Search:  
topLogin
2014
2012
»
«

2013»47th Le Tour de Bretagne Cycliste trophée harmonie Mutuelle (2.2)

2013  General classification

Clear filter
RnkGCGC-TimeBIBRiderAgeTeamUCIPntTime
17+1:2913 Périchon Pierre-LucBretagne - Séché Environnement 26Bretagne - Séché Environnement853:17:493:17:49
25+1:1056 Alaphilippe JulianEtixx-iHNed 20Etixx-iHNed520:010:01
360+22:463 Schmidt FabienSojasun 24Sojasun210:040:04
44+0:5825 van Baarle DylanRabobank Development Team 20Rabobank Development Team0:060:06
51+0:00104 Zoidl RiccardoRC Gourmetfein Wels 25RC Gourmetfein Wels0:080:08
66+1:23181 Nauleau Bryan Vendée U 25 Vendée U0:140:14
710+1:47132 Villegas Juan Pablo4-72 - Colombia 254-72 - Colombia,,0:14
827+2:47222 Yates AdamCC Etupes  20CC Etupes 0:160:16
929+2:512 Laborie ChristopheSojasun 26Sojasun,,0:16
1017+2:0531 Alafaci EugenioLeopard - Trek Continental Team 22Leopard - Trek Continental Team,,0:16
1118+2:104 Vuillermoz AlexisSojasun 24Sojasun,,0:16
1232+3:02113 Dueñas MoisésBurgos BH - Castilla y Leon 31Burgos BH - Castilla y Leon,,0:16
1331+2:53232 Guay JulienSelection Bretagne 26Selection Bretagne,,0:16
1439+3:41133 Calderon Edson4-72 - Colombia 284-72 - Colombia,,0:16
1564+23:4886 Bugge Vegard RobinsonTeam Joker - Merida 23Team Joker - Merida,,0:16
1623+2:25231 Botrel YannSelection Bretagne 23Selection Bretagne,,0:16
1724+2:25145 Teuns DylanVentilair - Steria 21Ventilair - Steria,,0:16
183+0:5661 Sütterlin JashaThuringer Energie Team 20Thuringer Energie Team,,0:16
1911+1:481 Jeandesboz FabriceSojasun 28Sojasun,,0:16
202+0:5022 van der Lijke NickRabobank Development Team 21Rabobank Development Team,,0:16
2115+2:03151 Berthou EricTeam Raleigh  33Team Raleigh ,,0:16
2220+2:17204 Turgis JimmyCC Nogent sur Oise 21CC Nogent sur Oise,,0:16
2319+2:1541 Renev SergeyContinental Team Astana 28Continental Team Astana,,0:16
2442+3:51212 Pacher QuentinEntente Sud Gascogne 21Entente Sud Gascogne0:220:22
2534+3:13131 Chamorro Juan Ernesto4-72 - Colombia 214-72 - Colombia,,0:22
2616+2:04141 Dupont TimothyVentilair - Steria 25Ventilair - Steria,,0:22
2722+2:20183 Guillemois Romain Vendée U 22 Vendée U,,0:22
2828+2:5054 Vakoč PetrEtixx-iHNed 20Etixx-iHNed0:270:27
2914+1:5714 Sepúlveda EduardoBretagne - Séché Environnement 21Bretagne - Séché Environnement,,0:27
3021+2:1715 Laengen Vegard Stake Bretagne - Séché Environnement 24Bretagne - Séché Environnement,,0:27
3141+3:45236 Tellier LucSelection Bretagne 23Selection Bretagne0:290:29
3254+20:0645 Fominykh DaniilContinental Team Astana 21Continental Team Astana0:310:31
3344+4:05172 Manzin LorrenzoTeam U Nantes Atlantique 18Team U Nantes Atlantique,,0:31
348+1:4281 Breen VegardTeam Joker - Merida 23Team Joker - Merida,,0:31
3513+1:55144 Lepla JeroenVentilair - Steria 22Ventilair - Steria,,0:31
3636+3:2951 Sénéchal FlorianEtixx-iHNed 19Etixx-iHNed,,0:31
3737+3:31175 Teguel ErwanTeam U Nantes Atlantique 22Team U Nantes Atlantique,,0:31
3833+3:02234 Renault MaximeSelection Bretagne 23Selection Bretagne,,0:31
3940+3:43162 Combaud Romain Armée de Terre 22 Armée de Terre,,0:31
4012+1:5224 Teunissen MikeRabobank Development Team 20Rabobank Development Team,,0:31
4126+2:4282 Remme StianTeam Joker - Merida 30Team Joker - Merida,,0:31
4238+3:35116 Bekaert SteveBurgos BH - Castilla y Leon 22Burgos BH - Castilla y Leon,,0:31
439+1:44115 Mas LluísBurgos BH - Castilla y Leon 23Burgos BH - Castilla y Leon,,0:31
4447+4:48165 Teychenne Mathieu Armée de Terre 24 Armée de Terre0:420:42
4567+26:47174 Saux AnthonyTeam U Nantes Atlantique 21Team U Nantes Atlantique0:430:43
4630+2:5221 Tusveld MartijnRabobank Development Team 19Rabobank Development Team,,0:43
4725+2:3023 Zepuntke RubenRabobank Development Team 20Rabobank Development Team,,0:43
4843+4:04123 Godoy YonderVenezuela 20Venezuela0:480:48
4956+21:32153 Lang RichardTeam Raleigh  24Team Raleigh 0:580:58
5035+3:2511 Corbel ErwannBretagne - Séché Environnement 22Bretagne - Séché Environnement1:011:01
5146+4:32163 Guyot Yann Armée de Terre 27 Armée de Terre1:051:05
5261+22:5843 Nepomnyachshiy YevgeniyContinental Team Astana 26Continental Team Astana,,1:05
5365+24:3533 Kirsch AlexLeopard - Trek Continental Team 20Leopard - Trek Continental Team,,1:05
5459+22:43195 GUEZENNEC VincentBrest Iroise Cyclisme Brest Iroise Cyclisme1:071:07
5570+31:20185 Morice Julien Vendée U 21 Vendée U,,1:07
5658+22:08226 ROBERT MaximeCC Etupes  26CC Etupes ,,1:07
5757+21:56161 Bodiot Alexis Armée de Terre 24 Armée de Terre1:211:21
5845+4:21102 Kvasina MatijaRC Gourmetfein Wels 31RC Gourmetfein Wels,,1:21
5955+21:27186 Lecuisinier Pierre-Henri Vendée U 19 Vendée U,,1:21
6051+7:57112 Torres PabloBurgos BH - Castilla y Leon 25Burgos BH - Castilla y Leon1:541:54
6186+50:55124 Campos RonielVenezuela 19Venezuela2:192:19
6273+33:10221 Bouteille TomasCC Etupes  32CC Etupes 2:222:22
6363+23:3034 Schlechter PitLeopard - Trek Continental Team 22Leopard - Trek Continental Team3:063:06
6448+7:0764 Holler NikodemusThuringer Energie Team 21Thuringer Energie Team4:304:30
6550+7:4574 Hacecky MartinASC Dukla Praha 24ASC Dukla Praha,,4:30
6688+55:28213 Guerin AlexisEntente Sud Gascogne 20Entente Sud Gascogne,,4:30
6766+26:07135 Salazar Hugo Sebastián4-72 - Colombia 234-72 - Colombia4:534:53
6868+27:51126 Franco JoseVenezuela 24Venezuela,,4:53
6949+7:43146 Vanspeybroeck TimVentilair - Steria 22Ventilair - Steria5:025:02
7069+30:25216 Rousseau NicolasEntente Sud Gascogne 30Entente Sud Gascogne5:075:07
7152+11:11191 Le Gac OlivierBrest Iroise Cyclisme 19Brest Iroise Cyclisme,,5:07
7277+38:1616 Delpech Jean-LucBretagne - Séché Environnement 33Bretagne - Séché Environnement5:315:31
7387+54:5483 Skjerping KristofferTeam Joker - Merida 19Team Joker - Merida,,5:31
7482+43:59125 Diaz Luis EnriqueVenezuela 20Venezuela10:1710:17
7585+49:00156 Moses ThomasTeam Raleigh  20Team Raleigh ,,10:17
7680+42:29105 Rabitsch StephanRC Gourmetfein Wels 21RC Gourmetfein Wels10:1810:18
7762+23:19106 Sokol JanRC Gourmetfein Wels 22RC Gourmetfein Wels,,10:18
7876+36:50122 Anaya Sebastian GianniniVenezuela 22Venezuela10:3010:30
7991+1:22:23152 Witmitz SamTeam Raleigh  28Team Raleigh ,,10:30
8084+47:05114 Butto FedericoBurgos BH - Castilla y Leon 27Burgos BH - Castilla y Leon,,10:30
8174+34:32215 Malbert MathieuEntente Sud Gascogne 19Entente Sud Gascogne,,10:30
8271+31:24184 Cardis Romain Vendée U 20 Vendée U,,10:30
8381+43:19166 Gonnet Julien Armée de Terre 31 Armée de Terre,,10:30
8472+31:50136 Suarez Camilo Andres4-72 - Colombia 244-72 - Colombia,,10:30
8553+13:17143 Vandewiele FrederikVentilair - Steria 22Ventilair - Steria,,10:30
8678+38:3146 Jumabekov NazarContinental Team Astana 26Continental Team Astana,,10:30
8789+59:3685 Gjolberg AdrianTeam Joker - Merida 24Team Joker - Merida,,10:30
8875+36:39206 Pouilly FélixCC Nogent sur Oise 18CC Nogent sur Oise,,10:30
8979+41:1271 Hochmann JiříASC Dukla Praha 26ASC Dukla Praha,,10:30
9083+45:5075 Rugovac DenisASC Dukla Praha 20ASC Dukla Praha,,10:30
9190+1:03:0192 Frolov IgorItera - Katusha 23Itera - Katusha10:5810:58
DNF+ - 24:00:195 Poux PaulSojasun 28Sojasun--
DNF+ - 24:00:19176 Thire JonathanTeam U Nantes Atlantique 27Team U Nantes Atlantique,,-
DNF+ - 24:00:1955 Verhelst LouisEtixx-iHNed 22Etixx-iHNed,,-
DNF+ - 24:00:19211 Verardo YoanEntente Sud Gascogne 20Entente Sud Gascogne,,-
DNF+ - 24:00:19235 Seigneur FabriceSelection Bretagne 22Selection Bretagne,,-
DNF+ - 24:00:19103 Pöstlberger LukasRC Gourmetfein Wels 21RC Gourmetfein Wels,,-
DNF+ - 24:00:19192 Halleguen MathieuBrest Iroise Cyclisme 24Brest Iroise Cyclisme,,-
DNF+ - 24:00:1953 Spokes SamuelEtixx-iHNed 21Etixx-iHNed,,-
DNF+ - 24:00:19214 Pardo IonEntente Sud Gascogne 25Entente Sud Gascogne,,-
DNF+ - 24:00:19233 Bouchevreau JacquesSelection Bretagne Selection Bretagne,,-
DNF+ - 24:00:1995 Razumov MaximItera - Katusha 23Itera - Katusha,,-
DNF+ - 24:00:19193 Millour GeoffreyBrest Iroise Cyclisme 19Brest Iroise Cyclisme,,-
DNF+ - 24:00:1942 Benfatto MarcoContinental Team Astana 25Continental Team Astana,,-
DNF+ - 24:00:19164 Le Roux Romain Armée de Terre 20 Armée de Terre,,-
DNF+ - 24:00:19223 Bergeret SébastienCC Etupes  21CC Etupes ,,-
DNF+ - 24:00:19171 Louyest EdouardTeam U Nantes Atlantique 23Team U Nantes Atlantique,,-
DNF+ - 24:00:1966 Cummings JackThuringer Energie Team 19Thuringer Energie Team,,-
DNF+ - 24:00:19194 Balannec ChristopheBrest Iroise Cyclisme Brest Iroise Cyclisme,,-
DNF+ - 24:00:1912 Le Montagner BenjaminBretagne - Séché Environnement 27Bretagne - Séché Environnement,,-
DNF+ - 24:00:19154 O'Brien MarkTeam Raleigh  25Team Raleigh ,,-
DNF+ - 24:00:19225 Marche NicolasCC Etupes  21CC Etupes ,,-
DNF+ - 24:00:19173 Poitevin BenoitTeam U Nantes Atlantique 21Team U Nantes Atlantique,,-
DNF+ - 24:00:1984 Fløtten Audun BrekkeTeam Joker - Merida 22Team Joker - Merida,,-
DNF+ - 24:00:19196 David NicolasBrest Iroise Cyclisme 24Brest Iroise Cyclisme,,-
DNF+ - 24:00:196 Tortelier EtienneSojasun 23Sojasun,,-
DNF+ - 24:00:1991 Berezkin AlexandrItera - Katusha 19Itera - Katusha,,-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit


RnkPrev▼▲BIBRiderAgeTeamUCIPntTime
11-104 Zoidl RiccardoRC Gourmetfein Wels 25RC Gourmetfein Wels4025 24:00:19 24:00:19
22-22 van der Lijke NickRabobank Development Team 21Rabobank Development Team30180:500:50
33-61 Sütterlin JashaThuringer Energie Team 20Thuringer Energie Team16140:560:56
44-25 van Baarle DylanRabobank Development Team 20Rabobank Development Team12110:580:58
59▲456 Alaphilippe JulianEtixx-iHNed 20Etixx-iHNed1081:101:10
65▼1181 Nauleau Bryan Vendée U 25 Vendée U861:231:23
714▲713 Périchon Pierre-LucBretagne - Séché Environnement 26Bretagne - Séché Environnement641:291:29
86▼281 Breen VegardTeam Joker - Merida 23Team Joker - Merida331:421:42
97▼2115 Mas LluísBurgos BH - Castilla y Leon 23Burgos BH - Castilla y Leon21:441:44
1013▲3132 Villegas Juan Pablo4-72 - Colombia 254-72 - Colombia11:471:47
1112▲11 Jeandesboz FabriceSojasun 28Sojasun1:481:48
128▼424 Teunissen MikeRabobank Development Team 20Rabobank Development Team1:521:52
1310▼3144 Lepla JeroenVentilair - Steria 22Ventilair - Steria1:551:55
1411▼314 Sepúlveda EduardoBretagne - Séché Environnement 21Bretagne - Séché Environnement1:571:57
1516▲1151 Berthou EricTeam Raleigh  33Team Raleigh 2:032:03
1615▼1141 Dupont TimothyVentilair - Steria 25Ventilair - Steria2:042:04
1718▲131 Alafaci EugenioLeopard - Trek Continental Team 22Leopard - Trek Continental Team2:052:05
1820▲24 Vuillermoz AlexisSojasun 24Sojasun2:102:10
1922▲341 Renev SergeyContinental Team Astana 28Continental Team Astana2:152:15
2023▲3204 Turgis JimmyCC Nogent sur Oise 21CC Nogent sur Oise2:172:17
2119▼215 Laengen Vegard Stake Bretagne - Séché Environnement 24Bretagne - Séché Environnement,,2:17
2221▼1183 Guillemois Romain Vendée U 22 Vendée U2:202:20
2325▲2231 Botrel YannSelection Bretagne 23Selection Bretagne2:252:25
2426▲2145 Teuns DylanVentilair - Steria 21Ventilair - Steria,,2:25
2517▼823 Zepuntke RubenRabobank Development Team 20Rabobank Development Team2:302:30
2627▲182 Remme StianTeam Joker - Merida 30Team Joker - Merida2:422:42
2732▲5222 Yates AdamCC Etupes  20CC Etupes 2:472:47
2829▲154 Vakoč PetrEtixx-iHNed 20Etixx-iHNed2:502:50
2934▲52 Laborie ChristopheSojasun 26Sojasun2:512:51
3024▼621 Tusveld MartijnRabobank Development Team 19Rabobank Development Team2:522:52
3137▲6232 Guay JulienSelection Bretagne 26Selection Bretagne2:532:53
3239▲7113 Dueñas MoisésBurgos BH - Castilla y Leon 31Burgos BH - Castilla y Leon3:023:02
3333-234 Renault MaximeSelection Bretagne 23Selection Bretagne,,3:02
3441▲7131 Chamorro Juan Ernesto4-72 - Colombia 214-72 - Colombia3:133:13
3530▼511 Corbel ErwannBretagne - Séché Environnement 22Bretagne - Séché Environnement3:253:25
3642▲651 Sénéchal FlorianEtixx-iHNed 19Etixx-iHNed3:293:29
3744▲7175 Teguel ErwanTeam U Nantes Atlantique 22Team U Nantes Atlantique3:313:31
3845▲7116 Bekaert SteveBurgos BH - Castilla y Leon 22Burgos BH - Castilla y Leon3:353:35
3950▲11133 Calderon Edson4-72 - Colombia 284-72 - Colombia3:413:41
4046▲6162 Combaud Romain Armée de Terre 22 Armée de Terre3:433:43
4149▲8236 Tellier LucSelection Bretagne 23Selection Bretagne3:453:45
4253▲11212 Pacher QuentinEntente Sud Gascogne 21Entente Sud Gascogne3:513:51
4348▲5123 Godoy YonderVenezuela 20Venezuela4:044:04
4454▲10172 Manzin LorrenzoTeam U Nantes Atlantique 18Team U Nantes Atlantique4:054:05
4543▼2102 Kvasina MatijaRC Gourmetfein Wels 31RC Gourmetfein Wels4:214:21
4651▲5163 Guyot Yann Armée de Terre 27 Armée de Terre4:324:32
4755▲8165 Teychenne Mathieu Armée de Terre 24 Armée de Terre4:484:48
4836▼1264 Holler NikodemusThuringer Energie Team 21Thuringer Energie Team7:077:07
4938▼11146 Vanspeybroeck TimVentilair - Steria 22Ventilair - Steria7:437:43
5047▼374 Hacecky MartinASC Dukla Praha 24ASC Dukla Praha7:457:45
5156▲5112 Torres PabloBurgos BH - Castilla y Leon 25Burgos BH - Castilla y Leon7:577:57
5257▲5191 Le Gac OlivierBrest Iroise Cyclisme 19Brest Iroise Cyclisme11:1111:11
5340▼13143 Vandewiele FrederikVentilair - Steria 22Ventilair - Steria13:1713:17
5467▲1345 Fominykh DaniilContinental Team Astana 21Continental Team Astana20:0620:06
5568▲13186 Lecuisinier Pierre-Henri Vendée U 19 Vendée U21:2721:27
5670▲14153 Lang RichardTeam Raleigh  24Team Raleigh 21:3221:32
5771▲14161 Bodiot Alexis Armée de Terre 24 Armée de Terre21:5621:56
5874▲16226 ROBERT MaximeCC Etupes  26CC Etupes 22:0822:08
5978▲19195 GUEZENNEC VincentBrest Iroise Cyclisme Brest Iroise Cyclisme22:4322:43
6080▲203 Schmidt FabienSojasun 24Sojasun22:4622:46
6179▲1843 Nepomnyachshiy YevgeniyContinental Team Astana 26Continental Team Astana22:5822:58
6261▼1106 Sokol JanRC Gourmetfein Wels 22RC Gourmetfein Wels23:1923:19
6369▲634 Schlechter PitLeopard - Trek Continental Team 22Leopard - Trek Continental Team23:3023:30
6483▲1986 Bugge Vegard RobinsonTeam Joker - Merida 23Team Joker - Merida23:4823:48
6582▲1733 Kirsch AlexLeopard - Trek Continental Team 20Leopard - Trek Continental Team24:3524:35
6675▲9135 Salazar Hugo Sebastián4-72 - Colombia 234-72 - Colombia26:0726:07
6788▲21174 Saux AnthonyTeam U Nantes Atlantique 21Team U Nantes Atlantique26:4726:47
6881▲13126 Franco JoseVenezuela 24Venezuela27:5127:51
6987▲18216 Rousseau NicolasEntente Sud Gascogne 30Entente Sud Gascogne30:2530:25
7092▲22185 Morice Julien Vendée U 21 Vendée U31:2031:20
7173▲2184 Cardis Romain Vendée U 20 Vendée U31:2431:24
7277▲5136 Suarez Camilo Andres4-72 - Colombia 244-72 - Colombia31:5031:50
7394▲21221 Bouteille TomasCC Etupes  32CC Etupes 33:1033:10
7484▲10215 Malbert MathieuEntente Sud Gascogne 19Entente Sud Gascogne34:3234:32
7589▲14206 Pouilly FélixCC Nogent sur Oise 18CC Nogent sur Oise36:3936:39
7690▲14122 Anaya Sebastian GianniniVenezuela 22Venezuela36:5036:50
7798▲2116 Delpech Jean-LucBretagne - Séché Environnement 33Bretagne - Séché Environnement38:1638:16
7891▲1346 Jumabekov NazarContinental Team Astana 26Continental Team Astana38:3138:31
7993▲1471 Hochmann JiříASC Dukla Praha 26ASC Dukla Praha41:1241:12
8097▲17105 Rabitsch StephanRC Gourmetfein Wels 21RC Gourmetfein Wels42:2942:29
81100▲19166 Gonnet Julien Armée de Terre 31 Armée de Terre43:1943:19
82101▲19125 Diaz Luis EnriqueVenezuela 20Venezuela43:5943:59
83103▲2075 Rugovac DenisASC Dukla Praha 20ASC Dukla Praha45:5045:50
84104▲20114 Butto FedericoBurgos BH - Castilla y Leon 27Burgos BH - Castilla y Leon47:0547:05
85105▲20156 Moses ThomasTeam Raleigh  20Team Raleigh 49:0049:00
86111▲25124 Campos RonielVenezuela 19Venezuela50:5550:55
87113▲2683 Skjerping KristofferTeam Joker - Merida 19Team Joker - Merida54:5454:54
88114▲26213 Guerin AlexisEntente Sud Gascogne 20Entente Sud Gascogne55:2855:28
89112▲2385 Gjolberg AdrianTeam Joker - Merida 24Team Joker - Merida59:3659:36
90115▲2592 Frolov IgorItera - Katusha 23Itera - Katusha1:03:011:03:01
91117▲26152 Witmitz SamTeam Raleigh  28Team Raleigh 1:22:231:22:23
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit


RnkPrev▼▲BIBRiderAgeTeamPnt
11-141 Dupont TimothyVentilair - Steria 25Ventilair - Steria65
24▲256 Alaphilippe JulianEtixx-iHNed 20Etixx-iHNed62
36▲3104 Zoidl RiccardoRC Gourmetfein Wels 25RC Gourmetfein Wels42
43▼161 Sütterlin JashaThuringer Energie Team 20Thuringer Energie Team39
55-22 van der Lijke NickRabobank Development Team 21Rabobank Development Team36
613▲725 van Baarle DylanRabobank Development Team 20Rabobank Development Team34
77-106 Sokol JanRC Gourmetfein Wels 22RC Gourmetfein Wels34
88-2 Laborie ChristopheSojasun 26Sojasun30
99-31 Alafaci EugenioLeopard - Trek Continental Team 22Leopard - Trek Continental Team28
1011▲1132 Villegas Juan Pablo4-72 - Colombia 254-72 - Colombia26
1139▲2813 Périchon Pierre-LucBretagne - Séché Environnement 26Bretagne - Séché Environnement23
1210▼2115 Mas LluísBurgos BH - Castilla y Leon 23Burgos BH - Castilla y Leon23
1317▲43 Schmidt FabienSojasun 24Sojasun21
1414-234 Renault MaximeSelection Bretagne 23Selection Bretagne16
1515-51 Sénéchal FlorianEtixx-iHNed 19Etixx-iHNed10
1627▲11181 Nauleau Bryan Vendée U 25 Vendée U9
1716▼1146 Vanspeybroeck TimVentilair - Steria 22Ventilair - Steria8
1818-161 Bodiot Alexis Armée de Terre 24 Armée de Terre8
1919-231 Botrel YannSelection Bretagne 23Selection Bretagne7
2020-172 Manzin LorrenzoTeam U Nantes Atlantique 18Team U Nantes Atlantique7
2129▲8222 Yates AdamCC Etupes  20CC Etupes 6
2221▼1113 Dueñas MoisésBurgos BH - Castilla y Leon 31Burgos BH - Castilla y Leon6
2322▼1112 Torres PabloBurgos BH - Castilla y Leon 25Burgos BH - Castilla y Leon6
2423▼1166 Gonnet Julien Armée de Terre 31 Armée de Terre4
2524▼181 Breen VegardTeam Joker - Merida 23Team Joker - Merida4
2626-191 Le Gac OlivierBrest Iroise Cyclisme 19Brest Iroise Cyclisme4
2728▲1183 Guillemois Romain Vendée U 22 Vendée U3
2830▲2116 Bekaert SteveBurgos BH - Castilla y Leon 22Burgos BH - Castilla y Leon3
2931▲2144 Lepla JeroenVentilair - Steria 22Ventilair - Steria2
3032▲214 Sepúlveda EduardoBretagne - Séché Environnement 21Bretagne - Séché Environnement2
3133▲2151 Berthou EricTeam Raleigh  33Team Raleigh 2
3234▲2232 Guay JulienSelection Bretagne 26Selection Bretagne2
3336▲3216 Rousseau NicolasEntente Sud Gascogne 30Entente Sud Gascogne2
3437▲3185 Morice Julien Vendée U 21 Vendée U2
3540▲5204 Turgis JimmyCC Nogent sur Oise 21CC Nogent sur Oise1
3643▲7153 Lang RichardTeam Raleigh  24Team Raleigh 1
3742▲534 Schlechter PitLeopard - Trek Continental Team 22Leopard - Trek Continental Team1
3845▲7135 Salazar Hugo Sebastián4-72 - Colombia 234-72 - Colombia1
3944▲5184 Cardis Romain Vendée U 20 Vendée U1
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit


RnkPrev▼▲BIBRiderAgeTeamPnt
13▲225 van Baarle DylanRabobank Development Team 20Rabobank Development Team62
21▼1191 Le Gac OlivierBrest Iroise Cyclisme 19Brest Iroise Cyclisme48
34▲1146 Vanspeybroeck TimVentilair - Steria 22Ventilair - Steria29
4-56 Alaphilippe JulianEtixx-iHNed 20Etixx-iHNed24
55-115 Mas LluísBurgos BH - Castilla y Leon 23Burgos BH - Castilla y Leon22
66-3 Schmidt FabienSojasun 24Sojasun20
716▲94 Vuillermoz AlexisSojasun 24Sojasun20
87▼1106 Sokol JanRC Gourmetfein Wels 22RC Gourmetfein Wels14
911▲2165 Teychenne Mathieu Armée de Terre 24 Armée de Terre13
108▼2153 Lang RichardTeam Raleigh  24Team Raleigh 12
119▼2216 Rousseau NicolasEntente Sud Gascogne 30Entente Sud Gascogne12
1224▲12116 Bekaert SteveBurgos BH - Castilla y Leon 22Burgos BH - Castilla y Leon10
13-104 Zoidl RiccardoRC Gourmetfein Wels 25RC Gourmetfein Wels9
1412▼251 Sénéchal FlorianEtixx-iHNed 19Etixx-iHNed8
15-133 Calderon Edson4-72 - Colombia 284-72 - Colombia8
1613▼3161 Bodiot Alexis Armée de Terre 24 Armée de Terre8
17-145 Teuns DylanVentilair - Steria 21Ventilair - Steria7
1814▼461 Sütterlin JashaThuringer Energie Team 20Thuringer Energie Team6
19-132 Villegas Juan Pablo4-72 - Colombia 254-72 - Colombia6
20-43 Nepomnyachshiy YevgeniyContinental Team Astana 26Continental Team Astana6
2118▼313 Périchon Pierre-LucBretagne - Séché Environnement 26Bretagne - Séché Environnement4
2232▲1024 Teunissen MikeRabobank Development Team 20Rabobank Development Team4
2317▼6144 Lepla JeroenVentilair - Steria 22Ventilair - Steria4
2423▼1151 Berthou EricTeam Raleigh  33Team Raleigh 4
25-236 Tellier LucSelection Bretagne 23Selection Bretagne4
2621▼51 Jeandesboz FabriceSojasun 28Sojasun3
2719▼841 Renev SergeyContinental Team Astana 28Continental Team Astana3
2820▼8136 Suarez Camilo Andres4-72 - Colombia 244-72 - Colombia3
29-31 Alafaci EugenioLeopard - Trek Continental Team 22Leopard - Trek Continental Team2
3025▼5162 Combaud Romain Armée de Terre 22 Armée de Terre2
3122▼964 Holler NikodemusThuringer Energie Team 21Thuringer Energie Team2
3227▼534 Schlechter PitLeopard - Trek Continental Team 22Leopard - Trek Continental Team2
3329▼483 Skjerping KristofferTeam Joker - Merida 19Team Joker - Merida2
3428▼685 Gjolberg AdrianTeam Joker - Merida 24Team Joker - Merida2
3530▼52 Laborie ChristopheSojasun 26Sojasun1
3631▼5232 Guay JulienSelection Bretagne 26Selection Bretagne1
3733▼4131 Chamorro Juan Ernesto4-72 - Colombia 214-72 - Colombia1
3834▼4163 Guyot Yann Armée de Terre 27 Armée de Terre1
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit


RnkPrev▼▲GCGC-TimeBIBRiderAgeTeamTime
11-2+0:5022 van der Lijke NickRabobank Development Team 21Rabobank Development Team 24:01:09 24:01:09
22-3+0:5661 Sütterlin JashaThuringer Energie Team 20Thuringer Energie Team0:060:06
33-4+0:5825 van Baarle DylanRabobank Development Team 20Rabobank Development Team0:080:08
45▲15+1:1056 Alaphilippe JulianEtixx-iHNed 20Etixx-iHNed0:200:20
54▼112+1:5224 Teunissen MikeRabobank Development Team 20Rabobank Development Team1:021:02
66-14+1:5714 Sepúlveda EduardoBretagne - Séché Environnement 21Bretagne - Séché Environnement1:071:07
79▲220+2:17204 Turgis JimmyCC Nogent sur Oise 21CC Nogent sur Oise1:271:27
88-22+2:20183 Guillemois Romain Vendée U 22 Vendée U1:301:30
911▲224+2:25145 Teuns DylanVentilair - Steria 21Ventilair - Steria1:351:35
107▼325+2:3023 Zepuntke RubenRabobank Development Team 20Rabobank Development Team1:401:40
1114▲327+2:47222 Yates AdamCC Etupes  20CC Etupes 1:571:57
1212-28+2:5054 Vakoč PetrEtixx-iHNed 20Etixx-iHNed2:002:00
1310▼330+2:5221 Tusveld MartijnRabobank Development Team 19Rabobank Development Team2:022:02
1418▲434+3:13131 Chamorro Juan Ernesto4-72 - Colombia 214-72 - Colombia2:232:23
1513▼235+3:2511 Corbel ErwannBretagne - Séché Environnement 22Bretagne - Séché Environnement2:352:35
1619▲336+3:2951 Sénéchal FlorianEtixx-iHNed 19Etixx-iHNed2:392:39
1720▲337+3:31175 Teguel ErwanTeam U Nantes Atlantique 22Team U Nantes Atlantique2:412:41
1821▲340+3:43162 Combaud Romain Armée de Terre 22 Armée de Terre2:532:53
1923▲442+3:51212 Pacher QuentinEntente Sud Gascogne 21Entente Sud Gascogne3:013:01
2022▲243+4:04123 Godoy YonderVenezuela 20Venezuela3:143:14
2124▲344+4:05172 Manzin LorrenzoTeam U Nantes Atlantique 18Team U Nantes Atlantique3:153:15
2215▼748+7:0764 Holler NikodemusThuringer Energie Team 21Thuringer Energie Team6:176:17
2316▼749+7:43146 Vanspeybroeck TimVentilair - Steria 22Ventilair - Steria6:536:53
2425▲152+11:11191 Le Gac OlivierBrest Iroise Cyclisme 19Brest Iroise Cyclisme10:2110:21
2517▼853+13:17143 Vandewiele FrederikVentilair - Steria 22Ventilair - Steria12:2712:27
2628▲254+20:0645 Fominykh DaniilContinental Team Astana 21Continental Team Astana19:1619:16
2729▲255+21:27186 Lecuisinier Pierre-Henri Vendée U 19 Vendée U20:3720:37
2832▲465+24:3533 Kirsch AlexLeopard - Trek Continental Team 20Leopard - Trek Continental Team23:4523:45
2934▲567+26:47174 Saux AnthonyTeam U Nantes Atlantique 21Team U Nantes Atlantique25:5725:57
3037▲770+31:20185 Morice Julien Vendée U 21 Vendée U30:3030:30
3130▼171+31:24184 Cardis Romain Vendée U 20 Vendée U30:3430:34
3233▲174+34:32215 Malbert MathieuEntente Sud Gascogne 19Entente Sud Gascogne33:4233:42
3335▲275+36:39206 Pouilly FélixCC Nogent sur Oise 18CC Nogent sur Oise35:4935:49
3436▲276+36:50122 Anaya Sebastian GianniniVenezuela 22Venezuela36:0036:00
3539▲480+42:29105 Rabitsch StephanRC Gourmetfein Wels 21RC Gourmetfein Wels41:3941:39
3640▲482+43:59125 Diaz Luis EnriqueVenezuela 20Venezuela43:0943:09
3742▲583+45:5075 Rugovac DenisASC Dukla Praha 20ASC Dukla Praha45:0045:00
3843▲585+49:00156 Moses ThomasTeam Raleigh  20Team Raleigh 48:1048:10
3948▲986+50:55124 Campos RonielVenezuela 19Venezuela50:0550:05
4049▲987+54:5483 Skjerping KristofferTeam Joker - Merida 19Team Joker - Merida54:0454:04
4150▲988+55:28213 Guerin AlexisEntente Sud Gascogne 20Entente Sud Gascogne54:3854:38
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit


Race information

Le Tour de Bretagne Cycliste trophée harmonie Mutuelle logoDate: 1st May 2013
Race category: Men Elite
PCS point scale: 2.2/U23

Race profile



Links
Websites:
www.twitter.com/tourdebretagne
www.tourdebretagne.fr
www.facebook.com/tourdebretagnecycliste
www.tourdebretagne.fr
All information and specifications shown on this website are based upon the latest available information provided by race organizations, teams and riders. No rights can be withdrawn from rankings, results or statistics as presented on this website.   0.09036 sec.