Statistics on Tour Cycliste International de la Guadeloupe 2023.
Result 2023
# | Rider | Team | Time |
---|---|---|---|
1 | LE NY Benjamin | Uni Sport Lamentinois | 32:24:30 |
2 | BAEZ Esneider Arley | Team Cama CCD | 0:34 |
3 | STITES Tyler | Project Echelon Racing | 0:37 |
4 | TAILLANDIER Axel | Excelsior | 1:05 |
5 | DUCULTY Bastien | Team Madras Cycling | 3:14 |
6 | SUESCA Marco Tulio | Movistar - Best PC | 4:39 |
7 | KESS Alexandre | Materiel-Velo.com | 5:55 |
8 | CIALONE Alessio | Vendée U | 6:59 |
9 | GÈNE Meving | Convergence SC Abymienne Propreté 2000 | 7:43 |
10 | BENNETT Stéfan | EuroCyclingTrips Pro Cycling Team | 10:11 |
Info
- Startdate:2023-08-04
- Enddate:2023-08-13
- Category:Men Elite
- UCI Tour:Europe Tour
- Total distance:
- Logo
Top competitors
Teams
- (Jobber, Bennett)
- (Hopkins, Boniface)
- (Stites, Bickmore)
- (Lutin, Duculty)
- (Kess, Centrone)
- (Taillandier, Dollin)
- (Ragot, Nubul)
- (Carène, Baez)
- (Pellegrin, Cailliau)
- (Guamá, Alba)
- (Ramothe, Le Ny)
- (Mathias, Hippocrate)
- (Guillonnet, Grand)
- (Sablon, Duro)
- (Miny, Deloumeaux)
- (Désirée, Alidor)
- (Ormenese, Ferreira Guimarães)
- (Matillon, De Simone)
- (Larochelle, Barolin)
- (Carrera, Benarfa)
- (Urcel, Blondin)
- (Vinetot, Duro)
- (Romain, Palmier)
- (van Els, Golitin)
Stages
Date | Day | Stage | KM | |
---|---|---|---|---|
04/08 | Friday | Prologue | Capesterre Belle-Eau - Capesterre Belle-Eau | 6 | |
05/08 | Saturday | Stage 1 | Gosier - Baie-Mahault | 166.6 | |
06/08 | Sunday | Stage 2 | Morne à l'Eau - Port-Louis | 161.4 | |
07/08 | Monday | Stage 3 | Trois-Rivières - Baillif | 158 | |
08/08 | Tuesday | Stage 4 | Saint-François - Sainte-Anne | 161 | |
09/08 | Wednesday | Stage 5 | Deshaies - Les Abymes | 159.1 | |
10/08 | Thursday | Stage 6 | Basse-Terre - Vieux Habitants | 145.9 | |
11/08 | Friday | Stage 7 | Sainte-Rose - Petit-Bourg | 164.9 | |
12/08 | Saturday | Stage 8 (ITT) | Vieux-Fort - Le Mur de Saint-Claude | 12.5 | |
13/08 | Sunday | Stage 9 | Pointe-à-Pitre - Baie-Mahault | 153 | |
1288.4 |
Stage winners
Stage | Winner |
---|---|
Prologue | STITES Tyler |
Stage 1 | BICKMORE Cade |
Stage 2 | HOPKINS Kaden |
Stage 3 | KESS Alexandre |
Stage 4 | BONIFACE Lucas |
Stage 5 | BONIFACE Lucas |
Stage 6 | LE NY Benjamin |
Stage 7 | GEORGE Alfred |
Stage 8 (ITT) | HOPKINS Kaden |
Stage 9 | LAUTONE Raphaël |