Menu▼
Home
Races
▼
Tour de France
Giro d'Italia
La Vuelta ciclista a España
World Championships
Amstel Gold Race
Milano-Sanremo
Tirreno-Adriatico
Liège-Bastogne-Liège
Il Lombardia
La Flèche Wallonne
Paris - Nice
Paris-Roubaix
Volta Ciclista a Catalunya
Critérium du Dauphiné
Tour des Flandres
Gent-Wevelgem in Flanders Fields
Clásica Ciclista San Sebastián
Teams
▼
INEOS Grenadiers
Groupama - FDJ
EF Education-EasyPost
Decathlon AG2R La Mondiale Team
Cofidis
BORA - hansgrohe
Bahrain - Victorious
Astana Qazaqstan Team
Intermarché - Wanty
Lidl - Trek
Movistar Team
Soudal - Quick Step
Team dsm-firmenich PostNL
Team Jayco AlUla
Team Visma | Lease a Bike
UAE Team Emirates
Arkéa - B&B Hotels
Alpecin-Deceuninck
Rankings
Statistics
▼
Overview
Riders
Teams
Grand tours
Game
More
▼
Riders
Contact us
Countdown to 3 billion pageviews
Favorite500
Sitemap
About us
Profile Score
Tutorials
Pro
▼
Dashboard
Lists
❖
login
✱
settings
2010
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
2012
- stage -
Stage 1 | Krásná Lípa - Krásná Lípa
Stage 2 | Jiríkov - Jiríkov
Stage 3 (ITT) | Bogatynia - Bogatynia
Stage 4 | Rumburk - Rumburk
Stage 6 | Varnsdorf - Krásná Lípa
Statistics
GO TO
Stage 6 Results
Startlist▼
Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More
Teams▼
Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations
Route▼
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results▼
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
More
Statistics - Statistics
Startlist - Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More - More
Teams - Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations - Nations
Route - Route
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results - Results
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
Tour de Feminin
»
2011
»
Startlist
menu
2011
»
Tour de Feminin
(2.2)
2011
»
6 Stages
»
Krásná Lípa
›
Krásná Lípa
(412.2km)
Startlist
more pdf options
Incl. uci-code
Incl. GC times
Incl. flags
Incl. gc+flags
Shirts+info
Startlist
Default
Without dropout indication
Hide dropouts
161
riders
Individual participants
#
BIB
Rider
Contract team
1
-
BLINDYUK Yulia
Mcipollini-Giordana
2
-
BATES Katherine
ABUS - Nutrixxion
3
-
LAMBORELLE Nathalie
ABUS - Nutrixxion
4
-
PETERSEN Maria Grandt
ABUS - Nutrixxion
5
-
SCHNITZMEIER Ana Bianca
ABUS - Nutrixxion
6
-
ZWICK Martina
ABUS - Nutrixxion
7
-
MOBERG Emilie
Team Hitec Products UCK
8
-
SAETERØY JOHANSEN Cecilie
Team Hitec Products UCK
9
-
TROTT Emma
Nederland bloeit
10
-
CRUM Emma
Specialized - DPD Pakketservice Women Cycling Team
11
-
JOLINK Nathalie
Specialized - DPD Pakketservice Women Cycling Team
12
-
KOEDOODER Vera
Specialized - DPD Pakketservice Women Cycling Team
13
-
KOGELMAN Silke
Specialized - DPD Pakketservice Women Cycling Team
14
-
NORMAN LETH Julie
Specialized - DPD Pakketservice Women Cycling Team
15
-
FOUQUET Laura
Kuota Speed Kueens
16
-
HAHN Jacqueline
Kuota Speed Kueens
17
-
KASPER Romy
Kuota Speed Kueens
18
-
PINTARELLI Daniela
Kuota Speed Kueens
19
-
KOLLMANN Christina
Forno D’Asolo Colavita
20
-
PIJNENBORG Mascha
Dolmans Landscaping Team
21
-
BOSKAMP Joan
Batavus Ladies Cycling Team
22
-
HEIJKOOP Anne
Batavus Ladies Cycling Team
23
-
SOEK Julia
Batavus Ladies Cycling Team
24
-
SOEMANTA Lisanne
Batavus Ladies Cycling Team
25
-
VAN NIEUWPOORT Tessa
Batavus Ladies Cycling Team
26
-
VISSER Annelies
Batavus Ladies Cycling Team
27
-
HOLLER Monica
Alriksson Go:Green
28
-
KIHLBOM Jessica
Alriksson Go:Green
29
-
OLSSON Madelene
Alriksson Go:Green
30
-
RYDLUND Malin
Alriksson Go:Green
31
-
SÖDERBERG Isabelle
Alriksson Go:Green
32
-
TORP Linn
Alriksson Go:Green
33
-
JÖHREND Marlen
AA Drink - Leontien.nl
34
-
AERNOUTS Anne
35
-
ALRAAI Seba
36
-
ANDREASSEN Tina
37
-
ANKUDINOFF Ashlee
38
-
AWIED Hanah
39
-
BADMANN Johanna
40
-
BARR Jane
41
-
BARZDAITE Roberta
42
-
BATTISON Rohan
43
-
BLAHOVA Veronika
44
-
BOCHARNIKOVA Elena
45
-
BOCHKAROVA Yelizaveta
46
-
BORGLI Stine
47
-
BOSMAN Andrea
48
-
BOYARSKAYA Natalia
49
-
BRZEŹNA Paulina
50
-
BURCHENKOVA Alexandra
51
-
CLAESSEN Marjolein
52
-
CONRADI Marjetka
53
-
COSTA Rute
54
-
CRESWICK Natalie
55
-
CURE Amy
56
-
CURLEY Rebecca
57
-
D'INTINO Azzurra
58
-
DEMIDOVA Olga
59
-
DEN OTTER Marieke
60
-
DONKERS Djoeke
61
-
EDMONDSON Annette
62
-
FRACZEK Natalia
63
-
GALLOWAY Myfanwy
64
-
GALYUK Svitlana
65
-
GARCIA Irina Roberta
66
-
GARCZYNSKA Karolina
67
-
GHAIBOUR Sahab
68
-
GODEC Andreja
69
-
GOSS Belinda
70
-
GRANT Emma
71
-
GUZ Paulina
72
-
HAMMES Kathrin
73
-
HARE WILLIAMSON Catherine
74
-
HEATHER Taryn
75
-
HELANE Roba
76
-
HOLSEDL Andreja
77
-
HOSKINS Melissa
78
-
ILINYKH Yulia
79
-
JONGSTRA Sione
80
-
KALITOVSKA Lesya
81
-
KENT Sarah
82
-
KING Isabella
83
-
KITCHEN Lauren
84
-
KLEP Inge
85
-
KLOPPENBURG Margriet
86
-
KOREVAAR Wilma
87
-
KRTINIC Jovana
88
-
KUIZENGA Sigrid
89
-
KUPFERNAGEL Hanka
90
-
LENTING Charlotte
91
-
LIKHANOVA Marina
92
-
LOPES Andreia
93
-
LUDWIG Marie-therese
94
-
MACHAČOVÁ Jarmila
95
-
MACÍKOVÁ Lucie
96
-
MACLEAN Jessie
97
-
MARCELLI Emma
98
-
MARUKIĆ Maja
99
-
MEJAC Anita
100
-
MIELNIK Natalia
101
-
MOLICHEVA Irina
102
-
NAHIRNA Anna
103
-
NOVAK Alenka
104
-
OLTHUIS Esther
105
-
OPEKA Ajda
106
-
OSHURKOVA Elizaveta
107
-
PANKOVA Larisa
108
-
PATRICIO Joana
109
-
PEETOOM Kirsten
110
-
PERCHTOLD Christina
111
-
PIKAUSKAITE Vaida
112
-
PINTAR Urška
113
-
PIOTROWSKA Malgorzata
114
-
POLLER Lisa
115
-
POTOKINA Anna
116
-
QUARTA Alessia
117
-
RADOTIĆ Mia
118
-
RAMÍREZ Anna
119
-
REINER Elisabeth
120
-
RICH Hannah
121
-
RINGLEVER Linda
122
-
RITTER Martina
123
-
ROE Eileen
124
-
ROWSON Penny
125
-
RUTAR Tjaša
126
-
SHAMANOVA Tatiana
127
-
SHARGA Olena
128
-
SHAW Gabriella
129
-
SILINYTE Agne
130
-
SIMONOVÁ Monika
131
-
SIMPSON Annabel
132
-
SKJOLDEN Marthe
133
-
SMITS Jessica
134
-
SOSENKO Aleksandra
135
-
SPRATT Amanda
136
-
STOLBOVA Svetlana
137
-
ŠULCOVÁ Pavlína
138
-
THOMAS Claire
139
-
THOMASSON Martina
140
-
THORSEN Thea
141
-
TIRADO Silvia
142
-
TOMIC Josie
143
-
TREFNÁ Tereza
144
-
UTROBINA Elena
145
-
VAN HORIK Sofie
146
-
VAN TWIST Nelleke
147
-
VAN VEGHEL Sandra
148
-
VAN WIJGERDEN Petra
149
-
VERDONCK Sofie
150
-
VOLOGDINA Viktoriya
151
-
VYSOTSKA Ievgeniia
152
-
WAGENAAR Hester
153
-
WIGBOLD Juliette
154
-
WOTSCH Melanie
155
-
WYMAN Helen
156
-
ZABLOCKYTE Egle
157
-
ZEINEDDIN Giana
158
-
ZEMAITYTE Ruta
159
-
ZHAPAROVA Aizhan
160
-
ZHGAROVA Ludmila
161
-
ZRIMSEK Petra
* = competes for youth GC
Menu
Startlist
Alphabetical
Changes
Form
Top competitors
Previous performance
Youngest and oldest
Startlist quality
Debutants
Best per specialty
Race ranking
Peloton averages
Contribute to startlist
Statistics team line-ups
Ranked
Top GC riders
Sprinters
TT Specialists
Best classic riders
Climbers
Most KMs
Most wins
More
Top-100 riders competing
National champions
Starting other race
National startlist quality
First first participations
Birthdays during race
Injury history per rider
PCS Pro (3)