The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Prev | ▼▲ | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 5 | ▲4 | GUERIN Alexis Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | 40 | 25 | 10:51:10 | |
2 | 4 | ▲2 | ZOIDL Riccardo Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | 30 | 18 | 0:01 0:01 | |
3 | 1 | ▼2 | SCHLEGEL Michal Elkov - Kasper | Elkov - Kasper | 25 | 14 | 0:18 0:18 | |
4 | 3 | ▼1 | RAPP Jonas Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | 20 | 11 | 1:08 1:08 | |
5 | 2 | ▼3 | MAAS Jan Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | 15 | 8 | 1:37 1:37 | |
6 | 8 | ▲2 | MORENO Adrià Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | 10 | 6 | 2:48 2:48 | |
7 | 6 | ▼1 | SLEEN Torjus Uno-X Pro Cycling Team | Uno-X Pro Cycling Team | 5 | 4 | 3:04 3:04 | |
8 | 10 | ▲2 | KUKRLE Michael Elkov - Kasper | Elkov - Kasper | 3 | 3 | 3:09 3:09 | |
9 | 7 | ▼2 | FOUCHÉ James Black Spoke Pro Cycling Academy | Black Spoke Pro Cycling Academy | 3 | 2 | 3:16 3:16 | |
10 | 9 | ▼1 | OTRUBA Jakub Elkov - Kasper | Elkov - Kasper | 3 | 1 | 3:19 3:19 | |
11 | 11 | - | ORAM James Black Spoke Pro Cycling Academy | Black Spoke Pro Cycling Academy | 4:53 4:53 | |||
12 | 14 | ▲2 | ENGELHARDT Felix Tirol KTM Cycling Team | Tirol KTM Cycling Team | 4:59 4:59 | |||
13 | 13 | - | SOETE Daan group HENS - Maes Containers CX | group HENS - Maes Containers CX | 6:02 6:02 | |||
14 | 12 | ▼2 | BUDZIŃSKI Tomasz HRE Mazowsze Serce Polski | HRE Mazowsze Serce Polski | 6:09 6:09 | |||
15 | 15 | - | WEULINK Meindert ABLOC CT | ABLOC CT | 6:25 6:25 | |||
16 | 19 | ▲3 | REKITA Szymon Voster ATS Team | Voster ATS Team | 6:58 6:58 | |||
17 | 20 | ▲3 | CIEŚLIK Paweł Voster ATS Team | Voster ATS Team | 7:40 7:40 | |||
18 | 17 | ▼1 | LODERER Timon Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | 9:04 9:04 | |||
19 | 18 | ▼1 | BENZ Pirmin Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | 9:32 9:32 | |||
20 | 16 | ▼4 | KULSET Sindre Uno-X Pro Cycling Team | Uno-X Pro Cycling Team | 12:04 12:04 | |||
21 | 25 | ▲4 | KLUCKERS Arthur Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | 13:38 13:38 | |||
22 | 29 | ▲7 | MESSNER Martin WSA KTM Graz | WSA KTM Graz | 13:39 13:39 | |||
23 | 35 | ▲12 | DAVIS Corey Maloja Pushbikers | Maloja Pushbikers | 15:24 15:24 | |||
24 | 34 | ▲10 | HEIDEMANN Miguel Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | 15:46 15:46 | |||
25 | 30 | ▲5 | LOOCKX Lander group HENS - Maes Containers CX | group HENS - Maes Containers CX | 16:05 16:05 | |||
26 | 24 | ▼2 | STOSZ Patryk Voster ATS Team | Voster ATS Team | 16:44 16:44 | |||
27 | 38 | ▲11 | STARK Immanuel P&S Metalltechnik | P&S Metalltechnik | 17:10 17:10 | |||
28 | 26 | ▼2 | GEßNER Jakob Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | 17:16 17:16 | |||
29 | 27 | ▼2 | DRINOVEC Matej Slovenia | Slovenia | 17:59 17:59 | |||
30 | 32 | ▲2 | KRETSCHY Moritz Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | 18:02 18:02 | |||
31 | 21 | ▼10 | TUREK Daniel Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | 18:56 18:56 | |||
32 | 33 | ▲1 | KENCH Josh Black Spoke Pro Cycling Academy | Black Spoke Pro Cycling Academy | 19:00 19:00 | |||
33 | 23 | ▼10 | ŤOUPALÍK Adam Elkov - Kasper | Elkov - Kasper | 19:20 19:20 | |||
34 | 40 | ▲6 | HEMING Mika Maloja Pushbikers | Maloja Pushbikers | 20:07 20:07 | |||
35 | 28 | ▼7 | GAMPER Mario Union Raiffeisen Radteam Tirol | Union Raiffeisen Radteam Tirol | 20:41 20:41 | |||
36 | 36 | - | NEUMAN Dominik Elkov - Kasper | Elkov - Kasper | 20:51 20:51 | |||
37 | 42 | ▲5 | KONCZER Michael Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | 21:40 21:40 | |||
38 | 41 | ▲3 | DEBONS Antoine Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | 22:05 22:05 | |||
39 | 22 | ▼17 | DAEMEN Stijn ABLOC CT | ABLOC CT | 22:12 22:12 | |||
40 | 39 | ▼1 | BÁRTA Jan Elkov - Kasper | Elkov - Kasper | 22:35 22:35 | |||
41 | 43 | ▲2 | KOCH Christian Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | 22:50 22:50 | |||
42 | 44 | ▲2 | STÜSSI Colin Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | 23:31 23:31 | |||
43 | 46 | ▲3 | MURIAS Jakub Voster ATS Team | Voster ATS Team | 25:28 25:28 | |||
44 | 48 | ▲4 | JANSSEN Adriaan ABLOC CT | ABLOC CT | 26:00 26:00 | |||
45 | 55 | ▲10 | KULSET Kristian Uno-X Pro Cycling Team | Uno-X Pro Cycling Team | 26:43 26:43 | |||
46 | 47 | ▲1 | ZANGERLE Emanuel Tirol KTM Cycling Team | Tirol KTM Cycling Team | 26:55 26:55 | |||
47 | 37 | ▼10 | PATERSKI Maciej Voster ATS Team | Voster ATS Team | 27:36 27:36 | |||
48 | 65 | ▲17 | LEHNER Daniel Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | 28:23 28:23 | |||
49 | 52 | ▲3 | PATERSON Aden ABLOC CT | ABLOC CT | 28:36 28:36 | |||
50 | 45 | ▼5 | PAWLAK Tobiasz HRE Mazowsze Serce Polski | HRE Mazowsze Serce Polski | 28:48 28:48 | |||
51 | 62 | ▲11 | MEILER Lukas Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | 30:11 30:11 | |||
52 | 73 | ▲21 | PÖLL Stefan ARBÖ Raiffeisen RC Feld Am See | ARBÖ Raiffeisen RC Feld Am See | 30:48 30:48 | |||
53 | 58 | ▲5 | DOMAGALSKI Karol HRE Mazowsze Serce Polski | HRE Mazowsze Serce Polski | 32:58 32:58 | |||
54 | 56 | ▲2 | PETER Jannis Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | 33:02 33:02 | |||
55 | 76 | ▲21 | GRAF Andreas Austria | Austria | 33:45 33:45 | |||
56 | 67 | ▲11 | COSTA Fabian Union Raiffeisen Radteam Tirol | Union Raiffeisen Radteam Tirol | 34:16 34:16 | |||
57 | 71 | ▲14 | RITZINGER Felix WSA KTM Graz | WSA KTM Graz | 34:19 34:19 | |||
58 | 72 | ▲14 | STÖHR Ján Cycling Academy Trenčín | Cycling Academy Trenčín | 34:28 34:28 | |||
59 | 59 | - | UHLIG Henri Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | 34:56 34:56 | |||
60 | 61 | ▲1 | GOVEKAR Matevž Tirol KTM Cycling Team | Tirol KTM Cycling Team | 35:10 35:10 | |||
61 | 49 | ▼12 | HEIDUK Kim Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | 35:14 35:14 | |||
62 | 70 | ▲8 | EICHINGER Daniel Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | 35:15 35:15 | |||
63 | 57 | ▼6 | HULGAARD Morten Uno-X Pro Cycling Team | Uno-X Pro Cycling Team | 36:43 36:43 | |||
64 | 50 | ▼14 | BLOEM Joren Sensa - Kanjers voor Kanjers | Sensa - Kanjers voor Kanjers | ,, 36:43 | |||
65 | 66 | ▲1 | BANASZEK Norbert HRE Mazowsze Serce Polski | HRE Mazowsze Serce Polski | 36:49 36:49 | |||
66 | 54 | ▼12 | WHITE Alexander Black Spoke Pro Cycling Academy | Black Spoke Pro Cycling Academy | 36:54 36:54 | |||
67 | 89 | ▲22 | HUGGER Jan Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | 36:58 36:58 | |||
68 | 63 | ▼5 | BATT Ethan Black Spoke Pro Cycling Academy | Black Spoke Pro Cycling Academy | 38:01 38:01 | |||
69 | 64 | ▼5 | KOLB Stefan Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | 38:02 38:02 | |||
70 | 69 | ▼1 | BAJC Andi Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | 38:04 38:04 | |||
71 | 84 | ▲13 | PAJEK Luka Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | 38:15 38:15 | |||
72 | 98 | ▲26 | SCHUCH Mike ABLOC CT | ABLOC CT | 39:40 39:40 | |||
73 | 79 | ▲6 | GADEMAN Sam Sensa - Kanjers voor Kanjers | Sensa - Kanjers voor Kanjers | 40:27 40:27 | |||
74 | 93 | ▲19 | HUPPERTZ Joshua Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | ,, 40:27 | |||
75 | 95 | ▲20 | SPENGLER Mario Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | 40:29 40:29 | |||
76 | 68 | ▼8 | STEININGER Fabian Union Raiffeisen Radteam Tirol | Union Raiffeisen Radteam Tirol | 40:55 40:55 | |||
77 | 74 | ▼3 | GÖTZINGER Valentin WSA KTM Graz | WSA KTM Graz | 41:48 41:48 | |||
78 | 75 | ▼3 | AUER Daniel WSA KTM Graz | WSA KTM Graz | ,, 41:48 | |||
79 | 82 | ▲3 | ŽUMER Matic Slovenia | Slovenia | 42:41 42:41 | |||
80 | 53 | ▼27 | RÖBER Dominik P&S Metalltechnik | P&S Metalltechnik | 42:48 42:48 | |||
81 | 88 | ▲7 | JOHANNINK Jelle Sensa - Kanjers voor Kanjers | Sensa - Kanjers voor Kanjers | 42:57 42:57 | |||
82 | 90 | ▲8 | MEEUSEN Tom group HENS - Maes Containers CX | group HENS - Maes Containers CX | 42:58 42:58 | |||
83 | 83 | - | FRIEDRICH Marco Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | 43:56 43:56 | |||
84 | 51 | ▼33 | MANDRYSCH John P&S Metalltechnik | P&S Metalltechnik | 44:04 44:04 | |||
85 | 99 | ▲14 | COQUERET Louis Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | 44:08 44:08 | |||
86 | 101 | ▲15 | WOLLENBERG Tim Maloja Pushbikers | Maloja Pushbikers | 44:17 44:17 | |||
87 | 96 | ▲9 | KALOJÍROS Tomáš Cycling Academy Trenčín | Cycling Academy Trenčín | 44:19 44:19 | |||
88 | 77 | ▼11 | BETTENDORFF Loïc Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | 44:22 44:22 | |||
89 | 105 | ▲16 | SINSCHEK Nils ABLOC CT | ABLOC CT | 44:30 44:30 | |||
90 | 94 | ▲4 | AAGAARD HANSEN Tobias Uno-X Pro Cycling Team | Uno-X Pro Cycling Team | 46:41 46:41 | |||
91 | 80 | ▼11 | GRATZER Alexander WSA KTM Graz | WSA KTM Graz | 46:43 46:43 | |||
92 | 81 | ▼11 | ŠTAJNAR Mihael Slovenia | Slovenia | 46:47 46:47 | |||
93 | 85 | ▼8 | GAŁKA Michał Maloja Pushbikers | Maloja Pushbikers | 46:50 46:50 | |||
94 | 109 | ▲15 | OCHSENHOFER Peter ARBÖ headstart ON-Fahrrad | ARBÖ headstart ON-Fahrrad | 47:08 47:08 | |||
95 | 111 | ▲16 | VRHOVNIK Luka Slovenia | Slovenia | 47:16 47:16 | |||
96 | 60 | ▼36 | ASCHENBRENNER Michel P&S Metalltechnik | P&S Metalltechnik | 48:09 48:09 | |||
97 | 104 | ▲7 | KIERNER Florian Tirol KTM Cycling Team | Tirol KTM Cycling Team | 48:16 48:16 | |||
98 | 106 | ▲8 | REITER Daniel Union Raiffeisen Radteam Tirol | Union Raiffeisen Radteam Tirol | 48:18 48:18 | |||
99 | 103 | ▲4 | MEO Felix James Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | 51:06 51:06 | |||
100 | 108 | ▲8 | BICHLMANN Daniel Maloja Pushbikers | Maloja Pushbikers | 51:09 51:09 | |||
101 | 107 | ▲6 | UMHALLER Thomas Austria | Austria | 51:12 51:12 | |||
102 | 86 | ▼16 | HOPFGARTNER Paul ARBÖ headstart ON-Fahrrad | ARBÖ headstart ON-Fahrrad | 53:22 53:22 | |||
103 | 97 | ▼6 | LÍŠKA Andrej Cycling Academy Trenčín | Cycling Academy Trenčín | 54:41 54:41 | |||
104 | 87 | ▼17 | LAJCHA Juraj Cycling Academy Trenčín | Cycling Academy Trenčín | 54:43 54:43 | |||
105 | 102 | ▼3 | NOLDE Tobias P&S Metalltechnik | P&S Metalltechnik | 56:59 56:59 | |||
106 | 112 | ▲6 | REITER Jakob Union Raiffeisen Radteam Tirol | Union Raiffeisen Radteam Tirol | 1:03:33 1:03:33 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:13 June 2021
- Start time:11:00 (13:00 CET)
- Avg. speed winner:38.28 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:124.6 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:250
- Vert. meters:2710
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: