The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time |
---|---|---|---|---|---|
1 | ACKERMANN Pascal BORA - hansgrohe | BORA - hansgrohe | 100 | 15 | 4:57:36 |
2 | DEGENKOLB John Trek - Segafredo | Trek - Segafredo | 75 | 10 | ,, 0:00 |
3 | WALSCHEID Max Team Sunweb | Team Sunweb | 60 | 7 | ,, 0:00 |
4 | GREIPEL André Lotto Soudal | Lotto Soudal | 50 | 4 | ,, 0:00 |
5 | KRIEGER Alexander Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | 40 | 2 | ,, 0:00 |
6 | KOCH Jonas CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | 30 | 1 | ,, 0:00 |
7 | HUPPERTZ Joshua Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | 20 | ,, 0:00 | |
8 | STEIMLE Jannik Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | 10 | ,, 0:00 | |
9 | THURAU Sven Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | 5 | ,, 0:00 | |
10 | KITTEL Marcel Team Katusha Alpecin | Team Katusha Alpecin | 3 | ,, 0:00 | |
11 | 3 | ,, 0:00 | |||
12 | 1 | ,, 0:00 | |||
13 | 1 | ,, 0:00 | |||
14 | GROSSER Aaron Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY | Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY | 1 | ,, 0:00 | |
15 | 1 | ,, 0:00 | |||
16 | KLUGE Roger Mitchelton-Scott | Mitchelton-Scott | ,, 0:00 | ||
17 | KNEES Christian Team Sky | Team Sky | ,, 0:00 | ||
18 | ,, 0:00 | ||||
19 | KESSLER Robert Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | ,, 0:00 | ||
20 | HALLER Patrick Heizomat Rad-Net | Heizomat Rad-Net | ,, 0:00 | ||
21 | SELIG Rüdiger BORA - hansgrohe | BORA - hansgrohe | 0:04 0:04 | ||
22 | ,, 0:04 | ||||
23 | MANDRYSCH John Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | ,, 0:04 | ||
24 | ,, 0:04 | ||||
25 | MÜNSTERMANN Per Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY | Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY | ,, 0:04 | ||
26 | SCHACHMANN Maximilian Quick-Step Floors | Quick-Step Floors | ,, 0:04 | ||
27 | ,, 0:04 | ||||
28 | SCHILLINGER Andreas BORA - hansgrohe | BORA - hansgrohe | ,, 0:04 | ||
29 | ,, 0:04 | ||||
30 | PORZNER Manuel Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:04 | ||
31 | ,, 0:04 | ||||
32 | LODERER Timon Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 0:04 | ||
33 | HAPPKE Luca Felix Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY | Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY | ,, 0:04 | ||
34 | HEIDER Christopher Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | ,, 0:04 | ||
35 | BAUHAUS Phil Team Sunweb | Team Sunweb | ,, 0:04 | ||
36 | CARSTENSEN Lucas BIKE AID | BIKE AID | ,, 0:04 | ||
37 | ,, 0:04 | ||||
38 | ,, 0:04 | ||||
39 | LECHNER Patrick BIKE AID | BIKE AID | ,, 0:04 | ||
40 | ,, 0:04 | ||||
41 | MALCHAREK Moritz LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:04 | ||
42 | ,, 0:04 | ||||
43 | ,, 0:04 | ||||
44 | ,, 0:04 | ||||
45 | HODAPP Johannes Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY | Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY | ,, 0:04 | ||
46 | ,, 0:04 | ||||
47 | GEßNER Konrad Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 0:04 | ||
48 | LAIB Simon Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | ,, 0:04 | ||
49 | SIEBERG Marcel Lotto Soudal | Lotto Soudal | ,, 0:04 | ||
50 | ,, 0:04 | ||||
51 | HUGGER Jan Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | 0:10 0:10 | ||
52 | ZABEL Rick Team Katusha Alpecin | Team Katusha Alpecin | 0:11 0:11 | ||
53 | ,, 0:11 | ||||
54 | ,, 0:11 | ||||
55 | LÖER Lukas Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | ,, 0:11 | ||
56 | VOGT Mario Team Sapura Cycling | Team Sapura Cycling | ,, 0:11 | ||
57 | ,, 0:11 | ||||
58 | BROCKHOFF Jan Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 0:11 | ||
59 | ,, 0:11 | ||||
60 | ,, 0:11 | ||||
61 | NOLDE Tobias Heizomat Rad-Net | Heizomat Rad-Net | ,, 0:11 | ||
62 | HOLLER Nikodemus BIKE AID | BIKE AID | ,, 0:11 | ||
63 | LÜBBERS Dorian Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | ,, 0:11 | ||
64 | DOMNICK Julius Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY | Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY | ,, 0:11 | ||
65 | GIEßELMANN Michel Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY | Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY | ,, 0:11 | ||
66 | SCHINNAGEL Johannes Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:11 | ||
67 | BURGHARDT Marcus BORA - hansgrohe | BORA - hansgrohe | ,, 0:11 | ||
68 | 0:18 0:18 | ||||
69 | ,, 0:18 | ||||
70 | ,, 0:18 | ||||
71 | ,, 0:18 | ||||
72 | BAUER Dominik Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | ,, 0:18 | ||
73 | ,, 0:18 | ||||
74 | BRAUN Julian Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | ,, 0:18 | ||
75 | WESTMATTELMANN Daniel Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | ,, 0:18 | ||
76 | BANUSCH Richard LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:18 | ||
77 | ,, 0:18 | ||||
78 | POLITT Nils Team Katusha Alpecin | Team Katusha Alpecin | ,, 0:18 | ||
79 | ADAMIETZ Johannes Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | 0:25 0:25 | ||
80 | ARNDT Nikias Team Sunweb | Team Sunweb | ,, 0:25 | ||
81 | SCHORMAIR Fabian Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | ,, 0:25 | ||
82 | ,, 0:25 | ||||
83 | KOCH Christian LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 0:30 0:30 | ||
84 | LEINAU Louis Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY | Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY | 0:32 0:32 | ||
85 | ,, 0:32 | ||||
86 | KANTER Max Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 0:32 | ||
87 | MÄRKL Niklas Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 0:32 | ||
88 | STORK Florian Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 0:32 | ||
89 | ZIMMERMANN Georg Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | 0:38 0:38 | ||
90 | ,, 0:38 | ||||
91 | ,, 0:38 | ||||
92 | ,, 0:38 | ||||
93 | ,, 0:38 | ||||
94 | RUTSCH Jonas Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | ,, 0:38 | ||
95 | ,, 0:38 | ||||
96 | 0:42 0:42 | ||||
97 | SCHNAPKA Matthias BIKE AID | BIKE AID | ,, 0:42 | ||
98 | DOMBROWSKI Frederik Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | ,, 0:42 | ||
99 | WINTER Laurin Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | ,, 0:42 | ||
100 | RAPP Jonas Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 0:42 | ||
101 | ,, 0:42 | ||||
102 | ,, 0:42 | ||||
103 | ,, 0:42 | ||||
104 | WAGNER Robert Team LottoNL-Jumbo | Team LottoNL-Jumbo | ,, 0:42 | ||
105 | MEISEN Marcel Corendon - Circus | Corendon - Circus | ,, 0:42 | ||
106 | HENN Luca Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | ,, 0:42 | ||
107 | ,, 0:42 | ||||
108 | ,, 0:42 | ||||
109 | ,, 0:42 | ||||
110 | RETSCHKE Robert Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | ,, 0:42 | ||
111 | ,, 0:42 | ||||
112 | KUESTERS Alexander Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | ,, 0:42 | ||
113 | ,, 0:42 | ||||
114 | PFINGSTEN Christoph BORA - hansgrohe | BORA - hansgrohe | 0:48 0:48 | ||
115 | GESCHKE Simon Team Sunweb | Team Sunweb | ,, 0:48 | ||
116 | FRÖHLINGER Johannes Team Sunweb | Team Sunweb | ,, 0:48 | ||
117 | WEINZHEIMER Richard Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | ,, 0:48 | ||
118 | 0:54 0:54 | ||||
119 | ,, 0:54 | ||||
120 | ,, 0:54 | ||||
121 | 0:56 0:56 | ||||
122 | CLAUSS Marc Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | 0:57 0:57 | ||
123 | ,, 0:57 | ||||
124 | ,, 0:57 | ||||
125 | BICHLMANN Daniel BIKE AID | BIKE AID | 1:03 1:03 | ||
126 | ,, 1:03 | ||||
127 | ,, 1:03 | ||||
128 | INTRA Felix Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY | Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY | ,, 1:03 | ||
129 | ,, 1:03 | ||||
130 | ,, 1:03 | ||||
131 | ,, 1:03 | ||||
132 | ,, 1:03 | ||||
133 | ,, 1:03 | ||||
134 | ,, 1:03 | ||||
135 | 1:25 1:25 | ||||
136 | KNAUP Tobias Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | 1:26 1:26 | ||
137 | 1:29 1:29 | ||||
138 | SALMON Martin Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | 1:34 1:34 | ||
139 | REUTTER Sven Heizomat Rad-Net | Heizomat Rad-Net | ,, 1:34 | ||
140 | WEBER Philip LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 1:34 | ||
141 | RUDYS Paul LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 1:34 | ||
142 | MÜLLER Viktor Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY | Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY | ,, 1:34 | ||
143 | ,, 1:34 | ||||
144 | 2:04 2:04 | ||||
145 | ,, 2:04 | ||||
146 | TAEBLING Paul LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 2:23 2:23 | ||
147 | TREUBEL Pascal Heizomat Rad-Net | Heizomat Rad-Net | ,, 2:23 | ||
148 | DIETEREN Jan LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 2:23 | ||
149 | MANGERTSEDER Matthias Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | 2:24 2:24 | ||
150 | NOWAK Florian Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | 2:26 2:26 | ||
151 | MEILER Lukas Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | ,, 2:26 | ||
152 | ,, 2:26 | ||||
153 | 2:31 2:31 | ||||
154 | BOKELOH Jonas LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 2:31 | ||
155 | 2:33 2:33 | ||||
156 | SÜTTERLIN Jasha Movistar Team | Movistar Team | 2:37 2:37 | ||
157 | 2:41 2:41 | ||||
158 | 2:42 2:42 | ||||
159 | 2:45 2:45 | ||||
160 | MARTIN Tony Team Katusha Alpecin | Team Katusha Alpecin | 2:48 2:48 | ||
161 | 3:02 3:02 | ||||
162 | 3:19 3:19 | ||||
163 | BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe | BORA - hansgrohe | ,, 3:19 | ||
164 | MATHIS Marco Team Katusha Alpecin | Team Katusha Alpecin | ,, 3:19 | ||
165 | ,, 3:19 | ||||
166 | ,, 3:19 | ||||
167 | ,, 3:19 | ||||
168 | 3:27 3:27 | ||||
169 | ,, 3:27 | ||||
170 | 3:37 3:37 | ||||
171 | ,, 3:37 | ||||
172 | ,, 3:37 | ||||
173 | MEILER Martin Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | 3:53 3:53 | ||
174 | HOLLMANN Juri Heizomat Rad-Net | Heizomat Rad-Net | 4:18 4:18 | ||
175 | 4:19 4:19 | ||||
176 | 4:27 4:27 | ||||
177 | 5:41 5:41 | ||||
178 | HEINSCHKE Leon Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | 6:12 6:12 | ||
179 | SCHWEIZER Christoph Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY | Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY | 6:42 6:42 | ||
180 | 7:18 7:18 | ||||
181 | 13:30 13:30 | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | SCHWARZMANN Michael BORA - hansgrohe | BORA - hansgrohe | - | ||
DNF | ROHDE Leon Heizomat Rad-Net | Heizomat Rad-Net | - | ||
DNF | SCHÄFER Timo BIKE AID | BIKE AID | - | ||
DNF | DÖRRIE Marc Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | - | ||
DNS | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:01 July 2018
- Start time:-
- Avg. speed winner:45.97 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:228 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:0
- Vert. meters:284
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:Sprint of large group
- Avg. temperature: