2011
2009

2010»87th Prueba Villafranca-ordiziako Klasika (1.1)

2010  One day race (166k)

Clear filter
RnkRiderAgeTeamPntTime
1 Izagirre GorkaEuskaltel - Euskadi 22Euskaltel - Euskadi753:48:173:48:17
2 Ortega ManuelAndalucia-Caja Sur 29Andalucia-Caja Sur55,,0:00
3 Lastras PabloCaisse d'Epargne 34Caisse d'Epargne40,,0:00
4 Hardy RomainBretagne Schuller 21Bretagne Schuller32,,0:00
5 Petrov Danail AndonovMadeinox-Boavista 32Madeinox-Boavista28,,0:00
6 Mancebo FranciscoHeraklion Kastro-Murcia 34Heraklion Kastro-Murcia24,,0:00
7 Melero IvánBurgos 2016 - Castilla y Leon 27Burgos 2016 - Castilla y Leon20,,0:00
8 Herrada JoséCaja Rural 24Caja Rural18,,0:00
9 Merino PedroFooton-Servetto 23Footon-Servetto16,,0:00
10 Pardilla SergioCarmiooro - NGC 26Carmiooro - NGC14,,0:00
11 Antuña Andrés AvelinoBurgos 2016 - Castilla y Leon 23Burgos 2016 - Castilla y Leon12,,0:00
12 Lana GuillermoCaja Rural 25Caja Rural10,,0:00
13 López DavidCaisse d'Epargne 29Caisse d'Epargne80:090:09
14 Moreno JavierAndalucia-Caja Sur 26Andalucia-Caja Sur70:400:40
15 Urtasun PabloEuskaltel - Euskadi 30Euskaltel - Euskadi61:051:05
16 Ratto DanieleCarmiooro - NGC 20Carmiooro - NGC5,,1:05
17 Ghyllebert PieterAn Post-M.Donnelly-Grant Thornton-Sean Kelly Team 28An Post-M.Donnelly-Grant Thornton-Sean Kelly Team4,,1:05
18 Dion RenaudRoubaix-Dalkia 32Roubaix-Dalkia3,,1:05
19 Fernández DelioXacobeo-Galicia 24Xacobeo-Galicia2,,1:05
20 Zabalo XabierOrbea - Oreka SDA 22Orbea - Oreka SDA1,,1:05
21 Orengo PascualBurgos 2016 - Castilla y Leon 21Burgos 2016 - Castilla y Leon,,1:05
22 Izagirre IonOrbea - Oreka SDA 21Orbea - Oreka SDA,,1:05
23 Ferrari FabricioCaja Rural 25Caja Rural,,1:05
24 Gonzalo EduardoBretagne Schuller 26Bretagne Schuller,,1:05
25 Lechuga PabloAndalucia-Caja Sur 19Andalucia-Caja Sur,,1:05
26 Pasamontes LuisCaisse d'Epargne 30Caisse d'Epargne,,1:05
27 Reig RubenCaja Rural 23Caja Rural,,1:05
28 Calvente ManuelAndalucia-Caja Sur 33Andalucia-Caja Sur,,1:05
29 Guillou FlorianBretagne Schuller 27Bretagne Schuller,,1:05
30 Gutiérrez DavidFooton-Servetto 28Footon-Servetto,,1:05
31 García MarcosXacobeo-Galicia 23Xacobeo-Galicia,,1:05
32 Sousa Sérgio FerreiraMadeinox-Boavista 26Madeinox-Boavista,,1:05
33 Sousa Alves Célio CristianoMadeinox-Boavista 33Madeinox-Boavista,,1:05
34 Peña AketzaCaja Rural 29Caja Rural,,1:05
35 Morras AlbertoMadeinox-Boavista 23Madeinox-Boavista,,1:05
36 Pinheiro LuísMadeinox-Boavista 30Madeinox-Boavista,,1:05
37 Rovira JaumeHeraklion Kastro-Murcia 30Heraklion Kastro-Murcia1:121:12
38 Chuzhda OlegCaja Rural 25Caja Rural4:024:02
39 Corti MarcoFooton-Servetto 24Footon-Servetto,,4:02
40 Rabuñal GonzaloXacobeo-Galicia 25Xacobeo-Galicia,,4:02
41 Antón IgorEuskaltel - Euskadi 27Euskaltel - Euskadi,,4:02
42 Nieve MikelEuskaltel - Euskadi 26Euskaltel - Euskadi,,4:02
43 Borry KimAn Post-M.Donnelly-Grant Thornton-Sean Kelly Team 24An Post-M.Donnelly-Grant Thornton-Sean Kelly Team4:524:52
44 Walker JohnnieFooton-Servetto 23Footon-Servetto,,4:52
45 Mata EnriqueFooton-Servetto 25Footon-Servetto,,4:52
46 Ramírez JavierAndalucia-Caja Sur 32Andalucia-Caja Sur,,4:52
47 Estrada Juan JavierAndalucia-Caja Sur 28Andalucia-Caja Sur,,4:52
48 Vachon FlorianBretagne Schuller 25Bretagne Schuller,,4:52
49 Intxausti BeñatEuskaltel - Euskadi 24Euskaltel - Euskadi,,4:52
50 Bideau Jean MarcBretagne Schuller 26Bretagne Schuller,,4:52
51 Chacón JavierHeraklion Kastro-Murcia 24Heraklion Kastro-Murcia,,4:52
52 Gutiérrez DavidFooton-Servetto 23Footon-Servetto,,4:52
53 García RicardoOrbea - Oreka SDA 22Orbea - Oreka SDA,,4:52
54 Isaychev VladimirXacobeo-Galicia 24Xacobeo-Galicia,,4:52
55 Domínguez GustavoXacobeo-Galicia 29Xacobeo-Galicia,,4:52
56 Guardiola SalvadorHeraklion Kastro-Murcia 21Heraklion Kastro-Murcia,,4:52
57 Kneisky MorganRoubaix-Dalkia 22Roubaix-Dalkia,,4:52
58 Rodríguez GustavoXacobeo-Galicia 30Xacobeo-Galicia,,4:52
59 Malacarne GaelBretagne Schuller 24Bretagne Schuller,,4:52
60 Toribio José VicenteAndalucia-Caja Sur 24Andalucia-Caja Sur,,4:52
61 Aramendia JavierEuskaltel - Euskadi 23Euskaltel - Euskadi,,4:52
62 Hernández AitorEuskaltel - Euskadi 28Euskaltel - Euskadi,,4:52
63 Boulo MatthieuRoubaix-Dalkia 21Roubaix-Dalkia,,4:52
64 LARRALDE JosebaOrbea - Oreka SDA 24Orbea - Oreka SDA,,4:52
65 García EgoitzCaja Rural 24Caja Rural,,4:52
66 Duret SébastienBretagne Schuller 29Bretagne Schuller,,4:52
67 Brenes GregoryBurgos 2016 - Castilla y Leon 22Burgos 2016 - Castilla y Leon,,4:52
68 García-Casarrubios ÓscarHeraklion Kastro-Murcia 26Heraklion Kastro-Murcia,,4:52
69 Carrasco Sergio 25,,4:52
70 Landa MikelOrbea - Oreka SDA 20Orbea - Oreka SDA,,4:52
71 Vilela RicardoMadeinox-Boavista 22Madeinox-Boavista,,4:52
72 Mosquera EzequielXacobeo-Galicia 34Xacobeo-Galicia,,4:52
73 Arroyo DavidCaisse d'Epargne 30Caisse d'Epargne,,4:52
74 Pérez FranciscoCaisse d'Epargne 32Caisse d'Epargne5:455:45
75 Sicard RomainEuskaltel - Euskadi 22Euskaltel - Euskadi7:287:28
76 Sesma DanielEuskaltel - Euskadi 26Euskaltel - Euskadi,,7:28
77 Bravo GarikoitzCaja Rural 20Caja Rural,,7:28
78 Vitoria DavidFooton-Servetto 25Footon-Servetto,,7:28
79 García Acosta José VicenteCaisse d'Epargne 37Caisse d'Epargne,,7:28
80 Urain BenatOrbea - Oreka SDA 22Orbea - Oreka SDA10:0310:03
81 Fernández AlbertoXacobeo-Galicia 28Xacobeo-Galicia,,10:03
82 Mas LluísBurgos 2016 - Castilla y Leon 20Burgos 2016 - Castilla y Leon,,10:03
83 Sobrino JoaquinCaja Rural 28Caja Rural,,10:03
84 Sáez AdriánOrbea - Oreka SDA 24Orbea - Oreka SDA,,10:03
85 Etxebarria AritzOrbea - Oreka SDA 20Orbea - Oreka SDA,,10:03
86 de Segovia José AntonioXacobeo-Galicia 27Xacobeo-Galicia,,10:03
87 Piedra AntonioAndalucia-Caja Sur 24Andalucia-Caja Sur,,10:03
88 Delpech Jean-LucBretagne Schuller 30Bretagne Schuller,,10:03
89 Tronet StevenRoubaix-Dalkia 23Roubaix-Dalkia,,10:03
DNF Anton Francisco ManuelBurgos 2016 - Castilla y Leon 21Burgos 2016 - Castilla y Leon--
DNF Martín Infante Noel 20,,-
DNF Lara José CarlosBurgos 2016 - Castilla y Leon 22Burgos 2016 - Castilla y Leon,,-
DNF Ratti AristideCarmiooro - NGC 28Carmiooro - NGC,,-
DNF Fournet-Fayard SébastienCarmiooro - NGC 25Carmiooro - NGC,,-
DNF Ferrara RaffaeleCarmiooro - NGC 33Carmiooro - NGC,,-
DNF Ventoso Francisco JoséCarmiooro - NGC 28Carmiooro - NGC,,-
DNF Quadranti AntonioCarmiooro - NGC 29Carmiooro - NGC,,-
DNF Celis Félix VidalFooton-Servetto 27Footon-Servetto,,-
DNF Mcconvey ConnorAn Post-M.Donnelly-Grant Thornton-Sean Kelly Team 22An Post-M.Donnelly-Grant Thornton-Sean Kelly Team,,-
DNF Serrano RafaelHeraklion Kastro-Murcia 23Heraklion Kastro-Murcia,,-
DNF Martínez IvánHeraklion Kastro-Murcia 24Heraklion Kastro-Murcia,,-
DNF Mínguez MiguelEuskaltel - Euskadi 21Euskaltel - Euskadi,,-
DNF Ilundaín MikelOrbea - Oreka SDA 24Orbea - Oreka SDA,,-
DNF Grau Jordi 28,,-
DNF Lemair AlexandreRoubaix-Dalkia 21Roubaix-Dalkia,,-
DNF Kwiatkowski MichałCaja Rural 20Caja Rural,,-
DNF Tizza FrancescoCarmiooro - NGC 29Carmiooro - NGC,,-
DNF Peruffo EnricoCarmiooro - NGC 24Carmiooro - NGC,,-
DNF Santamarta RaulBurgos 2016 - Castilla y Leon 24Burgos 2016 - Castilla y Leon,,-
DNF De Schrooder BennyAn Post-M.Donnelly-Grant Thornton-Sean Kelly Team 30An Post-M.Donnelly-Grant Thornton-Sean Kelly Team,,-
DNF Vicioso ÁngelAndalucia-Caja Sur 33Andalucia-Caja Sur,,-
DNF Minne StijnAn Post-M.Donnelly-Grant Thornton-Sean Kelly Team 26An Post-M.Donnelly-Grant Thornton-Sean Kelly Team,,-
DNF Sampaio Joaquim Alberto CamposMadeinox-Boavista 40Madeinox-Boavista,,-
DNF Delgado David FranciscoBurgos 2016 - Castilla y Leon 24Burgos 2016 - Castilla y Leon,,-
DNF Daeninck BenoîtRoubaix-Dalkia 28Roubaix-Dalkia,,-
DNF Cunha Marco AlexandreMadeinox-Boavista 23Madeinox-Boavista,,-
DNF Tamayo Diego AlejandroCarmiooro - NGC 26Carmiooro - NGC,,-
DNF Pacheco Francisco JoséXacobeo-Galicia 28Xacobeo-Galicia,,-
DNF de Lis SergioEuskaltel - Euskadi 24Euskaltel - Euskadi,,-
DNF Cassidy MarkAn Post-M.Donnelly-Grant Thornton-Sean Kelly Team 25An Post-M.Donnelly-Grant Thornton-Sean Kelly Team,,-
DNF Gonzalez HectorHeraklion Kastro-Murcia 24Heraklion Kastro-Murcia,,-
DNF McNally MarkAn Post-M.Donnelly-Grant Thornton-Sean Kelly Team 21An Post-M.Donnelly-Grant Thornton-Sean Kelly Team,,-
DNF Brammeier MattAn Post-M.Donnelly-Grant Thornton-Sean Kelly Team 25An Post-M.Donnelly-Grant Thornton-Sean Kelly Team,,-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

Date: 25th July 2010
Avg. speed winner: 43.63 km/h
Race category: Men Elite
Parcours type: 75*
PCS point scale: 1.1

Websites:
www.ordizia-pruebavillafranca.com/