The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Prev | ▼▲ | Rider | Team | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | ▲3 | PLACE Maxence Sprint 2000 Charleroi | Sprint 2000 Charleroi | 100 | 4:43:42 | |
2 | 5 | ▲3 | POOLE Max Fensham Howes-MAS Design | Fensham Howes-MAS Design | 70 | 0:23 0:23 | |
3 | 18 | ▲15 | VAN RAEMDONCK Cédric AVIA - Rudyco - Janatrans CT | AVIA - Rudyco - Janatrans CT | 50 | 0:24 0:24 | |
4 | 28 | ▲24 | VAN HAUTEGEM Leander Onder Ons Parike | Onder Ons Parike | 36 | ,, 0:24 | |
5 | 12 | ▲7 | DALBY Simon Team Mascot Workwear | Team Mascot Workwear | 28 | 0:28 0:28 | |
6 | 8 | ▲2 | ŻELAZOWSKI Michał SMS Świdnica | SMS Świdnica | 24 | 0:31 0:31 | |
7 | 15 | ▲8 | ROSADO Abel Odon AG2R Citroën U19 Team | AG2R Citroën U19 Team | 20 | ,, 0:31 | |
8 | 7 | ▼1 | REINDERINK Joris ACROG-Tormans | ACROG-Tormans | 18 | 0:33 0:33 | |
9 | 61 | ▲52 | GEERINCKX Wout Sport en steun Leopoldsbirg Juniors | Sport en steun Leopoldsbirg Juniors | 16 | 0:37 0:37 | |
10 | 46 | ▲36 | THONNON Senne Maes CT Glabbeek | Maes CT Glabbeek | 14 | 1:05 1:05 | |
11 | 62 | ▲51 | DUPONT HOUGAARD Mads-Emil Team Mascot Workwear | Team Mascot Workwear | 12 | ,, 1:05 | |
12 | 32 | ▲20 | VAN CAUWENBERGHE Arne Brain² Olympia Tienen | Brain² Olympia Tienen | 10 | 1:15 1:15 | |
13 | 72 | ▲59 | LAMBRECHT Michiel ACROG-Tormans | ACROG-Tormans | 8 | 1:21 1:21 | |
14 | 80 | ▲66 | MAES Seppe ACROG-Tormans | ACROG-Tormans | 7 | 1:29 1:29 | |
15 | 23 | ▲8 | MOINET Lucas Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 6 | 1:50 1:50 | |
16 | 2 | ▼14 | ISIDORE Noa AG2R Citroën U19 Team | AG2R Citroën U19 Team | 5 | 1:58 1:58 | |
17 | 36 | ▲19 | TIPHAIGNE Mathis USSA Pavilly Barentin | USSA Pavilly Barentin | 4 | 1:59 1:59 | |
18 | 92 | ▲74 | POUVREAULT Grégory CREF Pays de la Loire | CREF Pays de la Loire | 3 | 2:00 2:00 | |
19 | 49 | ▲30 | EVERTSEN-HEGREBERG Simen Canguru - QTS - Air College Cycling Team | Canguru - QTS - Air College Cycling Team | 2 | 2:06 2:06 | |
20 | 1 | ▼19 | GRUEL Thibaud CREF Pays de la Loire | CREF Pays de la Loire | 1 | 2:08 2:08 | |
21 | 6 | ▼15 | MACIEJEWSKI Szymon SMS Świdnica | SMS Świdnica | 2:09 2:09 | ||
22 | 27 | ▲5 | GRENAAE Alfred Team Herning CK Junior | Team Herning CK Junior | ,, 2:09 | ||
23 | 31 | ▲8 | LAU Gustav Ferdinand Team Herning CK Junior | Team Herning CK Junior | ,, 2:09 | ||
24 | 45 | ▲21 | DONZÉ Robin AG2R Citroën U19 Team | AG2R Citroën U19 Team | ,, 2:09 | ||
25 | 13 | ▼12 | VERBRUGGHE Jens AVIA - Rudyco - Janatrans CT | AVIA - Rudyco - Janatrans CT | 2:12 2:12 | ||
26 | 43 | ▲17 | KINO Jan Onder Ons Parike | Onder Ons Parike | ,, 2:12 | ||
27 | 50 | ▲23 | HUYGHE Stan Brain² Olympia Tienen | Brain² Olympia Tienen | 2:15 2:15 | ||
28 | 58 | ▲30 | TOWERS Lucas Fensham Howes-MAS Design | Fensham Howes-MAS Design | 2:22 2:22 | ||
29 | 35 | ▲6 | VERVENNE Jonathan ACROG-Tormans | ACROG-Tormans | 2:24 2:24 | ||
30 | 76 | ▲46 | DROMAIN Rémi CREF Pays de la Loire | CREF Pays de la Loire | 2:28 2:28 | ||
31 | 47 | ▲16 | NIELSEN Magnus Lorents Team Mascot Workwear | Team Mascot Workwear | 2:29 2:29 | ||
32 | 69 | ▲37 | SMULDERS Vik District Zuid-Oost Nederland | District Zuid-Oost Nederland | 2:41 2:41 | ||
33 | 94 | ▲61 | ROUSSET-FAVIER Nicolas Entente Juniors Auvergne | Entente Juniors Auvergne | ,, 2:41 | ||
34 | 26 | ▼8 | INION Sander Canguru - QTS - Air College Cycling Team | Canguru - QTS - Air College Cycling Team | 2:51 2:51 | ||
35 | 17 | ▼18 | SEGUIN Yanis AG2R Citroën U19 Team | AG2R Citroën U19 Team | 3:00 3:00 | ||
36 | 20 | ▼16 | DILLEMA Arjen KNWU Noord-Nederland | KNWU Noord-Nederland | ,, 3:00 | ||
37 | 109 | ▲72 | NERURKAR Lukas Fensham Howes-MAS Design | Fensham Howes-MAS Design | ,, 3:00 | ||
38 | 93 | ▲55 | VAN HERCK Simon Maes CT Glabbeek | Maes CT Glabbeek | 3:03 3:03 | ||
39 | 95 | ▲56 | RAFFERTY Darren Team 31 Jolly Cycles | Team 31 Jolly Cycles | 3:05 3:05 | ||
40 | 11 | ▼29 | HEREMANS Joppe AVIA - Rudyco - Janatrans CT | AVIA - Rudyco - Janatrans CT | 3:06 3:06 | ||
41 | 106 | ▲65 | BOURDEJEAU Bastien Team 31 Jolly Cycles | Team 31 Jolly Cycles | 3:12 3:12 | ||
42 | 9 | ▼33 | HANNES Victor ACROG-Tormans | ACROG-Tormans | 3:13 3:13 | ||
43 | 16 | ▼27 | VAN GILS Yannick Mixte WAC Team - Willebrord Wil Vooruit | Mixte WAC Team - Willebrord Wil Vooruit | 3:17 3:17 | ||
44 | 59 | ▲15 | MADSEN Jonas Birk Team Herning CK Junior | Team Herning CK Junior | ,, 3:17 | ||
45 | 57 | ▲12 | SCHMIDT Torge Ruben Nordrhein Westfalen | Nordrhein Westfalen | 3:24 3:24 | ||
46 | 3 | ▼43 | LAWRENCE Aidan Fensham Howes-MAS Design | Fensham Howes-MAS Design | 3:26 3:26 | ||
47 | 65 | ▲18 | BROUGH Jack Fensham Howes-MAS Design | Fensham Howes-MAS Design | 3:31 3:31 | ||
48 | 81 | ▲33 | LAURENT Lucas Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 3:38 3:38 | ||
49 | 38 | ▼11 | VAN WAAS Pieter Mixte WAC Team - Willebrord Wil Vooruit | Mixte WAC Team - Willebrord Wil Vooruit | 3:50 3:50 | ||
50 | 51 | ▲1 | DINGEMANS Marijn Mixte WAC Team - Willebrord Wil Vooruit | Mixte WAC Team - Willebrord Wil Vooruit | ,, 3:50 | ||
51 | 56 | ▲5 | DE CLERCK Niels Gaverzicht - Be Okay Juniors | Gaverzicht - Be Okay Juniors | ,, 3:50 | ||
52 | 60 | ▲8 | STIERS Victor Brain² Olympia Tienen | Brain² Olympia Tienen | ,, 3:50 | ||
53 | 34 | ▼19 | JORDAENS Ilias Mixte WAC Team - Willebrord Wil Vooruit | Mixte WAC Team - Willebrord Wil Vooruit | 3:57 3:57 | ||
54 | 48 | ▼6 | DOUAT Erwan USSA Pavilly Barentin | USSA Pavilly Barentin | ,, 3:57 | ||
55 | 64 | ▲9 | CHMIELEWSKI Ignacy SMS Świdnica | SMS Świdnica | 4:01 4:01 | ||
56 | 66 | ▲10 | CLAESSENS Robbe AVIA - Rudyco - Janatrans CT | AVIA - Rudyco - Janatrans CT | 4:11 4:11 | ||
57 | 108 | ▲51 | LEDOUX Trystan Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | ,, 4:11 | ||
58 | 87 | ▲29 | VAN ELSLANDER Simon Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners | Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners | 4:16 4:16 | ||
59 | 79 | ▲20 | MOERMAN Robbe Onder Ons Parike | Onder Ons Parike | 4:17 4:17 | ||
60 | 91 | ▲31 | PAUWELS Thibaut Gaverzicht - Be Okay Juniors | Gaverzicht - Be Okay Juniors | 4:19 4:19 | ||
61 | 105 | ▲44 | RULLIER Hans CREF Pays de la Loire | CREF Pays de la Loire | 4:20 4:20 | ||
62 | 89 | ▲27 | LAGRAVE Dorian Team 31 Jolly Cycles | Team 31 Jolly Cycles | 4:30 4:30 | ||
63 | 115 | ▲52 | LUND SØRENSEN Lukas Team Mascot Workwear | Team Mascot Workwear | 4:31 4:31 | ||
64 | 82 | ▲18 | DE MEIJTS Matis Maes CT Glabbeek | Maes CT Glabbeek | 4:36 4:36 | ||
65 | 24 | ▼41 | KUSY Karol SMS Świdnica | SMS Świdnica | 4:40 4:40 | ||
66 | 37 | ▼29 | SORLI Esteban Velo Club Ardennes | Velo Club Ardennes | ,, 4:40 | ||
67 | 98 | ▲31 | VERLEYEN Gaëtan Isorex Cycling Team | Isorex Cycling Team | 4:41 4:41 | ||
68 | 54 | ▼14 | MAINGUENAUD Lucas CREF Pays de la Loire | CREF Pays de la Loire | 4:47 4:47 | ||
69 | 113 | ▲44 | VANDENDRIESSCHE Jelte Isorex Cycling Team | Isorex Cycling Team | 4:53 4:53 | ||
70 | 30 | ▼40 | OOSTERLINCK Joes Canguru - QTS - Air College Cycling Team | Canguru - QTS - Air College Cycling Team | 4:55 4:55 | ||
71 | 29 | ▼42 | SANCHEZ Andrea USSA Pavilly Barentin | USSA Pavilly Barentin | ,, 4:55 | ||
72 | 25 | ▼47 | SLAETS Yorick AVIA - Rudyco - Janatrans CT | AVIA - Rudyco - Janatrans CT | 4:59 4:59 | ||
73 | 96 | ▲23 | DHOOGE Thibau Canguru - QTS - Air College Cycling Team | Canguru - QTS - Air College Cycling Team | 5:09 5:09 | ||
74 | 68 | ▼6 | VERMEULEN Rens District Zuid-Oost Nederland | District Zuid-Oost Nederland | 5:12 5:12 | ||
75 | 41 | ▼34 | LEENKNEGT Yaurick Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners | Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners | 5:14 5:14 | ||
76 | 117 | ▲41 | BOLLE Bert Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners | Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners | 5:19 5:19 | ||
77 | 110 | ▲33 | VAN POUCKE Wannes Van Moer Logistics Cycling Team | Van Moer Logistics Cycling Team | 5:21 5:21 | ||
78 | 85 | ▲7 | BAUDOIN Bjorn District Zuid-Oost Nederland | District Zuid-Oost Nederland | 5:27 5:27 | ||
79 | 40 | ▼39 | NEYMAN Julian Sprint 2000 Charleroi | Sprint 2000 Charleroi | 5:45 5:45 | ||
80 | 53 | ▼27 | LAMOULINE Sam Entente Juniors Auvergne | Entente Juniors Auvergne | 5:48 5:48 | ||
81 | 70 | ▼11 | GOVAERTS Luca Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 5:54 5:54 | ||
82 | 119 | ▲37 | MARTOCCHIA Alessandro Sport en steun Leopoldsbirg Juniors | Sport en steun Leopoldsbirg Juniors | 6:08 6:08 | ||
83 | 107 | ▲24 | VERMEULEN Rhune Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners | Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners | 6:17 6:17 | ||
84 | 63 | ▼21 | VAN RENTERGHEM Stef Onder Ons Parike | Onder Ons Parike | 6:20 6:20 | ||
85 | 19 | ▼66 | BOWER Lewis Gaverzicht - Be Okay Juniors | Gaverzicht - Be Okay Juniors | 6:45 6:45 | ||
86 | 104 | ▲18 | STIEVENART Maxim Sprint 2000 Charleroi | Sprint 2000 Charleroi | 6:46 6:46 | ||
87 | 112 | ▲25 | BOECKX Senne Sport en steun Leopoldsbirg Juniors | Sport en steun Leopoldsbirg Juniors | 6:57 6:57 | ||
88 | 77 | ▼11 | DEPIL Louis Mixte Hauts-de-France | Mixte Hauts-de-France | 7:40 7:40 | ||
89 | 121 | ▲32 | DERREVEAUX Tom Sprint 2000 Charleroi | Sprint 2000 Charleroi | 8:02 8:02 | ||
90 | 122 | ▲32 | KOOISTRA Jorn KNWU Noord-Nederland | KNWU Noord-Nederland | 11:54 11:54 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:10 October 2021
- Start time:-
- Avg. speed winner:41.195 km/h
- Race category:MJ - Men Juniors
- Distance:118 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:133
- Vert. meters:2011
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:Sprint à deux
- Avg. temperature: