Menu▼
Home
Races
▼
Tour de France
Giro d'Italia
La Vuelta ciclista a España
World Championships
Amstel Gold Race
Milano-Sanremo
Tirreno-Adriatico
Liège-Bastogne-Liège
Il Lombardia
La Flèche Wallonne
Paris - Nice
Paris-Roubaix
Volta Ciclista a Catalunya
Critérium du Dauphiné
Tour des Flandres
Gent-Wevelgem in Flanders Fields
Clásica Ciclista San Sebastián
Teams
▼
INEOS Grenadiers
Groupama - FDJ
EF Education-EasyPost
Decathlon AG2R La Mondiale Team
Cofidis
BORA - hansgrohe
Bahrain - Victorious
Astana Qazaqstan Team
Intermarché - Wanty
Lidl - Trek
Movistar Team
Soudal - Quick Step
Team dsm-firmenich PostNL
Team Jayco AlUla
Team Visma | Lease a Bike
UAE Team Emirates
Arkéa - B&B Hotels
Alpecin-Deceuninck
Rankings
Statistics
▼
Overview
Riders
Teams
Grand tours
Game
More
▼
Riders
Contact us
Countdown to 3 billion pageviews
Favorite500
Sitemap
About us
Profile Score
Tutorials
Pro
▼
Dashboard
Lists
❖
login
✱
settings
1998
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1965
1963
1961
1960
1958
1957
1956
1955
1954
1952
1951
1950
1949
1948
2000
- stage -
Stage 1 | Gouda - Tilburg
Stage 2 | Utrecht - Coevorden
Stage 3a | Coevorden - Denekamp
Stage 3b (ITT) | Nordhorn - Denekamp
Stage 4 | Nijverdal - Venlo
Stage 5 | Blerick - Landgraaf
Statistics
GO TO
Stage 5 Results
Startlist▼
Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More
Teams▼
Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations
Route▼
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results▼
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
More
Statistics - Statistics
Startlist - Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More - More
Teams - Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations - Nations
Route - Route
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results - Results
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
Ronde van Nederland
»
1999
»
Startlist
menu
1999
»
39th
Ronde van Nederland
(2.1)
1999
»
5 Stages
»
Gouda
›
Landgraaf
(888.6km)
Startlist
more pdf options
Incl. uci-code
Incl. GC times
Incl. flags
Incl. gc+flags
Shirts+info
Startlist
Default
Without dropout indication
Hide dropouts
115
riders
Individual participants
#
BIB
Rider
Contract team
1
-
BÄCKSTEDT Magnus
Crédit Agricole
2
-
JENNER Christopher
Crédit Agricole
3
-
NEUVILLE Jerome
Crédit Agricole
4
-
O'GRADY Stuart
Crédit Agricole
5
-
POLI Eros
Crédit Agricole
6
-
VOGELS Henk
Crédit Agricole
7
-
VOIGT Jens
Crédit Agricole
8
-
BRASI Rossano
Polti
9
-
CASSANI Enrico
Polti
10
-
GUIDI Fabrizio
Polti
11
-
GUIDI Leonardo
Polti
12
-
SALVATO Cristian
Polti
13
-
ZINETTI Mauro
Polti
14
-
ZUCCHI Simone
Polti
15
-
DE CLERCQ Hans
Palmans - Ideal
16
-
DE CLERCQ Mario
Palmans - Ideal
17
-
HAMMOND Roger
Palmans - Ideal
18
-
PAUWELS Karl
Palmans - Ideal
19
-
SMIRNOV Vladimir
Palmans - Ideal
20
-
SUNDERLAND Scott
Palmans - Ideal
21
-
VAN DE WALLE Jurgen
Palmans - Ideal
22
-
VANDERAERDEN Gert
Palmans - Ideal
23
-
MEINERT-NIELSEN Peter
Team Fakta
24
-
DUBBELDAM Davy
Team Cologne
25
-
GRABSCH Bert
Team Cologne
26
-
KOERTS Jans
Team Cologne
27
-
MEIJS Raymond
Team Cologne
28
-
SCHLICKAU Michael
Team Cologne
29
-
THIJS Erwin
Team Cologne
30
-
VAN DER WOLF Michael
Team Cologne
31
-
JEURISSEN Cees
Batavus - Bankgiroloterij
32
-
KEMNA Rudi
Batavus - Bankgiroloterij
33
-
REINERINK Rik
Batavus - Bankgiroloterij
34
-
SIDARENKO Dmitri
Batavus - Bankgiroloterij
35
-
TALEN John
Batavus - Bankgiroloterij
36
-
VAN SCHALEN Paul
Batavus - Bankgiroloterij
37
-
VAN VELZEN Jan
Batavus - Bankgiroloterij
38
-
YPENBURG Renger
Batavus - Bankgiroloterij
39
-
CRETSKENS Wilfried
Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx
40
-
D'HOLLANDER Glenn
Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx
41
-
DANIELS Davy
Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx
42
-
GUNS Jurgen
Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx
43
-
STREMERSCH Tom
Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx
44
-
VAN LANCKER Kurt
Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx
45
-
VEREECKE Karel
Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx
46
-
VERMAUT Stive
Vlaanderen 2002 - Eddy Merckx
47
-
ANDERSSON Michael
Acceptcard Pro Cycling
48
-
JONASSON Danny
Acceptcard Pro Cycling
49
-
KRISTIANSEN Stig
Acceptcard Pro Cycling
50
-
KRYGER Martin
Acceptcard Pro Cycling
51
-
MOE RASMUSSEN Jacob
Acceptcard Pro Cycling
52
-
PETERSEN Søren
Acceptcard Pro Cycling
53
-
SONNE Morten
Acceptcard Pro Cycling
54
-
VESTØL Bjørnar
Acceptcard Pro Cycling
55
-
APOLLONIO Massimo
Vini Caldirola - Sidermec
56
-
HAUPTMAN Andrej
Vini Caldirola - Sidermec
57
-
HONCHAR Serhiy
Vini Caldirola - Sidermec
58
-
KLEMENČIČ Zoran
Vini Caldirola - Sidermec
59
-
RADAELLI Mauro
Vini Caldirola - Sidermec
60
-
SIRONI Gianluca
Vini Caldirola - Sidermec
61
-
WHITE Matthew
Vini Caldirola - Sidermec
62
-
CASEY Dylan
US Postal Service
63
-
DERAME Pascal
US Postal Service
64
-
HINCAPIE George
US Postal Service
65
-
HØJ Frank
US Postal Service
66
-
JEMISON Marty
US Postal Service
67
-
MAGNUSSON Glenn
US Postal Service
68
-
MEINERT-NIELSEN Peter
US Postal Service
69
-
VAUGHTERS Jonathan
US Postal Service
70
-
BOOGERD Michael
Rabobank ProTeam
71
-
DEKKER Erik
Rabobank ProTeam
72
-
DEN BAKKER Maarten
Rabobank ProTeam
73
-
MCEWEN Robbie
Rabobank ProTeam
74
-
SØRENSEN Rolf
Rabobank ProTeam
75
-
VAN BON Léon
Rabobank ProTeam
76
-
VIERHOUTEN Aart
Rabobank ProTeam
77
-
WAUTERS Marc
Rabobank ProTeam
78
-
FORNACIARI Paolo
Mapei - Quickstep
79
-
HOSTE Leif
Mapei - Quickstep
80
-
LEYSEN Bart
Mapei - Quickstep
81
-
MUSEEUW Johan
Mapei - Quickstep
82
-
PEETERS Wilfried
Mapei - Quickstep
83
-
RODRIGUEZ Fred
Mapei - Quickstep
84
-
STEELS Tom
Mapei - Quickstep
85
-
VAN HEESWIJK Max
Mapei - Quickstep
86
-
BELOHVOŠČIKS Raivis
Lampre - Daikin - Colnago
87
-
FRUTTI Matteo
Lampre - Daikin - Colnago
88
-
HUNTER Robert
Lampre - Daikin - Colnago
89
-
PADRNOS Pavel
Lampre - Daikin - Colnago
90
-
SERPELLINI Marco
Lampre - Daikin - Colnago
91
-
SPRUCH Zbigniew
Lampre - Daikin - Colnago
92
-
SVORADA Ján
Lampre - Daikin - Colnago
93
-
VERSTREPEN Johan
Lampre - Daikin - Colnago
94
-
ALDAG Rolf
Team Telekom
95
-
BALDINGER Dirk
Team Telekom
96
-
FRATTINI Francesco
Team Telekom
97
-
GRABSCH Ralf
Team Telekom
98
-
HEPPNER Jens
Team Telekom
99
-
HONDO Danilo
Team Telekom
100
-
KLÖDEN Andreas
Team Telekom
101
-
LOMBARDI Giovanni
Team Telekom
102
-
ULLRICH Jan
Team Telekom
103
-
BASSONS Christophe
La Française des Jeux
104
-
CASPER Jimmy
La Française des Jeux
105
-
D'HONDT Patrick
La Française des Jeux
106
-
HORNER Chris
La Française des Jeux
107
-
MICHAELSEN Lars
La Française des Jeux
108
-
TESSIER Jean-Michel
La Française des Jeux
109
-
BLIJLEVENS Jeroen
TVM - Farm Frites
110
-
DE JONGH Steven
TVM - Farm Frites
111
-
HOFFMAN Tristan
TVM - Farm Frites
112
-
KNAVEN Servais
TVM - Farm Frites
113
-
USHAKOV Serhiy
TVM - Farm Frites
114
-
VAN BONDT Geert
TVM - Farm Frites
115
-
VAN PETEGEM Peter
TVM - Farm Frites
116
-
VOSKAMP Bart
TVM - Farm Frites
* = competes for youth GC
Menu
Startlist
Alphabetical
Changes
Form
Top competitors
Previous performance
Youngest and oldest
Startlist quality
Debutants
Best per specialty
Race ranking
Peloton averages
Contribute to startlist
Statistics team line-ups
Ranked
Top GC riders
Sprinters
TT Specialists
Best classic riders
Climbers
Most KMs
Most wins
More
Top-100 riders competing
National champions
Starting other race
National startlist quality
First first participations
Birthdays during race
Injury history per rider
PCS Pro (3)