Menu▼
Home
Races
▼
Tour de France
Giro d'Italia
La Vuelta ciclista a España
World Championships
Amstel Gold Race
Milano-Sanremo
Tirreno-Adriatico
Liège-Bastogne-Liège
Il Lombardia
La Flèche Wallonne
Paris - Nice
Paris-Roubaix
Volta Ciclista a Catalunya
Critérium du Dauphiné
Tour des Flandres
Gent-Wevelgem in Flanders Fields
Clásica Ciclista San Sebastián
Teams
▼
INEOS Grenadiers
Groupama - FDJ
EF Education-EasyPost
Decathlon AG2R La Mondiale Team
Cofidis
BORA - hansgrohe
Bahrain - Victorious
Astana Qazaqstan Team
Intermarché - Wanty
Lidl - Trek
Movistar Team
Soudal - Quick Step
Team dsm-firmenich PostNL
Team Jayco AlUla
Team Visma | Lease a Bike
UAE Team Emirates
Arkéa - B&B Hotels
Alpecin-Deceuninck
Rankings
Statistics
▼
Overview
Riders
Teams
Grand tours
Game
More
▼
Riders
Contact us
Countdown to 3 billion pageviews
Favorite500
Sitemap
About us
Profile Score
Tutorials
Pro
▼
Dashboard
Lists
❖
login
✱
settings
2005
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1967
1966
1965
1964
1955
1954
1949
1948
1937
1936
1935
1934
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1914
1913
1912
1911
1910
2007
- stage -
Statistics
GO TO
Results
Startlist▼
Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More
Teams▼
Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations
Route▼
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
More
Statistics - Statistics
Startlist - Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More - More
Teams - Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations - Nations
Route - Route
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results - Results
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
Rund um Köln
»
2006
»
Startlist
menu
2006
»
91st
Rund um Köln
(1.1)
2006
»
One day race
»
Leverkusen
›
Köln
(202.8km)
Startlist
more pdf options
Incl. uci-code
Incl. GC times
Incl. flags
Incl. gc+flags
Shirts+info
Startlist
Default
Without dropout indication
Hide dropouts
175
riders
Individual participants
#
BIB
Rider
Contract team
1
-
CAMPONOGARA Siro
Navigators Insurance Cycling Team
2
-
CLARKE Hilton
Navigators Insurance Cycling Team
3
-
MILNE Shawn
Navigators Insurance Cycling Team
4
-
VAN ULDEN Bernard
Navigators Insurance Cycling Team
5
-
WALTERS Mark
Navigators Insurance Cycling Team
6
-
AIKEN Roger
Sean Kelly Team
7
-
BOGAERTS Kurt
Sean Kelly Team
8
-
CASSIDY Mark
Sean Kelly Team
9
-
DESAEVER Dwight
Sean Kelly Team
10
-
KELLY Ciaran
Sean Kelly Team
11
-
MINNE Stijn
Sean Kelly Team
12
-
SCHOONACKER Jehudi
Sean Kelly Team
13
-
SCHOONJANS Peter
Sean Kelly Team
14
-
DARGARTZ Christoph
Team Notebooksbilliger.de
15
-
KIRITSCHENKO Marco
Team Notebooksbilliger.de
16
-
MÜLLER Udo
Team Notebooksbilliger.de
17
-
SCHOKNECHT Karl
Team Notebooksbilliger.de
18
-
SCHOLZ Timo
Team Notebooksbilliger.de
19
-
SCHULZ Phillip
Team Notebooksbilliger.de
20
-
WEINBERG Marcus
Team Notebooksbilliger.de
21
-
WIELE Mathias
Team Notebooksbilliger.de
22
-
BONDARIEW Bogdan
Intel - Action
23
-
BROŻYNA Tomasz
Intel - Action
24
-
HUZARSKI Bartosz
Intel - Action
25
-
OSIŃSKI Marcin
Intel - Action
26
-
RUDNICKI Dariusz
Intel - Action
27
-
RUTKIEWICZ Marek
Intel - Action
28
-
SKIBA Sebastian
Intel - Action
29
-
ZAMANA Cezary
Intel - Action
30
-
BAK Lars Ytting
CSC ProTeam
31
-
BLAUDZUN Michael
CSC ProTeam
32
-
MÜLLER Christian
CSC ProTeam
33
-
O'GRADY Stuart
CSC ProTeam
34
-
PERON Andrea
CSC ProTeam
35
-
ROBERTS Luke
CSC ProTeam
36
-
BERKENBOSCH Maint
Team Regioström - Senges
37
-
COLLINGWOOD Joshua Kane
Team Regioström - Senges
38
-
EICHLER Markus
Team Regioström - Senges
39
-
LACROIX René
Team Regioström - Senges
40
-
MAUS Yannic
Team Regioström - Senges
41
-
SCHUBERT Konstantin
Team Regioström - Senges
42
-
VOGEL Karsten
Team Regioström - Senges
43
-
WIESE Wolfram
Team Regioström - Senges
44
-
CAETHOVEN Steven
Chocolade Jacques / Topsport Vlaanderen
45
-
DE SCHROODER Benny
Chocolade Jacques / Topsport Vlaanderen
46
-
DEHAES Kenny
Chocolade Jacques / Topsport Vlaanderen
47
-
LISABETH Kenny
Chocolade Jacques / Topsport Vlaanderen
48
-
STUBBE Tom
Chocolade Jacques / Topsport Vlaanderen
49
-
VAN MECHELEN Wouter
Chocolade Jacques / Topsport Vlaanderen
50
-
VANHEULE Bart
Chocolade Jacques / Topsport Vlaanderen
51
-
VERBIST Evert
Chocolade Jacques / Topsport Vlaanderen
52
-
FROHN Florian
Thüringer Energie Team
53
-
GRAF Nico
Thüringer Energie Team
54
-
GRETSCH Patrick
Thüringer Energie Team
55
-
HAHN Matthias
Thüringer Energie Team
56
-
HIPPEL Sven
Thüringer Energie Team
57
-
MARTIN Tony
Thüringer Energie Team
58
-
PATZER Philip
Thüringer Energie Team
59
-
SCHWAGER Sebastian
Thüringer Energie Team
60
-
CIOLEK Gerald
Team Wiesenhof Akud
61
-
GAJEK Artur
Team Wiesenhof Akud
62
-
KLINGER Tim
Team Wiesenhof Akud
63
-
RADOCHLA Steffen
Team Wiesenhof Akud
64
-
RETSCHKE Robert
Team Wiesenhof Akud
65
-
SCHMIDT Torsten
Team Wiesenhof Akud
66
-
SIEBERG Marcel
Team Wiesenhof Akud
67
-
WACKERNAGEL Lars
Team Wiesenhof Akud
68
-
GIRSCHWEILER Christoph
Team Vorarlberg
69
-
GLOMSER Gerrit
Team Vorarlberg
70
-
HUNGERBÜHLER Pascal
Team Vorarlberg
71
-
LENER Christian
Team Vorarlberg
72
-
MACMASTER Fraser
Team Vorarlberg
73
-
MATZBACHER Andreas
Team Vorarlberg
74
-
MORSCHER Harald
Team Vorarlberg
75
-
RIEBENBAUER Werner
Team Vorarlberg
76
-
FALTUS Richard
Team Sparkasse
77
-
FLAMMANG Tom
Team Sparkasse
78
-
GOTTFRIED Alexander
Team Sparkasse
79
-
HONSTEIN Timo
Team Sparkasse
80
-
LÖFFLER Stefan
Team Sparkasse
81
-
MAUL Alexander
Team Sparkasse
82
-
OWCZAREK Jonas
Team Sparkasse
83
-
PARINUSSA Stefan
Team Sparkasse
84
-
BLOKS Hans
Team Löwik Meubelen
85
-
FRANSEN Rick
Team Löwik Meubelen
86
-
HARMS Jos
Team Löwik Meubelen
87
-
LENFERINK Jasper
Team Löwik Meubelen
88
-
NAGELHOUT Berry
Team Löwik Meubelen
89
-
REEF Marc
Team Löwik Meubelen
90
-
TIMMER Albert
Team Löwik Meubelen
91
-
VAN GROEN Arnoud
Team Löwik Meubelen
92
-
FRIEDEMANN Matthias
Team Lamonta
93
-
GLASNER Björn
Team Lamonta
94
-
HARDTER Uwe
Team Lamonta
95
-
PAPSTEIN Björn
Team Lamonta
96
-
SCHULZE André
Team Lamonta
97
-
VAN KLEINSORGEN Christoph
Team Lamonta
98
-
WEIGOLD Steffen
Team Lamonta
99
-
DOI Yukihiro
Skil - Shimano
100
-
KANO Tomoya
Skil - Shimano
101
-
MESCHENMOSER Christoph
Skil - Shimano
102
-
NODERA Hidenori
Skil - Shimano
103
-
SHINAGAWA Masahiro
Skil - Shimano
104
-
VAN HUMMEL Kenny
Skil - Shimano
105
-
WEISSINGER René
Skil - Shimano
106
-
ABAKOUMOV Igor
Jartazi - 7 Mobile
107
-
CAUQUIL Yohan
Jartazi - 7 Mobile
108
-
HAYNES Hamish Robert
Jartazi - 7 Mobile
109
-
NEVENS Sven
Jartazi - 7 Mobile
110
-
PLANCKAERT Francesco
Jartazi - 7 Mobile
111
-
RONSSE Peter
Jartazi - 7 Mobile
112
-
THYS Steven
Jartazi - 7 Mobile
113
-
VAN DER SLAGMOLEN Kevin
Jartazi - 7 Mobile
114
-
BOOM Lars
Rabobank Continental Team
115
-
GESINK Robert
Rabobank Continental Team
116
-
KOZONTCHUK Dmitry
Rabobank Continental Team
117
-
LEEZER Tom
Rabobank Continental Team
118
-
REUS Kai
Rabobank Continental Team
119
-
STAMSNIJDER Tom
Rabobank Continental Team
120
-
VAN DULMEN Thom
Rabobank Continental Team
121
-
WALKER William
Rabobank Continental Team
122
-
COHNEN Stefan
Naturino - Sapore Di Mare
123
-
GIORDANI Leonardo
Naturino - Sapore Di Mare
124
-
MORI Massimiliano
Naturino - Sapore Di Mare
125
-
PIERFELICI Luca
Naturino - Sapore Di Mare
126
-
QUADRANTI Antonio
Naturino - Sapore Di Mare
127
-
RIZZA Emanuele
Naturino - Sapore Di Mare
128
-
ZAMPILLI Rino
Naturino - Sapore Di Mare
129
-
BECKE Daniel
Team Milram
130
-
GRABSCH Ralf
Team Milram
131
-
KNEES Christian
Team Milram
132
-
MÜLLER Martin
Team Milram
133
-
PETACCHI Alessandro
Team Milram
134
-
POITSCHKE Enrico
Team Milram
135
-
SIEDLER Sebastian
Team Milram
136
-
ZABEL Erik
Team Milram
137
-
AMORISON Frédéric
Landbouwkrediet - Colnago
138
-
CRIQUIELION Mathieu
Landbouwkrediet - Colnago
139
-
DE WILDE Sjef
Landbouwkrediet - Colnago
140
-
NEIRYNCK Kevin
Landbouwkrediet - Colnago
141
-
VAN LOOCKE Jurgen
Landbouwkrediet - Colnago
142
-
VANLANDSCHOOT James
Landbouwkrediet - Colnago
143
-
VERHEYEN David
Landbouwkrediet - Colnago
144
-
BERNUCCI Lorenzo
T-Mobile Team
145
-
BURGHARDT Marcus
T-Mobile Team
146
-
GERDEMANN Linus
T-Mobile Team
147
-
GREIPEL André
T-Mobile Team
148
-
KORFF André
T-Mobile Team
149
-
LUDEWIG Jörg
T-Mobile Team
150
-
ROGERS Michael
T-Mobile Team
151
-
SCHRECK Stephan
T-Mobile Team
152
-
FUCHS Sergej
Heinz von Heiden Team Hannover
153
-
HERZ Serge
Heinz von Heiden Team Hannover
154
-
JÖRDENS Roman
Heinz von Heiden Team Hannover
155
-
PHILLIPS Jason
Heinz von Heiden Team Hannover
156
-
POHL Dennis
Heinz von Heiden Team Hannover
157
-
VOß Paul
Heinz von Heiden Team Hannover
158
-
WERNER Hendrik
Heinz von Heiden Team Hannover
159
-
WYPER Andrew
Heinz von Heiden Team Hannover
160
-
FÖRSTER Robert
Gerolsteiner
161
-
FOTHEN Markus
Gerolsteiner
162
-
HASELBACHER René
Gerolsteiner
163
-
KOPP David
Gerolsteiner
164
-
LANG Sebastian
Gerolsteiner
165
-
ORDOWSKI Volker
Gerolsteiner
166
-
SCHOLZ Ronny
Gerolsteiner
167
-
WROLICH Peter
Gerolsteiner
168
-
HASSINK Arne
Fondas P3 Transfer Team
169
-
HONIG Reinier
Fondas P3 Transfer Team
170
-
MANDEMAKERS Maarten
Fondas P3 Transfer Team
171
-
MOL Wouter
Fondas P3 Transfer Team
172
-
POELS Norbert
Fondas P3 Transfer Team
173
-
SOEPENBERG Ger
Fondas P3 Transfer Team
174
-
VAN DER WAL Eelke
Fondas P3 Transfer Team
175
-
VAN GROEZEN Jelle
Fondas P3 Transfer Team
* = competes for youth GC
Menu
Startlist
Alphabetical
Changes
Form
Top competitors
Previous performance
Youngest and oldest
Startlist quality
Debutants
Best per specialty
Race ranking
Peloton averages
Contribute to startlist
Statistics team line-ups
Ranked
Top GC riders
Sprinters
TT Specialists
Best classic riders
Climbers
Most KMs
Most wins
More
Top-100 riders competing
National champions
Starting other race
National startlist quality
First first participations
Birthdays during race
Injury history per rider
PCS Pro (3)