Menu▼
Home
Races
▼
Tour de France
Giro d'Italia
La Vuelta ciclista a España
World Championships
Amstel Gold Race
Milano-Sanremo
Tirreno-Adriatico
Liège-Bastogne-Liège
Il Lombardia
La Flèche Wallonne
Paris - Nice
Paris-Roubaix
Volta Ciclista a Catalunya
Critérium du Dauphiné
Tour des Flandres
Gent-Wevelgem in Flanders Fields
Clásica Ciclista San Sebastián
Teams
▼
INEOS Grenadiers
Groupama - FDJ
EF Education-EasyPost
Decathlon AG2R La Mondiale Team
Cofidis
BORA - hansgrohe
Bahrain - Victorious
Astana Qazaqstan Team
Intermarché - Wanty
Lidl - Trek
Movistar Team
Soudal - Quick Step
Team dsm-firmenich PostNL
Team Jayco AlUla
Team Visma | Lease a Bike
UAE Team Emirates
Arkéa - B&B Hotels
Alpecin-Deceuninck
Rankings
Statistics
▼
Overview
Riders
Teams
Grand tours
Game
More
▼
Riders
Contact us
Countdown to 3 billion pageviews
Favorite500
Sitemap
About us
Profile Score
Tutorials
Pro
▼
Dashboard
Lists
❖
login
✱
settings
2005
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
2007
- stage -
Stage 1 | Flobecq - Basècles
Stage 2a (ITT) | Vieux Leuze - Vieux Leuze
Stage 2b | Tournai - Mont de l'Enclus
Stage 3 | Beloeil - Frasnes-lez-Buissenal
Statistics
GO TO
Stage 3 Results
Startlist▼
Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More
Teams▼
Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations
Route▼
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results▼
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
More
Statistics - Statistics
Startlist - Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More - More
Teams - Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations - Nations
Route - Route
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results - Results
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
Le Triptyque des Monts et Châteaux
»
2006
»
Results
menu
2006
»
11th
Le Triptyque des Monts et Châteaux
(2.2)
2006
»
3 Stages
»
Flobecq
›
Frasnes-lez-Buissenal
(452.7km)
Dropouts
Nr
Rider
Stage
Type
1
SEELDRAEYERS Kevin
Stage 2a (ITT) | Vieux Leuze - Vieux Leuze
DNF
2
SØRENSEN Chris Anker
DNF
3
TAYLOR Zachary
DNF
4
VAN AELBROECK Michiel
Stage 3 | Beloeil - Frasnes-lez-Buissenal
DNF
5
WOUTERS Anton
DNF
6
DONY Jean-Philippe
DNF
7
BEDDEGENOODTS Christophe
DNF
8
DUTRANNOIS Samuel
DNF
9
CROWIN Sebastien
DNF
10
COPIN Fabien
DNF
11
NIETVELT Jeroen
DNF
12
DEENY Sheldon
DNF
13
LADOSZ Michal
DNF
14
OOSTVOGELS Gerd-Jan
DNF
15
FROHN Florian
DNF
16
BAK Glenn
DNF
17
CHERNYSHOV Ilya
DNF
18
CRANE Matthew
DNF
19
SCHRÖGER Matthias
DNF
20
STAUDER Benjamin
DNF
21
DEROO David
DNF
22
ZEN Jean
DNF
23
DÜRAUER Norbert
DNF
24
BAIOLET Nicolas
DNF
25
GRACZYK Vincent
DNF
26
DE KETELE Kenny
DNF
27
MERTENS Tim
DNF
28
MURPHY John
DNF
29
MARS Laurent
DNF
30
ENNEKENS Stijn
DNF
31
DE POORTERE Ingmar
DNF
32
FODER Daniel Holm
DNF
33
VAN DEN HOUTE Sven
DNF
34
POULHIÈS Stéphane
DNF
35
ANTOMARCHI Julien
DNF
36
DE GENDT Thomas
DNF
37
VANENDERT Jelle
DNF
38
PINEAU Cédric
DNF
39
MEERSMAN Gianni
DNF
40
GOTTLIEB Morten Ryberg
DNF
41
GILLARDIN Christophe
DNF
42
NOVÁK Jan
DNF
43
MARTÍNEK Pavel
DNF
44
LINET Pavel
DNF
45
SCHÜLER Daniel
DNF
46
SPIRGI Remo
DNF
47
HANSEN Christian Alex
DNF
48
THUSTRUP Kasper
DNF
49
DE LEENER Davy
Stage 2b | Tournai - Mont de l'Enclus
DNF
50
DIERCKX Kurt
DNF
51
KIRCH Joé
DNF
52
VAN KUIK Frank
DNF
53
GRAF Andreas
DNF
54
LERNOULD Guillaume
DNF
55
JAUNET Anthony
DNF
56
OREGGIA Marco Leonard
DNF
57
GEENS Dimitri
DNF
58
LAHAUT Tony
DNF
Top dropouts
#
Rider
PCS points
Quality score
1
CHERNYSHOV Ilya
33
0
2
MEERSMAN Gianni
32
0
3
SEELDRAEYERS Kevin
23
0
4
POULHIÈS Stéphane
21
0
5
FODER Daniel Holm
20
0
6
VANENDERT Jelle
19
0
7
SØRENSEN Chris Anker
18
0
8
ZEN Jean
10
0
9
JAUNET Anthony
10
0
10
VAN KUIK Frank
4
0
11
LADOSZ Michal
1
0
12
DE GENDT Thomas
0
13
ANTOMARCHI Julien
0
14
PINEAU Cédric
0
15
MURPHY John
0
16
GRACZYK Vincent
0
17
STAUDER Benjamin
0
18
BAK Glenn
0
19
MERTENS Tim
0
20
GRAF Andreas
0
21
DEROO David
0
22
DE KETELE Kenny
0
23
VAN DEN HOUTE Sven
0
24
DONY Jean-Philippe
0
25
MARS Laurent
0
26
ENNEKENS Stijn
0
27
DIERCKX Kurt
0
28
BEDDEGENOODTS Christophe
0
29
SCHRÖGER Matthias
0
30
LERNOULD Guillaume
0
31
NIETVELT Jeroen
0
32
DE LEENER Davy
0
33
DEENY Sheldon
0
34
BAIOLET Nicolas
0
35
OREGGIA Marco Leonard
0
36
WOUTERS Anton
0
37
COPIN Fabien
0
38
DE POORTERE Ingmar
0
39
THUSTRUP Kasper
0
40
TAYLOR Zachary
0
41
GEENS Dimitri
0
42
CRANE Matthew
0
43
KIRCH Joé
0
44
GILLARDIN Christophe
0
45
LAHAUT Tony
0
46
CROWIN Sebastien
0
47
SPIRGI Remo
0
48
DÜRAUER Norbert
0
49
MARTÍNEK Pavel
0
50
LINET Pavel
0
51
NOVÁK Jan
0
52
OOSTVOGELS Gerd-Jan
0
53
DUTRANNOIS Samuel
0
54
VAN AELBROECK Michiel
0
55
FROHN Florian
0
56
SCHÜLER Daniel
0
57
HANSEN Christian Alex
0
58
GOTTLIEB Morten Ryberg
0
0
Follow-up links
Dropouts per edition
Menu
Winners and leaders
Most constant rider
Smallest sum of results
Won how
Most bonifications
Hottest stages
Prizemoney ranking
Leader jerseys
Best worse result
Combative riders
Dropouts
Speed
Fastest stages
Fastest first and last hour
Average speed per stage
GC
Timegap chart
GC without TTs
GC Without 1 stage
GC without time bonusses
Most GC time changes
PCS Pro (4)
Points GC
Points GC breakdown
Game
Least predictable