The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Prev | ▼▲ | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 29 | ▲28 | VERGALLITO Luca Alpecin-Deceuninck Development Team | Alpecin-Deceuninck Development Team | 40 | 25 | 12:08:11 | |
2 | 20 | ▲18 | CABEDO Óscar Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | 30 | 18 | 0:01 0:01 | |
3 | 23 | ▲20 | MESSNER Martin WSA KTM Graz p/b Leomo | WSA KTM Graz p/b Leomo | 25 | 14 | 0:09 0:09 | |
4 | 17 | ▲13 | STÜSSI Colin Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | 20 | 11 | 0:14 0:14 | |
5 | 18 | ▲13 | ZOIDL Riccardo Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | 15 | 8 | 0:17 0:17 | |
6 | 1 | ▼5 | KIELICH Timo Alpecin-Deceuninck Development Team | Alpecin-Deceuninck Development Team | 10 | 6 | 0:25 0:25 | |
7 | 6 | ▼1 | DE CASSAN Davide Cycling Team Friuli ASD | Cycling Team Friuli ASD | 5 | 4 | 1:02 1:02 | |
8 | 4 | ▼4 | LOOCKX Lander Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes | Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes | 3 | 3 | ,, 1:02 | |
9 | 3 | ▼6 | OTRUBA Jakub ATT Investments | ATT Investments | 3 | 2 | 1:03 1:03 | |
10 | 47 | ▲37 | PETER Jannis P&S Benotti | P&S Benotti | 3 | 1 | 1:04 1:04 | |
11 | 21 | ▲10 | RAPP Jonas Team Hrinkow Advarics | Team Hrinkow Advarics | 1:12 1:12 | |||
12 | 22 | ▲10 | BURNS Luke Team BridgeLane | Team BridgeLane | ,, 1:12 | |||
13 | 2 | ▼11 | VERSTRYNGE Emiel Alpecin-Deceuninck Development Team | Alpecin-Deceuninck Development Team | 1:54 1:54 | |||
14 | 7 | ▼7 | PUTZ Sebastian Tirol KTM Cycling Team | Tirol KTM Cycling Team | 2:06 2:06 | |||
15 | 13 | ▼2 | GELEIJN Owen Jumbo-Visma Development Team | Jumbo-Visma Development Team | 2:29 2:29 | |||
16 | 31 | ▲15 | PANIZZA James Team BridgeLane | Team BridgeLane | 2:30 2:30 | |||
17 | 39 | ▲22 | SVARRE Tobias Team ColoQuick | Team ColoQuick | 2:35 2:35 | |||
18 | 42 | ▲24 | PRIMOŽIČ Jaka Team Hrinkow Advarics | Team Hrinkow Advarics | 2:42 2:42 | |||
19 | 33 | ▲14 | ERMAKOV Roman Cycling Team Friuli ASD | Cycling Team Friuli ASD | 2:46 2:46 | |||
20 | 16 | ▼4 | RÖBER Dominik P&S Benotti | P&S Benotti | 2:49 2:49 | |||
21 | 46 | ▲25 | HOPKINS Dylan Ljubljana Gusto Santic | Ljubljana Gusto Santic | 2:51 2:51 | |||
22 | 15 | ▼7 | REIßIG Patrick Maloja Pushbikers | Maloja Pushbikers | 3:07 3:07 | |||
23 | 5 | ▼18 | KRAMER Jesse Jumbo-Visma Development Team | Jumbo-Visma Development Team | 3:08 3:08 | |||
24 | 14 | ▼10 | BORTOLUZZI Giovanni Cycling Team Friuli ASD | Cycling Team Friuli ASD | 3:15 3:15 | |||
25 | 9 | ▼16 | BAK Simon Team ColoQuick | Team ColoQuick | 3:16 3:16 | |||
26 | 53 | ▲27 | HOFBAUER Philipp WSA KTM Graz p/b Leomo | WSA KTM Graz p/b Leomo | 3:45 3:45 | |||
27 | 38 | ▲11 | HOČEVAR Kristjan Adria Mobil | Adria Mobil | 4:13 4:13 | |||
28 | 11 | ▼17 | BELLETTA Dario Igor Jumbo-Visma Development Team | Jumbo-Visma Development Team | 4:26 4:26 | |||
29 | 26 | ▼3 | LEOPOLD Hans-Jörg ARBÖ Radteam Feld Am See | ARBÖ Radteam Feld Am See | 4:43 4:43 | |||
30 | 80 | ▲50 | MATTIO Pietro Jumbo-Visma Development Team | Jumbo-Visma Development Team | 4:45 4:45 | |||
31 | 8 | ▼23 | MEILER Lukas Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | 4:49 4:49 | |||
32 | 54 | ▲22 | MESSERSCHMIDT Jonas Fabian Santic - Wibatech | Santic - Wibatech | 4:54 4:54 | |||
33 | 10 | ▼23 | HAJEK Alexander Tirol KTM Cycling Team | Tirol KTM Cycling Team | 4:58 4:58 | |||
34 | 32 | ▼2 | ŠTAJNAR Mihael mebloJOGI Pro-concrete | mebloJOGI Pro-concrete | 4:59 4:59 | |||
35 | 34 | ▼1 | RUDYS Paul Maloja Pushbikers | Maloja Pushbikers | 5:09 5:09 | |||
36 | 52 | ▲16 | TICHLER Thomas WSA KTM Graz p/b Leomo | WSA KTM Graz p/b Leomo | 5:27 5:27 | |||
37 | 24 | ▼13 | FINKŠT Tilen Adria Mobil | Adria Mobil | 5:48 5:48 | |||
38 | 57 | ▲19 | SKOK Anže Ljubljana Gusto Santic | Ljubljana Gusto Santic | 5:57 5:57 | |||
39 | 60 | ▲21 | VOVK Jaka Cycling Team Kranj | Cycling Team Kranj | 6:18 6:18 | |||
40 | 27 | ▼13 | JENNER Samuel Team BridgeLane | Team BridgeLane | 6:34 6:34 | |||
41 | 37 | ▼4 | KUKRLE Michael Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | 6:54 6:54 | |||
42 | 50 | ▲8 | KABAS Maximilian WSA KTM Graz p/b Leomo | WSA KTM Graz p/b Leomo | 6:58 6:58 | |||
43 | 81 | ▲38 | VANDEBOSCH Toon Alpecin-Deceuninck Development Team | Alpecin-Deceuninck Development Team | 7:16 7:16 | |||
44 | 44 | - | BUSCHEK Paul Tirol KTM Cycling Team | Tirol KTM Cycling Team | 7:42 7:42 | |||
45 | 30 | ▼15 | GAMPER Mario Santic - Wibatech | Santic - Wibatech | 7:43 7:43 | |||
46 | 36 | ▼10 | ROSNER Linus Tirol KTM Cycling Team | Tirol KTM Cycling Team | 7:53 7:53 | |||
47 | 48 | ▲1 | LODERER Timon Team Hrinkow Advarics | Team Hrinkow Advarics | 8:09 8:09 | |||
48 | 55 | ▲7 | LUTTER Eric P&S Benotti | P&S Benotti | 8:17 8:17 | |||
49 | 74 | ▲25 | TOUDAL Emil Team ColoQuick | Team ColoQuick | 8:37 8:37 | |||
50 | 93 | ▲43 | SCHRETTL Marco Tirol KTM Cycling Team | Tirol KTM Cycling Team | 8:44 8:44 | |||
51 | 66 | ▲15 | ČERNE Gregor Matija mebloJOGI Pro-concrete | mebloJOGI Pro-concrete | 8:48 8:48 | |||
52 | 12 | ▼40 | ŠTOČEK Matúš ATT Investments | ATT Investments | 9:24 9:24 | |||
53 | 25 | ▼28 | SWEECK Laurens Alpecin-Deceuninck Development Team | Alpecin-Deceuninck Development Team | 9:34 9:34 | |||
54 | 61 | ▲7 | PAVLIČ Marko mebloJOGI Pro-concrete | mebloJOGI Pro-concrete | 9:39 9:39 | |||
55 | 35 | ▼20 | PEDERSEN Nicklas Amdi Team ColoQuick | Team ColoQuick | 9:48 9:48 | |||
56 | 51 | ▼5 | PETRUŠ Jiří ATT Investments | ATT Investments | 10:01 10:01 | |||
57 | 85 | ▲28 | REUTIMANN Matthias Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | 10:13 10:13 | |||
58 | 64 | ▲6 | VAN DE PUTTE Victor Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes | Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes | 10:46 10:46 | |||
59 | 69 | ▲10 | PEČNIK Teo Cycling Team Kranj | Cycling Team Kranj | 10:59 10:59 | |||
60 | 72 | ▲12 | MARRIAGE Zac Team BridgeLane | Team BridgeLane | 11:28 11:28 | |||
61 | 73 | ▲12 | SOETE Daan Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes | Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes | 11:35 11:35 | |||
62 | 19 | ▼43 | RÜEGG Lukas Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | 11:47 11:47 | |||
63 | 43 | ▼20 | VERMEULEN Moran Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | 12:19 12:19 | |||
64 | 56 | ▼8 | BRUTTOMESSO Alberto Cycling Team Friuli ASD | Cycling Team Friuli ASD | 12:35 12:35 | |||
65 | 58 | ▼7 | FEDERSPIEL Daniel Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | 12:36 12:36 | |||
66 | 59 | ▼7 | NIELSEN Sebastian Team ColoQuick | Team ColoQuick | 12:38 12:38 | |||
67 | 65 | ▼2 | JARC Aljaž Adria Mobil | Adria Mobil | 13:05 13:05 | |||
68 | 67 | ▼1 | ZANGERLE Emanuel Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | 13:33 13:33 | |||
69 | 78 | ▲9 | SCHORMAIR Fabian Santic - Wibatech | Santic - Wibatech | 14:11 14:11 | |||
70 | 82 | ▲12 | DRINOVEC Matej ARBÖ Radteam Feld Am See | ARBÖ Radteam Feld Am See | 15:07 15:07 | |||
71 | 49 | ▼22 | ŽUMER Matic mebloJOGI Pro-concrete | mebloJOGI Pro-concrete | 15:30 15:30 | |||
72 | 62 | ▼10 | BAARS Igor Wielerploeg Groot Amsterdam | Wielerploeg Groot Amsterdam | 15:54 15:54 | |||
73 | 41 | ▼32 | VAN KESSEL Corné Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes | Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes | 16:02 16:02 | |||
74 | 63 | ▼11 | SAUNDERS Tristan Team BridgeLane | Team BridgeLane | 16:03 16:03 | |||
75 | 40 | ▼35 | NOLDE Tobias P&S Benotti | P&S Benotti | 16:42 16:42 | |||
76 | 70 | ▼6 | DEBIASI Andrea Cycling Team Friuli ASD | Cycling Team Friuli ASD | 16:47 16:47 | |||
77 | 71 | ▼6 | KOREN Kristijan Adria Mobil | Adria Mobil | 16:50 16:50 | |||
78 | 76 | ▼2 | ANDREAUS Marco Cycling Team Friuli ASD | Cycling Team Friuli ASD | 17:08 17:08 | |||
79 | 77 | ▼2 | KIVISTIK Gert ATT Investments | ATT Investments | 17:12 17:12 | |||
80 | 68 | ▼12 | VAN PETEGEM Axandre Jumbo-Visma Development Team | Jumbo-Visma Development Team | 17:36 17:36 | |||
81 | 75 | ▼6 | GRIXA Jarno P&S Benotti | P&S Benotti | 18:24 18:24 | |||
82 | 83 | ▲1 | REITER Daniel Union Raiffeisen Radteam Tirol | Union Raiffeisen Radteam Tirol | 18:27 18:27 | |||
83 | 79 | ▼4 | GATHEMANN Albert P&S Benotti | P&S Benotti | 19:09 19:09 | |||
84 | 91 | ▲7 | FERDINANDE Anton Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes | Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes | 20:10 20:10 | |||
85 | 97 | ▲12 | WYSEURE Joran Alpecin-Deceuninck Development Team | Alpecin-Deceuninck Development Team | 20:50 20:50 | |||
86 | 100 | ▲14 | BENZ-KUCH Max Maloja Pushbikers | Maloja Pushbikers | 21:27 21:27 | |||
87 | 96 | ▲9 | RITZINGER Felix Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | 21:39 21:39 | |||
88 | 88 | - | ZIHERL Luka Cycling Team Kranj | Cycling Team Kranj | 22:21 22:21 | |||
89 | 90 | ▲1 | CZASA Moritz Rad-Net Oßwald | Rad-Net Oßwald | 22:25 22:25 | |||
90 | 101 | ▲11 | BRANDLMEIER Stefan Santic - Wibatech | Santic - Wibatech | 23:08 23:08 | |||
91 | 94 | ▲3 | AMANN Dominik Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | 23:39 23:39 | |||
92 | 89 | ▼3 | KRAS Bram Wielerploeg Groot Amsterdam | Wielerploeg Groot Amsterdam | 23:53 23:53 | |||
93 | 95 | ▲2 | MARBLER Stefan WSA KTM Graz p/b Leomo | WSA KTM Graz p/b Leomo | 24:20 24:20 | |||
94 | 99 | ▲5 | VRHOVNIK Luka mebloJOGI Pro-concrete | mebloJOGI Pro-concrete | 24:33 24:33 | |||
95 | 105 | ▲10 | KONCZER Michael Team Hrinkow Advarics | Team Hrinkow Advarics | 26:21 26:21 | |||
96 | 102 | ▲6 | REITER Jakob Union Raiffeisen Radteam Tirol | Union Raiffeisen Radteam Tirol | 28:14 28:14 | |||
97 | 104 | ▲7 | POTOČKI Viktor Ljubljana Gusto Santic | Ljubljana Gusto Santic | 29:36 29:36 | |||
98 | 111 | ▲13 | JEROMEL Vid Cycling Team Kranj | Cycling Team Kranj | 29:57 29:57 | |||
99 | 103 | ▲4 | KOVAR Stefan Team Hrinkow Advarics | Team Hrinkow Advarics | 30:03 30:03 | |||
100 | 106 | ▲6 | SCHMIDBAUER Maximilian WSA KTM Graz p/b Leomo | WSA KTM Graz p/b Leomo | 32:49 32:49 | |||
101 | 108 | ▲7 | MÄRKL Max Rad-Net Oßwald | Rad-Net Oßwald | 35:36 35:36 | |||
102 | 112 | ▲10 | TOMŠIČ Dan Andrej Ljubljana Gusto Santic | Ljubljana Gusto Santic | 36:06 36:06 | |||
103 | 113 | ▲10 | BURGER Sven Wielerploeg Groot Amsterdam | Wielerploeg Groot Amsterdam | 39:14 39:14 | |||
104 | 116 | ▲12 | HAUSER Sandro ARBÖ Radteam Feld Am See | ARBÖ Radteam Feld Am See | 39:25 39:25 | |||
105 | 114 | ▲9 | WAFLER Tim Tirol KTM Cycling Team | Tirol KTM Cycling Team | 40:30 40:30 | |||
106 | 110 | ▲4 | VAN DEN EIJNDEN Daan Wielerploeg Groot Amsterdam | Wielerploeg Groot Amsterdam | 42:35 42:35 | |||
107 | 109 | ▲2 | DOYLE Leo ARBÖ headstart ON-Fahrrad | ARBÖ headstart ON-Fahrrad | 44:03 44:03 | |||
108 | 119 | ▲11 | ERLACHER Matthias ARBÖ Radteam Feld Am See | ARBÖ Radteam Feld Am See | 46:03 46:03 | |||
109 | 117 | ▲8 | KOKAS Raphael ARBÖ headstart ON-Fahrrad | ARBÖ headstart ON-Fahrrad | 47:54 47:54 | |||
110 | 118 | ▲8 | OCHSENHOFER Peter ARBÖ headstart ON-Fahrrad | ARBÖ headstart ON-Fahrrad | 47:58 47:58 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:04 June 2023
- Start time:11:03
- Avg. speed winner:39.785 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:146.3 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:274
- Vert. meters:2733
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: