The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | HOWSON Damien Team BikeExchange | Team BikeExchange | 14 | 20 | 4:55:50 | |
2 | HERMANS Ben Israel Start-Up Nation | Israel Start-Up Nation | 5 | 12 | 0:09 0:09 | |
3 | TIBERI Antonio Trek - Segafredo | Trek - Segafredo | 3 | 7 | 0:15 0:15 | |
4 | GARCÍA Jhojan Caja Rural - Seguros RGA | Caja Rural - Seguros RGA | 5 | 0:19 0:19 | ||
5 | DE BOD Stefan Astana - Premier Tech | Astana - Premier Tech | 4 | 0:32 0:32 | ||
6 | HUYS Laurens Bingoal Pauwels Sauces WB | Bingoal Pauwels Sauces WB | 3 | 0:38 0:38 | ||
7 | CIEŚLIK Paweł Voster ATS Team | Voster ATS Team | 2 | 0:41 0:41 | ||
8 | ROMO Javier Astana - Premier Tech | Astana - Premier Tech | 1 | ,, 0:41 | ||
9 | COLLEONI Kevin Team BikeExchange | Team BikeExchange | 0:44 0:44 | |||
10 | BUITRAGO Santiago Bahrain - Victorious | Bahrain - Victorious | 0:46 0:46 | |||
11 | FETTER Erik EOLO-Kometa | EOLO-Kometa | 0:54 0:54 | |||
12 | VERMAERKE Kevin Team DSM | Team DSM | 0:56 0:56 | |||
13 | VAN DEN BOSSCHE Fabio Sport Vlaanderen - Baloise | Sport Vlaanderen - Baloise | 1:00 1:00 | |||
14 | WIRTGEN Luc Bingoal Pauwels Sauces WB | Bingoal Pauwels Sauces WB | 1:06 1:06 | |||
15 | LEEMREIZE Gijs Team Jumbo-Visma | Team Jumbo-Visma | 1:08 1:08 | |||
16 | AULAR Orluis Caja Rural - Seguros RGA | Caja Rural - Seguros RGA | 1:10 1:10 | |||
17 | GRADEK Kamil Vini Zabù | Vini Zabù | ,, 1:10 | |||
18 | ROPERO Alejandro EOLO-Kometa | EOLO-Kometa | ,, 1:10 | |||
19 | REKITA Szymon Voster ATS Team | Voster ATS Team | 1:13 1:13 | |||
20 | BROŻYNA Piotr HRE Mazowsze Serce Polski | HRE Mazowsze Serce Polski | 1:14 1:14 | |||
21 | CHIRICO Luca Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | ,, 1:14 | |||
22 | COMBAUD Romain Team DSM | Team DSM | 1:18 1:18 | |||
23 | WARLOP Jordi Sport Vlaanderen - Baloise | Sport Vlaanderen - Baloise | ,, 1:18 | |||
24 | HOČEVAR Kristjan Adria Mobil | Adria Mobil | 1:21 1:21 | |||
25 | WANDAHL Frederik BORA - hansgrohe | BORA - hansgrohe | 1:23 1:23 | |||
26 | MURGUIALDAY Jokin Caja Rural - Seguros RGA | Caja Rural - Seguros RGA | ,, 1:23 | |||
27 | PELIKÁN János Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | ,, 1:23 | |||
28 | BOARO Manuele Astana - Premier Tech | Astana - Premier Tech | 1:27 1:27 | |||
29 | KAMP Alexander Trek - Segafredo | Trek - Segafredo | 1:33 1:33 | |||
30 | FEDOROV Yevgeniy Astana - Premier Tech | Astana - Premier Tech | 1:44 1:44 | |||
31 | YUSTRE Kristian Javier Giotti Victoria - Savini Due | Giotti Victoria - Savini Due | ,, 1:44 | |||
32 | NYCH Artem Gazprom - RusVelo | Gazprom - RusVelo | ,, 1:44 | |||
33 | HESSMANN Michel Team Jumbo-Visma | Team Jumbo-Visma | 1:49 1:49 | |||
34 | GLIVAR Gal Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 1:49 | |||
35 | SEVILLA Diego Pablo EOLO-Kometa | EOLO-Kometa | 1:54 1:54 | |||
36 | PLUIMERS Rick Team Jumbo-Visma | Team Jumbo-Visma | 2:01 2:01 | |||
37 | APERS Ruben Sport Vlaanderen - Baloise | Sport Vlaanderen - Baloise | 2:03 2:03 | |||
38 | ZARDINI Edoardo Vini Zabù | Vini Zabù | 2:06 2:06 | |||
39 | FRAPPORTI Marco Vini Zabù | Vini Zabù | 2:11 2:11 | |||
40 | THEUNS Edward Trek - Segafredo | Trek - Segafredo | 2:14 2:14 | |||
41 | PEÁK Barnabás Team BikeExchange | Team BikeExchange | ,, 2:14 | |||
42 | MARTÍN Sergio Roman Caja Rural - Seguros RGA | Caja Rural - Seguros RGA | 2:59 2:59 | |||
43 | FRAPPORTI Mattia EOLO-Kometa | EOLO-Kometa | 3:14 3:14 | |||
44 | VAN DIJKE Mick Team Jumbo-Visma | Team Jumbo-Visma | 4:15 4:15 | |||
45 | WRIGHT Fred Bahrain - Victorious | Bahrain - Victorious | ,, 4:15 | |||
46 | DE BIE Sean Bingoal Pauwels Sauces WB | Bingoal Pauwels Sauces WB | 4:20 4:20 | |||
47 | ZAKHAROV Artyom Astana - Premier Tech | Astana - Premier Tech | 4:25 4:25 | |||
48 | RUMAC Josip Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | ,, 4:25 | |||
49 | VAN ASBROECK Tom Israel Start-Up Nation | Israel Start-Up Nation | ,, 4:25 | |||
50 | TEUNISSEN Mike Team Jumbo-Visma | Team Jumbo-Visma | ,, 4:25 | |||
51 | GAMPER Patrick BORA - hansgrohe | BORA - hansgrohe | 5:05 5:05 | |||
52 | STOSZ Patryk Voster ATS Team | Voster ATS Team | 5:09 5:09 | |||
53 | RIKUNOV Petr Gazprom - RusVelo | Gazprom - RusVelo | 5:20 5:20 | |||
54 | BLOUWE Louis Bingoal Pauwels Sauces WB | Bingoal Pauwels Sauces WB | 6:16 6:16 | |||
55 | FILUTÁS Viktor Giotti Victoria - Savini Due | Giotti Victoria - Savini Due | 6:19 6:19 | |||
56 | PALUMBY Zsombor Hungary | Hungary | 6:22 6:22 | |||
57 | KUZNETSOV Viacheslav Gazprom - RusVelo | Gazprom - RusVelo | 7:53 7:53 | |||
58 | HRENKÓ Norbert Hungary | Hungary | 7:59 7:59 | |||
59 | SHALUNOV Evgeny Gazprom - RusVelo | Gazprom - RusVelo | 8:29 8:29 | |||
60 | PERON Andrea Team Novo Nordisk | Team Novo Nordisk | 9:13 9:13 | |||
61 | LIEPIŅŠ Emīls Trek - Segafredo | Trek - Segafredo | ,, 9:13 | |||
62 | SAGAN Juraj BORA - hansgrohe | BORA - hansgrohe | ,, 9:13 | |||
63 | KUSZTOR Péter Team Novo Nordisk | Team Novo Nordisk | ,, 9:13 | |||
64 | BAIS Davide EOLO-Kometa | EOLO-Kometa | ,, 9:13 | |||
65 | SZOLLOSI Ferenc Hungary | Hungary | 9:23 9:23 | |||
66 | MARIT Arne Sport Vlaanderen - Baloise | Sport Vlaanderen - Baloise | 10:21 10:21 | |||
67 | DUPONT Timothy Bingoal Pauwels Sauces WB | Bingoal Pauwels Sauces WB | ,, 10:21 | |||
68 | MÄRKL Niklas Team DSM | Team DSM | ,, 10:21 | |||
69 | REX Laurenz Bingoal Pauwels Sauces WB | Bingoal Pauwels Sauces WB | ,, 10:21 | |||
70 | OROSZ Gergő Hungary | Hungary | ,, 10:21 | |||
71 | RÓZSA Balázs Hungary | Hungary | ,, 10:21 | |||
72 | LOZANO David Team Novo Nordisk | Team Novo Nordisk | ,, 10:21 | |||
73 | VIEL Mattia Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | ,, 10:21 | |||
74 | MAYRHOFER Marius Team DSM | Team DSM | ,, 10:21 | |||
75 | JARC Aljaž Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 10:21 | |||
76 | OMRZEL Aljaž Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 10:21 | |||
77 | KATRAŠNIK Gašper Adria Mobil | Adria Mobil | 10:27 10:27 | |||
78 | KONYCHEV Alexander Team BikeExchange | Team BikeExchange | 10:32 10:32 | |||
79 | BEWLEY Sam Team BikeExchange | Team BikeExchange | ,, 10:32 | |||
80 | KOOIJ Olav Team Jumbo-Visma | Team Jumbo-Visma | ,, 10:32 | |||
81 | GONZÁLEZ David Caja Rural - Seguros RGA | Caja Rural - Seguros RGA | ,, 10:32 | |||
82 | GROVES Kaden Team BikeExchange | Team BikeExchange | 12:19 12:19 | |||
83 | ONESTI Emanuele Giotti Victoria - Savini Due | Giotti Victoria - Savini Due | 12:33 12:33 | |||
84 | DAINESE Alberto Team DSM | Team DSM | ,, 12:33 | |||
85 | BRAND Sam Team Novo Nordisk | Team Novo Nordisk | 15:02 15:02 | |||
86 | BEN MOSHE Yuval Israel Start-Up Nation | Israel Start-Up Nation | ,, 15:02 | |||
87 | KARL Ádám Kristóf Hungary | Hungary | ,, 15:02 | |||
88 | DE WILDE Gilles Sport Vlaanderen - Baloise | Sport Vlaanderen - Baloise | 15:21 15:21 | |||
89 | MEEUS Jordi BORA - hansgrohe | BORA - hansgrohe | ,, 15:21 | |||
90 | EGHOLM Jakob Trek - Segafredo | Trek - Segafredo | 15:42 15:42 | |||
91 | QUARTERMAN Charlie Trek - Segafredo | Trek - Segafredo | ,, 15:42 | |||
92 | MARECZKO Jakub Vini Zabù | Vini Zabù | ,, 15:42 | |||
93 | SELIG Rüdiger BORA - hansgrohe | BORA - hansgrohe | ,, 15:42 | |||
94 | GRABIS Mateusz Voster ATS Team | Voster ATS Team | ,, 15:42 | |||
95 | RÄIM Mihkel HRE Mazowsze Serce Polski | HRE Mazowsze Serce Polski | ,, 15:42 | |||
96 | FRANCZAK Paweł Voster ATS Team | Voster ATS Team | ,, 15:42 | |||
97 | BERNAS Paweł HRE Mazowsze Serce Polski | HRE Mazowsze Serce Polski | ,, 15:42 | |||
98 | PATERSKI Maciej Voster ATS Team | Voster ATS Team | ,, 15:42 | |||
99 | KUREK Adrian HRE Mazowsze Serce Polski | HRE Mazowsze Serce Polski | 16:31 16:31 | |||
100 | JONES Taj Israel Start-Up Nation | Israel Start-Up Nation | 18:36 18:36 | |||
101 | MARTINELLI Davide Astana - Premier Tech | Astana - Premier Tech | 19:12 19:12 | |||
102 | MALUCELLI Matteo Androni Giocattoli - Sidermec | Androni Giocattoli - Sidermec | ,, 19:12 | |||
103 | CIMA Damiano Gazprom - RusVelo | Gazprom - RusVelo | ,, 19:12 | |||
104 | GUARDINI Andrea Giotti Victoria - Savini Due | Giotti Victoria - Savini Due | ,, 19:12 | |||
105 | EINHORN Itamar Israel Start-Up Nation | Israel Start-Up Nation | ,, 19:12 | |||
106 | BARBIER Rudy Israel Start-Up Nation | Israel Start-Up Nation | ,, 19:12 | |||
107 | BOEV Igor Gazprom - RusVelo | Gazprom - RusVelo | ,, 19:12 | |||
108 | BEVILACQUA Simone Vini Zabù | Vini Zabù | 19:51 19:51 | |||
109 | PACIONI Luca EOLO-Kometa | EOLO-Kometa | ,, 19:51 | |||
110 | BANASZEK Alan HRE Mazowsze Serce Polski | HRE Mazowsze Serce Polski | 20:30 20:30 | |||
111 | BANASZEK Norbert HRE Mazowsze Serce Polski | HRE Mazowsze Serce Polski | ,, 20:30 | |||
112 | SIEBERG Marcel Bahrain - Victorious | Bahrain - Victorious | 20:49 20:49 | |||
113 | MADAN Ahmed Bahrain - Victorious | Bahrain - Victorious | ,, 20:49 | |||
114 | SIMION Paolo Giotti Victoria - Savini Due | Giotti Victoria - Savini Due | 20:51 20:51 | |||
115 | BERTAZZO Liam Vini Zabù | Vini Zabù | ,, 20:51 | |||
116 | WEEMAES Sasha Sport Vlaanderen - Baloise | Sport Vlaanderen - Baloise | ,, 20:51 | |||
117 | BAUHAUS Phil Bahrain - Victorious | Bahrain - Victorious | 20:58 20:58 | |||
118 | HAUSSLER Heinrich Bahrain - Victorious | Bahrain - Victorious | ,, 20:58 | |||
DNF | NICOLAU Joel Caja Rural - Seguros RGA | Caja Rural - Seguros RGA | - | |||
DNS | KRAGH ANDERSEN Asbjørn Team DSM | Team DSM | - | |||
DNS | LARSEN Niklas Uno-X Pro Cycling Team | Uno-X Pro Cycling Team | - | |||
DNS | BLIKRA Erlend Uno-X Pro Cycling Team | Uno-X Pro Cycling Team | - | |||
DNS | HALVORSEN Kristoffer Uno-X Pro Cycling Team | Uno-X Pro Cycling Team | - | |||
DNS | TRÆEN Torstein Uno-X Pro Cycling Team | Uno-X Pro Cycling Team | - | |||
DNS | PLANET Charles Team Novo Nordisk | Team Novo Nordisk | - | |||
DNS | SZARKA Gergely Giotti Victoria - Savini Due | Giotti Victoria - Savini Due | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Timelimit 10%, or 5:25:25 (+29:35)
Race information
- Date:15 May 2021
- Start time:12:43 (14:43 CET)
- Avg. speed winner:41.01 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:202.2 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:135
- Vert. meters:2545
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:? km solo
- Avg. temperature: