Debutants
Ferenc Stubán is the youngest debutant in Sibiu Cycling Tour in 2011. There are 66 debutants.
# | Rider | Team | Age |
---|---|---|---|
1 | STUBÁN Ferenc | Ora Hotels | 18y + 329d |
2 | LAZAR Nandor | Tusnad Cycling Team | 19y + 103d |
3 | CHATZAKIS Panagiotis | SP Tableware Cycling Team | 19y + 105d |
4 | SEBESTYÉN Szabolcs | Tusnad Cycling Team | 19y + 105d |
5 | PÖSTLBERGER Lukas | RC Arbö Wels Gourmetfein | 19y + 177d |
6 | PAPADEROS Alexandros | KTM-Murcia | 19y + 248d |
7 | SIMON Peter | Ora Hotels | 19y + 265d |
8 | RABITSCH Stephan | RC Arbö Wels Gourmetfein | 20y + 8d |
9 | DECHESNE Julien | Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon | 20y + 87d |
10 | TRILLINI Walter Gaston | Ora Hotels | 20y + 162d |
11 | EFSTATHIOU Konstantinos | KTM-Murcia | 20y + 163d |
12 | ZEKAVICA Jovan | Partizan Powermove | 20y + 167d |
13 | SERRY Florent | Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon | 20y + 183d |
14 | ANCIAUX Maxime | Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon | 20y + 190d |
15 | DERNIES Tom | Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon | 20y + 226d |
16 | BOUGLAS Georgios | KTM-Murcia | 20y + 231d |
17 | KARATZIOS Georgios | SP Tableware Cycling Team | 20y + 241d |
18 | DEMOITIÉ Antoine | Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon | 20y + 263d |
19 | SOKOL Jan | RC Arbö Wels Gourmetfein | 20y + 283d |
20 | KARNULIN Denis | ISD - Lampre | 20y + 322d |
21 | VASILYEV Maksym | ISD - Lampre | 21y + 83d |
22 | MARTYNENKO Oleksandr | ISD - Lampre | 21y + 349d |
23 | THALHAMMER Hans-Jörg | RC Arbö Wels Gourmetfein | 21y + 355d |
24 | THOMÉ Kevin | Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon | 22y + 21d |
25 | BOUGLAS Apostolos | KTM-Murcia | 22y + 112d |
26 | GAOUA Cédric | Team Differdange | 22y + 121d |
27 | SIMANTIRAKIS Vasileios | SP Tableware Cycling Team | 22y + 127d |
28 | BALINSKY Pavlin | Torquay Sheker Konya Vivelo | 22y + 151d |
29 | TOPCHANYUK Artem | ISD - Lampre | 22y + 160d |
30 | TZORTZAKIS Polychronis | KTM-Murcia | 22y + 184d |
31 | KAUPAS Gediminas | Team Differdange | 22y + 302d |
32 | LOVASSY Krisztián | Ora Hotels | 23y + 13d |
33 | ZOIDL Riccardo | RC Arbö Wels Gourmetfein | 23y + 89d |
34 | DRON Boris | Lotto - Bodysol - Pôle Continental Wallon | 23y + 111d |
35 | CIOBAN Sergiu | Tusnad Cycling Team | 23y + 121d |
36 | BRAICO Alexandr | Tusnad Cycling Team | 23y + 123d |
37 | WEBER Sascha | Team Differdange | 23y + 133d |
38 | ZARALIEV Stanislav | Torquay Sheker Konya Vivelo | 23y + 146d |
39 | KONONENKO Mykhaylo | Kolss Cycling Team | 23y + 249d |
40 | O'BRIEN Mark | SP Tableware Cycling Team | 23y + 293d |
41 | VASYLYUK Andriy | Kolss Cycling Team | 23y + 311d |
42 | TERNOVSEK Marcel | Tusnad Cycling Team | 24y + 138d |
43 | KHRIPTA Andriy | Kolss Cycling Team | 24y + 219d |
44 | CZIRÁKI István | Ora Hotels | 25y + 15d |
45 | ZANICHELLI Stefano | Torquay Sheker Konya Vivelo | 25y + 103d |
46 | HEYMANS Cyrille | Team Differdange | 25y + 124d |
47 | SPRINGER Christoph | SP Tableware Cycling Team | 25y + 249d |
48 | GRAF Andreas | RC Arbö Wels Gourmetfein | 25y + 333d |
49 | PAKHTUSOV Anatoliy | ISD - Lampre | 26y + 80d |
50 | HASANOVIĆ Esad | Partizan Powermove | 26y + 163d |
51 | GOMENIUK Volodymyr | Kolss Cycling Team | 26y + 184d |
52 | POPKOV Vitaliy | ISD - Lampre | 28y + 20d |
53 | PETROV Daniel Bogomilov | Torquay Sheker Konya Vivelo | 28y + 248d |
54 | KAUPAS Vytautas | Team Differdange | 29y + 96d |
55 | RICHEZE Roberto Antonio | Ora Hotels | 29y + 254d |
56 | KNUDSEN Morten | Team Differdange | 29y + 288d |
57 | CADOR Rida | Ora Hotels | 30y + 103d |
58 | SHEYDYK Oleksandr | ISD - Lampre | 30y + 296d |
59 | CSICSAKY Tamas | Tusnad Cycling Team | 31y + 32d |
60 | TAMOURIDIS Ioannis | SP Tableware Cycling Team | 31y + 33d |
61 | ROVIRA Jaume | KTM-Murcia | 31y + 245d |
62 | KOEV Vladimir | Torquay Sheker Konya Vivelo | 31y + 309d |
63 | POOS Christian | Team Differdange | 33y + 243d |
64 | NOVAK Carol Eduard | Tusnad Cycling Team | 34y + 343d |
65 | GERGANOV Evgeni | Torquay Sheker Konya Vivelo | 35y + 278d |
66 | RIŠKA Martin | RC Arbö Wels Gourmetfein | 36y + 49d |