Menu▼
Home
Races
▼
Tour de France
Giro d'Italia
La Vuelta ciclista a España
World Championships
Amstel Gold Race
Milano-Sanremo
Tirreno-Adriatico
Liège-Bastogne-Liège
Il Lombardia
La Flèche Wallonne
Paris - Nice
Paris-Roubaix
Volta Ciclista a Catalunya
Critérium du Dauphiné
Tour des Flandres
Gent-Wevelgem in Flanders Fields
Clásica Ciclista San Sebastián
Teams
▼
INEOS Grenadiers
Groupama - FDJ
EF Education-EasyPost
Decathlon AG2R La Mondiale Team
Cofidis
BORA - hansgrohe
Bahrain - Victorious
Astana Qazaqstan Team
Intermarché - Wanty
Lidl - Trek
Movistar Team
Soudal - Quick Step
Team dsm-firmenich PostNL
Team Jayco AlUla
Team Visma | Lease a Bike
UAE Team Emirates
Arkéa - B&B Hotels
Alpecin-Deceuninck
Rankings
Statistics
▼
Overview
Riders
Teams
Grand tours
Game
More
▼
Riders
Contact us
Countdown to 3 billion pageviews
Favorite500
Sitemap
About us
Profile Score
Tutorials
Pro
▼
Dashboard
Lists
❖
login
✱
settings
2006
2024
2023
2022
2021
2020
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1927
1910
1909
2008
- stage -
Prologue | Varsseveld - Varsseveld
Stage 1 | Anholt - Gendringen
Stage 2 | Gendringen - Hoofddorp
Stage 3 | Hoofddorp - Heerhugowaard
Stage 4 | Heerhugowaard - Heerenveen
Stage 5 | Heerenveen - Hardenberg
Stage 6 (ITT) | Hardenberg - Hardenberg
Stage 7 | Hardenberg - Son en Breugel
Stage 8 | Son en Breugel - Buchten
Stage 9 | Buchten - Buchten
Statistics
GO TO
Stage 9 Results
Startlist▼
Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More
Teams▼
Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations
Route▼
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results▼
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
More
Statistics - Statistics
Startlist - Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More - More
Teams - Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations - Nations
Route - Route
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results - Results
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
Olympia's Tour
»
2007
»
Startlist
menu
2007
»
55th
Olympia's Tour
(2.2)
2007
»
9 Stages
»
Varsseveld
›
Buchten
(1354.8km)
Startlist
more pdf options
Incl. uci-code
Incl. GC times
Incl. flags
Incl. gc+flags
Shirts+info
Startlist
Default
Without dropout indication
Hide dropouts
147
riders
Individual participants
#
BIB
Rider
Contract team
1
-
JASPERS Davy
Line-Lloyd Footwear Cycling
2
-
KELDERMAN Martin
Line-Lloyd Footwear Cycling
3
-
LUST Martijn
Line-Lloyd Footwear Cycling
4
-
NEDERLOF Tim
Line-Lloyd Footwear Cycling
5
-
VAN HAAREN Bart
Line-Lloyd Footwear Cycling
6
-
VAN LOON Patrick
Line-Lloyd Footwear Cycling
7
-
VAN PLATERINGEN Martin
Line-Lloyd Footwear Cycling
8
-
VENDRIG Bart
Line-Lloyd Footwear Cycling
9
-
BEZEMER Thijs
B&E - Koopmans Cycling Team
10
-
BREED Siebe
B&E - Koopmans Cycling Team
11
-
BRUIN Ivor
B&E - Koopmans Cycling Team
12
-
LUYT Dennis
B&E - Koopmans Cycling Team
13
-
VAN HAGE Klaas
B&E - Koopmans Cycling Team
14
-
WALGIEN Jorrit
B&E - Koopmans Cycling Team
15
-
WALLINK Marien
B&E - Koopmans Cycling Team
16
-
ZIJLSTRA Sipke
B&E - Koopmans Cycling Team
17
-
BASTEN Niek
Van Vliet - EBH Advocaten
18
-
HOOGERLAND Johnny
Van Vliet - EBH Advocaten
19
-
SCHMITZ Bram
Van Vliet - EBH Advocaten
20
-
VAN KATWIJK Alain
Van Vliet - EBH Advocaten
21
-
VAN KESSEL Egon
Van Vliet - EBH Advocaten
22
-
VAN RUITENBEEK Emmanuel
Van Vliet - EBH Advocaten
23
-
VAN ZANDBEEK Ronan
Van Vliet - EBH Advocaten
24
-
VRIJMOED Maurice
Van Vliet - EBH Advocaten
25
-
ALALUUSUA Juha-Matti
Time - Van Hemert
26
-
BEIMA Marcel
Time - Van Hemert
27
-
BOTTER Sjoerd
Time - Van Hemert
28
-
CURVERS Roy
Time - Van Hemert
29
-
ERICSSON Fredrik
Time - Van Hemert
30
-
KOERTS Jans
Time - Van Hemert
31
-
PRONK Jos
Time - Van Hemert
32
-
VESTBY Martin
Time - Van Hemert
33
-
DE HAAN Folkert
Ubbink-Syntec Cycling Team
34
-
HASSINK Arne
Ubbink-Syntec Cycling Team
35
-
SLIPPENS Robert
Ubbink-Syntec Cycling Team
36
-
SMIT Dennis
Ubbink-Syntec Cycling Team
37
-
STROETINGA Wim
Ubbink-Syntec Cycling Team
38
-
VAN DER PLUIJM Marvin
Ubbink-Syntec Cycling Team
39
-
VAN DER ZANDEN Tim
Ubbink-Syntec Cycling Team
40
-
VAN SCHALEN Paul
Ubbink-Syntec Cycling Team
41
-
BOOM Bart
Team Löwik Meubelen
42
-
HESTER Marc
Team Löwik Meubelen
43
-
HUIZENGA Jenning
Team Löwik Meubelen
44
-
JUN Lars
Team Löwik Meubelen
45
-
LENFERINK Jasper
Team Löwik Meubelen
46
-
OLDE DUBBELINK Peter
Team Löwik Meubelen
47
-
REEF Marc
Team Löwik Meubelen
48
-
VAN OOIJEN Cornelius
Team Löwik Meubelen
49
-
AAEN JØRGENSEN Jonas
Team GLS Cycling
50
-
AISTRUP Nikola
Team GLS Cycling
51
-
HECHT Janif
Team GLS Cycling
52
-
KRISTIANSEN Thomas
Team GLS Cycling
53
-
MØRKØV Michael
Team GLS Cycling
54
-
OREDSSON Thomas
Team GLS Cycling
55
-
RECKWEG Morten
Team GLS Cycling
56
-
RIBER-SELLEBJERG Thomas
Team GLS Cycling
57
-
ERLER Tobias
Team 3C-Gruppe - Lamonta
58
-
FRIEDEMANN Matthias
Team 3C-Gruppe - Lamonta
59
-
FUCHS Sergej
Team 3C-Gruppe - Lamonta
60
-
HOFFMANN Erik
Team 3C-Gruppe - Lamonta
61
-
HOFMANN Sören
Team 3C-Gruppe - Lamonta
62
-
KLEMME Dominic
Team 3C-Gruppe - Lamonta
63
-
OBST René
Team 3C-Gruppe - Lamonta
64
-
VOß Paul
Team 3C-Gruppe - Lamonta
65
-
BURGER Leon
66
-
HOPMAN Erik
67
-
LELIVELD Dennis
68
-
NIJLAND Maarten
69
-
VAN DER BURG Germ
70
-
VRIEND Rudy
71
-
BERKHOUT Thomas
Rabobank Continental Team
72
-
BOOM Lars
Rabobank Continental Team
73
-
LEEZER Tom
Rabobank Continental Team
74
-
MAASKANT Martijn
Rabobank Continental Team
75
-
VAN DULMEN Thom
Rabobank Continental Team
76
-
VAN WINDEN Dennis
Rabobank Continental Team
77
-
VEELERS Tom
Rabobank Continental Team
78
-
VERMELTFOORT Coen
Rabobank Continental Team
79
-
ANDRLE René
PSK Whirlpool - Hradec Kralove
80
-
BENČÍK Petr
PSK Whirlpool - Hradec Kralove
81
-
BUCHÁČEK Tomáš
PSK Whirlpool - Hradec Kralove
82
-
DLOUHÝ Vojtěch
PSK Whirlpool - Hradec Kralove
83
-
KLOUCEK Frantisek
PSK Whirlpool - Hradec Kralove
84
-
KOZUBEK Stanislav
PSK Whirlpool - Hradec Kralove
85
-
KUBIAS Petr
PSK Whirlpool - Hradec Kralove
86
-
MAREŠ Martin
PSK Whirlpool - Hradec Kralove
87
-
BACH Christian
Continental Team Milram
88
-
FIEBIG Christoph
Continental Team Milram
89
-
FORKE Sebastian
Continental Team Milram
90
-
JANORSCHKE Grischa
Continental Team Milram
91
-
KUPFERNAGEL Daniel
Continental Team Milram
92
-
MÜLLER Alexander
Continental Team Milram
93
-
DÉNIS Camiel
Krolstone Continental Team
94
-
KAVSEK Rik
Krolstone Continental Team
95
-
NAGENGAST Marcel
Krolstone Continental Team
96
-
REULING Dirk
Krolstone Continental Team
97
-
SCHOUTEN John
Krolstone Continental Team
98
-
VAN GULIK Fulco
Krolstone Continental Team
99
-
WAAIJER Bas
Krolstone Continental Team
100
-
WESTRA Lieuwe
Krolstone Continental Team
101
-
BAGDONAS Gediminas
Klaipeda - Splendid Cycling Team
102
-
BERNATONIS Marius
Klaipeda - Splendid Cycling Team
103
-
KONDROTAS Simas
Klaipeda - Splendid Cycling Team
104
-
KRUOPIS Aidis
Klaipeda - Splendid Cycling Team
105
-
MIKUZIS Mantas
Klaipeda - Splendid Cycling Team
106
-
MOCKUS Algirdas
Klaipeda - Splendid Cycling Team
107
-
NAVARDAUSKAS Ramūnas
Klaipeda - Splendid Cycling Team
108
-
ALLOO Mike
P3Transfer - Fondas Team
109
-
HONIG Reinier
P3Transfer - Fondas Team
110
-
MANDEMAKERS Maarten
P3Transfer - Fondas Team
111
-
MOL Wouter
P3Transfer - Fondas Team
112
-
POELS Norbert
P3Transfer - Fondas Team
113
-
SOEPENBERG Ger
P3Transfer - Fondas Team
114
-
VAN AGTMAAL Peter
P3Transfer - Fondas Team
115
-
VAN DER WAL Eelke
P3Transfer - Fondas Team
116
-
BOS Marco
Cyclingteam Jo Piels
117
-
BRUS Marco
Cyclingteam Jo Piels
118
-
FRANSEN Ruud
Cyclingteam Jo Piels
119
-
HARMS Jos
Cyclingteam Jo Piels
120
-
HELMANTEL Adriaan
Cyclingteam Jo Piels
121
-
KLOOTWIJK Bertil
Cyclingteam Jo Piels
122
-
LENFERINK Maarten
Cyclingteam Jo Piels
123
-
VAN GROEN Arnoud
Cyclingteam Jo Piels
124
-
CUJNIK Benjamin
Adria Mobil
125
-
FURDI Blaz
Adria Mobil
126
-
KUMP Marko
Adria Mobil
127
-
SENEKOVIČ Jože
Adria Mobil
128
-
ŠPILAK Simon
Adria Mobil
129
-
ŠVAB Miha
Adria Mobil
130
-
ZRIMŠEK Jure
Adria Mobil
131
-
BARLA Luca
132
-
BARTKO Robert
133
-
BASSO Stefano
134
-
BENGSCH Robert
135
-
BOMMEL Henning
136
-
COLEDAN Marco
137
-
FULST Guido
138
-
GUARNIERI Jacopo
139
-
JUODVALKIS Egidijus
140
-
KERS Koos Jeroen
141
-
KÖNIG Karl-Christian
142
-
KRIEGS Robert
143
-
MAGNI Michele
144
-
MASOTTI Fabio
145
-
PERUFFO Enrico
146
-
SCHULZ Frank
147
-
SPRING IN'T VELD Joost
* = competes for youth GC
Menu
Startlist
Alphabetical
Changes
Form
Top competitors
Previous performance
Youngest and oldest
Startlist quality
Debutants
Best per specialty
Race ranking
Peloton averages
Contribute to startlist
Statistics team line-ups
Ranked
Top GC riders
Sprinters
TT Specialists
Best classic riders
Climbers
Most KMs
Most wins
More
Top-100 riders competing
National champions
Starting other race
National startlist quality
First first participations
Birthdays during race
Injury history per rider
PCS Pro (3)