB ,, 6:01
55 13
Climber 28 Doltcini - Van Eyck Sport ,, 6:01
56 14
TT 25 Doltcini - Van Eyck Sport ,, 6:01
57 163
Climber 27 DN BIOFRAIS-VC ST JULIEN ,, 6:01
58 154
Climber 21 UCI WCC Womens team ,, 6:01
59 194
Climber 18 YRPD Presented by Fred Whitton Challenge ,, 6:01
60 82
TT 24 Servetto - Stradalli Cycle - Alurecycling ,, 6:01
61 233
Climber 36 TEAM TORELLI CYCLING CLUB ,, 6:01
62 152
Climber 21 UCI WCC Womens team 6:06 6:06
63 173
Climber 22 Russia ,, 6:06
64 26
Sprint 24 Experza-Footlogix 6:09 6:09
65 71
GC 21 WNT-Rotor Pro Cycling ,, 6:09
66 161
TT 23 DN BIOFRAIS-VC ST JULIEN ,, 6:09
67 22
TT 23 Experza-Footlogix ,, 6:09
68 234
Sprint 35 TEAM TORELLI CYCLING CLUB ,, 6:09
69 221
Classic 21 TEAM LEOPARD NORMANDIE ,, 6:09
70 12
Climber 25 Doltcini - Van Eyck Sport ,, 6:09
71 24
TT 21 Experza-Footlogix ,, 6:09
72 32
Sprint 25 Health Mate - Cyclelive Team ,, 6:09
73 284
Climber 23 France ,, 6:09
74 95
TT 31 Alé Cipollini ,, 6:09
75 114
TT 24 Aromitalia Vaiano 6:15 6:15
76 126
Sprint 27 Parkhotel Valkenburg Cycling Team 6:43 6:43
77 122
Classic 18 Parkhotel Valkenburg Cycling Team 6:53 6:53
78 105
Classic 23 Bepink 7:44 7:44
79 162
Sprint 19 DN BIOFRAIS-VC ST JULIEN ,, 7:44
80 172
Climber 22 Russia 7:58 7:58
81 44
Sprint 27 FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 7:59 7:59
82 273
Sprint 18 Team Centre Val de Loire Feminin 8:03 8:03
83 262
TT 19 Finland 8:13 8:13
84 141
Climber 23 DN 17 Nouvelle-Aquitaine 8:42 8:42
85 186
Climber 24 Auvergne-Rhône-Alpes 8:59 8:59
86 255
Climber 19 VC MORTEAU-MONTBENOIT 9:06 9:06
87 156
Classic 20 UCI WCC Womens team 9:57 9:57
88 211
Sprint 19 MACOGEP-ARGON 18 11:45 11:45
89 101
Climber 20 Bepink 12:33 12:33
90 93
Climber 31 Alé Cipollini 12:55 12:55
91 281
Classic 17 France 13:39 13:39
92 252
Sprint 18 VC MORTEAU-MONTBENOIT ,, 13:39
93 251
Climber 18 VC MORTEAU-MONTBENOIT ,, 13:39
94 212
Climber 20 MACOGEP-ARGON 18 ,, 13:39
95 143
Classic 20 DN 17 Nouvelle-Aquitaine ,, 13:39
96 187
Climber 18 Auvergne-Rhône-Alpes 14:13 14:13
97 155
Climber 20 UCI WCC Womens team 14:16 14:16
98 171
Climber 19 Russia 14:20 14:20
99 266
TT 23 Finland 14:36 14:36
OTL 272
Climber 21 Team Centre Val de Loire Feminin 15:01 15:01
OTL 223
Classic 20 TEAM LEOPARD NORMANDIE 15:18 15:18
OTL 222
TT 39 TEAM LEOPARD NORMANDIE ,, 15:18
OTL 244
Sprint 21 US VERN CYCLISME ,, 15:18
OTL 261
TT 37 Finland 15:22 15:22
OTL 165
TT 26 DN BIOFRAIS-VC ST JULIEN ,, 15:22
OTL 286
TT 19 France 15:24 15:24
OTL 35
Classic 22 Health Mate - Cyclelive Team 15:29 15:29
OTL 185
Sprint 22 Auvergne-Rhône-Alpes ,, 15:29
OTL 142
TT 25 DN 17 Nouvelle-Aquitaine 16:13 16:13
OTL 254
Sprint 20 VC MORTEAU-MONTBENOIT 16:36 16:36
OTL 256
TT 24 VC MORTEAU-MONTBENOIT 16:52 16:52
OTL 103
Classic 26 Bepink 32:27 32:27
OTL 214
TT 18 MACOGEP-ARGON 18 32:35 32:35
OTL 191
Climber 18 YRPD Presented by Fred Whitton Challenge 32:41 32:41
OTL 196
Climber 17 YRPD Presented by Fred Whitton Challenge 32:43 32:43
OTL 224
Climber 32 TEAM LEOPARD NORMANDIE 33:02 33:02
DNF 52
Classic 23 Bizkaia Durango - Euskadi Murias -
DNF 54
Classic 30 Bizkaia Durango - Euskadi Murias -
DNF 112
TT 19 Aromitalia Vaiano -
DNF 113
Sprint 24 Aromitalia Vaiano -
DNF 115
GC 20 Aromitalia Vaiano -
DNF 116
Climber 20 Aromitalia Vaiano -
DNF 21
Classic 27 Experza-Footlogix -
DNF 25
Climber 26 Experza-Footlogix -
DNF 265
Classic 25 Finland -
DNF 94
Climber 27 Alé Cipollini -
DNF 84
Sprint 21 Servetto - Stradalli Cycle - Alurecycling -
DNF 86
Sprint 19 Servetto - Stradalli Cycle - Alurecycling -
DNF 131
Climber 26 BTC City Ljubljana -
DNF 137
GC 25 BTC City Ljubljana -
DNF 102
Classic 19 Bepink -
DNF 18
Classic 22 Doltcini - Van Eyck Sport -
DNF 11
Sprint 30 Doltcini - Van Eyck Sport -
DNF 72
Climber 24 WNT-Rotor Pro Cycling -
DNF 63
Climber 30 Movistar Team -
DNF 33
Climber 28 Health Mate - Cyclelive Team -
DNF 144
TT 18 DN 17 Nouvelle-Aquitaine -
DNF 147
Sprint 23 DN 17 Nouvelle-Aquitaine -
DNF 195
Sprint 18 YRPD Presented by Fred Whitton Challenge -
DNF 192
TT 21 YRPD Presented by Fred Whitton Challenge -
DNF 193
TT 19 YRPD Presented by Fred Whitton Challenge -
DNF 181
Climber 20 Auvergne-Rhône-Alpes -
DNF 183
TT 32 Auvergne-Rhône-Alpes -
DNF 243
TT 24 US VERN CYCLISME -
DNF 245
TT 18 US VERN CYCLISME -
DNF 241
Climber 22 US VERN CYCLISME -
DNF 242
Sprint 19 US VERN CYCLISME -
DNF 274
TT 20 Team Centre Val de Loire Feminin -
DNF 271
Sprint 23 Team Centre Val de Loire Feminin -
DNF 203
TT 23 Team Breizh Ladies -
DNF 205
Sprint 19 Team Breizh Ladies -
DNF 206
Sprint 18 Team Breizh Ladies -
DNF 215
Sprint 28 MACOGEP-ARGON 18 -
DNF 216
TT 21 MACOGEP-ARGON 18 -