Statistics on Tour Cycliste International de la Guadeloupe 2022.
Result 2022
# | Rider | Team | Time |
---|---|---|---|
1 | BENNETT Stéfan | EuroCyclingTrips Pro Cycling Team | 30:05:49 |
2 | DONNENWIRTH Tom | U.Velocipedique M-Galante | 2:29 |
3 | GUILLON Célestin | Laval Cyclisme 53 | 3:54 |
4 | PLAMONDON Robin | Premier Tech U23 Cycling Project | 4:49 |
5 | REGUERO Gabriel | Centre et de la Caraïbe | 5:12 |
6 | CENTRONE Ivan | Geofco-Doltcini Materiel Velo.com | 11:57 |
7 | CARNIER Axel | Martinique | 12:31 |
8 | TAILLANDIER Axel | Excelsior | 12:47 |
9 | CARÈNE Boris | Team Cama CCD | 14:27 |
10 | MATTHEIS Oliver | Embrace The World | 15:59 |
Info
- Startdate:2022-08-05
- Enddate:2022-08-14
- Category:Men Elite
- UCI Tour:Europe Tour
- Total distance:
- Logo
Top competitors
Teams
- (Nobel, Bennett)
- (Juillaguet, Donnenwirth)
- (Rajović, Baldaccini)
- (Pellegrin, Carène)
- (Lautone, Brunel)
- (Plamondon, Julien)
- (Peschges, Keller)
- (Gène, Cailliau)
- (Urcel, Agricole)
- (Masson, Centrone)
- (Ramothe, Lutin)
- (Rapiteau, Guillon)
- (Legrand, Barolin)
- (Taillandier, Graczyk)
- (Strelnikov, Dostiyev)
- (Miny, Deloumeaux)
- (Désirée, Alidor)
- (Stanislas, Carnier)
- (Fagerström, Cooper)
- (Mathias, Benjamin)
- (Vangheluwe, Eustache)
- (Sablon, Duro)
- (Domenc, Artières)
- (Reguero, Lambourdière)
- (Dollin, Baret-Ajax)
Stages
Date | Day | Stage | KM | |
---|---|---|---|---|
05/08 | Friday | Stage 1 (ITT) | La Désirade - La Désirade | 8.9 | |
06/08 | Saturday | Stage 2 | Pointe-à-Pitre - Petit-Canal | 156 | |
07/08 | Sunday | Stage 3 | Sainte-Anne - Trois-Rivières | 144 | |
08/08 | Monday | Stage 4 | Lamentin - Goyave | 145 | |
09/08 | Tuesday | Stage 5 | Baie-Mahault - Abymes | 155.5 | |
10/08 | Wednesday | Stage 6 | Capesterre - Gourbeyre | 148 | |
11/08 | Thursday | Stage 7 | Vieux-Fort - Moule | 174 | |
12/08 | Friday | Stage 8 (ITT) | Moule - Anse-Bertrand | 30.6 | |
13/08 | Saturday | Stage 9 | Pointe-Noire - Bouillante | 138.5 | |
14/08 | Sunday | Stage 10 | Le Gosier - Baie-Mahault | 147.1 | |
1247.6 |
Stage winners
Stage | Winner |
---|---|
Stage 1 (ITT) | DAUSCHY Guillaume |
Stage 2 | RAPITEAU Florian |
Stage 3 | GUILLON Célestin |
Stage 4 | STOJNIĆ Veljko |
Stage 5 | RAPITEAU Florian |
Stage 6 | RAPITEAU Florian |
Stage 7 | DELOUMEAUX Jérémy |
Stage 8 (ITT) | BRUNEL Alexys |
Stage 9 | PLAMONDON Robin |
Stage 10 | CENTRONE Ivan |