2013
2011
»
«

2012»2nd Cycling Tour of Sibiu (2.2)

2012  General classification

Clear filter
RnkGCGC-TimeRiderAgeTeamUCIPntTime
111+6:16 Kasa GaborSalcano Manisaspor Cycling Team  23Salcano Manisaspor Cycling Team 853:44:303:44:30
216+8:46 Gerganov EvgeniTusnad Cycling Team 36Tusnad Cycling Team520:020:02
378+33:54 Haugård Phan ÅgeOneco - Mesterhus Cycling Team 20Oneco - Mesterhus Cycling Team210:050:05
414+6:37 Khripta AndriyKolss Cycling Team 25Kolss Cycling Team0:180:18
541+19:21 Bulik Mieszko 211:301:30
636+15:26 Bihel CésarTeam Differdange  24Team Differdange ,,1:30
760+25:30 Lovassy KrisztiánTusnad Cycling Team 24Tusnad Cycling Team,,1:30
855+23:51 Malaguti AlessandroMiche-Guerciotti  24Miche-Guerciotti ,,1:30
993+41:58 Fedele Manuel 25,,1:30
1013+6:32 Jouffroy ArnaudTelenet - Fidea  22Telenet - Fidea ,,1:30
1128+11:07 Forbord KristianOneco - Mesterhus Cycling Team 24Oneco - Mesterhus Cycling Team,,1:30
1280+34:29 Batora Lukáš 26,,1:30
1365+27:51 Bergsland JonOneco - Mesterhus Cycling Team 30Oneco - Mesterhus Cycling Team,,1:30
1448+21:49 Hillebrand Manuel ,,1:30
15100+49:14 Bakker Dennis 18,,1:30
166+3:45 Sosnitskiy AnatoliyKolss Cycling Team 21Kolss Cycling Team,,1:30
1799+49:11 Grünwalder Lukas 21,,1:30
1868+28:58 Tesler ArtemKolss Cycling Team 23Kolss Cycling Team,,1:30
1991+41:29 Kozomara Nikola 20,,1:30
2052+23:25 Gyurov Spas 26,,1:30
2176+32:47 PEINHAUPT Marco 19,,1:30
2210+5:10 Nesset SigurdFrøy - Trek 21Frøy - Trek,,1:30
2338+17:11 Tanovițchii NicolaeStart Cycling Team - Atacama Flowery Desert 18Start Cycling Team - Atacama Flowery Desert,,1:30
248+4:36 Cioban SergiuTusnad Cycling Team 24Tusnad Cycling Team,,1:30
2567+28:44 Zatorski Konrad 20,,1:30
2645+20:49 Braico AlexandrTusnad Cycling Team 24Tusnad Cycling Team,,1:30
27102+51:02 Tenbruck Jonas 19,,1:30
2866+28:41 Dal Santo NicolaMiche-Guerciotti  23Miche-Guerciotti ,,1:30
2973+30:25 Rusnac Maxim 19,,1:30
3086+37:37 Kaupas VytautasTeam Differdange  30Team Differdange ,,1:30
3182+34:56 Der Žolt 29,,1:30
3262+26:14 Fritz Alexander ,,1:30
331+0:00 de la Parte VíctorSP Tableware Cycling Team 26SP Tableware Cycling Team,,1:30
347+3:54 Kišerlovski Emanuel 27,,1:30
3574+30:43 Sobrino JoaquinSP Tableware Cycling Team 30SP Tableware Cycling Team,,1:30
3635+15:01 Maric Dejan 20,,1:30
3796+43:23 de Boer Joris 22,,1:30
3871+29:49 Volovod DmitroISD - Lampre 20ISD - Lampre,,1:30
3953+23:29 Coman Bogdan 21,,1:30
4031+12:57 van den Berg Pim 29,,1:30
4150+23:01 Altenkamp Lukas 25,,1:30
425+1:47 Landa AndreasOneco - Mesterhus Cycling Team 24Oneco - Mesterhus Cycling Team,,1:30
4370+29:18 Gollmann Daniel 20,,1:30
443+0:56 Topchanyuk ArtemSP Tableware Cycling Team 23SP Tableware Cycling Team,,1:30
452+0:17 Kvasina MatijaTusnad Cycling Team 30Tusnad Cycling Team,,1:30
4620+9:52 Polischuk MaksymISD - Lampre 28ISD - Lampre,,1:30
4742+19:32 Vígh Zoltán 24,,1:30
4883+34:56 Robov Momchil ,,1:30
4961+25:38 Grygorenko Oleksandr 24,,1:30
5017+9:10 Stancu George ,,1:30
5122+10:26 Orset JonasFrøy - Trek 21Frøy - Trek,,1:30
5226+10:55 Stockhausen Richard 24,,1:30
5324+10:44 Novak Jakub 24,,1:30
5433+14:20 Sipos Zoltán 20,,1:30
554+1:10 Tamouridis IoannisSP Tableware Cycling Team 32SP Tableware Cycling Team,,1:30
5651+23:15 Ciocan Alexandru 34,,1:30
5719+9:40 Jovanović Nebojša 29,,1:30
5844+20:42 Vandekinderen JensTelenet - Fidea  19Telenet - Fidea ,,1:30
5957+24:23 Thill TomTeam Differdange  22Team Differdange ,,1:30
6032+14:14 Dzhus VolodymyrISD - Lampre 19ISD - Lampre,,1:30
6123+10:36 Kohlvelter KevinTeam Differdange  21Team Differdange ,,1:30
6288+38:39 Hurum Sondre MoenOneco - Mesterhus Cycling Team 23Oneco - Mesterhus Cycling Team,,1:30
6397+45:04 Kautz Kai 24,,1:30
6421+10:02 Grashev Martin 25,,1:30
6529+11:40 Simon Peter 20,,1:30
669+4:47 Pöll Stefan 25,,1:30
6740+17:49 Gaber Martin 22,,1:30
6879+33:58 Simantirakis VasileiosSP Tableware Cycling Team 23SP Tableware Cycling Team,,1:30
6939+17:14 Gredler Roman 31,,1:30
7047+21:40 Sakellaridis NeofytosSP Tableware Cycling Team 23SP Tableware Cycling Team,,1:30
7159+25:17 Stević IvanSalcano Manisaspor Cycling Team  32Salcano Manisaspor Cycling Team ,,1:30
7284+35:04 Balinsky Pavlin 23,,1:30
7315+7:31 Zajac Bartosz 19,,1:30
7464+26:25 Prevar OleksandrKolss Cycling Team 22Kolss Cycling Team,,1:30
7518+9:17 Nitu Adrian 22,,1:30
7630+11:54 Shumilov Sergii 19,,1:30
7727+11:02 Sandvik Morten RensloFrøy - Trek 24Frøy - Trek,,1:30
78114+13:37 Schnapka Matthias 31,,1:30
7975+32:35 Stoenchev Valentin 20,,1:30
8092+41:32 Schellevis Rutger 22,,1:30
8112+6:18 Hasanović Esad 271:541:54
82105+52:53 Spikseth Elias AngellOneco - Mesterhus Cycling Team 21Oneco - Mesterhus Cycling Team,,1:54
8358+24:31 Plesea Valentin 18,,1:54
8449+22:36 Tintea Nicolae 21,,1:54
85112+1:14 Vrabii Andrei 20,,1:54
8646+21:28 Meeusen TomTelenet - Fidea  23Telenet - Fidea 1:561:56
8795+42:44 Keunecke Karsten 321:581:58
8881+34:37 Ternovsek MarcelTusnad Cycling Team 25Tusnad Cycling Team1:591:59
8943+19:34 Hagen KristerOneco - Mesterhus Cycling Team 23Oneco - Mesterhus Cycling Team,,1:59
9034+14:29 Krakowiak Norbert 19,,1:59
9190+40:05 Leontenko YuriyKolss Cycling Team 26Kolss Cycling Team2:062:06
92110+59:06 Novak Carol EduardTusnad Cycling Team 35Tusnad Cycling Team2:082:08
9377+33:42 Yordanov Radostin 212:102:10
9456+24:19 Zaraliev Stanislav 24,,2:10
9585+36:49 Alexiev Alexander 19,,2:10
9669+29:00 Adams JoeriTelenet - Fidea  22Telenet - Fidea 2:132:13
97119+23:24 Schäfer Timo 292:152:15
9837+16:57 Thalhammer Hans-Jörg 222:202:20
9963+26:25 Gutmann Thomas ,,2:20
10025+10:54 Grand ArnaudTelenet - Fidea  21Telenet - Fidea 2:212:21
10154+23:49 Tomasiak Konrad 201:301:30
10289+39:15 Branzea Ion Stanel 10:3210:32
103103+52:45 Strzedula Szymon 19,,10:32
104108+58:32 Solymosi Marton 22,,10:32
10598+45:33 van Kessel CornéTelenet - Fidea  20Telenet - Fidea 10:3710:37
10694+42:15 Ovidiu-tudor Oprea 12:2012:20
107101+50:40 Morcov Stefan ,,12:20
108106+54:28 Radonics Máté 19,,12:20
109113+7:28 Kaupas GediminasTeam Differdange  23Team Differdange ,,12:20
11072+30:23 Haring Martin 25,,12:20
111123+37:36 Mair Philipp 16:2616:26
112104+52:50 Ponomarenko IllyaISD - Lampre 19ISD - Lampre,,16:26
113115+17:45 Prunte Marius 22,,16:26
114121+28:58 Ekeli EivindFrøy - Trek 22Frøy - Trek16:2916:29
115109+59:04 Sdraila Ionut-adrian 1916:3116:31
116117+19:43 Bakumenko VladyslavISD - Lampre 21ISD - Lampre16:3316:33
117111+1:05 Wolters George 16:3416:34
118120+24:26 Volmerg Frederik 2316:3916:39
11987+38:25 Viglaský Ivan 27,,16:39
120116+18:50 Breznik Domagoj 16:4116:41
121122+37:06 Constantin Stefan 16:4616:46
122107+55:53 Bendeguz Bernard 24,,16:46
123118+22:55 Braicov Iulian 1822:5622:56
DNF+ - 11:34:30 Elling Nils --
DNF+ - 11:34:30 Fraňo Martin 34,,-
DNF110+59:06 Novak Carol EduardTusnad Cycling Team 35Tusnad Cycling Team,,-
DNF+ - 11:34:30 Zrelica Roman 27,,-
DNS+ - 11:34:30 Vogl Mathias 23,,-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

RnkPrev▼▲RiderAgeTeamUCIPntTimeTime won/lost
11- de la Parte VíctorSP Tableware Cycling Team 26SP Tableware Cycling Team4025 11:34:30 11:34:30..
22- Kvasina MatijaTusnad Cycling Team 30Tusnad Cycling Team30180:170:17..
33- Topchanyuk ArtemSP Tableware Cycling Team 23SP Tableware Cycling Team16140:560:56..
44- Tamouridis IoannisSP Tableware Cycling Team 32SP Tableware Cycling Team12111:101:10..
55- Landa AndreasOneco - Mesterhus Cycling Team 24Oneco - Mesterhus Cycling Team1081:471:47..
66- Sosnitskiy AnatoliyKolss Cycling Team 21Kolss Cycling Team863:453:45..
77- Kišerlovski Emanuel 27643:543:54..
88- Cioban SergiuTusnad Cycling Team 24Tusnad Cycling Team334:364:36..
99- Pöll Stefan 2524:474:47..
1010- Nesset SigurdFrøy - Trek 21Frøy - Trek15:105:10..
1115▲4 Kasa GaborSalcano Manisaspor Cycling Team  23Salcano Manisaspor Cycling Team 6:166:16..
1211▼1 Hasanović Esad 276:186:18..
1312▼1 Jouffroy ArnaudTelenet - Fidea  22Telenet - Fidea 6:326:32..
1414- Khripta AndriyKolss Cycling Team 25Kolss Cycling Team6:376:37..
1513▼2 Zajac Bartosz 197:317:31..
1622▲6 Gerganov EvgeniTusnad Cycling Team 36Tusnad Cycling Team8:468:46..
1716▼1 Stancu George 9:109:10..
1817▼1 Nitu Adrian 229:179:17..
1918▼1 Jovanović Nebojša 299:409:40..
2019▼1 Polischuk MaksymISD - Lampre 28ISD - Lampre9:529:52..
2120▼1 Grashev Martin 2510:0210:02..
2223▲1 Orset JonasFrøy - Trek 21Frøy - Trek10:2610:26..
2324▲1 Kohlvelter KevinTeam Differdange  21Team Differdange 10:3610:36..
2425▲1 Novak Jakub 2410:4410:44..
2521▼4 Grand ArnaudTelenet - Fidea  21Telenet - Fidea 10:5410:54..
2626- Stockhausen Richard 2410:5510:55..
2727- Sandvik Morten RensloFrøy - Trek 24Frøy - Trek11:0211:02..
2828- Forbord KristianOneco - Mesterhus Cycling Team 24Oneco - Mesterhus Cycling Team11:0711:07..
2929- Simon Peter 2011:4011:40..
3030- Shumilov Sergii 1911:5411:54..
3131- van den Berg Pim 2912:5712:57..
3233▲1 Dzhus VolodymyrISD - Lampre 19ISD - Lampre14:1414:14..
3334▲1 Sipos Zoltán 2014:2014:20..
3432▼2 Krakowiak Norbert 1914:2914:29..
3535- Maric Dejan 2015:0115:01..
3636- Bihel CésarTeam Differdange  24Team Differdange 15:2615:26..
3737- Thalhammer Hans-Jörg 2216:5716:57..
3838- Tanovițchii NicolaeStart Cycling Team - Atacama Flowery Desert 18Start Cycling Team - Atacama Flowery Desert17:1117:11..
3939- Gredler Roman 3117:1417:14..
4040- Gaber Martin 2217:4917:49..
4142▲1 Bulik Mieszko 2119:2119:21..
4243▲1 Vígh Zoltán 2419:3219:32..
4341▼2 Hagen KristerOneco - Mesterhus Cycling Team 23Oneco - Mesterhus Cycling Team19:3419:34..
4445▲1 Vandekinderen JensTelenet - Fidea  19Telenet - Fidea 20:4220:42..
4546▲1 Braico AlexandrTusnad Cycling Team 24Tusnad Cycling Team20:4920:49..
4647▲1 Meeusen TomTelenet - Fidea  23Telenet - Fidea 21:2821:28..
4748▲1 Sakellaridis NeofytosSP Tableware Cycling Team 23SP Tableware Cycling Team21:4021:40..
4849▲1 Hillebrand Manuel 21:4921:49..
4950▲1 Tintea Nicolae 2122:3622:36..
5051▲1 Altenkamp Lukas 2523:0123:01..
5152▲1 Ciocan Alexandru 3423:1523:15..
5254▲2 Gyurov Spas 2623:2523:25..
5355▲2 Coman Bogdan 2123:2923:29..
5457▲3 Tomasiak Konrad 2023:4923:49..
5558▲3 Malaguti AlessandroMiche-Guerciotti  24Miche-Guerciotti 23:5123:51..
5656- Zaraliev Stanislav 2424:1924:19..
5760▲3 Thill TomTeam Differdange  22Team Differdange 24:2324:23..
5859▲1 Plesea Valentin 1824:3124:31..
5961▲2 Stević IvanSalcano Manisaspor Cycling Team  32Salcano Manisaspor Cycling Team 25:1725:17..
6062▲2 Lovassy KrisztiánTusnad Cycling Team 24Tusnad Cycling Team25:3025:30..
6164▲3 Grygorenko Oleksandr 2425:3825:38..
6265▲3 Fritz Alexander 26:1426:14..
6363- Gutmann Thomas 26:2526:25..
6466▲2 Prevar OleksandrKolss Cycling Team 22Kolss Cycling Team,,26:25..
6567▲2 Bergsland JonOneco - Mesterhus Cycling Team 30Oneco - Mesterhus Cycling Team27:5127:51..
6669▲3 Dal Santo NicolaMiche-Guerciotti  23Miche-Guerciotti 28:4128:41..
6770▲3 Zatorski Konrad 2028:4428:44..
6871▲3 Tesler ArtemKolss Cycling Team 23Kolss Cycling Team28:5828:58..
6968▼1 Adams JoeriTelenet - Fidea  22Telenet - Fidea 29:0029:00..
7072▲2 Gollmann Daniel 2029:1829:18..
7173▲2 Volovod DmitroISD - Lampre 20ISD - Lampre29:4929:49..
7244▼28 Haring Martin 2530:2330:23..
7375▲2 Rusnac Maxim 1930:2530:25..
7476▲2 Sobrino JoaquinSP Tableware Cycling Team 30SP Tableware Cycling Team30:4330:43..
7579▲4 Stoenchev Valentin 2032:3532:35..
7680▲4 PEINHAUPT Marco 1932:4732:47..
7781▲4 Yordanov Radostin 2133:4233:42..
7888▲10 Haugård Phan ÅgeOneco - Mesterhus Cycling Team 20Oneco - Mesterhus Cycling Team33:5433:54..
7982▲3 Simantirakis VasileiosSP Tableware Cycling Team 23SP Tableware Cycling Team33:5833:58..
8084▲4 Batora Lukáš 2634:2934:29..
8183▲2 Ternovsek MarcelTusnad Cycling Team 25Tusnad Cycling Team34:3734:37..
8285▲3 Der Žolt 2934:5634:56..
8386▲3 Robov Momchil ,,34:56..
8487▲3 Balinsky Pavlin 2335:0435:04..
8589▲4 Alexiev Alexander 1936:4936:49..
8691▲5 Kaupas VytautasTeam Differdange  30Team Differdange 37:3737:37..
8753▼34 Viglaský Ivan 2738:2538:25..
8893▲5 Hurum Sondre MoenOneco - Mesterhus Cycling Team 23Oneco - Mesterhus Cycling Team38:3938:39..
8974▼15 Branzea Ion Stanel 39:1539:15..
9094▲4 Leontenko YuriyKolss Cycling Team 26Kolss Cycling Team40:0540:05..
9197▲6 Kozomara Nikola 2041:2941:29..
9298▲6 Schellevis Rutger 2241:3241:32..
9399▲6 Fedele Manuel 2541:5841:58..
9478▼16 Ovidiu-tudor Oprea 42:1542:15..
95100▲5 Keunecke Karsten 3242:4442:44..
96101▲5 de Boer Joris 2243:2343:23..
97106▲9 Kautz Kai 2445:0445:04..
9890▼8 van Kessel CornéTelenet - Fidea  20Telenet - Fidea 45:3345:33..
99109▲10 Grünwalder Lukas 2149:1149:11..
100110▲10 Bakker Dennis 1849:1449:14..
10195▼6 Morcov Stefan 50:4050:40..
102112▲10 Tenbruck Jonas 1951:0251:02..
103104▲1 Strzedula Szymon 1952:4552:45..
10492▼12 Ponomarenko IllyaISD - Lampre 19ISD - Lampre52:5052:50..
105113▲8 Spikseth Elias AngellOneco - Mesterhus Cycling Team 21Oneco - Mesterhus Cycling Team52:5352:53..
106103▼3 Radonics Máté 1954:2854:28..
10796▼11 Bendeguz Bernard 2455:5355:53..
108111▲3 Solymosi Marton 2258:3258:32..
109105▼4 Sdraila Ionut-adrian 1959:0459:04..
110115▲5 Novak Carol EduardTusnad Cycling Team 35Tusnad Cycling Team59:0659:06..
111107▼4 Wolters George 1:051:05..
112116▲4 Vrabii Andrei 201:141:14..
113114▲1 Kaupas GediminasTeam Differdange  23Team Differdange 7:287:28..
114123▲9 Schnapka Matthias 3113:3713:37..
115118▲3 Prunte Marius 2217:4517:45..
116120▲4 Breznik Domagoj 18:5018:50..
117121▲4 Bakumenko VladyslavISD - Lampre 21ISD - Lampre19:4319:43..
118117▼1 Braicov Iulian 1822:5522:55..
119127▲8 Schäfer Timo 2923:2423:24..
120122▲2 Volmerg Frederik 2324:2624:26..
121124▲3 Ekeli EivindFrøy - Trek 22Frøy - Trek28:5828:58..
122126▲4 Constantin Stefan 37:0637:06..
123128▲5 Mair Philipp 37:3637:36..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

RnkRiderAgeTeamToday
1 de la Parte VíctorSP Tableware Cycling Team 26SP Tableware Cycling Team-
2 Kvasina MatijaTusnad Cycling Team 30Tusnad Cycling Team-
3 Kišerlovski Emanuel 27-
4 Kasa GaborSalcano Manisaspor Cycling Team  23Salcano Manisaspor Cycling Team -
5 Haring Martin 25-
6 Topchanyuk ArtemSP Tableware Cycling Team 23SP Tableware Cycling Team-
7 Tamouridis IoannisSP Tableware Cycling Team 32SP Tableware Cycling Team-
8 Gerganov EvgeniTusnad Cycling Team 36Tusnad Cycling Team-
9 Landa AndreasOneco - Mesterhus Cycling Team 24Oneco - Mesterhus Cycling Team-
10 Dal Santo NicolaMiche-Guerciotti  23Miche-Guerciotti -
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

RnkRiderAgeTeamToday
1 de la Parte VíctorSP Tableware Cycling Team 26SP Tableware Cycling Team-
2 Kvasina MatijaTusnad Cycling Team 30Tusnad Cycling Team-
3 Haring Martin 25-
4 Topchanyuk ArtemSP Tableware Cycling Team 23SP Tableware Cycling Team-
5 Gerganov EvgeniTusnad Cycling Team 36Tusnad Cycling Team-
6 Tamouridis IoannisSP Tableware Cycling Team 32SP Tableware Cycling Team-
7 Khripta AndriyKolss Cycling Team 25Kolss Cycling Team-
8 Landa AndreasOneco - Mesterhus Cycling Team 24Oneco - Mesterhus Cycling Team-
9 Jouffroy ArnaudTelenet - Fidea  22Telenet - Fidea -
10 Kišerlovski Emanuel 27-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

RnkGCGC-TimeRiderAgeTeamTime
16+3:45 Sosnitskiy AnatoliyKolss Cycling Team 21Kolss Cycling Team 11:38:15 11:38:15
210+5:10 Nesset SigurdFrøy - Trek 21Frøy - Trek1:251:25
313+6:32 Jouffroy ArnaudTelenet - Fidea  22Telenet - Fidea 2:472:47
415+7:31 Zajac Bartosz 193:463:46
517+9:10 Stancu George 5:255:25
618+9:17 Nitu Adrian 225:325:32
722+10:26 Orset JonasFrøy - Trek 21Frøy - Trek6:416:41
823+10:36 Kohlvelter KevinTeam Differdange  21Team Differdange 6:516:51
925+10:54 Grand ArnaudTelenet - Fidea  21Telenet - Fidea 7:097:09
1029+11:40 Simon Peter 207:557:55
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

Date: 8th July 2012
Race category: Men Elite
Parcours type: 0*
PCS point scale: 2.2/U23
Cycling Tour of Sibiu logo

Websites:
www.ciclism.sibiu.ro
www.twitter.com/SibiuTourEn
www.facebook.com/TurulCiclistAlSibiului